Turecko a Sýriu v pondelok zasiahlo zemetrasenie s magnitúdom až 7,8. Vyžiadalo si zatiaľ 11-tisíc obetí, podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa však môže počet takmer zdvojnásobiť.
Na pomoc pricestovalo viac ako 50 záchranných tímov zo zahraničia, medzi nimi aj zo Slovenska. Neďaleko mesta Hatay na juhu Turecka, teda v epicentre zemetrasenia, pôsobí desať hasičov a päť členov horskej záchrannej služby spolu s tromi psami, ktorí sú vycvičení na hľadanie ľudí zasypaných lavínou.
Na miesta prúdi zo Slovenska aj humanitárna pomoc. Organizácia Človek v tiesni napríklad na prvú akútnu pomoc vyčlenila desaťtisíc eur.
"Stále prichádzajú dotrasy, takže sa situácia môže rapídne zmeniť. Následné otrasy môžu spôsobiť, že sa budovy s narušenou statikou za sekundu zrútia," opisuje pre SME KAROLINA ČEPELÁKOVÁ z českej humanitárnej organizácie Člověk v tísni. Momentálne sa nachádza v jednom z najsilnejšie zasiahnutých miest Gaziantep na juhu Turecka neďaleko hraníc so Sýriou.
V rozhovore sa dočítate aj:
- Ako situácia na mieste momentálne vyzerá.
- Akú pomoc treba najviac.
- Ako môžu najefektívnejšie pomôcť ľudia zo zahraničia.
- Prečo nie sú materiálne zbierky momentálne vhodné.
- Kde sa dá finančne prispieť.
Aká je aktuálna situácia na mieste?
Napriek tomu, že epicentrum zemetrasenia bolo práve tu, v Gaziantepe to na prvý pohľad nevyzerá, že sa niečo stalo. Pár budov sa síce zrútilo, ale keď sme prechádzali mestom, tak sme veľa zničených budov nevideli.

Budovy však majú narušenú statiku a jednotlivé byty sú po otrasoch zničené, je tam popadaný nábytok, kusy stropu alebo stien sa neudržali. Zvonku to síce nevidno, ale väčšina budov je neprístupná.