BRUSEL, BRATISLAVA. Len niekoľko dní po zatýkaní sa členovia frakcie socialistov v europarlamente stretli, aby rokovali o ďalších krokoch. Situáciu, keď bývalá podpredsedníčka parlamentu a jedna z najvýraznejších tvárí frakcie skončila za mrežami, najťažšie niesla šéfka eurosocialistov Iratxe Garcíová.
Na stretnutí s poslancami sa dokonca rozplakala. "Nie sme len politické stroje, sme aj ľudia," reagovala pre web Politico nemecká europoslankyňa Gabriele Bischoffová. "Nie je jednoduché prispôsobiť sa takejto kríze a riešiť ju. Takisto sme niektorým ľuďom dôverovali."
Progresívna aliancia socialistov a demokratov, ako sa eurosocialisti oficiálne volajú, sa dodnes vyrovnáva s tým, že za mrežami vo väzbe pre údajnú korupciu skončila ich grécka poslankyňa Eva Kailiová, jej partner Francesco Giorgi alebo bývalý člen Európskeho parlamentu Antonio Panzeri, ktorý bol socialistickým poslancom do roku 2019 a pre ktorého Giorgi pracoval ako asistent.
Panzeri sa rozhodol spolupracovať s vyšetrovateľmi za prísľub nižšieho trestu. Belgicko tak podľa Politico len druhýkrát v histórii využíva zákon inšpirovaný talianskou legislatívou na boj proti mafii v deväťdesiatych rokoch. Podobný je aj systém kajúcnikov na Slovensku.

Socialisti sa cítia poškodení
"Ide o veľmi nepríjemnú záležitosť, ktorá nás všetkých zasiahla," povedala o vyšetrovaní pre SME členka frakcie socialistov a líderka kandidátky Smeru vo voľbách v roku 2019 Monika Beňová. "Európsky parlament aj naša frakcia sa v tejto kauze považujeme za poškodené strany."