SME

Rok vzdoru, ktorý všetko zmenil. Dvanásť mesiacov tragédií aj ukrajinskej odvahy

Zhrnutie prvého roka ruskej invázie.

Tehotnú ženu odnášajú zo zbombardovanej pôrodnice v Mariupole. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. Kde ste boli ráno vo štvrtok 24. februára, keď Rusko napadlo Ukrajinu? Odkiaľ ste sa o tom dozvedeli?

Spomienka na to ráno ostane asi navždy v kolektívnej pamäti ešte veľmi dlho, niečo ako pre Američanov spomienka na 11. september. Pre Slovákov to bol o to silnejší otras, že Ukrajina je priamo v ich susedstve.

Odvtedy ubehol rok, ktorý otriasol pocitom bezpečia v regióne, aj keď ľudia v okolitých štátoch ho na rozdiel od desiatok miliónov Ukrajincov mohli prežívať bez neustáleho strachu o život. V teple a s pravidelnými dodávkami elektriny či vody. Bez spánku prerušovaného bombardovaním.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rok, ktorý dokázal, že Rusko je naozaj nepriateľským a nebezpečným štátom. Rok, v ktorom sa Moskva sama vohnala do izolácie a v medzinárodných vzťahoch sa už môže naplno spoľahnúť len na diktatúry ako Bielorusko, Sýria, Eritrea či Severná Kórea.

Rusko stráca obrovské zdroje – ľudské, finančné aj materiálne. Stráca nádej, že mu ešte v budúcnosti bude niekto dôverovať.

Ešte viac sa zmenila Ukrajina, ktorá ruskej agresii v skutočnosti odoláva už od roku 2014. Až teraz ju však naplno pocítili aj ľudia mimo Donbasu. Ale napriek ruským zverstvám v posledných mesiacoch si viac ako 90 percent z nich neželá, aby Ukrajina kapitulovala alebo sa vzdala území.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Zomreli desaťtisíce, možno státisíce ľudí. Vojaci na oboch stranách aj civilisti. Milióny ľudí opustili Ukrajinu, milióny prišli o domovy, ale ostali vo vlasti. Škody na ukrajinskom území dosahujú stovky miliárd eur a táto suma stále rastie.

Ukrajina sa za dvanásť mesiacov stala dejiskom vojnových zločinov hraničiacich s genocídou. Stala sa najzamínovanejšou krajinou sveta, s čím sa aj po konci bojov bude vyrovnávať ešte desaťročia.

Prinášame trinásť príbehov z dvanástich mesiacov, ktoré formovali to, akým spôsobom sa od 24. februára 2022 zmenila Ukrajina a s ňou aj okolitý svet.

Načítavam... Svitlana, Vladyslav, Veronika a ich životy zmenené vojnou (24. 2. 2023)
Počúvajte v appke SME alebo cez ToldoApple, Spotify a RSS.

Február 2022: Zrod vojny a hrdinu Zelenského

„Putin začal vojnu proti Ukrajine a proti celému demokratickému svetu,“ prihovoril sa občanom a svetu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Chce zničiť našu krajinu a všetko, čo sme vybudovali. My však poznáme silu ukrajinského ľudu.“

Bol štvrtok 24. februára 2022 a z Ukrajiny sa len niekoľko hodín predtým stalo bojisko najväčšieho európskeho konfliktu od konca druhej svetovej vojny. Zo Zelenského - komediálneho herca a producenta, ktorý sa do funkcie dostal v roku 2019 s prísľubom vyriešenia situácie v Donbase - sa zasa stal vojnový prezident.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C9HZH na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu