SME
Piatok, 24. marec, 2023 | Meniny má Gabriel

V Bachmute pokračujú ťažké boje s veľkými stratami na oboch stranách (SME Minúta)

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti:

SkryťVypnúť reklamu

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minúta po minúte sme uzavreli, ďakujeme za pozornosť.

12. 3. 2023
|
21:32
|
Svet

Ukrajinská tajná služba definitívne určila identitu zastreleného vojnového zajatca z videa zdieľaného na sociálnych sieťach. Potvrdila skoršie správy, že ide o Oleksandra Macijevského. Prezident Zelenskyj mu posmrtne udelil vyznamenanie Hrdina Ukrajiny.

"Môžeme to definitívne potvrdiť po sérii vyšetrovacích akcií, ktoré zahŕňali komunikáciu s príbuznými a priateľmi zosnulého aj spracovanie fotografických a video materiálov," píše SBU vo vyhlásení zverejnenom na telegrame. K identifikácii pomohlo tiež forenzné skúmanie záznamu. Tajná služba pracuje podľa svojho šéfa Vasyla Maljuka na identifikácii ruských vojakov, ktorí vojnového zajatca zastrelili. "Urobíme všetko preto, aby títo neľudia dostali zaslúžený trest," dodal Maljuk.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Videozáznam, ktorý sa dostal na verejnosť na začiatku tohto týždňa, zachytáva situáciu, keď po tom, ako neozbrojený ukrajinský vojak zvolá "Sláva Ukrajine", doň Rusi s vulgárnymi nadávkami začnú strieľať. Videozáznam vyvolal na Ukrajine, ktorá sa už vyše roka bráni ruskej agresii, značné pobúrenie.

SkryťVypnúť reklamu

Ukrajinská armáda pôvodne uviedla, že zastreleným vojakom je Tymofij Šadura z 30. mechanizovanej brigády. Muž je nezvestný od 3. februára po bojoch pri meste Bachmut. SBU však potvrdila správu vojnového novinára Jurija Butusovova, podľa ktorého je muž z videa Oleksandr Macijevský zo 163. práporu domobrany z Černihivskej oblasti. Nezvestný bol od konca decembra, píše agentúra Unian, a pochovaný minulý mesiac. Podľa SBU ho ruskí vojaci zastrelili vlani 30. decembra.

"Dnes som udelil vyznamenanie Hrdina Ukrajiny Oleksandrovi Macijevskému. Človeku, ktorého budú poznať všetci Ukrajinci. Človeku, ktorého si budeme navždy pamätať. Pre jeho odvahu, pre je dôveru - v Ukrajinu - a pre jeho 'Sláva Ukrajine', "napísal na telegrame Zelenskyj.

(ČTK)
Oleksandr Macijevsky.
Zdroj Telegram/Служба безпеки України
12. 3. 2023
|
18:24
|
Svet

Pápež František navštívi ukrajinské hlavné mesto Kyjev len v prípade, že pocestuje aj do Moskvy. Svoju cestu do ruskej metropoly nepovažuje za nemožnú.

"Som ochotný ísť do Kyjeva. Chcem ísť do Kyjeva, no pod podmienkou, že pôjdem aj do Moskvy. Pôjdem buď do oboch miest alebo ani do jedného," konštatoval František pre argentínsky denník La Nación.

V rozhovore pre švajčiarsku televíziu RSI zverejnenom tento víkend František deklaroval, že je pripravený na rokovania s ruským prezidentom Putinom o mieri. Poznamenal tiež, že vojnu na Ukrajine poháňajú imperiálne záujmy niekoľkých mocností, nielen tej ruskej.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
(TASR)
12. 3. 2023
|
18:16
|
Svet

Český prezident Petr Pavel by mohol v apríli navštíviť Kyjev, uviedli z hradu po telefonáte s ukrajinským prezidentom Zelenským, ktorý Pavlovi zagratuloval k nástupu do úradu.

"Prezident Zelenskyj požiadal o telefonát, aby mohol zagratulovať pánovi prezidentovi Pavlovi ku zvoleniu. Diskutovali spolu o konkrétnych možnostiach pomoci, ktoré by mohla Česká republika ponúknuť... a tiež o prípadnej návšteve prezidenta Pavla v Kyjeve. Dohodli sa, že by k nej mohlo prísť v apríli," uviedla Pavlova hovorkyňa Markéta Řeháková vo vyjadrení, ktoré odvysielala ČT 24. Dodala, že konkrétny termín návštevy stanovený nebol a kancelária českého prezidenta ho z bezpečnostných dôvodov zverejňovať ani nechce.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Telefonoval som s českým prezidentom Pavlom. Zagratuloval som mu k oficiálnemu nástupu do úradu. Načrtol som mu situáciu na fronte a naše bezpečnostné potreby. Hovorili sme o integrácii Ukrajiny do Európskej únie a dohodli sme sa na ďalšej spolupráci," napísal Zelenskyj na Twitteri. Dodal, že podpora Česka je pre Ukrajinu v boji proti agresii Ruska kľúčová.

SkryťVypnúť reklamu

Pavel sa stal v poradí štvrtým prezidentom samostatnej Českej republiky vo štvrtok, keď na Pražskom hrade zložil prezidentský sľub.

(SITA, TASR)
12. 3. 2023
|
17:30
|
Ekonomika
Dôležité

Rusi našli sofistikované spôsoby ako obchádzať sankcie a ich ropa a produkty z nej naďalej končia v Európe. Ako je to možné, kto všetko ešte nakupuje ruskú ropu a prečo Rusi vyvážajú naftu do Saudskej Arábie? Prečítajte si otázky a odpovede. (Index)

12. 3. 2023
|
16:15
|
Svet

Moldavská polícia tvrdí, že zmarila sprisahanie Ruskom podporovaných skupín, ktoré boli špeciálne vycvičené na vytvorenie masových nepokojov počas protestu proti vláde v hlavnom meste.

Šéf moldavskej polície na tlačovej konferencii povedal, že skupiny diverzantov infiltroval agent v utajení. Rozvratníkom, medzi nimi i ruským občanom, sľúbili za organizovanie nepokojov na destabilizáciu Moldavska 10-tisíc dolárov, informoval policajt s tým, že siedmich ľudí zadržali.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Oznámenie polície prichádza len niekoľko dní po tom, čo predstavitelia amerických tajných služieb uviedli, že aktéri s väzbami na ruskú rozviedku plánujú použiť protesty v Moldavsku ako základ na podnietenie povstania proti vláde krajiny.

Polícia tiež uviedla, že zaregistrovali najmenej štyri bombové hrozby, medzi nimi aj jednu na medzinárodnom letisku v Kišiňove. Podľa nej je to súčasť „destabilizačných opatrení“ voči Moldavsku. (SITA)

Polícia zasahovala na protivládnom proteste organizovanom proruskou stranou Shor.
Zdroj TASR/AP
12. 3. 2023
|
15:23
|
Svet

Rusko sa zatiaľ nezúčastnilo rokovaní o predĺžení dohody o bezpečnom vývoze obilia cez Čierne more. Vyhlásila to hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.

"Nijaké rokovania týkajúce sa tejto záležitosti sa nekonali, predovšetkým vôbec nie za účasti predstaviteľov Ruska," uviedla Zacharovová.

Najbližšie rokovanie o predĺžení tejto dohody s účasťou Ruska sa podľa Zacharovovej uskutoční v pondelok 13. marca v Ženeve. Ruská delegácia tam bude rokovať s generálnou tajomníčkou Konferencie OSN o obchode a rozvoji  Rebecou Grynspanovou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
(TASR)

12. 3. 2023
|
14:44
|
Svet

Švajčiarsko zlikviduje zastarané rakety namiesto ich odoslania na Ukrajinu. Krajina sa zbavuje zastaraných rakiet Rapier, ktoré mohla Ukrajina použiť na zostrelenie nízko letiacich cieľov, informovali noviny Neue Zürcher Zeitung.

Neutralita Švajčiarska je dôležitejšia ako kedykoľvek predtým, uviedol prezident Alain Berset v rozhovore pre nedeľňajšie vydanie týždenníka Neue Zürcher Zeitung am Sonntag, pričom obhajoval kontroverzný zákaz transferu švajčiarskych zbraní na Ukrajinu."Švajčiarske zbrane sa nesmú používať vo vojnách," vyhlásil Berset, ktorého slová citovala tlačová agentúra AFP.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dlhoročná tradícia neutrality Švajčiarska je predmetom vášnivých diskusií od vojenského napadnutia Ukrajiny ruskými silami vo februári 2022. Švajčiarsko, ktoré nie je členom Únie, síce nasledovalo kroky bloku v oblasti sankcií voči Moskve, ale v otázke vojenskej neutrality zatiaľ prejavilo menšiu flexibilitu.

Táto bohatá alpská krajina napriek tlaku zo strany Kyjeva a svojich spojencov naďalej bráni krajinám, ktoré vlastnia zbrane švajčiarskej výroby, v ich reexporte na Ukrajinu. Bern na základe zákona o vojenskom materiáli, ktorý zakazuje akýkoľvek reexport, ak sa prijímateľská krajina nachádza v medzinárodnom ozbrojenom konflikte, doteraz zamietol už žiadosti Nemecka, Španielska a Dánska.

SkryťVypnúť reklamu

Berset v rozhovore zdôraznil, že táto politika je založená na "záväzkoch voči mieru, humanitárnemu právu, ako aj sprostredkovaniu dialógu, ak je to možné". Úloha Švajčiarska ako sídla Medzinárodného výboru Červeného kríža, krajiny, v ktorej boli podpísané Ženevské dohovory, ako aj európskeho ústredia OSN "sa odráža v našich zákonoch vrátane tých, ktoré sa týkajú vývozu zbraní", povedal Berset.

"Ochrana zákona o humanitárnych a ľudských právach, ako aj Ženevských dohovorov sa môže niekomu zdať bezpredmetná, ale je dôležitejšia ako kedykoľvek predtým," povedal švajčiarsky prezident a varoval, že "by bolo mimoriadne nebezpečné hodiť tieto základné princípy cez palubu". Berset vyjadril presvedčenie, že na ukončenie vojny na Ukrajine je potrebné pristúpiť k rokovaniam s Ruskom, a to "čím skôr, tým lepšie". Prezident zároveň odsúdil "vojnové šialenstvo v určitých kruhoch" vo Švajčiarsku, ktoré sa prejavilo výzvami na zrušenie švajčiarskej vojenskej neutrality.

SkryťVypnúť reklamu
(Kyiv Independent, TASR)
12. 3. 2023
|
14:35
|
Svet

Poľská armáda musí byť dosť silná na to, aby odstrašila potencionálneho útočníka, uviedol premiér Mateusz Morawiecki. Poliaci musia mať takú silnú armádu, že bude mať "dostačne odstrašujúcu silu".

"Posilníme poľskú armádu, pretože sme presvedčení o tejto stratégii. Musí byť tak silná, že ju nikdy nebudeme musieť použiť," vyhlásil Morawiecki. "Poľsko je súčasťou NATO, najsilnejšej vojenskej aliancie v dejinách sveta, preto sme v bezpečí," uviedol Morawiecki na stretnutí s účastníkmi projektu "Cvičte s NATO" vo Varšave.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tento projekt je špeciálnym vojenským cvičením pre civilistov, ktoré sa koná pri príležitosti 24. výročia vstupu Poľska do NATO. Tieto cvičenia organizujú vojaci, ktorí sa zúčastňujú na vojenských misiách. "Počas týchto vojenských misií sa vojaci nielen navzájom spoznávajú, získavajú skúsenosti, zoznamujú sa s moderným zariadením z iných armád... ale vytvárajú sa počas nich aj rôzne koncepty a stratégie pre budúcu obranu," uviedol Morawiecki. (TASR)

12. 3. 2023
|
13:30
|
Domov
Dôležité

Hlas za súčasných podmienok nezahlasuje za dodanie stíhačiek Ukrajine. Pomoc by mala byť podľa Denisy Sakovej v súlade so zákonom, a táto podmienka podľa podpredsedníčky Hlasu splnená nie je. Sme rodina a SaS sú za poslanie MiGov Ukrajine. (TASR)

12. 3. 2023
|
12:07
|
Domov
Dôležité

Parlament bude o stíhačkách hlasovať v uznesení, ktoré legitimizuje vládu, aby o zaslaní MiGov na Ukrajinu rozhodla, povedal dočasne poverený premiér Heger v relácii TA3 V politike. Smer za také uznesenie nezahlasuje. (SME)

12. 3. 2023
|
10:35
|
Svet

Ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba vyzval Nemecko, aby urýchlilo dodávky munície a začalo s výcvikom ukrajinských pilotov, uviedol to v rozhovore pre noviny Bild am Sonntag.

Kuleba pripomenul, že nemeckí výrobcovia zbraní mu vo februári na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii povedali, že sú pripravení poslať zásoby munície, ale čakajú, kým vláda podpíše zmluvy. "Problém je teda vo vláde," podotkol.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kuleba dal jasne najavo, že neočakáva, že západní spojenci v dohľadnej dobe poskytnú Ukrajine stíhačky, o ktoré žiada. Dodal však, že ukrajinskí piloti by mali byť tak či tak vycvičení, takže po prijatí tohto rozhodnutia budú pripravení. Ak by Nemecko vycvičilo ukrajinských pilotov, bolo by to "jasné posolstvo jeho politickej angažovanosti", dodal v rozhovore. (TASR)

12. 3. 2023
|
09:32
|
Svet

Ruské sily nedosiahli v Bachmute v sobotu žiadny potvrdený postup, tvrdí americký Inštitút pre štúdium vojny. "Wagnerovci sú zrejme čoraz viac zovretí v mestských oblastiach, ako je priemyselný komplex AZOM, a preto je pre nich ťažké dosiahnuť významnejší postup," uvádza.

Inštitút spomenul závod na spracovávanie kovov AZOM tiež vo svojej predchádzajúcej správe - zábery zverejnené 10. marca podľa neho naznačujú, že ruské sily postúpili na nové pozície v severozápadnom Bachmute do vzdialenosti 800 metrov od závodu AZOM. Ruskí vojenskí blogeri pritom tvrdili, že žoldnieri Wagnerovej skupiny už do komplexu vstúpili, tvrdia analytici.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Boje v Bachmute boli tento týždeň intenzívnejšie ako v predchádzajúcich dňoch povedal hovorca východného zoskupenia ukrajinských síl Serhij Čerevatyj. Ruské aj ukrajinské zdroje hlásia ťažké boje v meste.

(ČTK)
12. 3. 2023
|
08:29
|
Svet

Ruská invázna armáda naďalej sústredí hlavné úsilie na vedenie útočných akcií v smeroch na Lyman, Bachmut, Avdijivku, Marjinku a Šachtarske, uviedol v hlásení ukrajinský generálny štáb. Obrancovia v týchto miestach odrazili 92 nepriateľských útokov.

Rusi pokračujú v útokoch na Bachmut a okolie. Britské ministerstvo obrany v sobotu vo svojej analýze vývoja bojov na Ukrajine uviedlo, že žoldnieri ruskej Wagnerovej skupiny za posledné dni prevzali kontrolu nad väčšinou východnej časti Bachmutu. Frontová línia sa tam podľa neho teraz nachádza v centre mesta - pri rieke Bachmutky. Z miesta sa podľa neho stala "vražedná zóna", keďže ukrajinskí obrancovia môžu viesť paľbu z opevnených budov na západe mesta, ktorý majú stále pod kontrolou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Šéf ruských žoldnierov Jevgenij Prigožin hlásil ovládnutie východnej časti Bachmutu, ktorý sa Rusi snažia dobyť už niekoľko mesiacov a stal sa jedným z hlavných ohnísk súčasných bojov, pred niekoľkými dňami.

"Na kupjanskom a lymanskom smere nepriateľ udržiaval významnú vojenskú prítomnosť v oblastiach hraničiacich s Ukrajinou, aby zabránil presunu našich jednotiek do iných oblastí," uviedol ukrajinský generálny štáb s tým, že invázne sily sa na niektorých miestach v tejto lokalite neúspešne pokúsili prelomiť ukrajinskú obranu. Neúspešné ruské útoky hlásia aj z okolia Avdijivky či Marjinky.

(ČTK)
12. 3. 2023
|
06:20
|
Svet
Dôležité

Rusko a Ukrajina prichádzajú denne v bojoch o Bachmut zrejme o stovky vojakov. Kyjev tvrdí, že v bojoch o mesto zahynulo za posledný deň 221 ruských bojovníkov a ďalších viac ako tristo utrpelo zranenia. Podľa Moskvy na širšom fronte v Doneckej oblasti prišlo o život 210 Ukrajincov.

Rusko, ktoré pred viac ako rokom napadlo Ukrajinu, nespresnilo počet mŕtvych Ukrajincov priamo v Bachmute, ktorý sa stal dejiskom jednej z najkrvavejších a najdlhších bitiek vojny na Ukrajine. Obe strany ale pripúšťajú, že v oblasti prichádzajú o veľa vojakov. Spravodajská televízia CNN nedávno uviedla, že podľa niektorých odhadov je pomer strát v bojoch o Bachmut až 7: 1 v neprospech Ruska Informácie o stratách na oboch stranách sa nedajú nezávisle overiť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Žoldnieri ruskej Wagnerovej skupiny za posledné dni prevzali kontrolu nad väčšinou východnej časti tohto ukrajinského mesta, uviedlo v sobotňajšej analýze bojov na Ukrajine britské ministerstvo obrany. Frontová línia sa tam podľa neho teraz nachádza v centre mesta - pri rieke Bachmutky. (ČTK)

11. 3. 2023
|
22:58
|
Svet

Ukrajinský prezident Zelenskyj označil Rusko za synonymum teroru. "Rakety a delostrelecká paľba, drony a mínomety. Zákerný štát používa rôzne zbrane s jediným cieľom, ničiť život a nenechať po sebe nič ľudské," uviedol.

"Trosky, sutiny, krátery v zemi, kam dopadli rakety, sú autoportrétom Ruska, ktoré maľuje tam, kde existuje život bez Ruska," pokračoval Zelenskyj. "Tá krajina znamená zlo," dodal. "Stala sa synonymom teroru a bude príkladom porážky a spravodlivého trestu za tento teror. Kremeľ trestu nezabráni," uviedol Zelenskyj v pravidelnom večernom videoodkaze.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spomenul niekoľko miest a oblastí, ktoré najviac zasiahli nové ruské útoky. Informoval, že len samotnú Charkovskú oblasť postihlo od začiatku roka 40 raketových útokov. "Chcem podporiť všetky naše mestá a komunity, ktoré sú terčom brutálnych teroristických útokov," dodal Zelenskyj. (TASR)

Súvisiaci článok Bachmut sa stal vražednou zónou, Ukrajinci stále držia západnú časť mesta (SME Minúta) Čítajte 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
 3. Ako sa vás dotknú nasledujúce mesiace? Predpovedajú traja odborníci
 4. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
 5. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
 6. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
 7. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
 8. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 1. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
 2. Marec, poberaj sa, starec - do dôchodku na úrovni
 3. Už 110 rokov súčasťou každej domácnosti. ALPA oslavuje jubileum
 4. Lekárka z Ameriky: Kvalita medicíny v Šaci na mňa zapôsobila
 5. Výšku finančných darov zvolili zákazníci Tesca vo Zvolene
 6. Najväčší súboj obnovených pamiatok prebieha online
 7. KOSIT i v tomto roku podporí upratovanie v Košiciach
 8. Počasie láka do prírody. Zodpovední majú v batohu tieto 2 veci
 1. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 9 162
 2. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 8 042
 3. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 5 477
 4. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 4 708
 5. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 3 756
 6. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 786
 7. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 447
 8. Tipuj dedinský futbal online a vyhraj zájazd na Ligu majstrov 1 161
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Logo podcastu Dobré ráno.

Ruská ofenzíva v posledných dňoch slabne.


a 1 ďalší 40m
To Kwon stojí za stratami viac ako 40 miliard dolárov.

Kwon patrí k najhľadanejším osobám na svete.


ČTK 2 h
Ilustračné foto.

V Jaroslavli vyrábajú aj motory pre odpaľovacie zariadenia rakiet Topoľ-M.


TASR 3 h
Ruskí vojaci na Ukrajine.

Vojaci zarábajú aj päťkrát viac ako bežní Rusi.


8 h
SkryťZatvoriť reklamu