ANKARA, DAMASK. Rakúski a nemeckí záchranári pozastavili záchranné práce po pondelkovom zničujúcom zemetrasení v Turecku. V mieste, kde pracovali, sa totiž zhoršuje bezpečnostná situácia, a obávajú sa preto o svoju bezpečnosť.
Medzi miestnymi skupinami narastá agresivita a v mieste nasadenia rakúskych odborníkov sa podľa podplukovníka rakúskej armády Pierra Kugelweisa ozývali aj výstrely. Riziko pre záchranárov je príliš vysoké a nádej na záchranu ďalších ľudských životov už pomerne malá, citovala Kugelweisa agentúra APA.
Záchranári sa stiahli
Rakúski vojaci a nemeckí záchranári sú na základni v mieste svojho pôsobenia v provincii Hatay s ďalšími medzinárodnými organizáciami a čakajú na inštrukcie. Základňa sa nachádza v meste Kirikhan asi 50 kilometrov od sýrskych hraníc.
Celkovo 82 vojakov zo špeciálnej jednotky rakúskej armády v mieste pomáhalo dostať preživších z trosiek od utorka. Vyhrabať sa im zo sutín zatiaľ podarilo deväť ľudí. Od sobotného rána ale záchranné práce zastavili. Vrátiť sa do Rakúska majú pritom podľa plánu až vo štvrtok, na tom sa podľa agentúry APA zatiaľ nič nemení.

"Všetci sme v poriadku," povedal Kugelweis. Nálada medzi pomocníkmi je podľa neho primerane okolnostiam dobrá. "Radi by sme pomáhali ďalej, ale okolnosti sú také, aké sú," dodal.
Bezpečnostná situácia sa v uplynulých hodinách v provincii Hatay zhoršila, povedala agentúre DPA tiež nemecká Agentúra pre technickú pomoc (THW) a humanitárna organizácia I.S.A.R Germany. "Zdá sa, že dôvodom je okrem iného nedostatok potravín a ťažké zásobovanie vodou v oblasti zemetrasenia," uviedli obe spoločnosti.
"Je vidieť, že smútok pomaly ustupuje hnevu," povedal prevádzkový manažér I.S.A.R Steven Bayer. Hovorkyňa centrály THW v Bonne Tamara Schwarzová hovorila o "búrlivých scénach". Ochrana dobrovoľníkov je podľa nich teraz prioritou. Tímy zostávajú v mieste. Ak budú existovať konkrétne náznaky, že možno niekoho zachrániť živého, rovnako vycestujeme, povedala na mieste hovorkyňa THW Katharina Garrechtová agentúre DPA.
Rakúski záchranári popoludní čiastočne obnovili práce. O ich bezpečnosť sa starajú príslušníci tureckej armády, informoval na twitteri hovorca rakúskeho ministerstva obrany Michael Bauer. Po nezvestných osobách podľa neho začali popoludní znovu pátrať dvaja psovodi so svojimi zvieratami.
Slováci sa vrátia domov
Slovenskí záchranári končia, z Turecka sa vrátia v nedeľu. Dôvodom je zhoršujúca sa bezpečnostná situácia a aj to, že od zemetrasenia uplynulo už šesť dní. Slovenským záchranárom sa podarilo vypátrať z ruín 12 živých ľudí, päť dospelých a jedno dieťa sú mimo ohrozenia života.
"Tím ministerstva vnútra zložený z členov Hasičského a záchranného zboru a Horskej záchrannej služby urobil všetko pre to, aby pomohol zachrániť preživších," uviedlo ministerstvo. Spolu so záchranármi sa vrátia aj tri osoby, ktoré sa nachádzali v oblasti vážne postihnutej zemetrasením. "Ich dom je v dôsledku zemetrasenia poškodený, prostredníctvom veľvyslanectva v Ankare požiadali o repatriáciu," informovala hovorkyňa ministertsva Zuzana Eliášová.
Slovensko bude pomáhať naďalej v rámci humanitárnej či inej medzinárodnej asistencie. V nedeľu ráno poletí do Turecka lietadlo lietadlo s humanitárnou pomocou zo Slovenska v objeme viac ako šiestich ton.
"Súčasťou zásielky je najmä potrebná potravinová pomoc, hygienické potreby a ďalší materiál, o ktorý Turecko požiadalo," spresnila Eliášová. "Humanitárna zásielka bola poskytnutá v koordinácii s Európskou úniou, ktorá na jej prepravu do Turecka poskytne náhradu nákladov až do výšky 75 percent," dodala. Rezort podľa jej slov plánuje zásielky s humanitárnou pomocou zopakovať aj v ďalších dňoch.
Situáciu zhoršuje rabovanie
Dobrovoľníkom, ktorí sa snažia hľadať preživších v zemetrasení zasiahnutom tureckým mestom Antakya, komplikuje prácu rabovanie, ale aj nedostatok funkčných toaliet. Dvadsaťšesťročný Mehmet Bok, ktorý sa v Antakyi snaží nájsť v zrútenej budove kolegu, agentúre Reuters povedal, že rabovanie videl v prvých dňoch po ničivom zemetrasení, kým na pár dní odišiel na vidiek. Ľudia rozbíjali okná obchodov a áut, opísal muž, ktorý sa potom do mesta a k svojej snahe nájsť kolegu vrátil.
Rabovanie v Antakyi videla tiež záchranárka Gizom. "Nemôžeme príliš zasahovať, lebo väčšina rabujúcich má pri sebe nože. Dnes chytili jedného rabujúceho, ľudia ho prenasledovali, "povedala žena, ktorá pochádza z provincie Sanliurfa. V meste je pritom podľa Reuters zvýšený počet policajtov a vojakov, ktorí riadia dopravu, pomáhajú záchranárom a rozdávajú jedlo.
Gizom opísala Antakyu ako miesto smrti a skazy. "Nemohli sme zadržať slzy," popísala svoje pocity, ktoré mala po príchode do mesta pred štyrmi dňami. "Ak tu ľudia nezomrú pod troskami, zomrú na zranenia, a ak nie, zomrú na infekciu. Nie je tu žiadna toaleta. Je to veľký problém, "povedala a dodala, že v meste nie je dosť vriec na mŕtvoly. "Telá sú všade po uliciach a sú na nich len deky," vraví. Obyvatelia mesta pritom podľa Reuters nosia rúška, aby toľko necítili pach smrti.
Na nedostatočný počet funkčných toaliet sa sťažujú aj ďalší dobrovoľníci. "Myslím, že práve teraz sú najviac potrebné hygienické prostriedky. Máme problémy so záchodmi, bojím sa, že sa rozšíri nejaká choroba, "povedal muž, ktorý odmietol uviesť meno a ktorý prišiel z Antalye, aby pomohol pri záchranných operáciách. Pri provizórnych mobilných záchodoch sa stáli dlhé rady, no mnoho ľudí sa zverilo, že si jednoducho hľadajú skryté miesto, čo vedie ku sťažnostiam na puch, opisuje Reuters.
Obetí je už viac ako 28-tisíc
Ničivé zemetrasenie v Turecku a Sýrii si vyžiadalo najmenej 28-tisíc ľudských životov. V Turecku počet obetí vzrástol na 24 617, oznámil viceprezident Fuat Oktay. Zo susednej Sýrie doteraz prišli informácie o 3553 mŕtvych. Nové údaje od vlády či opozície, ovládajúcej časti rozdelenej krajiny, dnes agentúry neprinášali.
Aj päť dní po otrasoch zároveň záchranári v troskách miest ďalej nachádzali preživších, informovali podľa agentúry AP turecké médiá. V Nurdagi západne od regionálnej metropoly Gaziantep dnes údajne našli päťčlennú rodinu, ktorá vo svojom zrútenom dome strávila 129 hodín. V meste Antakya zase záchranári vyniesli zo sutín 36-ročného muža, píše AP, podľa ktorej sa v sobotu podarilo zachrániť celkovo 12 ľudí.

Úrad pre riešenie katastrof a mimoriadnych situácií (AFAD) v rannom hlásení uviedol, že z postihnutej zóny na juhu Turecka bolo evakuovaných bezmála 93-tisíc ľudí a že do krízových operácií je zapojených vyše 166-tisíc pracovníkov. Erdogan pri popoludňajšom vystúpení v meste Sanliurfa dodal, že zranených má Turecko vyše 80-tisíc.
Zemetrasenie o sile 7,8 stupňa a stovky následných otrasov zasiahli predovšetkým juh Turecka, pocítil ich však tiež severozápad Sýrie. Záchranári aj za medzinárodnej spolupráce stále prehľadávajú trosky domov, pričom operácií sa zúčastnil tiež český tím, ktorý v piatok ráno v meste Adiyaman vyslobodil dvoch preživších zo sutín zrútených domov. Šance na nájdenie ďalších preživších sú pomerne malé, aj vzhľadom na trvalo nízke teploty.
V Sýrii pátranie a humanitárne operácie komplikuje zložitá vnútropolitická a bezpečnostná situácia. Ťažký je prístup najmä do regiónov pod kontrolou povstaleckých skupín. Aj tam už pomoc v podobe stanov či prikrývok mieri, podľa záchranárskej organizácie Biele prilby, ktorá v oblastiach pôsobí, je však zatiaľ úplne nedostatočná. Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) v piatok odhadol, že v Sýrii zemetrasenie pripravilo o strechu nad hlavou až 5,3 milióna ľudí.