BRUSEL. Svet má za sebou druhý najteplejší marec v histórii meraní. Oznámila to vo svojej pravidelnej mesačnej správe unijná meteorologická služba Copernicus.
Druhý najnižší rozsah v histórii satelitných dát bol v marci zaznamenaný pri antarktickom morskom ľade.
Teploty stúpli na celom svete
Nadpriemerne teplo bolo podľa služby na rozsiahlom území zahŕňajúcom severnú Afriku, juhozápadné Rusko a väčšinu Ázie, kde padlo mnoho nových marcových teplotných rekordov.

Teploty boli v marci nadpriemerné tiež v južnej a strednej Európe a podpriemerné vo väčšine severnej Európy.
Výrazne nadpriemerné teploty sa vyskytli tiež na severovýchode Severnej Ameriky, v Argentíne a susedných krajinách, vo veľkej časti Austrálie a na pobreží Antarktídy. Naopak nadpriemerne chladno bolo v západnej a strednej časti Severnej Ameriky.
Morský ľad sa zmenšuje
Pokiaľ ide o morský ľad, v Antarktíde bol v marci druhý najnižší v histórii satelitných dát, 28 percent pod priemerom. Podľa zástupkyne riaditeľa únijnej služby Samanthy Burgessovej "po rekordne nízkom rozsahu vo februári dosiahol antarktický morský ľad v marci druhý najnižší rozsah v rámci 45-ročného súboru satelitných dát, čím pokračuje dlhodobý trend poklesu morského ľadu v polárnych oblastiach".
Koncentrácia morského ľadu bola výrazne podpriemerná vo všetkých sektoroch oceánu okolo Antarktídy.
V Arktíde bola marcová rozloha morského ľadu štyri percentá pod priemerom, čo je štvrtá najnižšia hodnota za marec v zázname satelitných dát.
V kontraste s väčšinou podpriemernými koncentráciami morského ľadu v ostatných sektoroch Severného ľadového oceánu boli koncentrácie výrazne nadpriemerné v Grónskom mori.
Nadpriemerné suchá a vlhká

Vestník sa venuje tiež hydrologickej situácii. V marci bolo podľa správy v severnej Európe a nad Tureckom nadpriemerne vlhko.
K oblastiam, kde v marci tohto roku naopak panovalo nadpriemerné sucho, patrila väčšina Pyrenejského polostrova, alpský oblúk, časti strednej Európy, východný Balkán a severozápadné pobrežie Kaspického mora. Na Pyrenejskom polostrove boli podmienky priaznivé pre vznik požiarov.
Nadpriemerne sucho bolo tiež v Argentíne, v južnej Austrálii, v juhozápadnej Afrike a v niektorých častiach Ázie. V mnohých prípadoch boli tieto podmienky spojené s nadpriemerne vysokými teplotami.
Mimo Európy bolo v marci 2023 nadpriemerne vlhko v niektorých častiach USA, vo viacerých oblastiach Ázie, na Africkom rohu, na Novom Zélande, v severnej Austrálii, v časti južnej Afriky a v Brazílii. V mnohých regiónoch viedli výdatné zrážky k záplavám.
Služba Copernicus Climate Change Service, ktorú v mene Európskej komisie realizuje Európske centrum pre strednodobé predpovede počasia s finančnou podporou EÚ, pravidelne vydáva mesačné klimatické bulletiny, v ktorých informuje o pozorovaných zmenách globálnej teploty vzduchu pri povrchu, pokrytí morí ľadom a hydrologických premenných.