BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Pôvodne mala pomôcť rozvíjať ekonomiky štátov vtedajšieho východného bloku. Po desaťročiach sa z nej stala banka, ktorá slúžila ekonomickým aj politickým záujmom Ruska a Vladimira Putina v strednej Európe.
Po presune z Bratislavy do Budapešti sa teraz Medzinárodná investičná banka (MIB) a jej čelní predstavitelia dostali na americký sankčný zoznam.
Analytici to vnímajú aj ako varovný prst Spojených štátov Maďarsku. „Máme obavy z pokračujúcej horlivosti maďarských lídrov rozširovať a prehlbovať vzťahy s Ruskou federáciou,“ povedal podľa magazínu Politico americký veľvyslanec v Maďarsku David Pressman. Už aj maďarská vláda po zaradení banky na sankčný zoznam jej štruktúry opustila.
Investičná banka, ktorú mnohí nazývajú Putinovým trójskym koňom a cez ktorú sa do EÚ mohli dostať aj tajní agenti, teraz spôsobuje problémy aj Slovensku.
Po tom, ako Slovensko z banky odišlo, v nej stále zostávajú milióny eur. Je vysoko pravdepodobné, že tieto peniaze už nikdy neuvidíme, čo pre denník SME potvrdzuje aj ministerstvo financií.
Varovný prst pre Budapešť
Viktor Orbán sa netají blízkym vzťahom s americkým exprezidentom Donaldom Trumpom, od nástupu Joea Bidena do Bieleho domu však vzťahy USA a Maďarska výrazne ochladli. Biden v roku 2020 označil Maďarsko za totalitný režim a kritizoval Donalda Trumpa, že podporuje všetkých „totalitných gaunerov“.