Na Ukrajine nejde o vytváranie blokov alebo o začiatok novej studenej vojny, hovorí pre SME štátna tajomníčka amerického ministerstva zahraničných vecí UZRA ZEYAOVÁ.
V rozhovore hovorí o tom, ako si Američania cenia spoluprácu so Slovenskom pri pomoci Ukrajine alebo o možnostiach zlepšenia vzťahov s Ruskom.
Mier musí byť spravodlivý a trvalý, zdôrazňuje s tým, že Rusko sa musí v prvom rade stiahnuť z ukrajinského územia a ukončenie bojov nemôže chápať ako zámienku na preskupenie síl na budúci útok.
V rozhovore Zeyaová odpovedá aj na tieto otázky:
- Ako sa môžu zmeniť vzťahy po nástupe novej vlády?
- Existuje nádej na skoré mierové rokovania s Ruskom?
- Môže sa Rusko stať demokratickým spojencom Západu?
- Začína sa nová studená vojna demokracií proti diktatúram?
- Prečo nie sú Američania súčasťou Medzinárodného trestného súdu?
- Prečo na summit demokracií nepozvali Maďarsko?
- Ako môžeme pomôcť Taiwanu, ak ho neuznávame ako samostatný štát?
V posledných dňoch sa hovorí, že americkí diplomati majú po únikoch informácií z ministerstva obrany bezsenné noci. Aké ste ich mali vy?
Pri tejto otázke vás musím odkázať na vyjadrenia, ktoré už prinieslo ministerstvo obrany a ministerstvo spravodlivosti, ku ktorým nemám čo dodať.

Pociťujete medzi slovenskými politikmi únavu po roku pomoci Ukrajine? Prípadne náznaky, že aj slovenská pomoc má svoje limity a ani slovenské sklady nie sú bezodné?
Počas dvoch dní v Bratislave som videla absolútnu blízkosť slovenských a amerických postojov v podpore Ukrajiny dovtedy, kým to bude potrebné.
Spojené štáty v tomto oceňujú, že slovenská pomoc neustáva, že krajina podporuje ukrajinskú suverenitu a územnú celistvosť. Patrí tiež medzi lídrov v bezpečnostnej aj humanitárnej pomoci. Slovenská pomoc je naozaj výnimočná, v pomere k HDP je medzi najvyššími na svete.
Som rada, že sme mohli poskytnúť 215 miliónov dolárov na posilnenie obrany Slovenska a tým aj posilnenie NATO. Spojené štáty od spustenia ruskej invázie poskytli pomoc v hodnote 1,9 miliardy dolárov vrátane podpory partnerom, ktorí pomáhajú pri poskytovaní humanitárnej pomoci.
Spojené štáty a Úrad pre populáciu, utečencov a migráciu, ktorý spadá pod mňa, poskytol slovenskej vláde na podporu ukrajinských utečencov 22 miliónov dolárov.
Uvediem ešte posledné číslo, ktoré ukazuje, že s pomocou neprestávame – len minulý týždeň Biely dom ohlásil dodatočných 2,6 miliardy dolárov vojenskej pomoci Ukrajinu, čo bude dokopy znamenať, že Spojené štáty pomohli ukrajinskej bezpečnosti od februára 2022 viac ako 35 miliardami dolárov. Prezident Joe Biden často zdôrazňuje, že pri Ukrajine budeme stáť dovtedy, kým to bude potrebné.
Na Slovensku ste tiež mohli počuť hlasy, že veľká časť spoločnosti je proti vojenskej pomoci Ukrajine, čo sa prejavuje aj preferenciách strán pred septembrovými parlamentnými voľbami. Neobávate sa, že sa situácia môže zmeniť?