WASHINGTON. Americké ministerstvo obrany zverejnilo selfie, ktorú si urobil v kokpite špionážneho lietadla U-2 pilot, keď letel nad čínskym balónom.
Ten začiatkom tohto mesiaca vyvolal diplomatickú roztržku medi USA a Čínou, balón nakoniec zostrelila stíhačka pri pobreží štátu Južná Karolína.
Keď balón preletel nad územím USA, najmenej dve lietadlá zbierali informácie o jeho vlastnostiach a trajektórii.
Vysoký predstaviteľ ministerstva zahraničia uviedol, že prelety ukázali, že „bol schopný vykonávať operácie zhromažďovania spravodajských informácií“.
Fotografia už podľa portálu BBC získala v Pentagone "legendárny status".
Balón sa údajne vznášal vo výške približne 18 kilometrov. Podľa vzdušných síl lietadlá U-2 bežne lietajú vo výškach nad 21 kilometrov. Jednomiestne prieskumné a pozorovacie lietadlá, prezývané Dragon Lady, predtým pilotovala CIA.
Od pilotov sa vyžaduje, aby nosili celopretlakové obleky podobné tým, ktoré nosia astronauti.

Selfie vznikla týždeň po tom, ako balón vstúpil do amerického vzdušného priestoru pri Aljaške a Veliteľstvo protivzdušnej obrany Severnej Ameriky (NORAD) vyslalo bojové lietadlá. Tie vykonali podľa predstaviteľov rezortu obrany identifikáciu objektu.
Peking tvrdí, že balón bol meteorologické zariadenie, ktoré sa vymklo spod kontroly a využívalo sa len na vedecké účely. Washington zasa vyhlásil, že balón bol súčasťou rozsiahleho programu zhromažďovania spravodajských informácií.
Úrady, ktoré balón sledovali, však nevideli dôvod na znepokojenie. V tom čase sa podľa amerických predstaviteľov očakávalo, že balón sa bude vznášať ponad Aljašku a bude pokračovať po severnej trajektórii. Tú by spravodajskí a vojenskí predstavitelia mohli sledovať a študovať.

Namiesto toho, krátko potom, ako balón preletel cez pevninu, dal do pozoru úrady nečakaným otočením na juh.
Vyťahovanie zvyškov zostreleného balóna z oceánu ukončili minulý týždeň. Analýza trosiek zatiaľ podporuje záver, že išlo o špionážny balón.
USA sú presvedčené, že námorné sily, pobrežná stráž a Federálny úrad pre vyšetrovanie zozbierali z dna Atlantického oceánu všetky trosky balóna. Tie analyzujú v laboratóriách FBI.
Týmto sa ukončili tri dramatické týždne, počas ktorých americké bojové lietadlá zostrelili štyri lietajúce objekty – spomínaný veľký čínsky balón a tri oveľa menšie objekty nad Kanadou, Aljaškou a Hurónskym jazerom.
Išlo o prvé známe prípady zostrelenia nepovolených objektov v čase mieru vo vzdušnom priestore USA.