BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Keď pred rokom maďarský premiér Viktor Orbán ohlásil ďalšie výrazné víťazstvo vo voľbách, v ďakovnej reči hovoril aj o tom, že ešte nikdy nemusel čeliť toľkým oponentom. Okrem iných spomenul aj „bruselských byrokratov, sorosovské impérium a prezidenta Ukrajiny“.
Aj keď v prvých mesiacoch vojny Maďarsko ruskú inváziu odsúdilo, odvtedy sa v uliciach maďarských miest objavili kampane útočiace na „ničivé bruselské sankcie“, Budapešť blokuje integráciu Ukrajiny do západných štruktúr a maďarskí politici ako jedni z mála európskych politikov chodia do Ruska rokovať o vzájomnom obchode.
Tým, že stále udržiava dobré vzťahy s Ruskom, sa Viktor Orbán vzďaľuje svojim najbližším spojencom, Poľsku či Taliansku. Napriek tomu Moskva Maďarsko zaradila medzi nepriateľské štáty. Dostať sa z tejto pozície môže byť pre maďarského premiéra zložité.
Bývalý minister školstva a dnes akademik Bálint Magyar navyše zdôrazňuje, že maďarský premiér je zapletený do primnohých korupčných schém napojených na Rusko. „Z takéhoto vzťahu sa len tak ľahko neodchádza,“ hovorí.
Vietor z Východu: Orbánova cesta k Rusku
Ekonomické zbližovanie Maďarska s Ruskom pritom nezačal Viktor Orbán, ale jeho oponent a predchodca v premiérskej funkcii Ferenc Gyurcsány. Objem obchodu s Ruskom dosiahol vrchol práve v roku 2008, keď v Maďarsku vládli Gyurcsányovi socialisti.
Viktor Orbán sa však od obchodnej výmeny posunul ďalej a začal rozširovať aj politickú a ideologickú spoluprácu.