CHARTÚM. V sudánskom hlavnom meste Chartúm sa v sobotou ráno na viacerých miestach ozývala streľba a výbuchy po tom, čo došlo k vyostreniu napätia medzi armádnymi jednotkami a miestnymi milíciami.
Milície RSF najprv obvinili armádu, že vnikla do ich táborov v južnej časti Chartúmu a v meste Soba a začali ich obliehať. Ako uviedli RSF, sudánska armáda "spustila rozsiahly útok so všetkými druhmi ťažkých a ľahkých zbraní".
Obsadené letiská
Sudánska armáda naopak tvrdí, že sily RSF zaútočili na jej základne v Chartúme a v ďalších častiach Sudánu. "Zrážky stále prebiehajú a armáda si plní svoju povinnosť, ktorou je ochrana krajiny," povedal hovorca armády.
Predstavitelia polovojenských síl RSF krátko po vypuknutí bojov oznámili, že v reakcii na útoky armády a v rámci "sebaobrany" prevzali kontrolu nad prezidentským palácom a letiskom v Chartúme. Podľa vlastných tvrdení bojovníci ovládli aj letisko Merowe na severe Sudánu a vytlačili armádu aj z táborov v meste Soba ležiaceho v strednej časti krajiny. Zmocnili sa tiež ďalších dvoch letísk. Prezidentský palác je sídlom veliteľa armády generála Abdal Fattáha Burhána.
Tie sú v Maruvi na severe a v meste Ubaid na juhu krajiny. Armádu potom vyzvali, aby sa pridala na stranu ľudu, informovala agentúra Reuters. Armáda ale podľa agentúry AFP tvrdí, že informácie polovojenských jednotiek sú klamlivé.
Agentúra Reuters aj niektoré ďalšie médiá dianie považujú za zrejmý pokus o prevrat. Strety už si vyžiadali prvé civilné obete na životoch. Od rána pri stretoch zahynuli najmenej traja civilisti, uviedlo na twitteri sudánske združenie lekárov. "Dvaja civilisti zabití na letisku v Chartúme a jeden civilista v Ubajjide, metropole štátu Severný Kurdufán," píšu lekári. Najmenej deväť ľudí podľa nich bolo zranených a na predmestí Chartúmu zahynul vojenský dôstojník.
Eskalácia napätia
Civilné politické strany vyzvali medzinárodnú a regionálnu komunitu, aby v Sudáne okamžite pomohla zastaviť krviprelievanie.
Napätie medzi oboma stranami eskalovalo v posledných mesiacoch, čo podľa AP spôsobilo odloženie podpisu medzinárodne podporovanej dohody o obnove demokracie a civilnej vlády v Sudáne po vojenskom prevrate. Dôvodom napätia je spor o to, akým spôsobom by mali byť sily RSF integrované do armády a kto by mal na tento proces dohliadať, priblížila AP.
Vojenská junta vládne v Sudáne od prevratu z októbra 2021. Puč ukončil krátke obdobie snáh o demokratizáciu krajiny po zosadení dlhoročného autokratického prezidenta Umara Bašíra v apríli 2019.