SOFIA, BRATISLAVA. Malé mestá na západe Bulharska, kde žijú najmä ľudia naklonení Rusku, sa nezdajú ako kľúčové centrá pomoci Ukrajine v jej boji proti ruskej invázii.
Práve tými sa však po roku vojny stávajú. Napríklad mesto Kostenec, kde po 35 rokoch obnovili výrobu 122-milimetrových delostreleckých granátov do húfnic ešte zo sovietskej éry. Továreň sa vďaka tomu môže znovu stať jedným z najväčších zamestnávateľov v takmer sedemtisícovom meste.
„Pre mesto je to významná vec,“ povedala podľa denníka New York Times zástupkyňa starostu Margarita Minčevová, keď v prítomnosti zástupcov americkej ambasády strihali pásku pred novootvorenou výrobnou linkou.
Tá prestala toto strelivo vyrábať v čase končiacej sa studenej vojny. Teraz sa výrobné linky znovu rozbehnú naplno, keďže ruská invázia urobila zo zbraní a munície zo sovietskej éry žiadaný materiál.

Kde sa len dali nájsť
Západné štáty pomáhajú Ukrajine pri obrane proti invázii dodávkami zbraní, no tamojšia armáda sa do veľkej miery skladá zo starších zbraní, kým Západ dodáva zbrane oveľa modernejšie.
Po začiatku invázie začala Ukrajina a jej spojenci nakupovať zbrane zo sovietskej éry všade, kde sa len dali nájsť.