SME
Pondelok, 5. jún, 2023 | Meniny má Laura

Pri výbuchu v kaviarni v Petrohrade zahynul vplyvný ruský vojnový bloger Vladlen Tatarskij (SME Minúta)

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu
2. 4. 2023
|
18:35
|
Svet
Dôležité

Pri výbuchu v kaviarni v Petrohrade zahynul vplyvný ruský vojnový bloger Vladlen Tatarskij. Na mieste je najmenej 16 zranených. Zatiaľ nie je jasné, či išlo o atentát. Tatarskij bol podporovateľom ruskej invázie na Ukrajinu. (ČTK)

Vladlen Tatarskij.
Zdroj Telegram Vladlena Tatarského
2. 4. 2023
|
18:11
|
Svet

Arménske orgány činné v trestnom konaní "nemajú v úmysle ani vôľu" zatknúť Putina na základe zatykača Medzinárodného trestného súdu, a to napriek ratifikácii Rímskeho štatútu, uviedol podpredseda arménskeho parlamentu Aršakjan.

BBC pripomenula, že arménsky ústavný súd 24. marca rozhodol, že záväzky zakotvené v Rímskom štatúte ICC sú v súlade s arménskou ústavou.

Teoreticky by tento právny stav mal viesť k tomu, že ruský prezident Vladimir Putin a ruská ombudsmanka pre práva detí Marija Ľvovová-Belovová by mohli byť počas svojej prípadnej návštevy v Arménsku zadržaní na základe zatykača ICC.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

ICC vydal na nich zatykač ešte 17. marca. Vo vyhlásení ICC sa uvádza, že sú "údajne zodpovední za vojnové zločiny súvisiace s nezákonnou deportáciou obyvateľstva (detí) z okupovaných území Ukrajiny na územie Ruskej federácie".

Aršakjan však v rozhovore - bez toho, aby priamo spomenul Putina alebo ICC - zdôraznil, že "rozhodnutie (arménskeho) ústavného súdu nikoho neuznáva vinným, v žiadnej veci, a nevyžaduje kroky na zatknutie žiadnej osoby".

SkryťVypnúť reklamu

Arménsky politik tiež uviedol: "Vypočuli sme si obavy, ktoré vyjadrilo Rusko, a myslím si, že budeme schopní dosiahnuť, aby zabezpečenie ďalšieho procesu súvisiaceho s Rímskym štatútom nepoškodilo strategické vzťahy medzi Arménskom a Ruskom."

Narážal tým na nedávne vyjadrenie Moskvy, ktorá Jerevan varovala pred mimoriadne negatívnymi dôsledkami pre dvojstranné vzťahy, ak Arménsko pristúpi k Rímskemu štatútu, sumarizovala stanica Rádio Sloboda (RFE/RL).

Podpredseda arménskeho parlamentu pripustil, že Jerevan by mohol s Moskvou uzavrieť dohodu, podľa ktorej Rímsky štatút neovplyvní vzťahy medzi oboma krajinami.

Podľa Aršakjana Arménsko nedávno uzavrelo podobnú dohodu s inou krajinou. O aký štát ide, politik neuviedol. (TASR)

2. 4. 2023
|
17:24
|
Šport

Ruskí šermiari sa nezúčastnia olympijskej kvalifikácie po tom, ako hostiteľské Poľsko vyhlásilo, že by museli vyjadriť nesúhlas s ruskou agresiou na Ukrajine. "Samozrejme, je to neprijateľné," uviedol šéf ruskej federácie Ilgar Mammadov. (TASR)

2. 4. 2023
|
17:22
|
Svet

Kyjev predstavil plán krokov, ktoré chce podniknúť po tom, ako získa späť kontrolu nad okupovaným Krymom. Okrem iného plánujú zbúrať strategický most, ktorý spája čiernomorský polostrov s Ruskom. (ČTK)

2. 4. 2023
|
16:50
|
Svet
Dôležité

Šéf americkej diplomacie Antony Blinken a jeho ruský náprotivok Sergej Lavrov telefonicky hovorili o zadržanom novinárovi The Wall Street Journal Evanovi Gershkovichovi. Blinken vyzval Rusko, aby reportéra okamžite prepustilo.

Rovnako apeloval na prepustenie iného Američana Paula Whelana. Lavrov podľa agentúry Reuters uviedol, že je "neprijateľné", aby Washington prípad "politizoval".

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa amerického ministerstva zahraničných vecí ministri tiež hovorili o svojich diplomatických misiách a dôležitosti ich fungovania. Zatiaľ nie je jasné, či bolo témou telefonátu ešte niečo iné, napríklad situácia na Ukrajine.

Ruské úrady 31-ročného novinára Gershkovicha zadržali tento týždeň v Jekaterinburgu na Urale. Uviedli, že ho podozrievajú zo špionáže.

Súvisiaci článok V Rusku zadržaný novinár chcel písať o wagnerovcoch a postojoch Rusov k vojne Čítajte 

Redakcia The Wall Street Journal obvinenia odmietla a vo svojom komentári vyzvala amerického prezidenta Joa Bidena, aby v reakcii na zatknutie vyhostil ruského veľvyslanca.

Biely dom obvinenie novinára označil za "smiešne" a uviedol, že zatýkanie amerických občanov v Rusku je "taktika, ktorá nie je ničím novým".

Denník pripomína, že Gershkovich je prvým americkým novinárom zadržaným v Rusku od roku 1986. Americká diplomacia už dlhé mesiace s Ruskom tiež rokuje o prepustení Paula Whelana, bývalého vojaka, ktorý bol v Rusku odsúdený na 16-ročný trest odňatia slobody za údajné zapojenie sa do špionáže. Jeho rodina a Washington obvinenia odmietajú.

Dnešný telefonát podľa ruského ministerstva zahraničia inicioval Blinken. Obaja šéfovia diplomacie spolu podľa dostupných informácií naposledy v krátkosti hovorili na summite skupiny krajín G20 v indickom Dillí na začiatku marca.

Vtedajší ich desaťminútový rozhovor bol prvým takto vrcholným stretnutím zástupcov USA a Ruska za mnoho mesiacov. (ČTK)

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken.
Zdroj TASR/AP
2. 4. 2023
|
15:44
|
Šport

Vojna na Ukrajine si vyžiadala ďalšiu obeť z radov ukrajinských športovcov. V nemocnici zomrel kickboxer a štvornásobný majster sveta Vitalij Merinov. Podľahol zraneniam, ktoré utrpel v boji proti ruským okupantom. (TASR)

2. 4. 2023
|
15:20
|
Svet

Zelensky ocenil Ukrajinu za to, že sa jej pred rokom podarilo odvrátiť ruské útoky v okolí Kyjeva. "Oslobodíme celé naše územie," zdôraznil. Moskva v súčasnosti okupuje zhruba 18 percent územia Ukrajiny.

"Ukrajinci, zastavili ste najväčšiu silu proti ľudskosti v dnešnej dobe. Zastavili ste silu, ktorá pohŕda všetkým a chce zničiť všetko, čo ľuďom dáva zmysel," uviedol Zelenskyj na platforme Telegram.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ukrajinský líder tiež zverejnil fotografické zábery z oblastí v okolí Kyjeva oslobodených pred rokom. Buču nachádzajúcu sa v Kyjevskej oblasti okupovali ruské sily viac ako mesiac.

(TASR)
2. 4. 2023
|
13:44
|
Svet

Ukrajina bude pokračovať v boji za svoju nezávislosť, vyhlásil na výročie objavenia zmasakrovaných tiel civilistov v meste Buča vrchný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Valerij Zalužnyj.

Buča sa stala synonymom ruskej brutality po tom, ako sa ruské invázne jednotky vlani v marci stiahli z oblasti Kyjeva po neúspešnom pokuse o obsadenie ukrajinskej metropoly. Na uliciach Buče sa vtedy našlo mnoho tiel civilných obetí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ukrajinské úrady oficiálne stanovili počet obetí v častiach Kyjevskej oblasti oslobodených od ruských síl na 1137, pričom len v Buči bolo podľa ich zistení zabitých 461 civilistov.

Dôkazy o zločinoch v Buči i na iných miestach, kde sa podľa ukrajinských predstaviteľov ruskí vojaci dopustili zverstiev na civilistoch, zhromažďujú medzinárodní vyšetrovatelia.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že Ukrajina "nikdy neodpustí" masakru civilistov v Buči a apeloval tiež, aby sa toto mesto stalo "symbolom spravodlivosti".

Zelenskyj sa na prvé výročie stiahnutia ruských vojsk zúčastnil v piatok v Buči na pietnej ceremónii. Pridali sa k nemu aj premiér SR Eduard Heger, moldavská prezidentka Maia Sanduová a predsedovia vlád Chorvátska a Slovinska Andrej Plenkovič a Robert Golob. (TASR)

2. 4. 2023
|
13:15
|
Svet

Ruské ostreľovanie centra ukrajinského mesta Kosťantynivka si vyžiadalo najmenej šesť obetí. Osem ľudí utrpelo zranenia. "Výškové budovy a súkromné obytné budovy boli ťažko poškodené,“ vyjadril sa gubernátor Doneckej oblasti Kyrylenko.

Šéf úradu ukrajinského prezidenta Andrij Jermak priblížil, že ruský útok poškodilo 16 bytových budov, osem domov, predškolské zariadenie, budovu daňového úradu, plynové potrubia a tri autá.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
(SITA)
2. 4. 2023
|
12:55
|
Svet

Konzumácia alkoholu je jednou z významných príčin ruských strát v bojoch na Ukrajine, uviedlo britské ministerstvo obrany. Za viac ako rok vojny bolo podľa Londýna zranených alebo zabitých 200-tisíc Rusov.

Dôvodom sú popri priamych bojoch tiež neopatrné zaobchádzanie so zbraňami, dopravné nehody, nepriazeň počasia alebo práve alkohol.

"Je extrémne vysoký počet incidentov, zločinov a úmrtí spojených s konzumáciou alkoholu príslušníkmi ruských jednotiek nasadených (na Ukrajine)," uvádza Londýn s odvolaním sa na ruský spravodajský kanál na komunikačnej platforme Telegram.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Ruskí velitelia pravdepodobne považujú rozšírenú konzumáciu alkoholu za obzvlášť škodlivú pre efektivitu bojových operácií," dodáva Londýn. Zároveň ale pripomína, že pitie je časté aj u väčšiny ruskej spoločnosti a dlho bolo ticho akceptované aj ako súčasť armádnej kultúry, a to aj počas bojových operácií.

(ČTK)
2. 4. 2023
|
12:34
|
Svet

Ukrajinskí hackeri tvrdia, že odhalili veliteľa útoku na divadlo v Mariupoli, pri ktorom zomreli stovky ľudí. Odhaliť ho pomohla vlastná manželka. Hackeri volajú po medzinárodnom zatykači. Informácie odovzdali ukrajinským úradom. (SME)

Zničené divadlo v Mariupoli.
Zdroj TASR/AP.
2. 4. 2023
|
12:26
|
Svet

Európska únia si bude dávať pozor na potenciálne zneužitie ruského predsedníctva v Bezpečnostnej rade OSN, vyhlásil šéf európskej diplomacie Josep Borrell s tým, že Rusko je stálym členom rady aj napriek porušeniu podstaty rámca OSN. (TASR)

2. 4. 2023
|
12:21
|
Domov

Poverený minister obrany Naď dostal na Ukrajine medailu ministra obrany. Naď bol ocenený Reznikom za podporu Ukrajiny v boji proti ruskej agresii, konštruktívnu spoluprácu, a tiež za rozvíjanie vzťahov v oblasti obrany.

„Toto ocenenie patrí všetkým, ktorí majú zásluhy na množstve životov na Ukrajine, ktoré sa nám dobrými a včasnými rozhodnutiami podarilo zachrániť. Bez podpory kolegov vo vláde, a správneho zahranično-politického nastavenia, by boli škody na Ukrajine omnoho väčšie. Som vďačný za možnosť opäť navštíviť našich ukrajinských priateľov, vidieť ich tváre a odhodlanie vybojovať si slobodu. Je to neuveriteľné, no až keď človek navštívi tieto miesta, uvedomí si, ako blízko k našim hraniciam je ľudské utrpenie, deštrukcia a teror, ktoré za sebou zanecháva ruská armáda," uviedol Naď. Dodal, že iba s našou pomocou dokážu Ukrajinci toto zlo zastaviť a ochrániť tak aj nás.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Počas návštevy sa delegácia vedená povereným premiérom Eduardom Hegerom (Demokrati) stretla aj s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, a tiež s predsedami ukrajinskej vlády a Národnej rady Ukrajiny.

Vzdala tiež úctu obetiam masakry v meste Buča, z marca minulého roka. Slovenský šéf rezortu obrany sa okrem toho oboznámil so skúsenosťami ukrajinských ozbrojených síl so slovenskou technikou nasadenou do boja.

(SITA)
Dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď a ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov na Ukrajine.
Zdroj Jaro Naď - minister obrany SR/Facebook
2. 4. 2023
|
12:07
|
Svet

Rusko prišlo na Ukrajine už o 174 550 vojakov. V priebehu soboty podľa Kyjeva padlo 560 ruských bojovníkov, informoval o tom Generálny štáb Ukrajiny.

Počas uplynulého dňa tiež Rusko prišlo o dva tanky, päť obrnených bojových vozidiel pechoty, štyri delostrelecké systémy či jedno operačno-taktické bezpilotné lietadlo.

Dovedna tak už Rusko stratilo 3 618 tankov, 6 986 obrnených bojových vozidiel pechoty, 2 687 delostreleckých systémov a 2 249 operačno-taktických bezpilotných lietadiel.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

(SITA)
2. 4. 2023
|
07:15
|
Svet

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Zelenskyj telefonoval s Macronom, debatovali o obrannej spolupráci aj mierovom pláne Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. HYPONÁJOM, odložte hypotéku a svoj nový byt splácajte už teraz
 3. Lunička potrebuje súrne pomoc, aby mohla rásť.
 4. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody
 5. Vypočítali sme vaše budúce dôchodky
 6. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
 7. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom
 8. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem
 1. Tesco naplno spúšťa svoj Online Club
 2. Po košickom úspechu pobočka aj v Bratislave
 3. Vypočítali sme vaše budúce dôchodky
 4. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody
 5. Lunička potrebuje súrne pomoc, aby mohla rásť.
 6. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie
 7. Slováci milujú grilovanie s rodinou a priateľmi, ukázal prieskum
 8. Z vernostných kariet Terno a Kraj sa stávajú už aj platobné
 1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 16 934
 2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 11 529
 3. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 9 138
 4. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 450
 5. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 5 766
 6. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 4 809
 7. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 4 751
 8. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 3 916
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Česká polícia začala vykonávať kontroly na hraniciach so Slovenskom.

Česká polícia v prihraničnej oblasti vykonáva zvýšený dohľad.


TASR 6m
Víťazný oblúk, ktorým sa začína slávny parížsky bulvár Champs-Élysées.

Do súťaže sa prihlásilo 50-tisíc ľudí.


TASR 15m
Polícia v Moskve na mieste útoku dronov.

Nie je úplne jasné, ako Ukrajinci dodávajú drony za nepriateľské línie.


ČTK 20m

Prípad April Burrelovej môže pomôcť iným pacientom.


31m

Sportnet

Karim Benzema po poslednom zápase v drese Realu Madrid.

S Realom Madrid sa rozlúči na tlačovej konferencii.


2 h
Športový TV program na týždeň: Peter Sagan štartuje na etapových pretekoch Okolo Švajčiarska 2023.

Športový program na najbližších sedem dní.


3 h
Slovenskí fanúšikovia počas MS v hokeji 2023.

V Rige bolo viac ako 30 000 zahraničných hostí.


TASR 5 h
David Hrnčár v drese Slovana Bratislava.

V belasom drese získal dva tituly.


SITA 4 h
SkryťZatvoriť reklamu