SME
Piatok, 24. marec, 2023 | Meniny má Gabriel

Ukrajina Rusko Online: Deväť krajín prisľúbilo Ukrajine viac ako 150 leopardov, informoval americký minister

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti:

Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Oscar Ukrajinu nepotešil, v Haagu chcú súdiť Rusov (14.3.2023)"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu
15. 3. 2023
|
23:03
|
Svet

Ruský minister obrany Sergej Šojgu v telefonáte s ministrom obrany USA Lloydom Austinom vyhlásil, že príčinou incidentu s dronom v oblasti Čierneho mora bola zvýšená výzvedná činnosť Spojených štátov proti záujmom Ruska.

Podľa medializovaných správ Šojgu dodal, že k incidentu v Čiernom mori prispelo aj konanie Spojených štátov, ktoré nerešpektovali, že Rusko tam v súvislosti s tzv. špeciálnou vojenskou operáciou ruskej armády na Ukrajine zriadilo zónu s obmedzením preletov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rusko prostredníctvom svojho ministra obrany avizovalo, že na akékoľvek budúce provokácie zo strany USA bude adekvátne reagovať.

"Lety amerických strategických bezposádkových vozidiel pri pobreží Krymu majú provokatívny charakter, čo vytvára predpoklady na eskaláciu situácie" v zóne Čierneho mora, upozornil Šojgu.

Telefonát o incidente s dronom absolvovali aj náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl Valerij Gerasimov a predseda zboru náčelníkov štábov americkej armády Mark Milley.

USA trvajú na tom, že operujú v medzinárodnom vzdušnom priestore a budú v tejto činnosti pokračovať. (TASR)

15. 3. 2023
|
22:13
|
Svet

Ukrajina pozvala floridského guvernéra na návštevu. Ruskú inváziu označil za "územný spor" medzi Ukrajinou a Ruskom. Republikán Ron DeSantis môže byť budúci rok jedným z kandidátov na úrad amerického prezidenta.

Ako "územný spor" označil vojnu na Ukrajine v dotazníku, ktorý reportéri americkej televízie Fox News dali vyplniť deklarovaným i potenciálnym kandidátom Republikánskej strany pre prezidentské voľby.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Napísal tiež, že americká podpora Ukrajiny vo vojne nepatrí k "životne dôležitým záujmom" USA. To naznačuje, že zrejme túto pomoc obmedzí, ak sa stane prezidentom.

Tieto výroky stavajú 44-ročného DeSantisa do jednej skupiny s Trumpom, ktorý je proti americkej pomoci Kyjevu a kritizoval administratívu prezidenta Bidena za postoj k tejto vojne. Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že DeSantis pravdepodobne bude hlavným súperom Trumpa v boji o nomináciu Republikánskej strany.

Floridský guvernér v dotazníku upozornil, že Spojené štáty majú vlastné národné záujmy, ale "ďalšie zamotávanie sa do územného sporu medzi Ukrajinou a Ruskom k nim nepatrí".

SkryťVypnúť reklamu

Hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Nikolenko tieto výroky kritizoval. "Sme si istí, že guvernér DeSantis ako bývalý armádny dôstojník ... pozná rozdiel medzi ´sporom´ a vojnou," napísal Nikolenko. "Pozývame ho na návštevu Ukrajiny, aby hlbšie pochopil ruskú inváziu a hrozby, ktoré predstavuje pre USA," dodal.

(TASR)
15. 3. 2023
|
21:12
|
Svet

Ukrajina sa môže pokúsiť vyhnúť splateniu pôžičky Rusku vo výške troch miliárd dolárov, rozhodol britský najvyšší súd. Kyjev tvrdí, že sumu prijal pod tlakom Ruska v roku 2013, keď mu Moskva chcela zabrániť v pokuse o vstup do Európskej únie.

Britská spoločnosť konajúca v záujme Ruska požadovala, aby súd nariadil Ukrajine splatiť pôžičky bez toho, aby sa na súde mohla pokúsiť vyhnúť splateniu. Súd však tento návrh zamietol. Ukrajina argumentovala, že si peniaze požičala, pričom čelila hrozbe vojenskej sily a obrovskému nezákonnému ekonomickému a politickému tlaku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ukrajinský prezident Zelenskyj na Twitteri uviedol, že rozsudok je „ďalším rozhodujúcim víťazstvom nad agresorom“. „Spravodlivosť bude naša,“ poznamenal Zelenskyj. Prípad sa prejednával v novembri 2021 a súd nebol požiadaný, aby prihliadal na ruskú inváziu na Ukrajinu, ktorá sa začala o tri mesiace neskôr.

Ukrajinské úrady tvrdia, že skorumpovaná vláda proruského ukrajinského prezidenta Janukovyča si pod nátlakom požičala peniaze z Moskvy predtým, ako bol Janukovyč vo februári 2014 počas protestov zvrhnutý. Bolo to krátko predtým, ako Rusko nelegálne anektovalo ukrajinský polostrov Krym.

SkryťVypnúť reklamu

Po revolúcii na Ukrajine nová vláda v decembri 2015 odmietla splatiť dlh. Prípad sa dostal pred britské súdy, pretože Ukrajina predtým poverila zastupovaním svojich záujmov spoločnosť Law Debenture Trust Corp. so sídlom v Londýne.

Ukrajina uviedla, že mesiac pred uzavretím dohody Janukovyč svojmu litovskému kolegovi povedal, že ruský vodca Vladimir Putin pohrozil, že ruské banky spôsobia bankrot veľkých tovární na východe Ukrajiny, ak Kyjiv podpíše asociačnú dohodu s EÚ.

Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ uviedol, že najvyšší súd Spojeného kráľovstva uznal nátlak zo strany Moskvy. „Teraz bude musieť Kremeľ zverejniť všetky informácie o akciách proti Ukrajine na verejnom súde. Spravodlivosť určite zvíťazí. Rusko sa určite bude zodpovedať za všetky svoje nezákonné činy a zločiny,“ skonštatoval Šmyhaľ. (SITA)

15. 3. 2023
|
20:39
|
Svet

Ukrajina oznámila, že blízko Bachmutu zostrelila ruské bojové lietadlo, oznámil vedúci kancelárie ukrajinského prezidenta Jermak. Ukrajinská armáda tiež dosiahla územné zisky v severných častiach mesta.

Šéf ruskej žoldnierskej Wagnerovej skupiny Prigožin, zverejnil na sociálnych sieťach príspevok, že ruské sily ovládli osadu Zalizňanske a rozširujú obkľúčenie Bachmutu. Tvrdenia oboch strán o vlastnom bojovom úspechu nebolo možné overiť, píše Guardian.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Boj o Bachmut je najdlhšou bitkou od vypuknutia vojny na Ukrajine. Ukrajinskí prezident Zelenskyj a velitelia ozbrojených síl sa v utorok dohodli, že sa z mesta nestiahnu a budú pokračovať v obrane Bachmutu. Hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl generál Zalužnyj vyhlásil, že mesto má pre krajinu "najvyšší strategický význam". "Je kľúčové pre stabilitu obrany celého frontu," uviedol Zalužnyj. (TASR)

15. 3. 2023
|
20:23
|
Svet

Poľské úrady rozbili špionážnu sieť pracujúcu pre Rusko. Skupina mala predovšetkým zbierať informácie, ale nie je vylúčené, že sa podieľala aj na prípravách na sabotážnu činnosť v Poľsku.

Príslušníci Agentúry pre vnútornú bezpečnosť zadržali dovedna šesť cudzincov v súvislosti s objavom skrytých kamier na dôležitých trasách a železničných uzloch, ktoré zaznamenávali pohyb na koľajniciach. Takýchto zariadení sú údajne desiatky, predovšetkým na úsekoch železničných tratí v Podkarpatskom vojvodstve, ktoré susedí so Slovenskom. Nainštalované boli aj v okolí letiska Jasionka pri Rzeszówe, ktoré je hlavným prepravným bodom pre západné zbrane a muníciu pre Ukrajinu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bývalý zástupca náčelníka poľskej vojenskej kontrarozviedky Matysiak sa domnieva, že skupina mala zhromažďovať informácie o počte transportov, ich zabezpečení a type techniky, ktorá sa na Ukrajinu dostáva zo Západu. To podľa neho umožňuje posúdiť, do akej miery Západ plní svoje sľuby a nakoľko je reálna pomoc Ukrajine.

Matysiak si myslí, že takéto informácie môžu byť použité na prijatie protiopatrení, vrátane sabotáže, rozvratnej činnosti a ničenia. „Rusi to robili, robia a budú to robiť aj naďalej,“ povedal Matysiak a pripomenul napríklad zodpovednosť ruských agentov za výbuch muničného skladu v českých Vrběticiach v roku 2014.

SkryťVypnúť reklamu

Ako spomenul Matysiak, medzi aktivity diverzantov možno zaradiť napríklad rozoberanie koľají, pokusy o vykoľajenie, blokovanie tratí, podpaľovanie, zamedzovanie prepravy a jej ničenie, ale napríklad aj pokusy o paralyzovanie softvéru železničných uzlov. (SITA)

15. 3. 2023
|
19:42
|
Svet

Šéf wagnerovcov tvrdí, že Rusom by malo byť dovolené kritizovať velenie armády. Včera ruskí poslanci sprísnili zákon, ktorým sa trestá diskreditácia ozbrojených síl bojujúcich na Ukrajine. 

 "Spoločnosť by mala o nich povedať, čo považuje za potrebné," zdôraznil. Kritizovaní by nemali byť iba bežní vojaci. "Len vojak je posvätný. Takže vojakov by mali nechať na pokoji," uviedol.

Šéf Wagnerovej skupiny má spory s ruským ministerstvom obrany pre opakovanú kritiku velenia ruskej armády. Obviňuje ju napríklad zo slabého zásobovania potrebnou muníciou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kremeľ sa podľa všetkého snaží obmedziť Prigožinov nadmerný vplyv, ktorý si zabezpečil vďaka úlohe wagnerovcov v bojoch na východe Ukrajine vrátane mesta Bachmut. (TASR)

15. 3. 2023
|
19:32
|
Svet

Wagnerova skupina vypísala odmenu 15 miliónov dolárov na talianskeho ministra obrany Crosetta. Na odmenu upozornili talianske tajné služby pred približne desiatimi dňami. Crosetto údajne neposilnil svoje bezpečnostné opatrenia.

Minister tento týždeň obvinil Wagnerovu skupinu z podporovania nelegálnej migrácie z Afriky do Talianska. Podľa Crosetta je to pomsta za taliansku podporu Ukrajine vo vojne vyvolanej Ruskom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Šéf Wagnerovej skupiny Prigožin reagoval na tvrdenie Crosettu vyhlásením, že migrantami sa nezaoberá, lebo "má kopu svojich vlastných problémov". Ministra označil za "mudaka", čo je vulgárne označenie hlupáka alebo idiota.

Crosetto obvinil prokremeľskú súkromnú ruskú spoločnosť z toho, že vedie "hybridnú vojnu" a podnecuje migráciu z afrických krajín, kde pôsobí. (TASR)

15. 3. 2023
|
17:21
|
Svet

Sýrsky prezident Bašár Asad vyjadril pri stretnutí s ruským náprotivkom Vladimirom Putinom v Kremli podporu ruskej vojne na Ukrajine. Rusko od vypuknutia občianskej vojny v Sýrii v roku 2011 podporuje Asadov režim. (ČTK)

Zdroj TASR/AP
15. 3. 2023
|
17:07
|
Svet

Do dnešného dňa oznámilo deväť krajín svoj zámer poslať na Ukrajinu viac ako 150 tankov Leopard. Informoval americký minister obrany Lloyd Austin.

„Len za ostatné tri mesiace preukázali členovia tejto kontaktnej skupiny skvelé vedúce postavenie pri budovaní spôsobilostí, ktoré Ukrajina potrebuje na obranu svojej suverenity a vytvorenie hybnosti na bojisku, vrátane viac ako deviatich brigád tankov a iných obrnených vozidiel,“ povedal Austin.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Šéf Pentagónu podotkol, že koalícia krajín, ktoré dodajú Ukrajine tanky Leopard, sa naďalej rozrastá. Nemenoval však krajiny, ktoré sa dosiaľ zaviazali poskytnúť viac ako 150 tankov.

Ako je známe z verejných vyhlásení, zatiaľ len Poľsko dodalo Ukrajine sľúbené tanky Leopard, a to 14 kusov.

(SITA)
15. 3. 2023
|
16:44
|
Svet

V Ománskom zálive sa začína námorné cvičenie Číny, Iránu a Ruska s názvom Bezpečnostné puto 2023. Potrvá do nedele 19. marca. Čína a Irán zostali spojencami Ruska aj počas jeho invázie na Ukrajinu.

Biely dom nie je spoločnými taktickými cvičeniami znepokojený, vyhlásil hovorca John Kirby. "Samozrejme, budeme to sledovať, monitorovať, aby sme mali istotu, že z tohto cvičenia neplynie žiadna hrozba pre naše národné bezpečnostné záujmy alebo záujmy našich spojencov a partnerov v regióne. Ale štáty mávajú cvičenia. My ich máme neustále. Budeme to sledovať najlepšie, ako vieme," povedal.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Irán zásobuje Moskvu dronmi, ktorá nimi útočí na ukrajinskom území. Peking nezásobuje Rusko zbraňami a ani inváziu otvorene nepodporuje, ale zachováva si s ním blízke obchodné vzťahy a odmieta vojnu odsúdiť. (TASR)

15. 3. 2023
|
16:26
|
Svet
Dôležité

Spojené štáty a Rusko vysvetľujú incident v Čiernom mori každý po svojom. "Dron dokáže odoslať video, všetko teda zachytili jeho kamery. Uvidíme, či Pentagón zábery zverejní," hovorí expert.

(SME)
15. 3. 2023
|
16:24
|
Svet

Ruský prezident Putin vyzval prokurátorov, aby tvrdo zakročili proti opozícii, ktorá sa podľa neho snaží destabilizovať spoločensko-politickú situáciu v krajine. Prokuratúra by vraj mala byť aktívnejšia v boji proti extrémizmu.

Moskva za extrémistov označuje členov opozície či organizácií z radov občianskej spoločnosti. Na zozname extrémistických organizácií figurujú aj džihádistické skupiny, Jehovovi svedkovia a od roku 2022 aj americká Meta, materská firma sociálnych sietí Facebook a Instagram.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
(TASR)
15. 3. 2023
|
16:16
|
Svet

Ruský prezident Putin oznámil rozsiahle úsilie o zvýšenie výroby zbraní. Zvýšená produkcia a vybudovanie kapacít na jej výrobu sú podľa neho súrne potrebné. (SITA)

15. 3. 2023
|
16:13
|
Domov

Akcionári plynovodu Nord Stream 1 diskutujú o jeho zakonzervovaní. Chcú ho utesniť a vyprázdniť, aby sa zastavila korózia spôsobená morskou vodou.

Finančný riaditeľ spoločnosti E.ON Marc Spieker uviedol, že zatiaľ nie je jasné, či sa plynovod opraví, akékoľvek nadchádzajúce rozhodnutia budú ale pravdepodobne prijaté s podporou všetkých akcionárov.

Väčšinovým vlastníkom projektu Nord Stream je ruský Gazprom. Medzi ďalších akcionárov patria spoločnosti Wintershall DEA, Engie a Gasunie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tri zo štyroch potrubí plynovodov Nord Stream 1 a Nord Stream 2 poškodili vlani 26. septembra zatiaľ nevysvetlené explózie. Plynovody vedú z Ruska do Nemecka po dne Baltského mora. (TASR)

15. 3. 2023
|
16:08
|
Svet

Rusko sa bude snažiť nájsť trosky amerického prieskumného dronu, ktorý sa zrútil do Čierneho mora. Uviedol to tajomník Rady bezpečnosti Ruskej federácie Nikolaj Patrušev.

"Neviem, či sa nám to podarí alebo nie," povedal Patrušev. Podľa jeho slov sa však o to Rusko určite pokúsi. "Nepochybne dúfam v úspech," dodal. (TASR)

15. 3. 2023
|
16:00
|
Domov
15. 3. 2023
|
15:42
|
Svet

Ruské ministerstvo obrany spustí od apríla nový nábor do armády, pričom chce získať 400-tisíc nových vojakov. Rezort obrany už poslal do regiónov rozkazy s plánovanými počtami naverbovaných ľudí.

V stredu o tom informovala spravodajská stanica Sky podľa rozhlasovej stanice Rádio Sloboda (RFE/RL).

Vo Sverdlovskej a Čeľabinskej oblasti sa má získať po 10-tisíc nových vojakov, v Permskom kraji približne 9 000. Hlavnú časť náboru budú vykonávať vojenské odvodové úrady a za splnenie naplánovaných úloh budú zodpovední gubernátori.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie úsilie má kompenzovať straty vojakov-špecialistov, ako sú napríklad vodiči tankov a alebo delostrelci.

Obyvatelia Voronežskej oblasti už začali údajne dostávať povolávacie rozkazy, podobne ako vlani v septembri po vyhlásení tzv. čiastočnej mobilizácie záložníkov do bojov na Ukrajine. Lokálni predstavitelia však tvrdia, že mužov povolávajú na odvodové úrady len kvôli aktualizácii registračných údajov.

Hoci ruský prezident Vladimir Putin a minister obrany Sergej Šojgu v októbri uviedli, že mobilizácia bola ukončená, mobilizačný dekrét zostal v platnosti. Podľa správ ukrajinského generálneho štábu a amerického Inštitútu pre štúdium vojny tak Kremeľ tajne pokračuje v mobilizácii. Hovorca Kremľa poprel, že by Moskva plánovala druhú vlnu mobilizácie. (TASR)

15. 3. 2023
|
14:15
|
Svet

Zachytená ruská rádiokomunikácia naznačuje, že niektorí ruskí vojaci sú nútení k boju pod hrozbou zastrelenia. Vyplýva to zo zistení medzinárodnej spravodajskej komunity InformNapalm, informuje televízia Sky News.

V jednej zo zachytených komunikácií podľa InformNapalmu vydáva nemenovaný veliteľ rozkaz skupine ruských vojakov, aby prešli do útoku - inak podľa jeho slov riskujú, že budú zastrelení odzadu.

"Rozkaz zhora: tí, ktorí sa nezúčastnia na ofenzíve, budú na mieste zastrelení... Bez akejkoľvek kritiky nás... zastrelia, ak neurobíme všetko (čo oni chcú). Odovzdajte to ďalej; ak nebudú pokračovať, celá skupina bude mať problémy," uviedol údajne veliteľ.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa stanice Sky News ide zrejme o prvý dôkaz použitia takejto taktiky zo strany ruských síl. (TASR)

15. 3. 2023
|
14:00
|
Domov

Dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď potvrdil zámer zvýšiť výrobu munície na Slovensku. O téme plánuje hovoriť aj s eurokomisárom pre vnútorný trh Európskej únie Thierrym Bretonom počas jeho avizovanej návštevy.

"Pôjdeme navštíviť aj naše podniky, ktoré realizujú výrobu munície, s cieľom ešte viac zvýšiť produkciu. My sme už urobili opatrenia, aby sme navýšili produkciu a chceme ju ešte zvýšiť," avizoval Naď. Ako predpokladá, Európska komisia má k tomu čo povedať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výrobu munície podľa slov Naďa už zdvojnásobili, teraz ju chcú zvýšiť o ďalších sto percent. "Ak sa to podarí, bude si to vyžadovať investície, budeme sa o tom rozprávať aj s pánom eurokomisárom," dodal.

Termín návštevy eurokomisára zatiaľ neoznámil, keďže ešte nebol definitívne potvrdený. (TASR)

15. 3. 2023
|
13:27
|
Svet

Vzťahy medzi Ruskom a USA sú po incidente nad Čiernym morom v "žalostnom stave" a vo svojom najnižšom bode. Uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Peskov povedal, že po incidente, v rámci ktorého Washington obviňuje Moskvu z poškodenia amerického dronu nad Čiernym morom, nedošlo k žiadnym bilaterálnym kontaktom na vysokej úrovni.

Podľa jeho slov sú v súčasnosti bilaterálne vzťahy medzi oboma krajiny "v najnižšom bode, vo veľmi žalostnom stave". Tvrdil však, že Rusko sa nikdy neodmietne zapojiť do konštruktívneho dialógu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vo vzájomných vzťahoch Ruska a USA panuje v súčasnosti najväčšie napätie za ostatných niekoľko desaťročí, k čomu významne prispela ruská agresia voči Ukrajine. (TASR)

15. 3. 2023
|
13:19
|
Svet

Politická vôľa poslať migy tu bola od počiatku, Heger a Naď vyzerali ako súsošie odhodlanosti. Už sa len hľadalo podložie zákonnosti - v NR SR, u prezidentky, hocikde. Priaznivá analýza sa našla, migy pôjdu, píše Zuzana Kepplová. (SME)

15. 3. 2023
|
13:17
|
Svet

USA zatiaľ nezabezpečili svoje bezpilotné lietadlo, ktoré sa zrútilo do Čierneho mora, a nie je jasné, či sa im ho niekedy podarí vyloviť, povedal v rozhovore s televíziou CNN hovorca Bieleho domu John Kirby.

"Nie som si istý, že ho budeme schopní zabezpečiť," povedal Kirby. V skoršom rozhovore uviedol, že USA podnikajú kroky v snahe zabezpečiť, aby sa stroj nedostal do cudzích rúk. (ČTK)

15. 3. 2023
|
13:11
|
Svet

Turecko sa bude snažiť dosiahnuť predĺženie čiernomorskej obilnej dohody o 120 dní, a nie o 60, ako to navrhuje Rusko. Povedal to turecký minister obrany Hulusi Akar, informuje agentúra Reuters.

"Začali sme rokovania v súlade s pôvodnou verziou dohody. Pokračovanie tejto dohody je dôležité. Budeme pokračovať v našich kontaktoch (ohľadne jej predĺženia o) 120 dní namiesto dvoch mesiacov," uviedol Akar podľa vyhlásenia tureckého ministerstva obrany.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zmluvné strany dohody podľa jeho slov tieto návrhy zvážia a rozhodnú o jej možnom predĺžení. Dodal, Ankara verí v pozitívny výsledok rokovaní.

Dohodu o vývoze obilnín z ukrajinských čiernomorských prístavov medzi Ruskom a Ukrajinou sprostredkovali vlani v júli OSN a Turecko. Prvýkrát bola predĺžená minulý rok novembri na 120 dní, takže jej platnosť by mala vypršať 18. marca. Predĺžená bude len v prípade, ak žiadna zo strán nebude mať voči tomu námietky.

Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Veršinin v pondelok uviedol, že Rusko súhlasí s predĺžením dohody, no iba o 60 dní. (TASR)

15. 3. 2023
|
12:49
|
Svet

Na neobývanú oblasť pri meste Časiv Jar na východe Ukrajiny bola v utorok z ruských pozícii vypálená munícia s bielym fosforom. Uviedli to novinári agentúry AFP.

Dva projektily boli vypálené v rozmedzí piatich minút zhruba o 16.45 h miestneho času na južnú časť mesta Časiv Jar, ktoré leží v Doneckej oblasti. Dopadli na cestu vedúcu do neďalekého Bachmutu, ktorý je už niekoľko mesiacov dejiskom krvavých bojov.

Po výbuchu vypálenej munície sa uvoľnili malé horiace guľôčky bieleho fosforu, ktoré pomaly padali na zem. Guľôčky spôsobili požiar okolitého porastu na ploche približne s rozlohou futbalového ihriska.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Reportéri AFP nevedeli s istotou potvrdiť, či cieľom útoku bola pozícia ukrajinskej armády. Neďaleko miesta požiaru však bolo zaparkované zelené nákladné auto s bielym krížom, symbolom ukrajinských ozbrojených síl.

Najbližšie domy sa nachádzali asi dvesto metrov od vonkajšieho okraja požiaru.

Fosforovú muníciu je zakázané používať proti civilistom. Podľa Ženevských konvencií však môže byť použitá proti vojenským cieľom, pripomína AFP.

SkryťVypnúť reklamu

Kyjev tvrdí, že Moskva tento typ munície použila od začiatku vojny na Ukrajine niekoľkokrát, a to aj pri útokoch na civilistov, čo Rusko kategoricky odmieta. (TASR)

15. 3. 2023
|
12:43
|
Domov
Dôležité

O odovzdaní stíhačiek MiG-29 Ukrajine dočasne poverená vláda zatiaľ nerozhodla, informoval o tom minister Naď. Agentúra SITA mylne vydala správu so znením, že sa tak stalo, ale následne ju stiahla. Podľa informácií SME ministri diskutovali o budúcnosti migov, vôbec však nemusia dospieť k rozhodnutiu už dnes. (SME)

15. 3. 2023
|
12:37
|
Svet

Rusko posiela Iránu zničené západné zbrane získané na Ukrajine, tvrdia zdroje CNN. Teherán sa ich potom podľa zdrojov snaží napodobniť.

Západní predstavitelia podľa týchto zdrojov za posledný rok zaznamenali niekoľko prípadov, keď sa ruskej sily zmocnili menších prenosných systémov ako je protitankový Javelin alebo protilietadlový Stinger.

V mnohých prípadoch potom Rusko zbrane letecky prepravilo do Iránu, kde ich miestni experti rozobrali a analyzovali. Pravdepodobným cieľom je výroba iránskej verzie západných zbraní, píše CNN.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hoci podľa amerických predstaviteľov nejde o rozšírený alebo systémový problém, je veľmi ťažké sledovať, akého množstva a typov zbraní sa záležitosť týka. Ukrajinská vláda Pentagonu hlási všetky vojenské vybavenie, o ktoré na bojisku príde v prospech Ruska.

"Irán už v minulosti preukázal, že dokáže americké zbrane zrekonštruovať," uviedol Jonathan Lord, šéf bezpečnostného úseku pre Blízky východ z analytického strediska CNAS.

"Rozobrali protitankovú riadenú strelu TOW a vytvorili jej takmer dokonalú kópiu, ktorú odvtedy poskytli Hútíom a Hizballáhu. To isté Irán môže urobiť s raketou Stinger, čo by mohlo ohroziť civilné i vojenské letectvo v celom regióne, "povedal Lord.

SkryťVypnúť reklamu

Moskva a Teherán od minulého roka, keď ruské vojská vpadli na Ukrajinu, prehĺbili spoluprácu. Washington už skôr pred partnerstvom Ruska a Iránu varoval a označil ho za "nebezpečné". Rusko chce posielaním západných zbraní Iránu spojenectvo ešte upevniť, uvádzajú zdroje CNN. (ČTK)

15. 3. 2023
|
12:28
|
Svet

Britské a nemecké stíhačky spoločne vzlietli k ruskému lietadlu, ktoré sa priblížilo k vzdušnému priestoru Estónska. Informovalo o tom britské ministerstvo obrany. 

Stíhacie lietadlá britského kráľovského letectva spolu s nemeckými stíhačkami typu Eurofighter Typhoon vzlietli v utorok k ruskému lietadlu typu IL78 určenému na tankovanie paliva počas letu, ktoré neodpovedalo na výzvy estónskeho centra riadenia letovej prevádzky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lietadlo IL78 letelo medzi Petrohradom a ruskou enklávou Kaliningrad, ktorá sa nachádza medzi Litvou a Poľskom na pobreží Baltského mora.

Hoci podobné vzlety stíhačiek patria medzi rutinné operácie Severoatlantickej aliancie, išlo o prvý prípad, keď pri eskortovaní lietadla spolupracovali aj nemecké stíhačky.

Britské a nemecké sily vykonávajú spoločnú ozbrojenú ochranu letmi nad pobaltskými štátmi, ako aj v medzinárodnom vzdušnom priestore nad Baltským morom v rámci misie NATO od 6. marca tohto roka.

Tri pobaltské republiky a členovia NATO Estónsko, Lotyšsko a Litva nemajú vlastné letectvo. NATO využíva základne v Ämari a litovskom Šiauliai na ochranu vzdušného priestoru nad pobaltským regiónom. (TASR)

15. 3. 2023
|
11:50
|
Svet

Incident s dronom ukazuje, že Rusko je ochotné rozšíriť vojnu, povedal tajomník ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany Oleksij Danilov. Ide podľa neho o Putinov signál o pripravenosti rozšíriť zónu konfliktu zapojením ďalších strán.

Putin hrá podľa Danilova na Ukrajine "vabank" a jeho taktikou je "neustále zvyšovanie stávok" s nádejou, že sa zmenia okolnosti, ktoré pre neho momentálne nie sú priaznivé. 

(The Guardian)
15. 3. 2023
|
11:39
|
Ekonomika

Príjmy Ruska z vývozu ropy klesli vo februári medziročne o 42 percent. Sú za tým západné krajiny, ktoré sprísnili sankcie voči Moskve pre vojnu na Ukrajine, informovala Medzinárodná agentúra pre energetiku.

Podľa IEA Rusko minulý mesiac zarobilo na vývoze ropy 11,6 miliardy dolárov po tom, čo Európska únia od 5. februára zakázala dovoz ruských ropných produktov, ako sú nafta či benzín. A spolu so skupinou G7 a Austráliou zaviedli tiež strop na ceny ruskej ropy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

To je pokles zo 14,3 miliardy dolárov v januári a o 42 percent menej než 20 miliárd dolárov vo februári 2022.

Rusko však stále dodávalo "približne rovnaké" množstvo ropy na svetové trhy, tvrdí IEA.

Súvisiaci článok Rusi našli spôsob ako obísť sankcie. Prečo vozia naftu Arabom? Čítajte 

"To naznačuje, že režim sankcií G7 je efektívny v tom, že neobmedzuje globálne dodávky ropy a produktov, ale súčasne obmedzuje schopnosť Ruska generovať príjmy z ich vývozu," uviedla IEA.

Export ropy z Ruska klesol vo februári o 500-tisíc barelov denne na 7,5 milióna barelov/deň, pričom došlo k veľkému zníženiu dodávok do Európskej únie.

SkryťVypnúť reklamu

"Nedávne údaje o sledovaní tankerov naznačujú, že Moskve sa podarilo presmerovať väčšinu barelov, ktoré boli predtým určené pre Úniu a USA, k nových odberateľom v Ázii, Afrike a na Blízkom východe," uviedla IEA.

"Aj keď bolo relatívne úspešné pri udržaní objemov exportu, príjmy Ruska z ropy to zasiahlo," dodala agentúra. (TASR)

Ruský ropný tanker.
Zdroj TASR/AP
15. 3. 2023
|
11:14
|
Svet

Ruské kanály na sociálnej sieti Telegram zverejnili video údajne z Su-27. Vidno na ňom časť incidentu medzi ruskou stíhačkou a americkým dronom.

Americký prieskumný dron MQ-9 spadol v utorok do vôd Čierneho mora po tom, ako sa podľa tvrdení Pentagónu v medzinárodnom vzdušnom priestore zrazil s ruskou stíhačkou Su-27. Podľa Pentagónu dron v čase incidentu vykonával v rutinné operácie v medzinárodnom vzdušnom priestore.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ruské ministerstvo obrany naopak tvrdí, že ruské stíhačky do žiadneho fyzického kontaktu s americkým dronom neprišli.

Súvisiaci článok Spojené štáty vinia zo zrútenia svojho dronu nad Čiernym morom Rusko Čítajte  (SME)
15. 3. 2023
|
11:00
|
Svet

Premenujme Rusko, aby si ho ľudia vo svete nemýlili s Kyjevskou Rusou. Petícia s takouto výzvou sa objavila na jeseň na Ukrajine, podpísali ju desaťtisíce ľudí. Prezident Zelenskyj teraz zvažuje, že by sa na Ukrajine mohli vrátiť k historickému názvu Ruska. (SME)

15. 3. 2023
|
10:55
|
Domov
Dôležité

Slovensko nie je prvou krajinou, ktorá pošle stíhačky na Ukrajinu, povedal poslanec SaS a šéf brannobezpečnostného výboru Juraj Krúpa, poslanci sa to dozvedeli na včerajšom zasadnutí výboru. Pred nami to urobili už štyri krajiny. (SME)

15. 3. 2023
|
10:45
|
Svet

Ruské sily útočili na Charkov, zasiahnutá bola aj civilná infraštruktúra, rozsah poškodenia však nie je známy. Na mieste zasahujú záchranné zložky, informoval regionálny guvernér Oleg Sinegubov.

Pred útok sa v oblasti rozozvučali sirény a obyvatelia mesta boli upozornení, aby zostali v krytoch. (The Guardian)

15. 3. 2023
|
10:35
|
Domov

Témou dnešného rokovania vlády bude aj darovanie stíhačiek MiG-29 Ukrajine. Pred zasadnutím kabinetu to potvrdili viacerí ministri. Na rokovanie prišiel aj armádny generál Daniel Zmeko. (TASR)

15. 3. 2023
|
10:31
|
Svet

Turecko plánuje schváliť žiadosť Fínska o vstupe do NATO pred voľbami a nezávisle od Švédska. Parlamentné a prezidentské voľby sa budú konať 14. mája.

Agentúre Reuters to povedali dva oficiálne zdroje.

Fínsky prezident Sauli Niinistö oznámil, že tento týždeň navštívi Turecko, aby so svojím náprotivkom Recepom Tayyipom Erdoganom prerokoval žiadosť Helsínk o prijatie do Severoatlantickej aliancie.

"Na stretnutiach, ktoré sa uskutočnia v Istanbule, budú prerokované bilaterálne vzťahy aj žiadosť Fínska o členstvo v NATO," uvádza sa vo vyhlásení Erdoganovho úradu. Niinistö navštívi Ankaru vo štvrtok a v piatok.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Švédsko a Fínsko o vstup do NATO požiadali vlani v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu. Ich prijatie musí odsúhlasiť všetkých 30 členských krajín aliancie; zostáva ešte ratifikácia zo strany Maďarska a Turecka. (ČTK)

15. 3. 2023
|
10:28
|
Svet

Rusko tvrdí, že zostrelilo nad Belgorodom tri rakety. Časť trosiek a úlomky rakiet údajne dopadli na obývané územia, uviedol gubernátor Belgorodskej oblasti Viačeslav Gladkov.

K pôvodu rakiet sa Gladkov nevyjadril. Starosta mesta Demidov uviedol, že obyvatelia poškodených domov sa ubytovali v jednom z miestnych hotelov.

Opravné práce na dovedna 11 budovách sa majú začať už v priebehu stredy, pričom poškodené boli najmä strechy a okná, dodal.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
(TASR)
15. 3. 2023
|
10:16
|
Domov

Ukrajinskí predstavitelia obhajovali prítomnosť amerického dronu nad Čiernym morom. "Čierne more nie je vnútrozemským morom Ruska, rovnako ako v prípade okupovaného Azovského mora," uviedol hovorca ukrajinského letectva.

Jurij Ihnať pripomenul, že more využíva viacero krajín vrátane členských štátov NATO, ako sú Turecko či Rumunsko.

Denníku Ukrajinska pravda Ihnať oznámil, že stret dronu a ruskej stíhačky sa odohral juhovýchodne o Hadieho ostrova, ktorý leží v severozápadnej časti Čierneho mora.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Americké drony podľa neho so súhlasom Kyjeva monitorovali vzdušný priestor Ukrajiny už dávno pred ruskou plnohodnotnou inváziou z vlaňajšieho februára a monitorovali situáciu na východe Ukrajiny, vrátane dodržiavania prípadného prímeria.

Súvisiaci článok Spojené štáty vinia zo zrútenia svojho dronu nad Čiernym morom Rusko Čítajte  (ČTK)
15. 3. 2023
|
09:30
|
Šport
15. 3. 2023
|
08:39
|
Svet

Ruské útoky zranili štyroch ľudí v Chersonskej oblasti. Okrem dvoch civilistov sú zranení aj dvaja záchranári. Po ostreľovaní zostalo bez elektriny tisíc domácností v meste Kurachove v Doneckej oblasti, informoval gubernátor Pavlo Kyrylenko.

Ruská armáda zaútočila aj na tri obce v Sumskej oblasti, obete nehlásili. (Kyiv Independent)

15. 3. 2023
|
08:24
|
Svet
Dôležité

Je kľúčové, aby všetci rešpektovali medzinárodný vzdušný priestor a naliehame na Rusov, aby tak činili aj oni, povedal v súvislosti s incidentom ruského lietadla a amerického dronu nad Čiernym morom britský minister obrany Ben Wallace. (TASR)

15. 3. 2023
|
08:17
|
Svet

Ruské úrady sprísňujú verejným činiteľom podmienky cestovania do zahraničia. Niektorí úradníci pravdepodobne museli odovzdať pasy Federálnej bezpečnostnej službe, oznámilo britské ministerstvo obrany.

Predstavitelia Kremľa majú zakázané zahraničné dovolenky. Cestovné obmedzenia sa sprísnili po ruskej anexii Krymu v roku 2014.

Opatrenia sú pravdepodobne navrhnuté tak, aby zabránili úteku nespokojných úradníkov. Existuje reálna možnosť, že cestovné obmedzenia pre zamestnancov v štátnej správe sa ešte viac sprísnia, dodáva britský rezort obrany.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

(SME)
15. 3. 2023
|
07:59
|
Svet
Dôležité

Ruským silám sa stále nepodarilo obkľúčiť ani dobyť Bachmut, v meste ale za posledný deň postúpili a pokračujú v útokoch na okolité oblasti, uviedli analytici amerického Inštitútu pre štúdium vojny.

Podľa záberov, ktoré sa inštitútu podarilo identifikovať, ruské sily postúpili v južnom Bachmute. Ruskí vojenskí blogeri tvrdia, že žoldnieri z ruskej Wagnerovej skupiny sa zmocnili závodu Vostokmaš v industriálnom komplexe na severozápade Bachmutu.

Wagnerovci sa podľa ruských zdrojov posúvajú na západ a snažia sa dosiahnuť líniu medzi dedinami Chromove a Bohdanivka, ktoré ležia severozápadne od Bachmutu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rusko podľa ukrajinského generálneho štábu v uplynulom dni pokračovalo v útokoch v smere na Bachmut, Lyman, Avdijivku, Marjinku a Šachtarske.

"Nepriateľ sa neprestáva snažiť o dobytie Bachmutu, kde sa neustále odohrávajú pozičné boje," uviedol generálny štáb.

Mestá a dediny v okolí tohto úseku frontu podľa Kyjeva čelili ostreľovaniu, strely v utorok zasiahli okrem iného Kramatorsk, kde zahynul najmenej jeden človek.

SkryťVypnúť reklamu
(ČTK)
15. 3. 2023
|
07:51
|
Svet

V Rusku navrhli zákon na odobratie štátneho občianstva za vlastizradu alebo diskreditáciu vojny na Ukrajine. Zmeny má prerokovať parlamentný výbor pre záležitosti Spoločenstva nezávislých štátov.

Spoločenstvo nezávislých štátov vzniklo v roku 1991 a sformované bolo Ruskom i skupinou bývalých sovietskych republík. V roku 2022 získalo podľa údajov ruského ministerstva vnútra ruské občianstvo viac než 691 000 ľudí, pričom takmer polovica z nich pochádzala z krajín spoločenstva.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dolná komora ruského parlamentu - Štátna duma - v utorok odhlasovala schválenie novely zákona trestajúceho tých, ktorí boli uznaní vinnými z diskreditácie "dobrovoľníckych" skupín bojujúcich na Ukrajine.

SkryťVypnúť reklamu

Za takéto "diskreditovanie" armády hrozí až päťročné väzenie. Za úmyselné šírenie nepravdivých informácií o ruskej armáde môže vinník ísť za mreže až na 15 rokov, pripomína Reuters. (TASR)

15. 3. 2023
|
07:19
|
Svet

Po výbuchu bomby v aute zomrel v okupovanom Melitopoli ukrajinský predstaviteľ Ivan Tkač, ktorý mal spolupracovať s ruskou armádou. Zranenia údajne utrpela aj žena s dieťaťom.

Rusi vymenovali Tkača do funkcie riaditeľa melitopolského dopravného podniku. Tkač údajne pomáhal organizovať presun ruských vojakov do a z Doneckej a Chersonskej oblasti a na Krym.

Podľa vedenia proruskej organizácie Sme s Ruskom sídliacej v Záporožskej oblasti bol Tkač na Ukrajine označovaný za zradcu, pretože spolupracoval s Ruskom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sky News upozorňuje, že informácie nedokázala nezávisle overiť.

(TASR)
15. 3. 2023
|
06:52
|
Svet

Personálne straty okupantov vzrástli o 980 vojakov na 161 520, oznámilo ukrajinské velenie. Ruská armáda prišla aj o ďalších 10 obrnených bojových vozidiel, deväť delostreleckých, sedem  raketových a dva protilietadlové systémy a 12 dronov.

(SME)
15. 3. 2023
|
06:35
|
Svet

Spojené štáty ukončili výstavbu základne pre protiraketový obranný systém Aegis na severe Poľska. Funkčná bude ešte tento rok. Skúšky by mali byť dokončené na prelome leta a jesene.

Základňu musí následne odobriť náčelník námorných operácií Spojených štátov a velenie americkej armády a NATO v Európe. Oznámil to Jon Hill, viceadmirál amerického vládneho úradu pre balistické strely.

Základňa v Redzikowe nie je určená iba proti strelám z Ruska, ale aj proti raketám napríklad z Iránu. Výstavba sa začala v máji 2016. Ďalší takýto systém sa nachádza v Rumunsku a je funkčný od roku 2016.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
(TASR)
15. 3. 2023
|
06:06
|
Svet
Dôležité

Ukrajinský prezident odvolal šéfov troch regionálnych správ, vrátane Luhanskej oblasti, kde sa bojuje. Oficiálny dôvod personálnych zmien, ktoré v utorok oznámil predstaviteľ vlády v parlamente Taras Melničuk, úrady neoznámili.

Odvolaný Serhij Hajdaj, šéf z veľkej časti okupovanej Luhanskej oblasti, je výraznou postavou ukrajinského boja proti ruskej invázii. V médiách a na sociálnych sieťach často komentoval situáciu na bojisku vo svojom regióne. Podľa zdrojov denníka Ukrajinská pravda sa s ním počíta na poste veľvyslanca v Kazachstane.

Súvisiaci článok Zelenskyj odvolal šéfov troch regiónov, je medzi nimi aj výrazná postava ukrajinského boja Čítajte 

O bývalom podnikateľovi a najvyššom predstaviteľovi západoukrajinskej Chmelnyckej oblasti Serhijovi Hamalovi sa v posledných dňoch šírili nepotvrdené informácie, že ho zastavila policajná hliadka, keď šoféroval opitý.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Z pozície šéfa odeskej oblastnej správy bol odvolaný armádny plukovník Maksym Marčenko. Server RBK- Ukrajina v tejto súvislosti pripomenul, že v uplynulých týždňoch boli pre podozrenie z korupcie zadržaní dvaja jeho námestníci. (ČTK)

14. 3. 2023
|
22:23
|
Svet

Zrážka ruskej stíhačky s americkým dronom nad Čiernym morom pravdepodobne spôsobila na ruskom stroji určité poškodenie, uviedol brigádny generál amerických vzdušných síl a hovorca Pentagónu Pat Ryder. (TASR)

14. 3. 2023
|
22:14
|
Domov

Brannobezpečnostný výbor vzal na vedomie informácie o poskytnutí migov Ukrajine. Poverený minister obrany Naď potvrdil, že za to máme ponuku na náhradu vo výške 900 miliónov dolárov. V kompenzácii je zahrnutá aj najmodernejšia vojenská technika z USA. (TASR)

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Ukrajinci budú ďalej brániť Bachmut, rozhodlo velenie Čítajte 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
 3. Ako sa vás dotknú nasledujúce mesiace? Predpovedajú traja odborníci
 4. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
 5. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
 6. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
 7. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
 8. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 1. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
 2. Marec, poberaj sa, starec - do dôchodku na úrovni
 3. Už 110 rokov súčasťou každej domácnosti. ALPA oslavuje jubileum
 4. Lekárka z Ameriky: Kvalita medicíny v Šaci na mňa zapôsobila
 5. Výšku finančných darov zvolili zákazníci Tesca vo Zvolene
 6. Najväčší súboj obnovených pamiatok prebieha online
 7. KOSIT i v tomto roku podporí upratovanie v Košiciach
 8. Počasie láka do prírody. Zodpovední majú v batohu tieto 2 veci
 1. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 9 170
 2. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 8 041
 3. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 5 483
 4. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 4 728
 5. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 3 756
 6. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 789
 7. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 447
 8. Tipuj dedinský futbal online a vyhraj zájazd na Ligu majstrov 1 164
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Logo podcastu Dobré ráno.

Ruská ofenzíva v posledných dňoch slabne.


a 1 ďalší 9m
To Kwon stojí za stratami viac ako 40 miliard dolárov.

Kwon patrí k najhľadanejším osobám na svete.


ČTK 2 h
Ilustračné foto.

V Jaroslavli vyrábajú aj motory pre odpaľovacie zariadenia rakiet Topoľ-M.


TASR 2 h
Ruskí vojaci na Ukrajine.

Vojaci zarábajú aj päťkrát viac ako bežní Rusi.


8 h
SkryťZatvoriť reklamu