Postupy ukrajinskej armády pri ruskej invázii prinášajú aj lekcie pre armády NATO. V správe pre think-tank Globsec niekoľko odporúčaní spísal ako hlavný autor nemecký analytik NICO LANGE, ktorý v minulosti pôsobil aj na nemeckom ministerstve obrany.
Kupujeme zbrane, ktoré sme potrebovali pred piatimi rokmi, nepozeráme do budúcnosti, varuje odborník. Západ by sa mal zamerať na drony, strategickú komunikáciu či zabezpečenie vlastných satelitov. Ľudia sa tiež musia vzdať časti luxusu a chystať sa na krízové časy.
Rusko už podľa Langeho vo vojne prehralo, no boje sa tak skoro neskočia. Úvahy o použití jadrovej zbrane považuje len za súčasť psychologickej vojny Moskvy.
V rozhovore Lange odpovedá na otázky:
- Ako Ukrajine pomohla pripravenosť miestnych politikov?
- Ako vedia Ukrajinci tak rýchlo obnoviť poškodenú trať alebo elektrickú sieť?
- Sú ľudia na Západe ochotní vzdať sa časti pohodlia?
- Prekvapilo ho, že Ukrajinci zastavili Rusov?
- Ako menia bojisko drony?
- Ako pomáha Ukrajincom, že Rusov dobre poznajú?
- Ako Ukrajincom pomáha kvalitné PR?
- Bude ešte ďalší konflikt o stretoch tankov?
- Budú po vojne cvičiť Ukrajinci vojakov NATO?
- Prečo Rusko nepoužije jadrovú zbraň?
V správe píšete, že Rusko je už porazené. Čo tým myslíte?
Žiadne plány ruskej armáde nevyšli. Neobsadila Kyjev ani žiadne veľké mestá okrem Chersonu, ktorý je už dnes oslobodený. Rusko stráca mnoho vojakov, aby získalo niekoľko kilometrov územia, takže pôvodné ciele sú dnes absolútne mimo dosah Moskvy. To sa deje vďaka tomu, že Ukrajina je schopná brániť sa.
Nemôže to Moskva ešte otočiť? Hovorí sa napríklad o jarnej ofenzíve.
Nie. Rusko môže získať ešte nejaké územia, ale nepodarí sa mu dostať sa do Kyjeva a zničiť Ukrajinu.
Ukrajina bola pripravená aj mimo silových zložiek, na úrovni lokálnych predstaviteľov. Ako to vyzeralo?

Je obrovský rozdiel medzi tým, či je gubernátor regiónu alebo starosta mesta pripravený na krízové časy alebo nie. Či prešiel výcvikom. Pre Ukrajincov sa vojna začala v roku 2014 a odvtedy sa všetci na hrozbu mentálne pripravili, organizovali vojenské a civilné cvičenia. Nemali by ľudia, ktorí sa u nás uchádzajú o post šéfa kraja alebo starostu veľkého mesta u nás, takisto prejsť prípravou na krízové situácie? V Nemecku sme videli veľké záplavy v roku 2021 a miestni funkcionári neboli schopní robiť, čo bolo treba.
Keď ruská raketa zasiahne železnicu, vlak niekoľko minút mešká, ale trať veľmi rýchlo opravia. Keď zasiahne energetickú infraštruktúru, príde výpadok na niekoľko hodín a potom elektrina zas nabehne. Ako toto Ukrajinci robia?