JERUZALEM. Vláda izraelského premiéra Benjamina Netanjahua prežila dve parlamentné hlasovania o nedôvere v súvislosti s plánovanou súdnou reformou.
Pri prvom pokuse o zosadenie vlády hlasovalo za návrh 53 poslancov, pričom 59 bolo proti. Za druhý návrh hlasovalo už len 51 poslancov, odmietli ho 60.
Prezident Jicchak Herzog ešte pred tým vládu vyzval, aby okamžite zastavila legislatívny proces súvisiaci so spornou reformou justície.
"Celý národ je hlboko znepokojený. Bezpečnosť, hospodárstvo, spoločnosť - to všetko je ohrozené," uviedol Herzog v pondelok ráno - po noci spontánnych masových protestov vyvolaných odvolaním ministra obrany Joava Galanta.

Galant bol prvým vysokopostaveným členom vládnucej strany Jednota (Likud), ktorý sa vyslovil proti návrhu zmien v justícii: povedal, že hlboké rozpory na politickej scéne a v spoločnosti môžu viesť k oslabeniu armády a ohrozeniu bezpečnosti štátu.
"Toto nie je politický moment, toto je chvíľa pre vodcovstvo a zodpovednosť," vyhlásil Herzog. Naliehal na vládu, aby "v záujme jednoty s ľudom Izraela", v záujme zodpovednosti, ktorá jej prináleží, okamžite zastavila legislatívny proces.
Masívne protesty
Pred izraelským parlamentom sa k protestu proti súdnej reforme začínajú zhromažďovať tisíce ľudí. Viacerí ďalší ešte len mieria na demonštráciu, ktorá má byť oficiálne zahájená o 13.00 h SELČ, čo dokladajú zábery z hromadnej dopravy.
Tisíce demonštrantov už protestujú aj pred Ben Gurionovou univerzitou v meste Beer Ševa. Ďalší ľudia vyšli s izraelskými vlajkami do ulíc v Tel Avive a Haife, demonštrácie sa konajú tiež v rade ďalších izraelských miest.
Už v noci na pondelok vyšli do ulíc v reakcii na odvolanie ministra státisíce ľudí vo viacerých mestách. Protesty prebiehali v Tel Avive, Haibe, Beerševe aj v Jeruzaleme, uviedol denník The Times of Israel.
Podľa neoverených údajov stanice Channel 12 po celom Izraeli proti reforme demonštrovalo zhruba 600-tisíc až 700-tisíc ľudí.
Podľa denníka Haarec sa demonštranti v Jeruzaleme stretli s políciou pri rezidencii premiéra Benjamina Netanjahua, kde sa pokúsili prelomiť bezpečnostné zátarasy. Polícia použila aj vodné delá.
Premiér plánoval vyhlásenie
Premiér sa v pondelok dopoludnia podľa viacerých izraelských médií chystal oznámiť, že zastavuje presadzovanie kontroverznej súdnej reformy, napísal web The Times of Israel.
Kedy prehovorí k verejnosti, však v tejto chvíli nie je jasné.
Prejav podľa médií odložil kvôli tlaku ďalších koaličných partnerov, ktorí údajne pohrozili, že by v prípade odstúpenia od reformy nechali padnúť vládu.
Podľa izraelského 12. televízneho kanála prejav plánovaný o 10:30 h miestneho času odložil po tom, čo ho koaličný spojenec presviedčal, aby od reformy neustupoval.
Všetky správy, podľa ktorých by Netanjahu mohol oznámiť pozastavenie kontroverznej súdnej reformy, sa odvolávajú na "zdroje blízke premiérovi". Za akých podmienok by tak mohol urobiť, nie je v tejto chvíli jasné.
Generálny štrajk
Izraelský odborový zväz Histadrut medzitým na protest proti reforme zvolal generálny štrajk.
Podľa izraelských médií boli pozastavené odlety z telavivského Ben Gurionovho medzinárodného letiska. Odbory z radov zamestnancov tohto letiska sú prvé, ktoré pristúpili ku generálnemu štrajku.
Šéf izraelského odborového zväzu Histradut, Arnon Bar-David podľa očakávania apeloval na Netanjahua, aby schvaľovanie reformy zastavil.
"Vráťte krajinu zdravý rozum. Ak dnes na tlačovej konferencii neoznámite, že ste zmenili názor, budeme štrajkovať," uviedol Bar-David.
Histadrut zastupuje viac ako 700-tisíc zamestnancov v zdravotníctve, doprave a bankovníctve a v mnohých ďalších odboroch, štrajk by tak mohol paralyzovať značnú časť izraelskej ekonomiky.
Ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že rešpektuje právo na protest; očakáva sa, že neodkladnú zdravotnú starostlivosť štrajk neovplyvní. Od poludnia sa podľa The Times of Israel zatvoria veľké nákupné strediská, zatvorené budú tiež škôlky a denné tábory.
Na dnešok štrajk ohlásili tiež izraelské univerzity. Zatvorenie prevádzok kvôli štrajku podľa agentúry Reuters oznámil aj McDonald 's.

Zelená od parlamentného výboru
Reforma súdnictva, ktorá by koalícii poskytla kontrolu nad vymenovaním sudcov najvyššieho súdu a umožnila vláde prehlasovať súdne rozhodnutia s jednoduchou parlamentnou väčšinou, vyvoláva už niekoľko týždňov masové protesty. Odporcovia návrhu tvrdia, že povedie k oslabeniu demokracie. Zástancovia reformy naopak tvrdia, že zmeny sú potrebné na obmedzenie aktivistických sudcov, ktorí podľa nich zasahujú do politiky.
Izraelský parlamentný výbor pre ústavu, právo a spravodlivosť medzitým v pondelok ráno dal zelenú návrhu zákona o vymenovaní sudcov. O finálnom schválení zákona sa tak teraz bude hlasovať na pléne. Výbor podľa informácií v izraelských médiách počas dnešného zasadnutia opustilo viacero opozičných poslancov.
Lídri protestov zvolali na pondelok popoludní masovú demonštráciu pred budovu parlamentu v Jeruzaleme.
"Nedovolíme žiadny kompromis, ktorý by poškodil nezávislosť najvyššieho súdu," avizovali organizátori zhromaždenia pred Knessetom. Na rôznych miestach Izraela boli pristavené autobusy, ktoré privezú protestujúcich z celej krajiny.