MADRID. Nikaragujský prezident Daniel Ortega, jeho manželka a viceprezidentka Rosario Murillová a najvyšší predstavitelia bezpečnostných zložiek sa dopúšťajú zločinov proti ľudskosti voči kritikom vlády. Tvrdí to správa expertov OSN.
Skupina expertov mapovala situáciu v krajine po veľkých protivládnych protestoch v roku 2018. Podľa nej sa celý štátny aparát zmenil na prostriedok politickej perzekúcie obyvateľstva.
Mučenie, odoberanie občianstva
Podľa skupiny expertov sa Ortega a najvyšší predstavitelia vlády a bezpečnostných zložiek dopúšťajú rozsiahleho množstva zločinov proti ľudskosti, a to vrátane nelegálnych popráv a väznení, mučenia či svojvoľného odňatia občianstva.
"Tieto zločiny boli spáchané z politických dôvodov a stále sú páchané. Štátny aparát sa premenil na nástroj perzekúcie obyvateľstva," uviedol predseda skupiny odborníkov OSN Ján Simon. Cieľom Ortegu je podľa neho zlikvidovať akúkoľvek opozíciu v krajine.
Situácia sa zhoršuje
Podľa expertov OSN je do politickej perzekúcie zapojených množstvo štátnych a verejných inštitúcií, ktoré konajú proti členom opozície či kritikom vlády na príkaz vládnych predstaviteľov, veliteľov bezpečnostných zložiek či straníckych funkcionárov.
Posledné informácie podľa odborníkov ukazujú, že situácia v krajine sa zhoršuje. Poukazujú na prípad zhruba 200 prepustených väzňov, ktorým úrady odoberajú občianstvo. Bývalí politickí väzni fakticky museli hneď po prepustení odísť z krajiny.
V roku 2018 v Nikarague vypukli rozsiahle protivládne protesty, ktoré úrady tvrdo potlačili. Podľa opozície vtedy zomrelo niekoľko stoviek demonštrantov. Ortega dovtedy ešte posilnil svoj autoritársky štýl vlády a nechal napríklad rozpustiť niekoľko tisíc občianskych organizácií.