MOSKVA, BRATISLAVA. Jeden z nich tvrdil, že na strane Ukrajiny bojuje Islamský štát, druhý, že je potrebné bombardovať ukrajinské nemocnice, aby zomieralo viac Ukrajincov. Oboch spájala popularita a aj to, že im ruský prezident Vladimir Putin udelil Rad za odvahu.
Semjon Pegov, bývalý novinár a človek stojaci za profilom na sociálnej sieti Telegram s názvom WarGonzo, je už späť na fronte. Maxima Fomina, známeho pod pseudonymom Vladlen Tatarskij, cez víkend zabila trhavina ukrytá v soške počas jeho prednášky v kaviarni v Petrohrade.

Ruskí vojenskí blogeri a korešpondenti, alebo „vojenkori“, si počas invázie vydobyli kľúčové miesto v informačnom priestore nielen v Rusku, ale aj na Západe.
Kým ľudia ako Pegov či Tatarskij šíria vojnovú propagandu a nenávisť voči Ukrajine, tiež sú to jedny z mála kritických hlasov, ktoré ukazujú na problémy vo vnútri ruskej armády. Na rozdiel od kritických novinárov ich Kremeľ toleruje – najmä totiž žiadajú ešte tvrdší postup voči Ukrajine.
Sklamaní ako Putin
Na niektorých videách dáva Semjon Pegov pokyn vojakom, aby počas jeho videa pálili, na inom mu údajní obyvatelia Mariupoľa s pripravenými vlajkami ďakujú za oslobodenie od „banderovcov“.
Bývalý ruský novinár už od roku 2019 na svojom kanáli na YouTube prinášal zábery z frontu na východe Ukrajiny aj propagandu o veľkom Rusku. Často sa pohybuje priamo s vojenskými jednotkami a jeho aktivity len na účte WarGonzo na Telegrame sleduje viac ako 1,2 milióna ľudí.
Keď počas novoročného útoku v Makijivke na východe Ukrajiny zasiahla ukrajinská armáda školu, kde sa ukrývali stovky ruských vojakov aj s muníciou, práve Pegov obvinil ruské ministerstvo obrany, že sa snaží „vyhnúť obvineniam“.