WASHINGTON. Americké ministerstvo financií uvalilo sankcie na slovenského občana, ktorý sa podľa neho pokúsil sprostredkovať predaj severokórejských zbraní Rusku.
Ašot Mkrtyčev údajne koncom roka 2022 a začiatkom tohto roka spolupracoval so zástupcami KĽDR, od ktorých sa mal pokúsiť získať okolo 20 druhov zbraní a munície a tie neskôr predať Rusku výmenou za " obchodné lietadlá, suroviny a iné tovary" pre Severnú Kóreu.
Hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby neuviedol, či sa už nejaký obchod medzi Severnou Kóreou a Ruskom neuskutočnil a nešpecifikoval ani typ zbraní. Dodal však, že "akýkoľvek obchod so zbraňami medzi Severnou Kóreou a Ruskom by priamo porušil sériu rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN".
Povedal tiež, že obchody, na ktorých sa Mkrtyčev podieľal, nesúviseli s nedávnym predajom severokórejských rakiet a delostreleckej munície pre žoldniersku Wagnerovu skupinu. "Teraz, keď boli jeho aktivity odhalené, bude čeliť veľkým výzvam pri pokuse o prístup k medzinárodnému finančnému systému," dodal.
"Dnešný krok je jasným posolstvom, že Spojené štáty neustúpia pri cielení na tých, ktorí podporujú ruskú agresiu a brutálnu vojnu proti Ukrajine. Budeme pokračovať v identifikácii, odhaľovaní a boji proti pokusom Ruska získať vojenské vybavenie zo (Severnej Kórey) alebo akéhokoľvek iného štátu, ktorý je pripravený podporiť ruskú vojnu na Ukrajine," uzavrel.

Zmrazený majetok v USA
Rusko bolo podľa informácií amerického ministerstva pripravené dohodu uzavrieť a obdržanými zbraňami a muníciou nahradiť vybavenie, ktoré stratilo v bojoch na Ukrajine.
Sankcie znamenajú pre Mkrtyčeva zmrazenie jeho všetkého majetku v Spojených štátoch. Postih potom podľa ministerstva môže čakať aj inštitúcie či osoby, ktoré by mu mohli pomôcť sankcie obísť, alebo s ním uzavrú "určité transakcie".
O možných dodávkach zbraní z KĽDR do Ruska informoval Biely dom už vlani v novembri. USA vtedy uviedli, že majú informácie o tajných dodávkach značného množstva delostreleckých granátov z KĽDR do Ruska a americká rozviedka o tom informovala už vlani v septembri.
Viacero káuz
Severokórejská tlačová agentúra KCNA to vtedy s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa ministerstva obrany KĽDR poprela. Konštatovala, že Severná Kórea nepredala Rusku zbrane a nemá to v pláne ani v budúcnosti.
Muž s rovnakým menom, bývalý obchodník so zbraňami azerbajdžanského pôvodu, Ašot Mkrtyčev pritom figuruje vo viacerých kauzách z uplynulých 15 rokov. Mkrtyčev bol obžalovaný z objednávky vraždy v roku 2002, ktorú mal údajne odstrániť konkurenta v obchode so zbraňami a vojenským materiálom.
Do väzenia však Mkrtyčeva poslal súd v Prešove len za marenie spravodlivosti, údajný podiel na vražde mu prokuratúra nepreukázala.