ATÉNY. Grécka polícia zasiahla slzotvorným plynom voči demonštrantom, ktorí na demonštrácii súvisiacej s minulotýždňovou tragickou zrážkou vlakov hádzali pred budovou parlamentu v hlavnom meste Atény zápalné fľaše.
Desiatky maskovaných, čierno odetých mladých demonštrantov hádzali pred parlamentom na poriadkovú políciu Molotovove koktaily a kamene.
V gréckej metropole protestovalo v súvislosti s nehodou z 28. februára viac než 40-tisíc ľudí.
Stredajšie demonštrácie sú spojené s 24-hodinovým štrajkom zamestnancov štátnej správy, lekárov, učiteľov a pracovníkov v dopravnom sektore.
Štrajk zamestnancov železníc v stredu ochromil vlakovú dopravu v krajine. Podľa nich je železničná doprava v Grécku dlhodobo zanedbávaná, nemá dostatok personálu, málo sa do nej investuje a bezpečnostné systémy sú nedostatočné.
Podľa nového gréckeho ministra dopravy Georga Gerapetritisa môže vláda obnoviť vlakovú dopravu medzi Aténami a Solúnom až koncom marca, ak bude zaistená maximálna bezpečnosť na železniciach.

"Žiadny vlak nevyrazí, pokiaľ nezabezpečíme bezpečnosť na maximálnej možnej úrovni," povedal Gerapetritis na tlačovej konferencii.
Zároveň sa ospravedlnil za najtragickejšiu vlakovú nehodu v dejinách Grécka.
Gerapetritis na ministerskom poste nahradil Kostasa Karamanlisa, ktorý v súvislosti s nehodou odstúpil. Nový minister sľúbil, že na zavedení potrebných bezpečnostných systémov na gréckych železniciach sa intenzívne pracuje.
Grécka vláda tvrdí, že čelnú zrážku vlakov pri Larise spôsobilo zlyhanie ľudského faktora. Premiér krajiny Kyriakos Mitsotakis prijal časť kritiky. Podľa jeho slov by sa dalo nehode predísť, ak by bezpečnostné systémy fungovali správne.
Najhoršia vlaková nehoda v gréckej histórii sa odohrala približne na polceste medzi Aténami a Solúnom a vyžiadala si 57 obetí na životoch.
Po čelnej zrážke nákladného a osobného vlaku sa vykoľajilo niekoľko vozňov. Medzi cestujúcimi bolo množstvo študentov vracajúcich sa do škôl po predĺženom víkende.