WASHINGTON. Federálni agenti zadržali podozrivého v prípade úniku citlivých dokumentov amerických tajných služieb. Potvrdil to minister spravodlivosti USA Merrick Garland.
Ide o príslušníka Národnej gardy štátu Massachusetts, ktorého obvinia z neoprávneného zverejnenia utajovaných informácií o národnej obrane.
Zadržaným je 21-ročný Jack Teixeira, zamestnanec Vzdušných síl Národnej gardy USA, uviedol Garland. V krátkom vyjadrení pre novinárov dodal, že agenti Federálneho úradu pre vyšetrovanie ho vzali do väzby "bez incidentu" a predvedú ho pred federálny súd v Massachusetts.
Televízia CNN priniesla zábery z mesta North Dighton v Massachusetts, na ktorých Teixeiru so spútanými rukami odvádzajú do neoznačeného vozidla.
Vyšetrovatelia sa domnievajú, že tento muž so špecializáciou na spravodajskú činnosť viedol internetovú diskusnú skupinu, kde sa objavili tajné dokumenty.
Podľa amerických médií sa členom skupiny chválil, že má prístup k utajovaným informáciám a následne im poskytol fotografie týchto dokumentov.
Vláda USA popri vyšetrovaní posudzuje škody, ktoré mohlo zverejnenie citlivých informácií napáchať. Ide o dokumenty týkajúce sa napríklad vojenských plánov Ukrajiny, ich hodnotenia zo strany USA alebo vzťahov Washingtonu so spojencami.
Hovorca Pentagonu Pat Ryder označil zverejnenie utajovaných dokumentov za "úmyselný a zločinný čin", otázky týkajúce sa vyšetrovania podľa neho podliehajú ministerstvu spravodlivosti. Hovorca hovoril krátko predtým, ako médiá informovali o zatknutí podozrivého.
Denník The Washington Post už skôr napísal, že za únikom môže byť muž vo veku okolo 25 rokov, ktorý pracoval na vojenskej základni. Podľa informácií denníka The Wall Street Journal americká vláda k incidentu pristupuje ako k práci "človeka zvnútra".
Stovky tajných dokumentov
Stovky stránok vládnych materiálov sa začali ku koncu minulého roka objavovať na discorde.
The Washington Post uvádza, že obsah dokumentov bol niekoľko mesiacov vypúšťaný do uzavretej skupiny na discorde, ktorú v roku 2020 vytvorilo niečo vyše 20 mužov a mladých chlapcov, ktorých spája "láska k zbraniam, vojenskému vybaveniu a Bohu".
Za únikom údajne stojí jeden z lídrov skupiny, ktorý má prezývku OG, čo je skratka pre Original Gangster (slangovo výnimočná a rešpektovaná osoba).

Podľa jedného z mladších členov "malého klanu" OG naznačil, že si utajované dokumenty odniesol z práce na vojenskej základni.
Najskôr obsah dokumentov prepisoval do textových správ, neskôr začal zdieľať ich fotografie. To potvrdil ďalší člen skupiny, ktorý príspevky od OG tiež sledoval a tiež o dianí prehovoril pod podmienkou zachovania anonymity.
Oba zdroje uviedli, že poznajú meno pôvodcu úniku aj štát, kde žije a pracuje, ale informácie odmietli poskytnúť.
Dokumenty chcel poskytnúť iba kamarátom
Informácie, že únik citlivých informácií o vojne na Ukrajine mohol začať na discorde, sa v médiách objavuje už niekoľko dní.
Discord je sociálna sieť, ktorá funguje približne osem rokov a v obľube ju majú mladí fanúšikovia videohier. Užívatelia na nej zakladajú uzavreté či verejné "servery", ktoré slúžia na textovú komunikáciu aj skupinové hovory.
Platforma samu seba označuje ako miesto, "kde môžete patriť ku školskému klubu, k hernej skupine alebo ku celosvetovej umeleckej komunite".
The Washington Post pri tvorbe článku dostal k dispozícii záznamy o komunikácii na discorde, nahrávku mužského hlasu, ktorý dva zdroje pripisujú mužovi označovanému ako OG, a tiež zhruba 300 fotografií tajných dokumentov, "z ktorých väčšina nebola zverejnená".

Podľa jedného zo zdrojov, ktorý nie je plnoletý, chcel OG svojich internetových priateľov "držať v obraze" a opakovane s nimi hovoril o svetových udalostiach a vládnych operáciách.
"Je to šikovný človek. Vedel, čo robí, keď tie dokumenty zdieľal," povedal zdroj WP, ktorý bol s OG v kontakte ešte pred založením danej skupiny na discorde. OG podľa neho nepracuje pre žiaden cudzí štát, avšak vyjadroval hlbokú nedôveru voči americkej vláde a bezpečnostným zložkám.
Na konci februára začal iný člen skupiny jeho informácie nahrávať na iný discordový server a následne sa fotografie tajných dokumentov začali šíriť ďalej, píše Washington Post.
Podľa informácií denníka mala pôvodná skupina aj zahraničných členov, vrátane Rusov a Ukrajincov. OG do nej počas marca prestal materiály pridávať a keď sa na začiatku apríla dostali do tradičných médií, bol podľa svojho maloletého priateľa veľmi rozrušený, pretože tajné dokumenty chcel poskytnúť iba svojim kamarátom.

Prebieha vyšetrovanie
Médiá únik považujú za najzávažnejší podobný prípad v USA za niekoľko rokov. Dokumenty obsahujú citlivé informácie o vojne na Ukrajine, ale napríklad aj o vzťahu k Číne alebo o špehovaní zložiek v iných krajinách, ako je Rusko.
Niektoré hlásenia sa pri tom zdajú byť staré len zhruba 40 dní, avšak činitelia rôznych štátov uvádzajú, že časť zverejnených snímok bola sfalšovaná.
Agentúra AP mala prístup ku približne 50 uniknutým dokumentom, niektorí odhadujú ich celkový počet na stovky.

Časť z nich je zrejme pozmenená alebo zneužitá na dezinformačnú kampaň, uviedli predstavitelia USA. Hovorca Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby v pondelok vyzval na opatrnosť, "pretože vieme najmenej o niekoľkých prípadoch, keď boli informácie upravované".
"Prebieha vyšetrovanie," komentoval situáciu americký prezident Joe Biden počas návštevy Írska "Som znepokojený, že sa to stalo," povedal Biden. Dodal, že "prebieha obšírne vyšetrovanie" a už sa "blíži" k určitým záverom. "Ale ešte nemám odpoveď," dodal prezident. "Pokiaľ viem, únik nemá vážne následky."
Denník The Wall Street Journal poukazuje na stredajšie vyjadrenie manažéra spoločnosti Microsoft Brada Smitha, podľa ktorého bezpečnostní analytici softvérového giganta zaznamenali v posledných mesiacoch pokusy ruských zložiek infiltrovať internetové komunity spojené s počítačovými hrami.
Discord vo vyhlásení pre Washington Post uviedol, že spolupracuje s americkou vládou bez toho, aby prípad ďalej komentoval.