BRATISLAVA. V roku 1989 vyšla britskému historikovi Johnovi Keeganovi tretia kniha o vojnových konfliktoch The Price of Admirality. Podobne ako v predošlých knihách podrobne rozobral niekoľko minulých bitiek a vyvodil z nich závery do budúcnosti.
V tomto prípade argumentoval, že podobne, ako prevahu bojových lodí na mori ukončili lietadlové lode, aj tie čoskoro stratia na význame. V poslednej kapitole s názvom Prázdne more píše, že ich nahradia ponorky, ktoré sú oveľa menej zraniteľné ako kolos plávajúci na hladine.

„Lietadlová loď bude v každom realistickom scenári vystavená väčšiemu počtu hrozieb ako ponorka,“ píše Keegan, ktorý sa odvolával napríklad zo skúsenosti v britskej vojne o Falklandy. „Pri bojoch v okolí pobrežia čelí útokom lietadiel štartujúcich zo zeme, od rakiet odpálených z pobrežia aj od samotných ponoriek.“
John Lehman dva roky pred vydaním knihy skončil vo funkcii ministra pre námorníctvo a bol jedným z ľudí, ktorí vytvorili novú podobu vtedajších amerických námorných síl so základom v lietadlových lodiach. Pre Washington Post Keeganovu knihu recenzoval. „Kapitola o lekciách je absolútna hlúposť,“ napísal.
Udalosti tohto roka dávajú za pravdu skôr Keeganovi.