LONDÝN. Irán dodal Rusku nové, technologicky vyspelejšie drony dlhého doletu. Previezli ich loďami a lietadlami štátnej spoločnosti. Ruská armáda ich nasadzuje na Ukrajine. S odvolaním sa na zdroje z Iránu o tom informoval britský denník The Guardian.
Najmenej 18 bezpilotných lietadiel bolo dodaných ruskému námorníctvu po tom, ako ruskí dôstojníci a technici v novembri minulého roka prišli na návštevu do Teheránu, kde sa zoznámili s ich technologickými možnosťami.
Prevoz cez Kaspické more aj lietadlami
Vlani v auguste americkí predstavitelia uviedli, že Irán v júni v Rusku predvádzal bezpilotné lietadlá Šahíd-191 a Šahíd-129. Od septembra boli nad Ukrajinou zostrelené bezpilotné lietadlá Mohadžír-6. Jeden z nich v novembri ukázali ukrajinskí predstavitelia v Kyjeve novinárom.

Rusko sa zrejme snaží získať vyspelejšie drony, ktoré by boli porovnateľnejšie s tureckými Bayraktarmi TB2, pretože protivzdušná obrana Ukrajiny sa posilňuje a obranná efektívnejšia pri zastavovaní menších samovražedných dronov stúpa. Rusko tak hľadá náhradu za tieto stroje, ktoré musia pred útokom letieť nízko a sú pomerne jednoduchým cieľom.
Desaťčlenná ruská delegácia si vybrala šesť bezpilotných lietadiel Mohadžír-6, ktoré majú dolet okolo 200 kilometrov a pod každým krídlom nesú dve rakety. V zásielke figurovalo aj 12 bezpilotných lietadiel Šahíd-191 a Šahíd-129, ktoré sú tiež schopné útočiť na pozemné ciele.
Väčšinu z dronov poslaných do Ruska tajne vyzdvihlo iránske plavidlo na základni na pobreží Kaspického mora, a potom odovzdalo lodi ruského vojenského námorníctva, uvádzajú zdroje, ktoré cituje The Guardian.
Ďalšie drony premiestnili do Ruska lietadlá iránskych štátnych aerolínií. Irán tiež poslal do Moskvy servisnú techniku.
Dlhší dolet, kvalitnejšie technológie
Posledné dodané drony nasadili okupanti do boja 20. novembra. Pred spomínaným januárovým útokom zrejme izraelského dronu sa očakávané ďalšie dodávky. Útok ale zrejme spôsobil vážne škody v priestoroch na výrobu najpokročilejších iránskych zbraňových systémov vrátane navádzaných striel a dronov.
Na rozdiel od známejších dronov Šahíd-131 a Šahíd-136, ktoré ruskí vojaci využívajú na útoky proti ukrajinským cieľom v štýle kamikadze, tieto drony lietajú vo vyšších hladinách a ich úlohou je zhodiť bomby a vrátiť sa na základňu.
Drony Mohadžír-6, ktoré Rusko dostalo v novembri, môžu lietať až šesť hodín a majú elektrický pohon. Môžu niesť 40-kilogramové bomby a obsahujú vysoko presné zobrazovacie a navádzacie systémy.

Šahíd-129 nesie ťažší, 60-kilogramový náklad a môže zostať vo vzduchu štyri hodiny. Šahíd-191 môže letieť päť hodín so 70-kilogramovým nákladom. Oba stroje využívajú upravený motor vyrobený pôvodne v Nemecku.
Drony vyrobila tá istá továreň v meste Isfahán, ktorá sa 28. januára stala terčom zrejme izraelského dronu. Americkí oficiálni činitelia naznačili, že podľa ich presvedčenia Izrael k útoku motivovali obavy o vlastnú bezpečnosť a primárnym dôvodom útoku nie je vojna na Ukrajine.