WASHINGTON. Americký najvyšší súd dočasne ponechal v platnosti federálne pravidlá pre používanie potratovej pilulky mifepriston. Teraz si necháva čas na dôkladnejšie zváženie ďalších krokov, uviedla agentúra AP.
O zásah v prípade potratovej pilulky žiadali súd americká administratíva aj výrobca liekov. Reagovali tak na rozhodnutie nižšieho súdu, ktorý predaj pilulky v podstate zakázal.

Zákaz mal začať platiť od soboty
V nariadení podpísanom sudcom Samuelom Alitom súd žiada obe strany, aby do utorka zvážili, či by rozhodnutie nižšieho súdu obmedzujúce prístup k mifepristonu malo nadobudnúť účinnosť, aj keď prípad ešte nebol vyriešený na federálnych súdoch. Najvyšší súd takýmto spôsobom naznačil, že o veci ďalej rozhodne do stredy, poznamenala AP.
Sudcovia boli v tejto chvíli požiadaní len o to, aby určili, aké časti verdiktu zo 7. apríla, ktorý vydal sudca Matthew Kacsmaryk z Texasu, v znení upravenom stredajším odvolaním, zostanú v platnosti, zatiaľ čo bude prípad aj naďalej pokračovať.
Kacsmaryk svojím predbežným opatrením pozastavil platnosť registrácie pilulky vydanej už pred 23 rokmi Úradom pre kontrolu potravín a liečiv (FDA). Ak by Najvyšší súd nezasiahol, nové opatrenie by začalo platiť v sobotu. Ministerstvo spravodlivosti aj spoločnosť Danco Laboratories v tejto súvislosti varovali pred "regulačným chaosom" a poškodením žien.
Biden zákaz ostro kritizoval
Mifepriston je jedna z dvoch látok, ktoré sa v Spojených štátoch bežne užívajú na potraty. Ukončí tehotenstvo, a ďalšia látka misoprostol potom vyvolá potrat.
Látky sa na ukončenie tehotenstva využívajú v prvých desiatich týždňoch po otehotnení, podľa agentúry Reuters vo viac ako polovici interrupcií vykonávaných v USA.
Biden rozhodnutie texaského sudcu už skôr označil za "bezprecedentný krok, ktorý ženám berie základné slobody". Vníma ho ako ďalší veľký krok k celonárodnému zákazu potratov, o ktorý podľa neho usilujú republikáni.
Spor o pilulku je iba čriepkom súdnych ťahaníc, ktoré sa naprieč USA rozhoreli v nadväznosti na vlaňajšie rozhodnutie najvyššieho súdu. Ten po takmer 50 rokoch zrušil precedenčný verdikt, ktorý ustanovil právo ukončiť tehotenstvo zhruba do 22. týždňa.