ANKARA. Ničivé zemetrasenie, ktoré v pondelok zasiahlo oblasť na hranici medzi Tureckom a Sýriou, si podľa poslednej bilancie vyžiadalo viac ako 19-tisíc obetí, napísala agentúra Reuters.
V samotnom Turecku pri ňom zomrelo 16 150 ľudí, uviedol turecký úrad pre riešenie katastrof a mimoriadnych situácií.
Zranených sú desaťtisíce, tisíce domov sa zrútili a mnohým ďalším to hrozí.
Agentúra DPA podotýka, že počet potvrdených obetí sa v Turecku v priebehu niekoľkých hodín zvýšil asi o šesťtisíc. Zranených je v tejto krajine viac ako 62-tisíc, asi 8 000 ľudí sa doteraz podarilo zachrániť z trosiek.
Zemetrasenie postihlo viac ako 13 miliónov ľudí. Na sýrskej strane je podľa posledných dostupných údajov 3 162 mŕtvych a vyše 4 600 zranených.
V zasiahnutých oblastiach pracujú okrem tureckých záchranárov tímy z desiatok krajín sveta, vrátane zo Slovenska.

Pod troskami pátrajú po zavalených ľuďoch, avšak s pribúdajúcim časom od zemetrasenia sa nádej na záchranu živých zmenšuje. V Sýrii pomoc komplikuje zložitá vnútropolitická a bezpečnostná situácia.
Preživších sa podarilo spod trosiek vytiahnuť počas uplynulej noci napríklad v meste Antakya. Záchranári tam našli pod troskami živé dievča a o dve hodiny neskôr i jej otca, píše agentúra AP s odvolaním sa na agentúru DHA.
Odborníci však upozorňujú, že sa skracuje obdobie, počas ktorého môžu prežiť ľudia zavalení pod troskami alebo tí, ktorí si z nejakého dôvodu nedokážu zabezpečiť základné potreby. Zároveň však uvádzajú, že ešte netreba strácať nádej.
"Prvých 72 hodín sa pokladá za kritických... V priemere je miera prežitia počas (prvých) 24 hodín 74 percent, po 72 hodinách je to 22 percent a po piatich dňoch šesť percent," uviedol Steven Godby, odborník na prírodné riziká z univerzity Nottingham Trent v Británii.
Satelitné zábery pred a po zemetrasení


