WASHINGTON. Nad Čiernym morom sa zrútil americký viacúčelový dron MQ-9 Reaper.
Podľa americkej armády sa tak stalo po tom, ako lietadlo v medzinárodnom vzdušnom priestore zrazilo ruské bojové lietadlo Su-27. Rusko to poprelo a uviedlo, že dron spadol v dôsledku neopatrného manévrovania.
USA si predvolali veľvyslanca
Washington pripisuje zničenie amerického bezpilotného lietadla nebezpečnému konaniu ruskej strany a ministerstvo zahraničných vecí si predvolalo ruského veľvyslanca v USA Anatolija Antonova.
Americká armáda uviedla, že dve ruské stíhačky vykonávali manéver s cieľom dron odchytiť, pričom jedna z nich narazila do jeho vrtule. Američania následne svoje poškodené bezpilotné lietadlo nechali spadnúť.
Už krátko pred zrážkou leteli pred americkým dronom dve ruské stíhačky, ktoré vypúšťali palivo, zrejme v snahe poškodiť ho alebo mu znemožniť orientáciu, spresnila armáda.

Zrážka pravdepodobne spôsobila určité poškodenie aj na ruskom stroji , uviedol brigádny generál amerických vzdušných síl a hovorca Pentagónu Pat Ryder. Citoval ho portál britského denníka The Guardian.
"Videli sme, že stíhacie lietadlo zhadzuje palivo pred bezpilotným lietadlom MQ-9 Reaper a potom sa dostane k dronu tak blízko, že mu až poškodí vrtuľu. Odhadujeme, že to pravdepodobne spôsobilo určité škody aj na ruskej stíhačke," povedal Ryder novinárom.
Hovorca amerického ministerstva obrany dodal, že musí byť opatrný a neuvádzať detaily o osude poškodeného a havarovaného bezpilotného lietadla.
"Rusko tento dron nemá," uviedol Ryder. Nepovedal, či sa Rusko pokúša vrak stroja získať, ale niet pochýb, že ruská vojenská tajná služba sa o to bude horlivo snažiť, aby ho mohla potom rozobrať, napísal The Guardian.
Neprofesionálne a bezohľadné
"Lietadlá USA a spojencov budú naďalej pôsobiť v medzinárodnom vzdušnom priestore a žiadame Rusko, aby sa správalo profesionálne a bez rizika," uviedol generál amerických vzdušných síl (USAF) James Hecker.
Vysielanie ruských lietadiel k americkým lietadlám nad oblasťou Čierneho mora nie je nezvyčajné, no väčšinou ide o vizuálny či elektronický kontakt, povedal hovorca Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby.
Podľa jeho slov však tento incident stojí za zmienku preto, aký bol "nebezpečný, neprofesionálny a naozaj bezohľadný". Kirby povedal, že o incidente informovali amerického prezidenta Joea Bidena.
Uviedol tiež, že USA na prelet v medzinárodnom vzdušnom priestore nepotrebujú povolenie od Rusov. "Nie je potrebné to robiť a ani to nerobíme," zdôraznil.
Podľa zdroja z americkej armády dron na prieskumnú misiu vzlietol zo základne v Rumunsku a k incidentu došlo približne 120 kilometrov juhozápadne od Krymu, napísal denník NY Times.
Ruské ministerstvo obrany obvinenie poprelo a uviedlo, že jeho stíhačky sa nedostali s americkým dronom do kontaktu.
Podľa Moskvy dron prešiel do nekontrolovateľného letu so stratou výšky a narazil na vodnú hladinu. Ministerstvo tiež oznámilo, že incident sa odohral blízko Krymu okolo 9:30 moskovského času (7:30 SEČ).
"Predovšetkým sa domnievam, že americké lietadlá a lode nemajú čo robiť v blízkosti hraníc Ruskej federácie," povedal po predvolaní na americké ministerstvo ruský veľvyslanec v USA Antonov. "Pokiaľ ide o nás, nechceme žiadnu konfrontáciu medzi USA a Ruskom. Sme za budovanie pragmatických vzťahov v prospech ruského a amerického národa," citovala ho agentúra RIA Novosti.
Monitorujú viaceré oblasti
Americká diplomacia uviedla, že je v priamom kontakte s vysokopostavenými ruskými činiteľmi, aby im ohľadom incidentu dala najavo svoj nesúhlas.
Incident nad Čiernym morom sa odohral v čase nebývalého napätia vo vzťahoch s Moskvou kvôli ruskej invázii na Ukrajinu.
Americká armáda využíva bezpilotné lietadlá MQ-9 Reaper na monitorovanie viacerých oblastí vrátane Čierneho mora, Blízkeho východu, či Afriky. Tieto drony používa i Británia a Francúzsko.