SME
Štvrtok, 23. marec, 2023 | Meniny má Adrián

Ukrajina Rusko Online: V Odese je po požiari elektrickej rozvodne bez prúdu takmer pol milióna ľudí

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti:

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

4. 2. 2023
|
22:17
|
Svet

V Odese sa podarilo obnoviť dodávky elektriny aspoň do objektov kritickej infraštruktúry. "Mesto tak bude mať vodu a teplo," informoval minister energetiky Herman Haluščenko. Časť domácností podľa neho mohla večer opäť aj svietiť. (ČTK)

4. 2. 2023
|
20:53
|
Svet

V Odese na juhu Ukrajiny je po požiari preťaženej elektrickej rozvodne bez prúdu takmer pol milióna ľudí. Oprava môže trvať týždne, aj keď úrady ubezpečujú, že urobia všetko pre to, aby sa situáciu podarilo čím skôr zlepšiť.

"Situácia je vážna, rozmer havárie je značný, nie je možné dodávky energie rýchlo obnoviť, a to ani do objektov kritickej infraštruktúry," uviedol ukrajinský premiér Denys Šmyhal na sociálnej sieti Telegram.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Šmyhal nariadil, aby boli do mesta dopravené všetky generátory, ktoré má ministerstvo energetiky k dispozícii. Poveril tiež ministerstvo zahraničných vecí, aby požiadalo Turecko o poskytnutie plávajúcich elektrární.

"Energetici robia pre obnovu dodávok elektriny všetko, čo je v ich silách," uviedla na facebooku správa Odesy. Mobilizované podľa nej boli všetky sily a prostriedky štátnej služby pre mimoriadne situácie.

Ukrajinské energetické objekty sa pravidelne stávajú terčom vzdušných útokov ruských síl, ktoré Ukrajincov pripravujú o svetlo, teplo i dodávky vody a ktoré si nezriedka vyžiadajú aj obete na životoch. Teplota v Odese sa dnes cez deň pohybovala okolo nuly. (ČTK)

4. 2. 2023
|
19:20
|
Svet

Ruský propagandista a dôstojník Igor Mangušev, ktorý pózoval s lebkou ukrajinského vojaka, bol postrelený. K incidentu došlo na Ruskom okupovanom území Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny.

Informácia o zranení sa objavila aj na Manguševovom kanáli na platforme Telegram a správu o ňom priniesli aj ruské a ukrajinské médiá.

Tieto zdroje spresnili, že Manguševa previezli do neurochirurgické oddelenie v okupovanom meste Kadijivka, pre ktoré Rusko používa názov Stachanov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lekári u Manguševa konštatovali strelné poranenie hlavy. Stav zraneného označili lekári za stabilne vážny s nepriaznivou prognózou.

Ruské i ukrajinské médiá informujú, že Mangušev nebol zranený v boji, ale že ho niekto postrelil zblízka.

Bližšie podrobnosti nateraz nie sú známe, ale viaceré médiá špekulujú, že Mangušev sa dostal do sporu s príslušníkmi čečenských jednotiek operujúcich na východe Ukrajiny.

Videozáznam Manguševovho vystúpenia s lebkou - z augusta minulého roku - mal v sociálnych médiách veľkú sledovanosť.

Mangušev vtedy deklaroval, že Rusi na Ukrajine nevedú "vojnu s ľuďmi z mäsa a kostí", ale "s ideou Ukrajiny ako protiruského štátu." Deklaroval, že "všetci nositelia tejto myšlienky musia byť zničení".

SkryťVypnúť reklamu

Lebka, ktorú pritom držal v ruke, podľa neho patrila Ukrajincovi zabitému počas útoku na ukrajinské prístavné mesto Mariupol. Toto jeho tvrdenie nebolo možné overiť z nezávislých zdrojov.

Britský politológ Mark Galeotti o Manguševovi napísal, že nie je "len taký hocijaký ruský žoldnier, ale politický technológ/propagandista" s údajným prepojením na zakladateľa súkromnej polovojenskej Vagnerovej spoločnosti a "všestranného kremeľského podnikateľa" Jevgenija Prigožina, a to prostredníctvom svojho mediálneho a poradenského impéria. (TASR)

4. 2. 2023
|
18:29
|
Svet

Rusko vydalo ukrajinskej strane telá dvoch britských dobrovoľníkov, ktorí zahynuli pri ostreľovaní v okolí mesta Soledar v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. K vydaniu tiel došlo v rámci dnešnej výmeny zajatcov.

Potvrdil to vedúci kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak.

Chris Parry (28) a Andrew Bagshaw (47), ktorí pracovali pre charitatívnu organizáciu, zahynuli začiatkom januára pri pokuse o evakuáciu staršej ženy z konfliktnej zóny, keď granát zasiahol ich auto.

Naposledy ich videli živých 6. januára. Britské ministerstvo zahraničných vecí oficiálne potvrdilo ich smrť 24. januára.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Počas celého pobytu na Ukrajine sa títo dvaja Briti zaoberali rozvozom potravín a liekov do vojnových oblastí a pomáhali pri evakuácii civilného obyvateľstva.

Kedy budú ich telá odovzdané pracovníkom britského veľvyslanectva v Kyjeve, zatiaľ nebolo oznámené.

Ťažké boje o Soledar trvali niekoľko mesiacov. Ruská armáda opakovane tvrdila, že nad ním prevzala plnú kontrolu, ale Kyjev tieto vyhlásenia zakaždým poprel. Svoj ústup zo Soledaru ukrajinská armáda potvrdila až 25. januára. (TASR)

4. 2. 2023
|
17:59
|
Svet

Spojené štáty sa snažia presvedčiť Turecko, aby prestalo do Ruska dovážať komodity, na ktoré boli pre vojnu rozpútanú Kremľom na Ukrajine uvalené medzinárodné sankcie.

S odvolaním sa na článok denníka The Wall Street Journal.

Podľa zistení Spojených štátov Turecko, obchádzajúc sankcie, dodáva Rusku chemikálie, mikročipy a ďalšie produkty, ktoré môžu byť použité i vo vojne proti Ukrajine.

Vysokopostavený predstaviteľ ministerstva financií USA Brian Nelson, ktorý dohliada na implementáciu a dodržiavanie sankčného režimu, sa pred časom v Ankare a Istanbule stretol s tureckými vládnymi predstaviteľmi i súkromnými spoločnosťami a vyzval ich, aby užšie spolupracovali s Washingtonom, pokiaľ ide o ich obchodné vzťahy s Ruskom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Washington je podľa Nelsona znepokojený tureckým exportom do Ruska, ktorý predstavuje desiatky miliónov dolárov.

Turecká strana uvádza, že vo všeobecnosti je proti protiruským sankciám, no keďže je krajinou NATO, dodržiava ich, pričom však Spojené štáty žiada, aby svoje podozrenia voči Rusku zdôvodnili.

SkryťVypnúť reklamu

S odvolaním sa na správy ruských colníkov agentúra Reuters informovala, že počas prvých siedmich mesiacov vojny na Ukrajine Rusko napriek sankciám dostalo čipy a ďalšie elektronické komponenty západnej výroby v hodnote viac ako 2,6 miliardy dolárov.

Tieto čipy sa neskôr našli v niektorých z ruských zbraňových systémov.

Podľa WSJ najmenej 13 tureckých spoločností dodalo na ruský trh výrobky z plastov a gumy a náhradné diely pre vozidlá v hodnote najmenej 18,5 milióna dolárov. Kúpilo ich asi desať ruských firiem, na ktoré sa vzťahujú americké sankcie kvôli ich účasti na útoku na Ukrajinu.

Medzi spoločnosťami, ktoré dostali turecké vybavenie, WSJ spomína aj dcérsku spoločnosť ruskej korporácie Tactical Missiles, ktorá vyrába zbraňové systémy pre ruskú flotilu, a firmu Promtechnologija, ktorá vyrába pušky. Obe spoločnosti sú na sankčnom zozname USA, špecifikovala stanica RFE/RL.

Moskva a Ankara článok WSJ nekomentovali. Západ sa domnieva, že hlavnými exportnými kanálmi do Ruska sú Turecko a Hongkong. (TASR)

4. 2. 2023
|
17:19
|
Svet

Ukrajinský prezident Zelenskyj sa v telefonáte s britským premiérom Rishim Sunakom poďakoval Veľkej Británii, že cvičí ukrajinských vojakov, ako používať britské tanky Challenger.

Hovorca britskej vlády vo vyhlásení uviedol: „Predseda vlády povedal, že sa sústreďuje na to, aby sa obranná vojenská technika Spojeného kráľovstva dostala na front čo najrýchlejšie".

(SITA)
4. 2. 2023
|
17:14
|
Svet

V dôsledku vojny na Ukrajine potrebuje humanitárnu pomoc 17,7 milióna ľudí, do iných európskych krajín utieklo 7,5 milióna Ukrajincov. Uviedla to WHO v správe, ktorá sa venuje udalostiam za prvé tri kvartály minulého roka.

Vojnu na Ukrajine, ktorú vlani 24. februára rozpútalo Rusko, WHO označuje za jednu z ôsmich akútnych celosvetových zdravotných kríz.

Závažnosť situácie dokladá napríklad štatistikou, že zo 471 útokov ťažkými zbraňami proti zdravotníckym zariadeniam po celom svete sa ich v prvých deviatich mesiacoch minulého roka 448 odohralo práve na Ukrajine.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zástupca Ruska pri WHO dnes správu, ktorá tiež informuje o viac ako 14-tisíc obetiach a zranených medzi civilistami, označil za spolitizovanú a jednostrannú.

Moskva dlhodobo tvrdí, že na Ukrajine necieli na civilistov, čo je ale v rozpore s radom svedeckých výpovedí i poznatkov západných krajín a neziskových organizácií.

Americká zástupkyňa pri WHO Sheba Crockerová v reakcii na správu hovorila o tom, že ruské útoky spôsobili nevýslovné utrpenie civilistom a výrazne poškodili ukrajinskú kritickú infraštruktúru. (ČTK)

4. 2. 2023
|
16:19
|
Svet

Kultová rakúska ska-punková kapela Russkaja oznámila svoj rozpad kvôli obavám o svoju bezpečnosť v súvislosti s vojnou rozpútanou Ruskom na Ukrajine. Nechcú, aby sa počas ich koncertu došlo k vážnemu incidentu.

Skupinu Russkaja, ktorú tvorí šesť mužov a jedna žena, vznikla vo Viedni pred 18 rokmi. Kapela zožala veľký úspech v Spojených štátoch so svojou zmesou "ruského turbo polka metalu".

Skupina, v ktorej pôsobí aj Rus i Ukrajinec, vo svojom statuse na sociálnej sieti Facebook uviedla, že sú prezentovaní ako proruskí napriek tomu, že inváziu ruskej armády na územie Ukrajiny odsúdili.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Naša skupina Russkaja sa stala každodenným terčom útokov na internete", napísali jej členovia.

"Obraz sovietskosti je navždy poškodený" a "vojna na Ukrajine, ktorú Rusko začalo 24. februára 2022, nám už nedovoľuje používať ho v satirickom význame," napísala Russkaja.

Krátko po vypuknutí vojny sa skupina, ktorej jedno z hesiel znie: "Peace, love and Russian roll", rozhodla pokračovať v koncertoch, pričom jasne vyjadrila podporu Kyjevu.

SkryťVypnúť reklamu

Prejavy nepriateľstva sa však množili a navyše "nikto v skupine už nechce reprezentovať niečo, čo sa v čase, ako je náš, spája výlučne s vojnou, smrťou, zločinom a krviprelievaním", uvádza sa vo vyhlásení skupiny Russkaja. (TASR)

4. 2. 2023
|
15:58
|
Svet

Celé mesto Odesa i časť Odeskej oblasti na juhozápade Ukrajiny sa ocitli bez dodávok elektrického prúdu v dôsledku rozsiahlej havárie v rozvodni energetickej spoločnosti Ukrenerho. Možná príčina havárie zatiaľ nie je známa.

Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ nariadil poslať do Odesy všetky výkonné generátory, ktoré má ministerstvo energetiky k dispozícii.

Vo svojom statuse zverejnenom na platforme Telegram Šmyhaľ napísal, že do mesta by mala byť dopravená aj elektráreň s plynovou turbínou s výkonom 25 MW, ktorú poskytli Spojené štáty americké.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dodal tiež, že ministerstvu zahraničných vecí dal tiež za úlohu požiadať Turecko o dodatočnú podporu v podobe vyslania špeciálnych lodí s pohonným systémom na výrobu elektrickej energie.

Premiér napísal, že v prvom rade budú elektrinou zásobované zariadenia kritickej infraštruktúry a bytové domy, kde je dodávka tepla závislá od elektriny.

K rozsiahlej havárii v rozvodni došlo v sobotu ráno. Podľa Šmyhaľa bola táto rozvodňa predtým niekoľkokrát poškodená v dôsledku útokov ruskej armády. Podľa používateľov sociálnych sietí ide o rozvodňu Usatove v okolí Odesy, kde v sobotu skoro ráno vypukol silný požiar.

SkryťVypnúť reklamu

Odeská oblasť patrí k tým regiónom Ukrajiny, ktoré sú najviac postihnutých raketovými útokmi ruskej armády.

Škody pri nich utrpeli prakticky všetky vysokonapäťové rozvodne v regióne, informovala spoločnosť Ukrenerho. Hoci niektoré škody boli opravené, riadené odstávky v dodávkach elektrickej energie sú naďalej nutné, pričom dochádza aj k opakovaným náhlym výpadkom v dodávkach, podotkla spoločnosť vo svojom vyhlásení.

Okrem prístavu sa v Odese nachádza mnoho dôležitých priemyselných podnikov. (TASR)

4. 2. 2023
|
15:41
|
Svet

Portugalsko prisľúbilo Ukrajine dodanie tankov typu Leopard 2 nemeckej výroby, potvrdil tamojší premiér António Costa. Presný počet týchto bojových vozidiel, ktoré majú byť doručené ukrajinským silám, zatiaľ nešpecifikoval.

"Pracujeme na tom, že sa vzdáme niektorých našich tankov," povedal Costa počas návštevy portugalskej misie v Stredoafrickej republike. Dodal, že síce vie, koľko tankov Leopard 2 Portugalsko dodá Kyjevu, avšak zverejnené to bude až vo vhodnom okamihu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako možný termín dodania uviedol Costa v štátnej televízii RTP rovnaký časový rámec, ktorý bol avizovaný na európskej úrovni - "do konca marca".

Momentálne je Portugalsko v kontakte s Nemeckom, čo sa týka "logistickej operácie na doručenie náhradných dielov, aby bolo možné uviesť do prevádzky tie tanky, ktoré aktuálne nie je možné nasadiť", priblížila štátna tlačová agentúra Lusa.

Costa zdôraznil, že obranyschopnosť Portugalska musí byť zaistená napriek dodávkam tankov pre Ukrajinu. Dôvodom je aj to, aby krajina dokázala plniť svoje úlohy v rámci Severoatlantickej aliancie. Nutné je preto opraviť tanky, ktoré nie je možné teraz nasadiť, aby boli nimi nahradené moderné Leopardy 2, ktoré majú byť dodané Ukrajine.

SkryťVypnúť reklamu

Portugalská armáda disponuje 37 tankami Leopard 2A6, ktoré pred niekoľkými rokmi kúpila po vyradení od Holandska, uvádza DPA. (TASR)

4. 2. 2023
|
13:48
|
Svet

Nemecko nemá zatiaľ žiadne dôkazy o tom, že za jesennými výbuchmi na plynovode Nord Stream 1 a 2 stojí Rusko. "V súčasnosti sa to nedá dokázať. Vyšetrovanie prebieha," povedal spolkový generálny prokurátor Peter Frank.

Agentúra DPA píše, že na mieste činu boli pomocou dvoch výskumných plavidiel odobrané vzorky vody a pôdy, ako aj zvyšky potrubia.

"Všetko to bolo komplexne zdokumentované. V súčasnosti to forenzne vyhodnocujeme," informoval prokurátor Frank.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koncom septembra minulého roku boli na potrubí plynovodov Nord Stream 1 a 2 v Baltskom mori zaznamenané štyri úniky plynu, ktorým predchádzali dva výbuchy.

Švédske bezpečnostné orgány v novembri uviedli, že šlo o závažnú sabotáž, avšak neuviedli vinníka.

Miesta výbuchov sa nachádzajú v blízkosti dánskeho ostrova Bornholm v medzinárodných vodách vo výlučnej ekonomickej zónach Dánska a Švédska. Obe krajiny vykonávajú vlastné vyšetrovanie. "Sme však v kontakte," povedal Frank. (TASR)

4. 2. 2023
|
12:46
|
Svet
Dôležité

Kremeľ zrejme podplácal európskych politikov, aby zaujali ústretovejšie postoje voči Rusku. Robil tak prostredníctvom utajovanej lobistickej organizácie, ktorá bola riadená priamo z ruského parlamentu, zistili investigatívci.

Investigatívna skupina OCCRP na základe analýzy stoviek uniknutých e-mailov tvrdí, že elektronická pošta z organizácie "Medzinárodná agentúra pre súčasnú politiku" ozrejmuje fungovanie skrytého lobizmu Ruska v európskej politike.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa OCCRP bola riadená priamo zvnútra Štátnej dumy, dolnej komory ruského parlamentu. Uniknutá elektronická korešpondencia patrila parlamentnému pracovníkovi Sargisi Mirzachanjanovi, ktorý organizáciu po ruskej anexii ukrajinského polostrova Krym viedol. S pomocou vybudovanej siete analytikov, novinárov a ďalších osôb pomáhal presadzovať záujmy Kremľa vo veci protiruských sankcií či anexe Krymu.

Podľa investigatívnych novinárov Mirzachanjanova skupina ponúkala európskym politikom peniaze napríklad za to, že vo svojich zákonodarných zboroch vznesú proruské návrhy.

SkryťVypnúť reklamu

Krajne pravicovým aktivistom tiež platila za publikovanie prokremeľských článkov a organizovala cesty na Krym pre európskych politikov a podnikateľov, pričom náklady hradila ruská strana.

V apríli 2016 Mirzachanjan poslal kolegovi dokument, v ktorom bolo uvedených deväť európskych politikov z Rakúska, Nemecka, Talianska, Česka a Poľska, ktorí sa mali zúčastniť Jaltského medzinárodného ekonomického fóra - spolu s "honorármi" v celkovej hodnote 21 500 eur.

Fóra sa v rokoch 2016, 2017 a 2018 zúčastnil aj bývalý český europoslanec Jaromír Kohlíček, ktorý vo svojich vyjadreniach pre ruské médiá opakoval ruský pohľad na sankcie a anexiu ukrajinského polostrova Krymu.

V uniknutých dokumentoch je bývalý europoslanec za KSČM spomínaný v súvislosti s "honorárovou" platbou 5000 eur. Či ju skutočne od ruskej lobistickej skupiny dostal, nie je podľa serveru Investigace.cz možné overiť, keďže v roku 2020 zomrel.

OCCRP ďalej uvádza, že Mirzachanjanovi lobisti mali konkrétny rozpočet na to, aby prinútili európskych politikov navrhovať prokremeľské uznesenia či za ne hlasovať.

SkryťVypnúť reklamu

Napríklad plánovali, že taliansky senátor Paolo Tosato a rakúsky poslanec Johannes Hübner, obaja z krajne pravicových strán, predložia vo svojich zákonodarných zboroch rezolúciu o zrušení sankcií proti Rusku.

V rozpočte bolo okrem iných výdavkov uvedené, že "v prípade úspešného hlasovania" by každý z politikov dostal odmenu. Politici návrhy skutočne preložili, ich parlamenty ich však neschválili. Nie je však jasné, či boli peniaze vyplatené. Obaja zákonodarcovia to popreli. (ČTK)

4. 2. 2023
|
12:08
|
Ekonomika

Mesačné rozpočtové príjmy Ruska z ropy a plynu v januári padli na najnižšiu úroveň od augusta 2020. Dôvodom bol vplyv západných sankcií, ukázali zverejnené údaje ruského ministerstva financií.

Mesačné daňové a colné príjmy z predaja energií sa v medziročnom porovnaní znížili o 46 perdcent. Zatiaľ čo cena severomorskej ropnej zmesi Brent takmer stagnovala, priemerná cena ruskej zmesi Urals v januári medziročne padla o 42 percent na 49,48 USD (45,24 eura) za barel (159 litrov).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Moskva sa pri financovaní svojich rozpočtových výdavkov spolieha na príjmy z predaja ropy a plynu - v minulom roku okolo 11,6 bilióna rubľov (165 miliárd USD).

A keďže výdavky v dôsledku nákladov na vojnu na Ukrajine prudko vzrástli a príjmy z predaja energií klesajú, musela začať na krytie deficitu predávať devízové rezervy.

V januári to bolo 425,5 miliardy RUB alebo 6,05 miliardy USD.

Ruské ministerstvo financií v piatok uviedlo, že vo februári takmer strojnásobí predaj devíz na 8,9 miliardy RUB alebo 130 miliónov USD denne, aby kompenzovalo pokles príjmov z predaja ropy a plynu.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa analytikov ruskej štátnej banky Promsvyazbank by sa tento predaj mohol v marci opäť takmer zdvojnásobiť, keďže Moskva potrebuje pokryť deficit.

Ak sa ceny ruskej ropy v najbližších mesiacoch nezvýšia, rozpočtový deficit by podľa analytikov Credit Bank of Moscow mohol v tomto roku dosiahnuť 5,5 bilióna RUB (78 miliárd USD) alebo 3,8 percent HDP.

Ruský rozpočet na rok 2023 počíta s deficitom na úrovni 2 percent HDP a akýkoľvek väčší deficit by si vyžadoval kombináciu vyššieho predaja devízových rezerv, nižších výdavkov, vyšších pôžičiek alebo zvýšenia daní.

Ruský denník Kommersant v piatok uviedol, že Kremeľ uvažuje o zmene spôsobu výpočtu daní pre ropné a plynárenské spoločnosti, aby pokryl časť deficitu.

Severomorská ropná zmes Brent sa v piatok predávala približne po 82 USD za barel a ropa Urals po približne 53,60 USD za barel. (TASR)

4. 2. 2023
|
11:14
|
Domov

Tento rok by mali Ozbrojeným silám Slovenska dodať prvé bojové obrnené vozidlo 8x8. Na prelome rokov by mala prísť aj časť 3D rádiolokátorov. Naďalej sa ráta aj s dodávkou zvyšných 14 tankov Leopard 2A4 od Nemecka.

Ministerstvo obrany v stanovisku nevylúčilo ani dodanie ôsmich húfnic Zuzana 2.

Prvé vozidlo 8x8 z celkovo 76 kusov by mali dodať v septembri vo verzii AMB (ambulantné) na vykonanie kontrolných a vojskových skúšok. Prvé vozidlá majú vyrábať vo Fínsku, neskôr by sa mala výroba presunúť na Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na prelome rokov majú prísť aj prvé 3D rádiolokátory, ktoré nahradia doterajšie vybavenie po technickej životnosti. Všetkých 17 má byť na Slovensku v roku 2025.

Pri ôsmich húfniciach Zuzana 2 pre Ozbrojené sily SR je dohodnutý termín na dodanie na rok 2024.

"Vzhľadom na snahu o zrýchlenie produkcie je možné, že niektoré prídu už tento rok," potvrdila hovorkyňa. Pôjde o posledné z 25 objednaných húfnic v roku 2018, ktorých dodanie sa posúvalo pre pandémiu i zákazku pre Ukrajinu.

SkryťVypnúť reklamu

Dodanie 14 tankov Leopard 2A4, ktoré sú náhradou za bojové vozidlá pechoty poskytnuté Ukrajine, je plánované od marca do konca roka 2023. Jeden už Nemecko dodalo Slovensku koncom minulého roka.

Tento rok by mali v USA dokončiť aj prvé stíhačky F-16 pre Slovensko. "Podľa aktuálnej dohody by však mali ostať v USA na ďalší výcvik našich pilotov a technikov a prvé lietadlá F-16 Block 70 by mali byť preletené na Slovensko v druhom kvartáli 2024," uviedla hovorkyňa. (TASR)

155 mm samohybná kanónová húfnica Zuzana 2 vo Vojenskom výcvikovom priestore Kamenica nad Cirochou - Valaškovce.
Zdroj TASR
4. 2. 2023
|
10:56
|
Svet

Rusko prepustilo zo zajatia 116 ukrajinských zajatcov, uviedol šéf ukrajinskej prezidentskej kancelárie Andrij Jermak. Ukrajina následne Rusku odovzdala 63 vojnových zajatcov, medzi ktorými sú tiež osoby "citlivej kategórie".

Ruské ministerstvo obrany dodalo, že sa tak stalo po zložitom vyjednávacom procese a za sprostredkovania Spojených arabských emirátov.

"Ďalšia veľká výmena zajatcov. Podarilo sa nám navrátiť 116 našich ľudí, obrancov Mariupolu, chersonských partizánov, ostreľovačov z oblasti Bachmutu a ďalších hrdinov," napísal na twitteri šéf ukrajinskej prezidentskej kancelárie.

Pripojil videozáznam, na ktorom oslobodení vojaci prevolávajú v autobuse vlastenecké heslo Slava Ukrajini (Sláva Ukrajine).

"V skupine oslobodených ruských vojakov sú tiež osoby citlivé kategórie, ktorých výmena sa mohla uskutočniť za sprostredkovanie vedenia Spojených arabských emirátov," oznámilo potom k najnovšiemu oslobodeniu zajatcov ruské ministerstvo. Čo sa myslí pod "citlivou kategóriou", nepriblížilo. Oslobodení ruskí vojaci sú podľa neho už v Rusku.

Moskva a Kyjev už od začiatku vojny na Ukrajine uskutočnili niekoľko výmen vojnových zajatcov. Naposledy si krajiny navzájom odovzdali spolu 100 vojakov 8. januára, pripomenul Interfax.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
(ČTK)
4. 2. 2023
|
10:52
|
Svet

Ukrajinské sily v noci zasiahli priemyselný objekt v ruskej Belgorodskej oblasti hraničiacej s Ukrajinou, vyhlásil jej gubernátor Vjačeslav Gladkov. O aký objekt ide, nespresnil.

Uviedol tiež, že v regióne bude ďalej platiť vysoký stupeň teroristického nebezpečenstva, a to na neurčito. Podľa nariadenia ruského prezidenta Putina zo začiatku tohto týždňa môžu guvernéri vyhlasovať vo svojej oblasti rôzne stupne tohto nebezpečenstva na neobmedzený čas, uviedla agentúra DPA.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kyjev sa k vyhláseniu gubernátora nevyjadril. Predtým mali gubernátori možnosť vyhlasovať stav teroristického nebezpečenstva maximálne na 15 dní.

Americkí analytici z Inštitútu pre štúdium vojny si myslia, že ruskí činitelia používajú predlžovanie stavu na to, aby mohli sprísňovať prostriedky vynucovania práva.

Ďalším dôvodom môže byť tiež snaha vykresliť Ukrajinu ako nebezpečenstvo pre Rusko, čím sa Moskva pokúša udržiavať medzi ruským obyvateľstvom podporu svojej invázie.

Ruské prihraničné regióny hlásia útoky ukrajinských ozbrojených síl od začiatku vojny na Ukrajine pravidelne. Kyjev sa k týmto útokom, ktoré zvyčajne cielia na sklady pohonných hmôt a munície alebo elektrické rozvodne, nehlási a označuje ich za pôsobenie "karmy" v čase, keď Rusko vedie vojnu proti Ukrajine.

SkryťVypnúť reklamu

"Nevyhnutnosť predĺženia žltého stupňa teroristického nebezpečenstva je úplne očividná. Z toho dôvodu bude od dnes platiť na neobmedzený čas," napísal gubernátor Belgorodskej oblasti na sociálnej sieti Telegram. Takzvaný žltý stupeň je v ruskom systéme druhý najvyšší a znamená vysoké nebezpečenstvo.

Gubernátor tiež uviedol, že v objekte, ktorý podľa neho ukrajinské sily zasiahli, vypukol požiar. Ten už sa podľa neho podarilo uhasiť. V súvislosti s útokom podľa Gladkova nikto neutrpel zranenia.

Na telegrame sa podľa ruskojazyčného vydania BBC News po gubernátorovom oznámení šírili videá pomerne rozsiahleho požiaru. Ten podľa informácií na tejto sieti mohol vzniknúť v sklade ropy blízko metalurgického závodu v Borisovci, ktorý leží asi 30 kilometrov od hraníc s Ukrajinou.

(ČTK)
4. 2. 2023
|
10:22
|
Svet

V bojoch na Ukrajine počas uplynulého dňa podľa Kyjeva o život prišlo ďalších 720 ruských vojakov. Od začiatku vojny tak celkovo zomrelo už 130 590 príslušníkov ruských ozbrojených síl, uviedol generálny štáb ukrajinskej armády.

Za uplynulých 24 hodín Moskva na Ukrajine podľa neho stratila aj tri tanky, šesť obrnených bojových vozidiel pechoty a päť delostreleckých systémov.

Od začiatku invázie na Ukrajinu Rusko podľa Kyjeva celkovo prišlo o 3 218 tankov, 6 394 obrnených bojových vozidiel pechoty a 2 220 delostreleckých systémov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Údaje počas vojnového konfliktu nie je možné nezávisle overiť.

(SITA)
4. 2. 2023
|
09:58
|
Svet

Spojené štáty sprísnili sankcie voči iránskemu výrobcovi dronov - spoločnosti Paravar Pars, pričom najnovšie ich uvalili na členov jej predstavenstva. Dôvodom sú iránske dodávky bezpilotných lietadiel Rusku.

V zdôvodnení ministerstva financií USA sa tiež píše, že USA budú naďalej identifikovať všetky prvky iránskeho programu bezpilotných lietadiel.

Irán popiera dodávky bezpilotných lietadiel typu Šáhid do Ruska, s ktorými začal po invázii ruskej armády na Ukrajinu pred takmer rokom. USA tomuto tvrdeniu Teheránu neveria, pričom uvádzajú, že existuje veľa dôkazov o opaku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Súvisiaci článok Irán priznal, že Rusom dodával drony. Tvrdí, že sa tak stalo ešte pred vojnou Čítajte 

Začiatkom januára poradca prezidenta USA Joea Bidena pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan povedal, že Spojené štáty považujú činy Iránu za spoluúčasť na vojnových zločinoch páchaných na Ukrajine Ruskom.

V rámci sankcií USA v utorok uvalili nové obchodné obmedzenia na sedem iránskych podnikov zapojených do výroby bezpilotných lietadiel, ktoré Rusko používa na bombardovanie Ukrajiny.

Najnovšie Úrad pre kontrolu zahraničných aktív (OFAC) v piatok rozšíril už existujúce sankcie na osem vedúcich pracovníkov spoločnosti Paravar Pars.

SkryťVypnúť reklamu

Sankcie zmrazujú všetok majetok, ktorý má týchto osem osôb v americkej jurisdikcii. Osoby v Spojených štátoch, ktorí sa zúčastňujú na transakciách so sankcionovanými osobami, môžu byť tiež vystavené sankciám, uviedlo ministerstvo financií USA.

OFAC už predtým zaradil tohto výrobcu dronov na čiernu listinu za výrobu bezpilotných lietadiel série Šáhid pre iránske revolučné gardy (IRGC), doplnilo ministerstvo financií USA v tlačovej správe.

V reakcii na to iránska misia pri OSN v New Yorku uviedla, že sankcie nemajú vplyv na iránske výrobné kapacity dronov, pretože všetky drony sa vyrábajú z komponentov iránskej výroby.

"Je to silný náznak toho, že drony zostrelené na Ukrajine a využívajúce súčiastky vyrobené západnými krajinami nepatria Iránu," uviedla iránska misia pri OSN podľa agentúry Reuters. (TASR)

4. 2. 2023
|
08:00
|
Svet

Nebudú z nich najlepší susedia. Niektorí ruskí väzni si už odslúžili turnus vo vojne na Ukrajine, dostali milosť a vracajú sa domov. Okrem toho, že sú medzi nimi aj vrahovia, si nesú ešte aj traumu z bojov. Ďalší sa už do masakru veľmi nehlásia. (SME)

4. 2. 2023
|
07:01
|
Svet

Nórska polícia mieni pokračovať vo vypočúvaní bývalého veliteľa žoldnierov z ruskej Vagnerovej skupiny Andreja Medvedeva, ktorý bojoval vo vojne na Ukrajine a minulý mesiac ušiel z Ruska do Nórska.

Medvedev tento týždeň Reutersu povedal, že sa rozhodol hovoriť, aby pomohol zaistiť, že páchatelia zločinov budú postavení pred súd.

Bývalý veliteľ žoldnierov odovzdal nórskej polícii aj "digitálny materiál", uviedla vo vyhlásení nórska Národná kriminálna agentúra (Kripos).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Materiál študujeme, dodal Kripos - útvar nórskej polície, ktorý má na starosti vyšetrovanie vojnových zločinov.

Súvisiaci článok Zbeh od wagnerovcov sa v Nórsku ospravedlnil Ukrajincom Čítajte 

Medvedev je stále svedok a nemá žiadnu povinnosť hovoriť s vyšetrovateľmi, dodal Kripos. Nie je z ničoho podozrivý - okrem ilegálneho prekročenia hranice.

"Medvedev vyvoláva dojem, že chce toho povedať ešte viac o svojom pôsobení vo Vagnerovej skupine," doplnila polícia.

Boli podniknuté "viditeľné a neviditeľné" opatrenia na zaistenie bezpečia Medvedeva, informovala polícia bez uvedenia detailov. (TASR)

4. 2. 2023
|
06:36
|
Svet

Kanada uvalila ďalší balík protiruských sankcií, ktorý sa tentoraz týka proputinovských umelcov a propagandistov. Sankcie sa týkajú 38 jednotlivcov a 16 organizácií.

Na sankčnom zozname sa ocitol okrem iných aj štátny mediálny holding Russia Today pod vedením Dmitrija Kiseľova a Margarity Simonjanovej, ako aj dezinformačné weby United World International a Foundation for the Fight Against Repression, ktoré sú úzko spojené s Jevgenijom Prigožinom - zakladateľom súkromnej polovojenskej spoločnosti Vagnerova skupina a človekom blízkym ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi.

Sankcie boli uvalené i na 38 jednotlivcov. Propagandistov Kremľa v zozname zastupujú televízni moderátori Sergej Briľov a Andrej Norkin, novinár Andrej Kolesnikov a ďalší.

Početnejšia je skupina proputinovských spevákov: sú medzi nimi Oleg Gazmanov a Nikolaj Baskova, ktorý navštívil ruské jednotky na okupovanej Ukrajine a vystúpil na provojnovom a prorežimnom koncerte na Červenom námestí v Moskve na podporu nezákonnej anexie ukrajinského územia, ako aj Larisa Dolinová.

Kanadská ministerka zahraničných vecí Mélanie Jolyová v zdôvodnení sankcií uviedla, že Kanada ich ukladá v súvislosti s nezákonnou inváziou Ruska a pokusom o anexiu ukrajinského územia.

Poukázala na to, že "vojna prezidenta Vladimira Putina na Ukrajine je založená na klamstvách a podvodoch." Podľa Jolyovej "kultúrnym ikonám a mediálnym organizáciám nemožno dovoliť, aby slobodne využívali svoje postavenie na propagáciu klamstiev a neodôvodnenú podporu Putinovej vojny."

Výsledkom je totiž "zhromažďovanie pomýlenej podpory pre ruský režim a predlžovanie utrpenia miliónov nevinných Ukrajincov," uvádza sa vo vyhlásení Joylovej.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Od nezákonnej okupácie a pokusu o anexiu Krymu Ruskom v roku 2014 Kanada uvalila sankcie na viac ako 2200 osôb a subjektov. Mnohé z týchto sankcií boli prijaté v koordinácii so spojencami a partnermi Kanady.

Od ďalšej ruskej invázie na Ukrajinu - 24. februára 2022 - Kanada schválila sankcie voči ďalším viac ako 1600 osobám a subjektom z Ruska, Ukrajiny a Bieloruska a v Rusku.

Joloyová avizovala, že Kanada bude naďalej spolupracovať s medzinárodnými partnermi s cieľom vyvinúť ďalší tlak na ruský režim. (TASR)

4. 2. 2023
|
00:27
|
Svet

Na cenových stropoch na ropné produkty z Ruska sa dohodli aj G7 a Austrália. Skupina priemyselne najvyspelejších krajín zavedie dva cenové stropy pre ruské ropné produkty.

Vo vyhlásení amerického ministerstva sa špecifikuje, že pre ropné produkty boli stanovené dve cenové úrovne: sto dolárov za barel pre produkty, ktoré sa obchodujú vyššie ako ropa, ako je napríklad diesel, a 45 dolárov za barel pre produkty, ktoré sa obchodujú nižšie, ako je napríklad vykurovací olej.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Strop cien ropných produktov vstúpi do platnosti v našich jurisdikciách 5. februára 2023 alebo krátko po ňom," uvádza sa vo vyhlásení. Poznamenáva sa v ňom tiež, že výnimku majú produkty naložené na lode pred 5. februárom.

Dohodnuté cenové stropy sú v súlade s návrhom Európskej komisie, ktorá je výkonným orgánom Únie. (TASR)

3. 2. 2023
|
23:44
|
Svet

V Spojených štátoch schválili prvý prevod majetku zhabaného v rámci sankcií voči ruskému oligarchovi, ktorý bude použitý na obnovu vojnou zničenej Ukrajiny. Ide o sumu 5,4 milióna dolárov.

Televízia CNN dodala, že generálny prokurátor USA Merrick Garland svoje rozhodnutie oznámil pred novinármi spoločne s ukrajinským generálnym prokurátorom Andrijom Kostinom. Garland objasnil, že toto prepadnutie aktív nadväzuje na jeho oznámenie z apríla minulého roka, ktoré sa týkalo ruského oligarchu Konstantina Malofejeva a jeho obvinenia z obchádzania sankcií uvalených na fyzické a právnické osoby z Ruska.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Reuters poznamenal, že rozhodnutie sudcu okresného súdu Paula Gardepha na federálnom súde na newyorskom Manhattane v tejto veci bolo prvým prepadnutím majetku ruského oligarchu, odkedy ministerstvo spravodlivosti USA vytvorilo v roku 2022 pracovnú skupinu KleptoCapture na presadzovanie sankcií uvalených USA a ich spojencami v reakcii na Rusko.

Podľa spravodajského servera Deutsche Welle toto rozhodnutie súdu otvára cestu pre možné použitie skonfiškovaných financií na obnovu vojnou zničenej Ukrajiny. Generálny prokurátor Kostin deklaroval, že Spojené štáty a Ukrajina takto vysielajú jasný signál, že "nebude žiadna imunita a beztrestnosť za medzinárodné zločiny."

SkryťVypnúť reklamu

Malofejev, zakladateľ propagandistickej televízie Cargrad, je považovaný za jedného z priamych vinníkov vojny na Ukrajine, keďže bol od roku 2014 dôležitým zdrojom financovania separatistov na Kryme a v Donbase. (TASR)

3. 2. 2023
|
22:33
|
Svet

Prezident Zelenskyj uviedol, že je "možné", aby Ukrajina začala oficiálne prístupové rozhovory s Úniou už tento rok. V Kyjeve sa stretol s predsedom Európskej rady Charlom Michelom a šéfkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou.

"Existuje zhoda v tom, že je možné začať rokovania o členstve Ukrajiny v Európskej únii ešte tento rok," vyhlásil Zelenskyj, ktorý súčasne ocenil, že partneri v Únie chápu, že treba neustále posilňovať obranyschopnosť Ukrajiny a zvyšovať tlak na Rusko, najmä v podobe sankcií.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zelenskyj vo svojom príhovore vyzdvihol, že na summite v Kyjeve bolo cítiť dôveru v to, že Ukrajina dosiahne tento svoj cieľ. "Hovoríme ako členovia európskeho spoločenstva. A pracujeme na tom, aby sme to dosiahli aj de iure," uviedol.

Agentúra AFP pritom vo svojej správe konštatovala, že najvyšší predstavitelia Únie zdôraznili, že podporujú integráciu vojnou zmietanej Ukrajiny, von der Leyenová však súčasne upozornila, že pre členstvo Ukrajiny alebo rozhovory nemôžu existovať "žiadne pevné termíny". Podľa Zelenského sa však Ukrajina približuje k svojmu "európskemu" cieľu.

SkryťVypnúť reklamu

"Pripravujeme sa na väčšiu integráciu Ukrajiny do vnútorného trhu Únie – znamená to viac príjmov pre ukrajinské firmy, viac výroby a pracovných miest v našej krajine a viac príjmov pre štátne a miestne rozpočty," konštatoval. (TASR)

3. 2. 2023
|
22:12
|
Svet
Dôležité

Francúzsko a Taliansko pošlú Ukrajine systémy protivzdušnej obrany SAMP/T, vo francúzskej armáde označované aj ako MAMBA. Batérie s raketami stredného doletu sú primárne určené na ochranu nasadených jednotiek a životne dôležitých zariadení.

SAMP /T je jediným systémom európskej výroby, ktorý poskytuje ochranu proti balistickým strelám. S dosahom zhruba sto kilometrov dokáže sledovať desiatky cieľov a až desať naraz ich zasiahnuť. Kyjev žiadal už vlani v novembri.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Systém umožní krajine brániť sa pred dronovými, raketovými a leteckými útokmi," uviedlo francúzske ministerstvo obrany vo vyhlásení po telefonáte oboch ministrov.

Francúzsko v posledných dňoch tiež oznámilo, že ukrajinskej armáde poskytne ďalších 12 húfnic Caesar a radar Ground Master 200 (GM200) stredného dosahu, ktorý je schopný odhaliť nepriateľské lietadlo na vzdialenosť 250 kilometrov, či už letí nižšou rýchlosťou a v malej výške ako dron, alebo vo väčšej výške a vyššou rýchlosťou ako bojové lietadlo. (TASR, ČTK)

3. 2. 2023
|
22:09
|
Svet

Kanada uvalila sankcie na desiatky ľudí spojených so šírením ruských dezinformácií a propagandou. Na zozname je aj populárny ruský spevák Nikolaj Baskov, ktorý vystúpil v Moskve na koncerte na podporu anexie ukrajinských území.

Sankcie uvalili na celkovo 38 ľudí a 16 organizácií. Na zozname sú ďalej spoločnosti United World International a Foundation for the Fight Against Repression spojené s žoldnierskou Vagnerovou skupinou Jevgenija Prigožina a Medzinárodnou informačnou agentúrou Rusko dnes.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Ruské dezinformácie podporujú utrpenie miliónov ľudí. Prezident Putin sa snaží manipulovať verejnou mienkou. Kanada nedovolí týmto šíriteľom dezinformácií a propagandy konať beztrestne. Kanada stojí po boku Ukrajiny, "uviedla ministerka zahraničných vecí Mélanie Jolyová.

Kanada od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu 24. februára 2022 postihla sankciami vyše 2200 jednotlivcov a firiem. (ČTK)

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: V Kyjeve a následne po celej Ukrajine vyhlásili letecký poplach Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
 3. Koho prepustiť a komu zvýšiť mzdu? Také otázky budú riešiť firmy
 4. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
 5. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
 6. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
 7. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
 8. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 1. Marec, poberaj sa, starec - do dôchodku na úrovni
 2. Už 110 rokov súčasťou každej domácnosti. ALPA oslavuje jubileum
 3. Lekárka z Ameriky: Kvalita medicíny v Šaci na mňa zapôsobila
 4. Výšku finančných darov zvolili zákazníci Tesca vo Zvolene
 5. Najväčší súboj obnovených pamiatok prebieha online
 6. KOSIT i v tomto roku podporí upratovanie v Košiciach
 7. Počasie láka do prírody. Zodpovední majú v batohu tieto 2 veci
 8. Aké sú národnosti podnikateľov s virtuálnou adresou v Košiciach?
 1. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 9 193
 2. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 8 034
 3. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 5 565
 4. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 4 781
 5. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 3 753
 6. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 785
 7. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 446
 8. Tipuj dedinský futbal online a vyhraj zájazd na Ligu majstrov 1 167
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Na mieste vraždy Daniela Tupého na nábreží Dunaja stojí od roku 2006 pamätník obetiam rasizmu a neonacizmu. Pravidelne k nemu chodí aj Daniel Tupý starší.

Obvinenie vzniesla polícia vo štvrtok večer.


3 h
Lukáš Haraslín (vpravo) a Florian Bohnert v zápase Slovensko - Luxembursko v kvalifikácii EURO 2024.

Slovenskí futbalisti sa proti Luxemburčanom trápili.


Sportnet a 1 ďalší 1 h
Vláda nadviazala na spôsoby svojich predchodcov.

Prezidentka Martina Klusa za audítora nechce.


4 h

Skúmame, či nepodáme podnet na protimonopolný úrad.


a 2 ďalší 7 h

Neprehliadnite tiež

To Kwon stojí za stratami viac ako 40 miliard dolárov.

Kwon patrí k najhľadanejším osobám na svete.


ČTK 43m
Ilustračné foto.

V Jaroslavli vyrábajú aj motory pre odpaľovacie zariadenia rakiet Topoľ-M.


TASR 1 h
Ruskí vojaci na Ukrajine.

Vojaci zarábajú aj päťkrát viac ako bežní Rusi.


7 h
V Berlíne sa kona pohreb kostných úlomkov z nacistickej vedeckej zbierky.

Na niektorých kostných úlomkoch sa našli stopy lepidla a ryhy.


TASR 6 h
SkryťZatvoriť reklamu