ULANBÁTAR, BRATISLAVA. Fotografie ukazujú vážneho chlapca. Má asi osem rokov, ruky mu vytŕčajú z objemnej róby, vlasy má ostrihané nakrátko, spodnú časť tváre zakrýva rúško. Jeho skutočné meno nepoznáme.
Napriek tomu sa dostáva do centra politického a náboženského sporu medzi Čínou, Tibeťanmi a Mongolskom. Práve tohto chlapca totiž dalajláma, hlava budhistickej viery, začiatkom marca označil titulom bogdgegén, alebo tiež Chalcha Džebcundampa Chutuchtu, píše britský denník The Times.

Chlapec sa stal prevtelením Čänräzigu, živým Budhom, najvýznamnejšou postavou mongolského budhizmu a tretím najvýznamnejším lámom celej viery. Predošlé skúsenosti ukazujú, že pre jeho život to nemusí znamenať nič dobré.
Mierový aktivista či separatista?
Súčasného dalajlámu tibetskí mnísi „našli“ v čase, keď mal len dva roky. Napriek tomu sa postavil na čelo vtedy ešte nezávislého Tibetu, no po obsadení komunistickou Čínou musel z himalájskej krajiny v roku 1959 odísť do exilu v indickej Dharamšále.
Vo svete si svojou filozofiou nenásilia získal mnoho priaznivcov aj mimo radov budhistických veriacich, v roku 1989 dostal Nobelovu cenu za mier. Čínsky režim ho však považuje za separatistu, ktorý chce odtrhnúť Tibet do krajiny a trestá politikov, ktorí sa s ním stretávajú.
Nielen politikov.