BRATISLAVA. Húf dronov veľkých ako mucha má jasný cieľ. Lietajú a menia smer tak rýchlo, že na to ľudia nedokážu reagovať. Do budovy tak vedia preniknúť aj cez pootvorené okno.
Rozoznávajú tváre a keď raz dostanú zadanie, svoj cieľ skôr či neskôr nájdu. Priblížia sa na minimálnu vzdialenosť a odpália výbušninu. Malú, ale dosť silnú na to, aby človeka zabili.
Námet krátkeho filmu Slaughterbots spred šiestich rokov môže pôsobiť ako sci-fi, no odborníci už teraz upozorňujú, že čoskoro sa môže stať realitou. Vyvíja sa miniaturizácia, umelá inteligencia aj drony.
Ľudstvo je už len krok od toho, aby mohli byť na bojisku alebo v uliciach nasadené stroje, ktoré budú vedieť samy zabíjať. Dokonca nie je vylúčené, že ľudstvo už tento krok urobilo. Napríklad v prebiehajúcej vojne na Ukrajine.
"Autonómne zbrane sú treťou revolúciou vo vedení vojny," napísal v roku 2021 pre magazín The Atlantic Kai-fu Lee, ktorý sa štyri desaťročia zaoberal vývojom umelej inteligencie v Googli alebo v Microsofte.
Prvú revolúciu podľa neho spustil vynález pušného prachu, druhou revolučnou technológiou boli jadrové zbrane. "Vývoj od mín po riadené strely je len predzvesťou skutočnej autonómie, ktorú prináša umelá inteligencia – absolútne bez ľudského zasahovania bude vyhľadávať a zabíjať inú ľudskú bytosť."

Pripomína, že scenár podobný spomínanému filmu sa už odohral. V roku 2018 venezuelský diktátor Nicolás Maduro prežil útok dronom s výbušninou. Ten bol ešte riadený na diaľku, atentáty budúcnosti by sa však mohli odohrávať bez toho, aby zbraň ovládal človek.
Aj preto sa Lee pridáva k hlasom, ktoré vyzývajú na zákaz týchto systémov, lebo môžu len znásobiť rozsah vojnových konfliktov.
Problém je však už len so samotným určením, kedy ide o systémy fungujúce autonómne.