SME
Štvrtok, 23. marec, 2023 | Meniny má Adrián

Ukrajina Rusko Online: V bojoch na Ukrajine sa zrejme strieľalo aj muníciou vyrobenou v Číne

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

19. 3. 2023
|
23:15
|
Svet

Vladimir Putin pre čínske médiá uviedol, že víta ochotu Číny zohrávať "konštruktívnu úlohu" pri ukončení konfliktu na Ukrajine. Vyjadrenie prišlo pred návštevou čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskve.

Šéf Kremľa povedal, že od nadchádzajúcich rozhovorov so svojím čínskym kolegom má "vysoké očakávania". "Nepochybujeme, že dajú nový silný impulz celej bilaterálnej spolupráci," dodal.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Putin zároveň ocenil "vyvážený" postoj Pekingu k udalostiam na Ukrajine a poďakoval Číne za pochopenie pozadia a "skutočných dôvodov" rusko-ukrajinského konfliktu. "Rusko je otvorené urovnaniu ukrajinskej krízy politicko-diplomatickými prostriedkami," uviedol.

Ruský líder však trvá na tom, aby Kyjev uznal "nové geopolitické skutočnosti", konkrétne vlaňajšiu ruskú anexiu štyroch ukrajinských administratívnych celkov - Doneckej, Luhanskej, Záporožskej a Chersonskej oblasti - a tiež anexiu polostrova Krym z roku 2014. (TASR)

19. 3. 2023
|
20:41
|
Svet

Bývalí maďarskí ministr adresovali parlamentu výzvu na ratifikovanie vstupu Fínska a Švédska do NATO. Ministri varovali vládu, že ďalšie odkladanie ratifikácie môže spôsobiť vylúčenie Maďarska z kruhu spojencov.

V opačnom prípade sa podľa výzvy členov V21 môže stať, že USA už nebudú považovať Maďarsko za priateľa alebo spojenca a môže to tiež znamenať, že NATO nebude cítiť, že sa naň vzťahuje článok 5 Severoatlantickej zmluvy o spoločnej obrane.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skupina V21 združuje členov niekdajších vlád. Vznikla v roku 2017 pôvodne pod názvom V18. Časť zakladateľov po zmene režimu pôsobila v pravicovej a ďalšia časť v ľavicovej vláde. Ich snahou je presadzovať európske smerovanie Maďarska a zachovanie právneho štátu. Jeszenszky bol šéfom diplomacie vo vláde premiéra Józsefa Antalla.

Parlamentná frakcia vládnucej strany Fidesz v piatok oznámila, že parlament bude hlasovať o vstupe Fínska do NATO 27. marca. Predseda frakcie Máté Kocsis zdôraznil, že poslanci Fideszu vstup Fínska do NATO schvália jednomyseľne. K ratifikácii vstupu Švédska do NATO sa zatiaľ maďarská vláda nevyjadrila.

SkryťVypnúť reklamu

Maďarsko odkladá ratifikáciu rozšírenia NATO už vyše pol roka. Premiér Viktor Orbán 25. februára povedal, že na stretnutí frakcií vládnucich strán Fidesz a KDNP v Balatonfürede sa k tejto téme rozprúdila diskusia, do oboch severských krajín bola preto vyslaná parlamentná delegácia.

Štvorčlenná delegácia vedená podpredsedom parlamentu pre legislatívu a bývalým ministrom obrany Csabom Hendem a predsedom zahraničného výboru Zsoltom Némethom 7. marca rokovala v Štokholme a ďalší deň v Helsinkách. (TASR)

19. 3. 2023
|
20:20
|
Domov

Vláda poslanie migov neutajila. Ani sa nechce veriť, že utajené poslanie migov Ukrajinu by nás ušetrilo debaty, ktorú zažívame. Ako sa nepodarilo ani predísť rozruchu pri schválení obrannej dohody s USA, komentuje Zuzana Kepplová. (SME)

19. 3. 2023
|
20:04
|
Svet

Nedostatok výbušnín by mohol spomaliť snahu európskych krajín dodávať Ukrajine muníciu na obranu proti invázii ruskej armády. Európsky obranný priemysel nemusí byť schopný splniť očakávané objednávky pre Ukrajinu.

Zdroje z prostredia zbrojárskeho priemyslu pre Financial Times uviedli, že nedostatok strelného prachu, plastických trhavín a trinitrotoluénu (TNT) by mohol oddialiť plánované zvýšenie produkcie munície až o tri roky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nemenovaný nemecký predstaviteľ denníku povedal, že "zásadným" problémom je, že európsky zbrojársky priemysel "nie je v dobrom stave na rozsiahlu vojnovú výrobu“.

Európska únia sa okrem iného zaviazala urýchliť dodávky 155-milimetrových delostreleckých granátov. Očakáva sa, že krajiny EÚ podpíšu v pondelok dohodu o dodávke takýchto granátov pre Ukrajinu. (TASR)

19. 3. 2023
|
19:08
|
Svet

Traja civilisti boli zabití a dvaja ďalší utrpeli zranenia pri ruskom útoku na bytový dom v obci Kamianske v Záporožskej oblasti,  informovala oblastná administratíva a upozornila obyvateľov, aby opustili nebezpečné oblasti.

Tlačová agentúra Ukrinform napísala, že za posledných 24 hodín bolo hlásených desať ruských ostreľovaní bytových domov a infraštruktúry. (TASR)

19. 3. 2023
|
18:16
|
Svet

Vydanie medzinárodného zatykača na ruského prezidenta Putina bude mať negatívne dôsledky a predĺži vojnu, uviedol srbský prezident Aleksandar Vučič. Dodal, že existuje veľká neochota hovoriť o prímerí a záchrane životov.

"Pýtam sa,  keď ste ho teraz obvinili z vojnových zločinov, s kým budete teraz hovoriť o mieri? Alebo možno neuzavriete mier, ale všetci čakáte na porážku. Naozaj si myslíte, že je možné poraziť Rusko za mesiac, za tri mesiace alebo za rok?" spýtal sa Vučič.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Niet pochýb o tom, že cieľom tých, ktorí to urobili, je sťažiť Putinovi komunikáciu, aby každý, kto s ním bude hovoriť, vedel, že je obvinený z vojnových zločinov," dodal Vučič.

Na otázku, či bude Putin zatknutý, ak príde do Srbska, Vučič odpovedal, že je to "zbytočná otázka, pretože je jasné, že pokiaľ bude vojna pokračovať, Putin nemá kam ísť".

Vučič je odporcom medzinárodných súdov stíhajúcich páchateľov vojnových zločinov. Bol popredným predstaviteľom ultranacionalistickej Srbskej radikálnej strany (SRS), ktorej vodca Vojislav Šešelj a niekoľko ďalších členov boli súdení za vojnové zločiny spáchané počas vojen v 90. rokoch. (TASR)

Srbský prezident Aleksandar Vučič.
Zdroj SITA/AP
19. 3. 2023
|
18:05
|
Domov

Ukrajinské obilie by mohlo po tohtoročnej žatve spôsobiť problémy slovenským poľnohospodárom aj ďalším krajinám, vyhlásil predseda parlamentu Boris Kollár.

Kollár sa tak vyjadril pri príležitosti spoločného pracovného rokovania s predsedom poľského Senátu Tomaszom Grodzkim vo Vysokých Tatrách. Hovorili o obilí, ktoré ostáva na Slovensku, Maďarsku či Poľsku.

V tejto súvislosti poukázal na potrebu vytvoriť obrovský tlak na Európsku úniu a Európsku komisiu, aby z krízového fondu vyčlenili obrovský balík financií a umožnili kontrolu bezcolnej zóny.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Snahou je, aby obilie Slovenskom iba prechádzalo a neostávalo uskladnené v skladoch u nás či napríklad v Poľsku.

Výkup obilia, určeného iným krajinám

Kollár pripomenul, že na ukrajinské obilie čakajú v krajinách Afriky a Blízkeho východu. Aktuálnu situáciu však podľa jeho slov využili poľskí aj slovenskí obchodníci, ktorí lacné obilie životne potrebné v Afrike skupujú.

„Obsadia naše sýpky, naše sklady a naši producenti nebudú mať naše slovenské, poľské, maďarské obilie kam umiestniť, a tým pádom ho nebudú vedieť predať,“ skonštatoval Kollár.

Zároveň pripomenul, že ukrajinské obilie je okrem toho podstatne lacnejšie vzhľadom na nastavené ceny, a to lacnejšou pracovnou silou či lacnejšími pohonnými látkami.

Hrozba pre slovenských roľníkov

Vzniknutá situácia by tak mohla podľa predsedu parlamentu v tomto roku decimovať slovenských roľníkov. Zdôraznil však, že Ukrajina za takúto vzniknutú situáciu nemôže a treba jej pomôcť dostať jej obilie do portov, ktoré sú otvorené a nenechávať šancu takzvaným špekulantom.

Kollár zároveň dodal, že na danú tému bude hovoriť aj s povereným predsedom vlády Eduardom Hegerom.

Problémy v koridore k Čiernemu moru

Predseda poľského Senátu Tomasz Grodzki označil Ukrajinu za sýpku obilia, kde aj dnes čakajú na vývoz milióny obilia. P

ripomenul však, že koridor k Čiernemu moru ale nefunguje tak, ako by mal. „Sme vďační Ukrajine, že napriek tamojšej situácii aj dnes neustále produkuje obilie,“ skonštatoval.

Poukázal pritom na pôvodný plán, podľa ktorého sa malo obilie z Ukrajiny dostávať cez tranzitné krajiny do prístavov a následne do cieľových krajín.

„Medzitým sa toto obilie do cieľových krajín nedostáva, ale je uskladnené na Slovensku alebo v Poľsku. Zároveň toto obilie predstavuje veľmi vysokú konkurenciu pre naše obilie, a to najmä z hľadiska ceny. Toto je situácia, ktorú nemôžeme akceptovať,“ zhodol sa s Kollárom.

Okrem toho je takéto konanie podľa jeho slov vodou na mlyn pre populistov, nacistov a prokremeľských orientovaných politikov.

Riešenie tak podľa jeho slov musí prísť rýchlo, pretože počas jesene by problém mohol dosiahnuť gigantické rozmery.

Za riešenie označil napríklad akčný plán zahŕňajúci rozhovory s predstaviteľmi slovenskej aj poľskej vlády. Doplňujúcim zase tlak zo strany afrických a arabských krajín, ktorým, ako povedal, mimoriadne záleží na tom, aby toto obilie z Ukrajiny dostali. (SITA)

Predseda parlamentu Boris Kollár.
Zdroj TASR
19. 3. 2023
|
18:00
|
Domov

Máme tu vysokopostaveného politika, ktorý v čase, keď je za rohom vojna, šíri poplašnú správu o mobilizácii a vojnovom stave a robí to už niekoľko mesiacov. A generálny prokurátor sa bol bicyklovať, píše publicista Samo Marec. (SME)

19. 3. 2023
|
17:08
|
Svet

Súd v ukrajinskom meste Záporožie v neprítomnosti odsúdil šéfa okupačnej administratívy v meste Berďansk Oleksandra Saulenka na 15 rokov väzenia a skonfiškovanie majetku, uviedol ukrajinský starosta mesta Melitopoľ Ivan Fedorov.

Saulenko podľa Služby bezpečnosti Ukrajiny riadil krádeže ukrajinského obilia.

Pred ruskou inváziou na Ukrajinu Saulenko vstúpil do proruskej strany Zväz ľavicových síl, ktorá nikdy nemala zastúpenie v ukrajinskom parlamente. Túto stranu ukrajinský súd v júni minulého roka zakázal.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

(SITA)
19. 3. 2023
|
16:16
|
Domov

V Haagu signovaný zatykač na Vladimira Putina má jedinú chybu, totiž, že ho dnes môžeme považovať za výsostne symbolický akt. Kým je ruským prezidentom, nejestvuje sila, ktorá by ho poslala pred tribunál, komentuje Peter Tkačenko. (SME)

19. 3. 2023
|
15:51
|
Domov

Mali by Ukrajinci premenovať Rusko? Snaha oddeliť sa od Rusov aj v jazyku je plne legitímna a možno prevládne v úze. A potreba uľaviť si takisto. Výrazmi ako „rašisti“ a „Putler“ robíme presne to isté. Komentuje Nataša Holinová. (SME)

19. 3. 2023
|
15:11
|
Svet

Ruský prezident Vladimir Putin navštívil veliteľské stanovište v meste Rostov nad Donom na juhu krajiny. V sobotu vrtuľníkom priletel do okupovaného ukrajinského prístavného mesta Mariupoľ a predtým navštívil Krymský polostrov.

(TASR)
19. 3. 2023
|
15:01
|
Svet

Pápež František veriacim na Námestí sv. Petra vo Vatikáne pripomenul modlitby za "utrápený ľud Ukrajiny, ktorý naďalej trpí" v dôsledku vojnových zločinov.

Pápež počas uplynulých mesiacov opakovane pri verejných vystúpeniach vyzýval na modlitby za Ukrajinu, výraz "vojnové zločiny" však zvyčajne nespomína.

Pápež vyjadril súcit aj s obeťami v silným zemetrasením postihnutom Ekvádore a uviedol, že sa modlí za obete i zranených v tejto krajine.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Stojím pri ekvádorskom ľude a uisťujem ho o mojich modlitbách za mŕtvych a trpiacich," povedal František.

Sobotňajšie zemetrasenie s magnitúdou 6,8 si v Ekvádore vyžiadalo najmenej 15 obetí na životoch a spôsobilo rozsiahle materiálne škody v pobrežných i horských oblastiach krajiny, píše agentúra AP. Najmenej jeden človek prišiel v dôsledku otrasov o život i v Peru.

(TASR)
19. 3. 2023
|
14:46
|
Svet

Rusko si uvedomuje, že v dohľadnej dobe nedosiahne v Záporožskej oblasti územné zisky, tak vyhlásilo Melitopoľ za dočasnú regionálnu metropolu okupovanej časti oblasti, domnieva sa britské ministerstvo obrany.

(SITA)
19. 3. 2023
|
14:00
|
Svet

Medzi deťmi unesenými z Ukrajiny pričinením ruských ruských úradov je pravdepodobne aj šesťročný chlapec s talianskym občianstvom. Uviedli to starí rodičia chlapca.

Starí rodičia spomínaného chlapca z otcovej strany zverejnili príslušnú výzvu prostredníctvom miestnych novín s tým, že si robia starosti o svojho šesťročného vnuka Romana. Chlapec sa narodil v talianskom meste Verona ukrajinskej matke a talianskemu otcovi, spresňuje ANSA.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Matka vzala dieťa, ktoré sa nachádza uprostred sporu o pridelenie starostlivosti, späť na Ukrajinu - do Doneckej oblasti - v čase, keď mal len tri mesiace a dvojica sa rozviedla, vyplýva zo správ talianskych médií.

Talianski starí rodičia uviedli, že svojho vnuka videli osobne naposledy ešte v roku 2018. Ako dodali, matka dieťaťa im na isté obdobie dovolila videohovory s chlapcom, ktorý po taliansky nehovorí, následne ich však zrušila, píše ANSA. (TASR)

19. 3. 2023
|
13:23
|
Domov

Gábor Grendel nevidel žiadnu právnu analýzu, ktorou sa riadila vláda pri poskytnutí stíhačiek MiG-29 Ukrajine a vynechala z rozhodovania parlament. Grendel konanie vlády aj tak schvaľuje, povedal v relácii TV Markíza.

Podpredseda parlamentu za OĽaNO doplnil, že avizované kompenzácie za stíhačky výrazne pomôžu zvýšiť obranyschopnosť Slovenska.

Poprel úvahy, že by kompenzácia mala byť poskytnutá vo forme zľavy z ceny za americké stíhačky F-16. "Nie, nemyslím si to, že sa to týka F-16-tok," pridal sa ku Grendelovi aj Richard Raši z Hlasu.

Predseda KDH Ivan Majerský poukázal na chaotické konanie vlády, ktoré sa premietlo aj do rozhodovania o stíhačkách. Tak sa táto téma stala ďalšou, ktorá rozdeľuje spoločnosť. Nerozumie, prečo vláda vynechala z rozhodovania parlament napriek sľúbenej dostatočnej podpore darovania stíhačiek.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Richard Raši nevidí žiadny aspekt, ktorý by vládu legitimizoval urobiť také rozhodnutie. Podotkol, že politici ani občania nemajú jednoznačné informácie, akým spôsobom sa zvýši bezpečnosť krajiny.

Grendel oponoval, že na zasadnutie brannobezpečnostného výboru mali poslanci prístup. (SME, TASR)

19. 3. 2023
|
12:43
|
Svet

Vedenie Mariupoľa kritizovalo návštevu Putina. "Medzinárodný zločinec Putin navštívil okupovaný Mariupoľ. Pozrel si 'obnovu mesta'... v noci. Asi preto, aby nevidel mesto zabité jeho 'oslobodením'," uviedla mestská rada v exile.

Kremeľ v nedeľu označil návštevu Putina v Mariupole za "spontánnu". "Bolo to všetko veľmi spontánne," povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov reportérom. "Pohyb po meste taktiež nebol naplánovaný", rovnako ani jeho stretnutie s miestnymi obyvateľmi, dodal.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
(TASR)
19. 3. 2023
|
12:27
|
Domov
Dôležité

Ak by bol Peter Pellegrini premiér, tak by stíhačky MiG-29 uzemnené neboli. Po vypuknutí vojny by inicioval spoluprácu s Poľskom alebo Bulharskom pri ich servisovaní, povedal líder Hlasu v diskusnej relácii RTVS.

Jeho oponent v relácii Eduard Heger reagoval, že "bozk smrti" dala ruským strojom práve Pellegriniho vláda. Doplnil, že v tom čase ustal výcvik pilotov a upozornil, že stíhačky vykazovali vysokú mieru porúch a napokon po začiatku ruskej invázie ruskí mechanici Slovensko opustili.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ich ďalšiu prevádzku si Heger nevie predstaviť inak, len obnovením spolupráce s ruským režimom. Pellegrini by musel akceptovať prítomnosť ruských technikov na letisku Sliač a naďalej by musel 50 miliónov eur posielať ruskej zbrojárskej štátnej firme RSK MiG v čase platných protiruských sankciií. (SME)

19. 3. 2023
|
12:04
|
Svet

Poľský minister obrany Mariusz Blaszczak privítal zatykač Medzinárodného trestného súdu na Vladimira Putina. "Je to dobrá vec... že bol vydaný takýto zatykač," povedal Blaszczak pre spravodajskú stanicu TVP Info.

Zároveň však upozornil, že Rusko má vo svete svojich podporovateľov. "Mali by sme si byť vedomí toho, že vo svete existujú sily, ktoré si neprajú, aby bola obnova ruského impéria zastavená," poznamenal.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na otázku, či by zatykač ICC na Putina mohol niektoré krajiny presvedčiť, aby sa prestali pokúšať rokovať s Putinom, poľský minister obrany uviedol, že je to "všetko hrou záujmov". (TASR)

19. 3. 2023
|
11:26
|
Domov

Chaos v komunikácii sťažuje pozíciu vlády pri poskytnutí stíhačiek Ukrajine, myslí si Mária Kolíková. Z právneho hľadiska nevidí s odovzdaním strojov MiG-29 problém, povedala v diskusii na TA3.

Konanie vlády dokazuje, že vláda nemala pripravený jasný postup odovzdávania stíhačiek, čím si uškodila, doplnila Kolíková z klubu SaS. 

Denisa Saková z Hlasu vyhlásila, že odvolaná vláda nemala právomoc uzavrieť dohodu s Ukrajinou o stíhačkách.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
(SME)

19. 3. 2023
|
11:24
|
Svet

Až 47 percent Poliakov je toho názoru, že krajina by mala bojkotovať budúcoročné letné olympijské hry v Paríži v prípade, že na nich bude umožnená účasť ruským i bieloruským športovcom, ukázal najnovší prieskum.

"Poľsko by sa nemalo zúčastniť na olympiáde v Paríži v roku 2024, malo by podujatie bojkotovať," uviedlo 47 percent respondentov v prieskume agentúry Social Changes, ktorého výsledky zverejnili v nedeľu, na otázku, čo má Poľsko urobiť, ak budú na olympiáde štartovať a ruskí a bieloruskí športovci.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ďalších 38 percent respondentov sa vyjadrilo, že Poľsko by sa na budúcoročnej olympiáde malo zúčastniť, kým 15 percent uviedlo, že Poľsko by malo svojim športovcom umožniť súťažiť pod neutrálnou vlajkou.

Prieskum sa uskutočnil v čase od 10. do 13. marca na vzorke 1050 respondentov.

Po ruskej vojenskej invázii na Ukrajinu, ktorá sa začala 24. februára 2022, bola ruským a bieloruským športovcom zakázaná účasť na množstve podujatí, pripomína PAP. Od začiatku vojny na Ukrajine prišlo o život 244 ukrajinských športovcov.

SkryťVypnúť reklamu

Koncom januára tohto roka Medzinárodný olympijský výbor (MOV) uviedol, že skúma možnosti, ako zahrnúť Rusov a Bielorusov do olympiády ako jej neutrálnych účastníkov, čo by znamenalo, že by súťažili pod olympijskou vlajkou - avšak len tí, čo nepodporujú ruského prezidenta Vladimira Putina.

Vlády 34 krajín sveta vrátane Poľska požadujú, aby MOV toto rozhodnutie prehodnotil. (TASR)

19. 3. 2023
|
11:11
|
Svet

Volodymyr Zelenskyj uvalil sankcie na vyše 440 osôb a firiem z Ruska, Iránu a Sýrie. Medzi sankciovanými osobami je aj Moskvou podporovaný sýrsky prezident Bašár Asad.

Zelenskyj podpísal príslušný dekrét, ktorý navrhla ukrajinská Rada národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny, v sobotu 18. marca. Na sankčný zoznam bolo zaradených 141 právnických a 300 fyzických osôb prevažne z Ruska, ale aj z Iránu a Sýrie, ktoré patria medzi spojencov Moskvy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ukrajinské opatrenia najnovšie postihli nielen sýrskeho prezidenta Asada, ale aj premiéra Husajna Arnúsa a ministra zahraničných vecí Fajsala Makdáda. Sankcie zavedené na obdobie desiatich rokov zahŕňajú zablokovanie vkladov, obmedzenia obchodných a tranzitných operácií, zákaz privatizácie na Ukrajine, pozastavenie plnenia ekonomických a finančných záväzkov a odobratie ukrajinských štátnych vyznamenaní,

Medzi ruskými podnikmi postihnutými novými ukrajinskými sankciami sú aj zbrojárske koncerny Kalašnikov a Almaz-Antej. Sankcie boli uvalené aj na firmy podieľajúce sa na dodávkach iránskych dronov do Ruska. (TASR)

19. 3. 2023
|
10:31
|
Svet

V bojoch na Ukrajine sa strieľalo aj muníciou vyrobenou v Číne a s vysokou pravdepodobnosťou ju použili okupanti, tvrdí  japonská vláda s odvolaním sa na americké zdroje. Či muníciu dodala Čína, zostáva nejasné.

Zdroje ďalej uviedli, že Washington je pripravený konať, ak sa overí, že muníciu poslala Čína. 

Washington totiž disponuje spravodajskými informáciami, ktoré naznačujú, že Peking zvažuje poskytnutie zbraní a munície Rusku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Sme ostražití a naďalej pozorne sledujeme konanie Číny," povedal pre Kyodo News predstaviteľ amerického ministerstva zahraničia. (SME, Kyodonews)

19. 3. 2023
|
10:16
|
Svet

Na Donbase utrpel vážne zranenia český dobrovoľník, ktorý pomáhal s ošetrovaním vojakov zranených v boji. Informovala o tom organizácia Projekt Phoenix, podľa ktorej českého medika zranil šrapnel, uviedol Český rozhlas.

"Jeden z našich statočných medikov-dobrovoľníkov bol na Donbase zranený šrapnelom. Momentálne je jeho stav stabilizovaný, ale situácia je vážna a nemožno predvídať ďalší vývoj," uviedli na sociálnych sieťach zástupcovia Projektu Phoenix, ktorý pomáha s ošetrovaním vojakov na východoukrajinskom fronte.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Organizácia ubezpečila, že robí všetko pre to, aby sa zranený Čech mohol čoskoro vrátiť do vlasti. Zároveň avizovala, že vzhľadom na citlivosť celej situácie nebude až do odvolania poskytovať ďalšie informácie o stave zraneného. Požiadala tiež médiá, aby rešpektovala jeho súkromie.

Projekt Phoenix sa venuje pomoci v oblastiach ukrajinského konfliktu už približne rok a jej dobrovoľníci pri každej misii riskujú zranenia aj svoje životy.

"Sme si plne vedomí rizík, ale aj toho, ako je naša pomoc potrebná," uvádza sa vo vyhlásení projektu zverejnenom v sobotu večer na Facebooku.

SkryťVypnúť reklamu

Hovorca organizácie v Českej televízii uviedol, že k dobrovoľník bol zasiahnutý delostreleckým šrapnelom, keď sa pokúšal evakuovať zranenú osobu. Podľa hovorcu išlo o dôležitého člena tímu, ktorý len počas posledného výjazdu zachránil 25 ľudí. Jeho zranenia sú relatívne vážneho charakteru.

(TASR)
19. 3. 2023
|
10:08
|
Svet

Ukrajinské sily pri meste Bachmut držia ruské jednotky na uzde, aby mohli obrancom dodať muníciu, jedlo a lieky, uviedla ukrajinská armáda.

"Do Bachmutu sa nám darí dodávať potrebnú muníciu, potraviny, výstroj a lieky. Tiež sa nám darí odvážať našich zranených z mesta," povedal hovorca ukrajinských síl na východe krajiny Serhij Čerevatyj.

Agentúra Reuters s odvolaním sa na najnovšiu štatistiku z ukrajinskej strany uviedla, že jednotky Kyjeva počas piatkových bojov pri Bachmute zabili 193 a zranili 199 Rusov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
(TASR)

19. 3. 2023
|
09:52
|
Svet

Personálne straty okupantov vzrástli o 710 vojakov na celkových 164 910, tvrdí ukrajinské velenie. Ruská armáda prišla aj o 23 bojových obrnených vozidiel, osem delostreleckých systémov, tri protivzdušné a jeden raketomet.

(SME)
19. 3. 2023
|
09:42
|
Svet

Ukrajina uvalila ďalšie sankcie na Rusko a jeho spojencov Irán a Sýriu. Týkajú sa spolu 400 osôb a firiem vrátane tých, ktoré sú zodpovedné za dodávky iránskych bezpilotných lietadiel Rusku.

"Ukrajinské sankcie sú súčasťou globálneho tlaku na Rusko," oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pravidelnom videoprejave.

Podľa agentúry DPA majú nové sankcie zrejme najmä symbolický význam, pretože väčšina dotknutých subjektov s Kyjevom neobchoduje.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zelenskyj vo svojom posolstve pričítal spoluzodpovednosť za začiatok vojny na Ukrajine pasivite svetového spoločenstva v Sýrii pred niekoľkými rokmi, keď ruský prezident Vladimir Putin držal podľa neho pri moci sýrskeho prezidenta Bašára Asada svojimi bombami.

"Ľuďom v Sýrii sa nedostalo primeranej medzinárodnej ochrany, a to Kremľa a jeho komplicom dalo pocit beztrestnosti," povedal Zelenskyj.

Ukrajinské sankcie mieria okrem iného na Asada prostredníctvom zablokovania aktív. Sankcie boli uvalené na 300 jednotlivcov a 141 právnických osôb; väčšinou ide o ruských občanov, ale sankčný zoznam zahŕňa tiež sýrskeho premiéra Husajna Arnúsa, ministra zahraničia Fajsala Mikdáda a množstvo iránskych občanov a niekoľko iránskych firiem.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi sankcionovanými subjektmi sú ruské výskumné a výrobné firmy, vrátane lodiarskych, a spoločnosťou v leteckom priemysle.

Konkrétne ide napríklad o koncerny Kalašnikov a Almaz-antej a firmu Ural. Sankcie pre dotknuté subjekty znamenajú okrem iného zmrazenie aktív, obmedzenie obchodu alebo zákaz ich podielu na privatizácii na Ukrajine.

(ČTK)
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na návšteve Chersonu v novembri 2022.
Zdroj SITA/AP
19. 3. 2023
|
09:09
|
Svet

Najmenej dvaja civilisti zomreli a ďalší desiati utrpeli zranenia pri ruskom útoku na Kramatorsk. Uviedol to gubernátor Doneckej oblasti Pavlo Kyrylenko. Rusi podľa neho pri najnovšom útoku na mesto použili kazetovú muníciu. (SITA)

19. 3. 2023
|
06:57
|
Svet

Vladimir Putin navštívil Mariupoľ. Ide o jeho prvú cestu do okupovaného mesta na juhu Ukrajiny, ktoré Moskva dobyla po dlhom obliehaní. Putin bol v sobotu na Krymskom polostrove pri príležitosti deviateho výročia jeho anexie.

Kremeľ Putinovu návštevu označil ako pracovnú cestu, počas ktorej si prezident pozrel niekoľko štvrtí mesta, vrátane divadla, v ktorom Rusi pri náletoch zabili stovky ľudí, a údajne sa zhováral s obyvateľmi.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
(TASR, ČTK)
Zdroj TASR/Pool Photo via AP

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Putitn podpísal zákon, ktorý zakazuje šírenie tzv. falošných správ o dobrovoľníkoch a žoldnieroch Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
 3. Koho prepustiť a komu zvýšiť mzdu? Také otázky budú riešiť firmy
 4. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
 5. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
 6. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
 7. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
 8. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 1. Marec, poberaj sa, starec - do dôchodku na úrovni
 2. Už 110 rokov súčasťou každej domácnosti. ALPA oslavuje jubileum
 3. Lekárka z Ameriky: Kvalita medicíny v Šaci na mňa zapôsobila
 4. Výšku finančných darov zvolili zákazníci Tesca vo Zvolene
 5. Najväčší súboj obnovených pamiatok prebieha online
 6. KOSIT i v tomto roku podporí upratovanie v Košiciach
 7. Počasie láka do prírody. Zodpovední majú v batohu tieto 2 veci
 8. Aké sú národnosti podnikateľov s virtuálnou adresou v Košiciach?
 1. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 9 193
 2. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 8 028
 3. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 5 672
 4. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 4 843
 5. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 3 748
 6. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 791
 7. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 445
 8. Tipuj dedinský futbal online a vyhraj zájazd na Ligu majstrov 1 170
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vláda nadviazala na spôsoby svojich predchodcov.

Prezidentka Martina Klusa za audítora nechce.


4 h
Lukáš Haraslín (vpravo) a Florian Bohnert v zápase Slovensko - Luxembursko v kvalifikácii EURO 2024.

Slovenskí futbalisti sa proti Luxemburčanom trápili.


Sportnet a 1 ďalší 34m

Skúmame, či nepodáme podnet na protimonopolný úrad.


a 2 ďalší 6 h
Peter Tkačenko

Novela zákona o rodnom čísle je obyčajný sadizmus.


7 h

Neprehliadnite tiež

To Kwon stojí za stratami viac ako 40 miliard dolárov.

Kwon patrí k najhľadanejším osobám na svete.


ČTK 13m
Ilustračné foto.

V Jaroslavli vyrábajú aj motory pre odpaľovacie zariadenia rakiet Topoľ-M.


TASR 55m
Ruskí vojaci na Ukrajine.

Vojaci zarábajú aj päťkrát viac ako bežní Rusi.


6 h
V Berlíne sa kona pohreb kostných úlomkov z nacistickej vedeckej zbierky.

Na niektorých kostných úlomkoch sa našli stopy lepidla a ryhy.


TASR 6 h
SkryťZatvoriť reklamu