WASHINGTON, BRATISLAVA. Špionážne balóny sa prvý raz použili počas americkej občianskej vojny v šesťdesiatych rokoch 19. storočia.
Vojaci Únie nasadli do teplovzdušných balónov a z výšky ďalekohľadmi sledovali pozície konfederačnej armády. Informácie potom posielali buď morseovkou, alebo na papieri, ktorý zhodili spolu s kameňom.
Špionážne možnosti sa odvtedy výrazne posunuli a dnes sa mocnosti navzájom sledujú satelitmi na obežnej dráhe. Balóny však zrejme z módy úplne nevyšli, keďže Američania tvrdia, že v stredu jeden údajne čínsky špionážny balón spozorovali nad štátom Montana.
Číňania reagovali s tým, že ide o meteorologické zariadenie, ktoré sa vymklo spod kontroly a využívalo sa len na vedecké účely.

Neohrozuje civilistov
Podľa amerických médií prezident Joe Biden rozhodol, že balón nezostrelia, lebo jeho zvyšky by mohli ohroziť civilistov.
Američania ho však sledujú stíhačkami, bránia mu vysielať informácie späť do Číny a tvrdia, že v ohrození nie je ani letecká doprava, keďže letí vysoko nad bežnou letovou hladinou civilných lietadiel, uviedlo ministerstvo obrany.