TBILISI. V centre gruzínskej metropoly sa koná ďalšia demonštrácia prívržencov opozície, ktorá bola zvolaná pred sídlo parlamentu ako pokračovanie protestu proti kontroverznému návrhu zákona o zahraničných agentoch.
Podľa kritikov návrh zákona v prípade prijatia posunie Gruzínsku k autoritárskemu režimu po vzore Ruska.
Premávku na Rustaveliho triede, kde sa parlament nachádza, zablokovala asi tisícka demonštrantov s vlajkami Gruzínska a Európskej únie. Dav neskôr obkolesil budovu zákonodarného zboru.
Protest, na ktorom sa zúčastňujú aj študenti a ženské spolky, prebiehal spočiatku v pokoji. Až večer gruzínska polícia vyzvala demonštrantov, aby sa rozišli, a následne proti nim zakročila vodnými delami a slzotvorným plynom. Po šarvátkach boli protestujúci vytlačení z Rustaveliho triedy.
Demonštranti sa snažia chrániť kovovými doskami, na budovu zákonodarného zboru hádžu kamene a ďalšie predmety, uviedla gruzínska tlačová agentúra Interpressnews. Podľa nej sú medzi účastníkmi protestu zranení.
Podľa agentúry AFP sa v uliciach Tbilisi zhromaždili desaťtisíce ľudí. Pozorovatelia, na ktorých sa odvoláva agentúra DPA, odhadli počet demonštrantov na 10- až 15-tisíc, čo by znamenalo vyššiu účasť ako v utorok.

Protestovali už v utorok
Už v utorok sa pred parlamentom zišli tisíce prívržencov opozície, ktorých protest sa skončil až skoro ráno. Polícia zadržala 66 demonštrantov, počas potýčok bolo zranených päťdesiat strážcov zákona.
"Proti pokojnému protestu nasadili špeciálne jednotky a polícia neprimeranú silu. Zatkli množstvo účastníkov, vrátane predsedu jednej opozičnej strany Zuraba Džaparidzeho. Ale už o pár hodín príde pred parlament ešte viac ľudí ako včera," vyhlásil opozičný predák Giorgi Vašadze podľa denníka Kommersant.
Utorkový protest podľa gruzínskych médií trval viac ako desať hodín a demonštranti sa rozišli až o štvrtej ráno miestneho času, keď v strednej Európe bola hodina po polnoci.
Ťažkoodenci proti demonštrantom opakovane použili slzotvorný plyn, ohlušujúce granáty a vodné delo, demonštranti po policajtoch hádzali delobuchy, petardy a tiež zápalné fľaše.
Podľa agentúry Interpressnews dali lídri protestu v stredu vláde ultimátum, aby zákon stiahla a prepustila zatknutých z utorňajšej demonštrácie.
Kritizovaný zákon
Navrhovaná norma by vyžadovala, aby sa organizácie, ktoré získavajú viac ako 20 percent svojich finančných prostriedkov zo zahraničia, registrovali ako "zahraniční agenti" a podrobili sa kontrole ministerstva spravodlivosti. Inak by im hrozili vysoké pokuty.
Kritici pokladajú zákon o zahraničných agentoch za posun zakaukazskej republiky k autoritárskemu režimu po vzore Ruska, kde podobný zákon platí od roku 2012.
Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová ho prisľúbila vetovať, pretože podľa nej ohrozuje nádeje krajiny na vstup do Európskej únie a Severoatlantickej aliancie, ale vládna väčšina by jej veto mohla prehlasovať.
Americké veľvyslanectvo označilo prijatie zákona v prvom čítaní za "čierny deň pre gruzínsku demokraciu".
Demonštrantov podporila svojím vyhlásením z newyorského sídla OSN prezidentka Zurabišviliová, ktorá pôvodne vzišla z vládnucej strany Gruzínsky sen.
"Som spolu s vami, lebo dnes stelesňujete slobodné Gruzínsko," vyhlásila.