Veliteľka Eileen Collinsová sa pozdravila so všetkými, ktorí sa na príprave letu bezprostredne podieľali. Nástup posádky prenášala v priamom prenose televízia Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA).
NASA predtým s uľahčením prijala skutočnosť, že systém štyroch palivových senzorov absolvoval v noci nadnes úspešne všetky tri testy po trojhodinovom plnení obrovskej vonkajšej nádrže raketoplánu vysokej 50 metrov.
Chybné hlásenie jedného z ukazovateľov stavu paliva znemožnilo štart Discovery v pôvodne plánovanom termíne 13. júla. Príčina poruchy sa stále nezistila. Aj vtedy už čakala posádka v raketopláne pripravená na odlet.
Discovery odštartuje dnes o 16.39 h SELČ. V rovnakom čase vzlietol aj raketoplán Columbia, ktorý sa rozpadol 1. februára 2003 pri návrate na Zem. Pravdepodobnosť, že bude priaznivé počasie, sa podľa meteorológov zvýšila zo 60 na 80 percent.
Palivové senzory hrajú dôležitú úlohu pri určovaní správneho času pre vypnutie motorov. Skutočne sú potrebné iba dva z nich, ale po katastrofe raketoplánu Challenger v roku 1986 zaviedla NASA pravidlo, že musia byť funkčné všetky štyri senzory.
V prípade, že ten istý senzor bude opäť nefunkčný, chce NASA uplatniť výnimku. "Je to prijateľné riziko," povedal riaditeľ agentúry Michael Griffin.
Takýto štart za každú cenu krizitoval bývalý člen kontrolného oddelenia NASA Joseph Gutheinz. Podľa neho sa agentúra nepoučila z havárie Columbie. "NASA stále kladie misiu nad bezpečnosť," povedal Gutheinz. "Obávam sa, že NASA sa aj tentoraz mýli, tak ako pri Apolle 1, Challengeri a Columbii," dodal.
Ak Discovery odštartuje podľa plánu, za osem minút naberie rýchlosť viac ako 27.000 km/h. Vo štvrtok o 13.18 h SELČ sa raketoplán spojí s Medzinárodnou vesmírnou stanicou (ISS). Návrat na Mys Canaveral je plánovaný na 7. augusta o 11.46 h SELČ.