Kľúčové udalosti:
- V Kyjeve aj po celej Ukrajine platil dve hodiny letecký poplach.
- Zelenskyj označil Bachmut za ukrajinskú pevnosť. Budú ho brániť tak dlho, ako to len pôjde.
- Pre výsledok vojny bude kľúčových nasledujúcich šesť mesiacov, myslí si šéf CIA.
- Počet mŕtvych a zranených ruských vojakov na Ukrajine sa blíži k 200-tisíc, odhaduje Západ.
- Nemecký kancelár Scholz pripúšťa rokovania s Ruskom o mieri až vtedy, keď stiahne vojakov z Ukrajiny.
Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:
Minútu po minúte sme uzavreli, ďakujeme za pozornosť.
V Spojených štátoch schválili prvý prevod majetku zhabaného v rámci sankcií voči ruskému oligarchovi, ktorý bude použitý na obnovu vojnou zničenej Ukrajiny. Ide o sumu 5,4 milióna dolárov.
Televízia CNN dodala, že generálny prokurátor USA Merrick Garland svoje rozhodnutie oznámil pred novinármi spoločne s ukrajinským generálnym prokurátorom Andrijom Kostinom. Garland objasnil, že toto prepadnutie aktív nadväzuje na jeho oznámenie z apríla minulého roka, ktoré sa týkalo ruského oligarchu Konstantina Malofejeva a jeho obvinenia z obchádzania sankcií uvalených na fyzické a právnické osoby z Ruska.
Reuters poznamenal, že rozhodnutie sudcu okresného súdu Paula Gardepha na federálnom súde na newyorskom Manhattane v tejto veci bolo prvým prepadnutím majetku ruského oligarchu, odkedy ministerstvo spravodlivosti USA vytvorilo v roku 2022 pracovnú skupinu KleptoCapture na presadzovanie sankcií uvalených USA a ich spojencami v reakcii na Rusko.
Podľa spravodajského servera Deutsche Welle toto rozhodnutie súdu otvára cestu pre možné použitie skonfiškovaných financií na obnovu vojnou zničenej Ukrajiny. Generálny prokurátor Kostin deklaroval, že Spojené štáty a Ukrajina takto vysielajú jasný signál, že "nebude žiadna imunita a beztrestnosť za medzinárodné zločiny."
Malofejev, zakladateľ propagandistickej televízie Cargrad, je považovaný za jedného z priamych vinníkov vojny na Ukrajine, keďže bol od roku 2014 dôležitým zdrojom financovania separatistov na Kryme a v Donbase. (TASR)
Prezident Zelenskyj uviedol, že je "možné", aby Ukrajina začala oficiálne prístupové rozhovory s Úniou už tento rok. V Kyjeve sa stretol s predsedom Európskej rady Charlom Michelom a šéfkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou.
"Existuje zhoda v tom, že je možné začať rokovania o členstve Ukrajiny v Európskej únii ešte tento rok," vyhlásil Zelenskyj, ktorý súčasne ocenil, že partneri v Únie chápu, že treba neustále posilňovať obranyschopnosť Ukrajiny a zvyšovať tlak na Rusko, najmä v podobe sankcií.
Zelenskyj vo svojom príhovore vyzdvihol, že na summite v Kyjeve bolo cítiť dôveru v to, že Ukrajina dosiahne tento svoj cieľ. "Hovoríme ako členovia európskeho spoločenstva. A pracujeme na tom, aby sme to dosiahli aj de iure," uviedol.
Agentúra AFP pritom vo svojej správe konštatovala, že najvyšší predstavitelia Únie zdôraznili, že podporujú integráciu vojnou zmietanej Ukrajiny, von der Leyenová však súčasne upozornila, že pre členstvo Ukrajiny alebo rozhovory nemôžu existovať "žiadne pevné termíny". Podľa Zelenského sa však Ukrajina približuje k svojmu "európskemu" cieľu.
"Pripravujeme sa na väčšiu integráciu Ukrajiny do vnútorného trhu Únie – znamená to viac príjmov pre ukrajinské firmy, viac výroby a pracovných miest v našej krajine a viac príjmov pre štátne a miestne rozpočty," konštatoval. (TASR)
Francúzsko a Taliansko pošlú Ukrajine systémy protivzdušnej obrany SAMP/T, vo francúzskej armáde označované aj ako MAMBA. Batérie s raketami stredného doletu sú primárne určené na ochranu nasadených jednotiek a životne dôležitých zariadení.
SAMP /T je jediným systémom európskej výroby, ktorý poskytuje ochranu proti balistickým strelám. S dosahom zhruba sto kilometrov dokáže sledovať desiatky cieľov a až desať naraz ich zasiahnuť. Kyjev žiadal už vlani v novembri.
"Systém umožní krajine brániť sa pred dronovými, raketovými a leteckými útokmi," uviedlo francúzske ministerstvo obrany vo vyhlásení po telefonáte oboch ministrov.
Francúzsko v posledných dňoch tiež oznámilo, že ukrajinskej armáde poskytne ďalších 12 húfnic Caesar a radar Ground Master 200 (GM200) stredného dosahu, ktorý je schopný odhaliť nepriateľské lietadlo na vzdialenosť 250 kilometrov, či už letí nižšou rýchlosťou a v malej výške ako dron, alebo vo väčšej výške a vyššou rýchlosťou ako bojové lietadlo. (TASR, ČTK)
Kanada uvalila sankcie na desiatky ľudí spojených so šírením ruských dezinformácií a propagandou. Na zozname je aj populárny ruský spevák Nikolaj Baskov, ktorý vystúpil v Moskve na koncerte na podporu anexie ukrajinských území.
Sankcie uvalili na celkovo 38 ľudí a 16 organizácií. Na zozname sú ďalej spoločnosti United World International a Foundation for the Fight Against Repression spojené s žoldnierskou Vagnerovou skupinou Jevgenija Prigožina a Medzinárodnou informačnou agentúrou Rusko dnes.
"Ruské dezinformácie podporujú utrpenie miliónov ľudí. Prezident Putin sa snaží manipulovať verejnou mienkou. Kanada nedovolí týmto šíriteľom dezinformácií a propagandy konať beztrestne. Kanada stojí po boku Ukrajiny, "uviedla ministerka zahraničných vecí Mélanie Jolyová.
Kanada od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu 24. februára 2022 postihla sankciami vyše 2200 jednotlivcov a firiem. (ČTK)
Talianska premiérka Meloniová zdôraznila potrebu spolupráce Ríma a Berlína, avizuje návštevu Kyjeva. Meloniová chce aj naďalej prísne obmedzovať migráciu z oblasti severnej Afriky to Talianska a Európy.
Meloniová sa v Berlíne stretla s nemeckým spolkovým kancelárom Scholzom, s ktorým rokovala o migrácii, vojne na Ukrajine i modernizácii vnútorného trhu Európska únia.
Spolupráca s krajinami, odkiaľ tieto osoby prichádzajú, by podľa premiérky mala pomôcť zastaviť migráciu. Scholz uviedol, že je potrebné, aby existovali aj zákonné formy migrácie. Európa podľa jeho slov imigráciu potrebuje.
Meloniová tiež povedala, že Nemecko a Taliansko spolupracujú s cieľom podporiť schopnosť Kyjeva brániť sa a budú v tom pokračovať tak dlho, ako bude potrebné. "Taliansko vynakladá úsilie na pomoc všetkými spôsobmi," povedala a pripomenula spoluprácu Ríma s Francúzskom v oblasti protileteckej obrany.
Premiérka podľa svojich slov plánuje navštíviť Kyjev ešte pred prvým výročím začiatku ruskej invázie 24. februára.
Francúzske ministerstvo obrany v piatok oznámilo, že Francúzsko a Taliansko zavŕšili technické rokovania o spoločnej dodávke systémov protivzdušnej obrany Ukrajine, ktorá sa má uskutočniť na jar tohto roka. (TASR)
Nové tanky z NATO budú železná päsť proti ruskej obrane, myslí si ukrajinský minister obrany Reznikov. Západné dodávky 155-milimetrového delostrelectva sú podľa neho životne dôležité, aby Ukrajina odrazila útoky na juhu a východe.
„Nová tanková koalícia s hlavnými tankmi krajín NATO. Potrebujeme to pre protiofenzívu, použijeme to ako železnú päsť na prerazenie ich obranných pozícií,“ povedal Rezinkov na tlačovom brífingu s jeho poľským rezortným kolegom Błaszczakom.
Západ v januári sľúbil Kyjevu dodávky hlavných bojových tankov, aby sa mohol lepšie brániť proti ruskej agresii, keďže Moskva vynakladá obrovské úsilie na dosiahnutie pokroku na východe Ukrajiny. (SITA, Sky News)
Premiéri Estónska, Lotyšska a Litvy žiadajú, aby Západ urýchlil dodávky zbraní Ukrajine. Lotyšský premiér Karinš uviedol, že ukrajinská armáda vie, aký druh zbraní potrebuje, aby vyhrala vojnu.
"Nadchádzajúce mesiace budú veľmi ťažké, môžu byť dokonca rozhodujúce, pokiaľ ide o túto vojnu. Preto musíme urýchliť a posilniť našu pomoc pre Ukrajinu - v prvom rade tú vojenskú," uviedla litovská premiérka Šimonyté po stretnutí predsedov vlád troch pobaltských štátov v estónskom hlavnom meste Tallinn.
Estónska premiérka Kallasová v tejto súvislosti podotkla, že čas je dôležitý. Varovala, že dodávky zbraní by nemali prísť na Ukrajinu príliš neskoro. Moskva má už pod kontrolou približne 18 percent územia svojho suseda.
"Rusko sa pripravuje na novú rozsiahlu ofenzívu a naša pomoc Ukrajine musí byť dostatočná, aby jej krajina mohla čeliť," povedala Kallasová. (TASR)
Krajiny Európskej únie sa dohodli na strope na ruské ropné produkty. Horná hranica bude sto dolárov za barel na prémiové produkty, ako je nafta, a 45 dolárov na produkty nižšej kategórie.
Cenový strop by mal vstúpiť do platnosti v nedeľu, rovnako ako európsky zákaz dovozu ruských ropných produktov. V decembri západné krajiny prijali cenový strop na ruskú ropu na úrovni 60 dolárov za barel. (SITA, The Guardian)
Izraelský premiér Netanjahu povedal francúzskemu prezidentovi Macronovi, že je ochotný poslať Ukrajine „vojenské veci“. Netanjahu tiež vraj dodal, že Izrael nemôže v tomto smere zájsť „príliš ďaleko“, aby neprovokoval Rusko.
Netanjahu tiež Macronovi povedal, že je príliš skoro uvažovať o mediácii v rusko-ukrajinskom konflikte. Nebude sa vraj usilovať o úlohu sprostredkovateľa medzi Ruskom a Ukrajinou, kým ho o to nepožiadajú Rusko, Ukrajina a USA.
Netanjahu v rozhovore pre CNN zverejnenom 1. februára tiež povedal, že zváži poskytnutie vojenskej pomoci, vrátane izraelského systému protivzdušnej obrany Kipat barzel.
Od začiatku rozsiahlej ruskej invázie na Ukrajinu vo februári minulého roka Izrael poskytuje Ukrajine len humanitárnu pomoc. Izraelská vláda sa dostala pod paľbu kritiky za to, že odmietla poslať zbrane na Ukrajinu v zjavnej snahe udržať si dobré vzťahy s Ruskom.
https://t.co/9ugoVXeas4
USA poskytnú Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc v hodnote dvoch miliárd dolárov. Obsahovať bude okrem iného systémy protivzdušnej obrany Hawk aj novovyvinuté rakety GLSDB, ktoré môžu byť odpaľované aj zo systémov HIMARS a majú dolet až 150 kilometrov.
Rakety GLSDB takmer zdvojnásobia dosah ukrajinských raketových systémov. Taktické balistické strely ATACMS Spojené štáty však naďalej odmietajú poskytnúť Ukrajine napriek sľubom Kyjeva, že poskytnuté systémy nepoužijú na útoky na ruské územie.
Hovorca Pentagonu Patrick Ryder na tlačovej konferencii uviedol, že USA sa vo vojenskej pomoci Ukrajine teraz snažia posilniť predovšetkým jej schopnosť brániť sa vzdušným útokom.
Aktuálna vojenská pomoc bude obsahovať aj ďalšie protitankové strely Javelin, ktoré možno odpaľovať aj z ramena a ukrajinskí obrancovia ich nielen od USA dostali už v prvých týždňoch plnohodnotnej ruskej invázie. Od jej začiatku vo februári minulého roka vyčlenili USA na vojenskú aj inú pomoc Ukrajine takmer 30 miliárd dolárov. (ČTK)
Poľsko už trénuje ukrajinské posádky na tankoch Leopard, vyhlásil poľský minister obrany Blaszczak. Poľsko už predtým oznámilo, že poskytne Ukrajine 14 svojich Leopardov.
Aj ďalšie krajiny informovali, že Kyjevu odovzdajú tanky Leopard, ktoré majú vo svojej výzbroji.
Nemecké tanky Leopard, hlavne ich modernejšia verzia Leopard 2, patria k najrozšírenejším a najkvalitnejším tankom súčasnosti. Poľský minister obrany pred piatkovým vyhlásením rokoval s ukrajinským kolegom Reznikovom.
Blaszczak povedal, že ukrajinské tímy budú na Leopardoch trénovať dovtedy, kým ukrajinskí a spojeneckí velitelia nerozhodnú, že sú vycvičení dostatočne na to, aby mohli tieto tanky používať. Blaszczak oznámil, že výcvik na tankoch Leopard bude trvať niekoľko týždňov. "Určite to je nie záležitosť dní a ani mesiacov. Je to záležitosť týždňov," dodal. (TASR)
Ukrajina začala používať úsporné LED žiarovky poskytnuté Európskou úniou. Za prvé tri dni vymenili viac než 750-tisíc žiaroviek.
"Vďaka Európskej únii bol tento týždeň spustený program na výmenu starých žiaroviek LED žiarovkami šetriacimi energiu," napísal na Twitteri ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ.
Šmyhaľ sa poďakoval predsedníčke Európskej komisie Von der Leyenovej, ktorá sa v piatok zúčastnila na summite EÚ-Ukrajina v Kyjeve spoločne s predsedom Európskej rady Michelom a ukrajinským prezidentom Zelenským.
Ukrainians can exchange their old bulbs at the post office for energy-efficient LED bulbs.
The EU is gladly providing 35 million of them.
Every kW of energy saved is precious to counter Russia's energy war. https://t.co/dkKpSRH6yv
Rusko sa v rámci svojej invázie už celé mesiace systematicky zameriava na ukrajinskú energetickú infraštruktúru, čo spôsobuje výpadky. EÚ ešte v decembri oznámila, že finančne pokryje nákup 30 miliónov LED žiaroviek v hodnote 30 miliónov eur s cieľom pomôcť Ukrajine s výpadkami. (TASR)
Európska únia zvýši úsilie o použitie zmrazeného ruského majetku na obnovu Ukrajiny. Uviedli to predstavitelia Únie po skončení summitu EÚ-Ukrajina v Kyjeve. Hlavnou témou bolo úsilie Ukrajiny o členstvo v Únii.
"EÚ takisto zvýši úsilie o použitie zmrazených ruských aktív na podporu obnovy Ukrajiny a na ciele odškodnenia v súlade s EÚ a medzinárodným právom," uviedli účastníci summitu v spoločnom vyhlásení. Právny rámec na tento postup však nie je jasný, dodáva AFP.
Na piatkovom summite sa zúčastnili aj predsedníčka Európskej komisie Von der Leyenová, predseda Európskej rady Michel a ukrajinský prezident Zelenskyj. (TASR)
Ukrajina bude brániť Bachmut tak dlho, ako to len to pôjde, uviedol prezident Zelenskyj. Frontové mesto na východe krajiny, na ktoré už mesiace útočia ruské sily, označil za ukrajinskú pevnosť.
"Bachmutu sa nikto vzdávať nebude. Budeme bojovať, kým budeme môcť. Bachmut považujeme za našu pevnosť, "povedal Zelenskyj na tlačovej konferencii po summite s predstaviteľmi Európskej únie v Kyjeve.
Dodal, že Ukrajina je schopná udržať Bachmut a oslobodiť tiež obsadené časti Donbasu, ak dostane zbrane s dlhým dostrelom.
Bitku o Bachmut zvádzajú ukrajinské jednotky s útočiacimi ruskými silami už zhruba pol roka. V posledných týždňoch sa situácia obrancov zhoršuje a mestu hrozí obkľúčenie. Jediná zásobovacia trasa teraz do mesta s predvojnovou populáciou vyše 70-tisíc ľudí vedie od západu. (ČTK)
V Čiernom mori sa zvýšil počet ruských lodí schopných odpálenia striel na ukrajinské územie. Informovalo o tom južné velenie ukrajinskej armády. Z desiatich lodí sú dve nosiče striel Kalibr.
„Celková salva rakiet môže byť 16,“ uvádza velenie s tým, že s posilnenými nepriateľskými prieskumnými dronmi, je jasné, že sú to prípravy na raketové útoky.
„Nie je vylúčený masívny raketový útok s použitím lietadiel. Neignorujte varovné signály náletu, buďte ostražití a pozorní,“ upozornila ukrajinská armáda.
Ďalší balík ruských sankcií bude mieriť na komponenty v dronoch, povedala predsedníčka eurokomisie Ursula von der Leyenová po rokovaní s ukrajinským prezidentom Zelenským.
Ten povedal, že sankcie by mali smerovať k tomu, aby Moskva nemohla obnoviť svoj vojenský potenciál. Šéf Európskej rady Charles Michel zdôraznil, že budúcnosť Ukrajiny je v Európskej únii.
Šéfovia Únie v Kyjeve ocenili ukrajinské úsilie pri snahe krajiny o vstup do Európskej únie, ale neoznámili časový plán. Kyjev sa pritom usiluje o čo rýchlejší prijímací proces a niektorí ukrajinskí politici v minulosti spomenuli vstup už v roku 2026.
Von der Leyenová povedala, že Ukrajina potrebuje pri svojom úsilí o členstvo v európskom bloku splniť určité ciele. "Neexistuje žiadny pevný časový plán, ale existujú ciele, ktoré musíte dosiahnuť," povedala šéfka eurokomisie na spoločnej tlačovej konferencii.
Únia dlhodobo zdôrazňuje nutnosť dokončenia potrebných reforiem na Ukrajine.
Zelenskyj medzitým na sociálnej platforme telegram uviedol, že jeho krajina nepremárni jediný deň na ceste k členstvu. "Dnešný summit Ukrajiny a EÚ je silným symbolom toho, že prekonáme všetky prekážky, aby sme posilnili naše partnerstvo a integráciu," napísal Zelenskyj.
"Náš cieľ je úplne jasný: Začať rokovania o členstve Ukrajiny v Európskej únii," dodal. (ČTK)
V Kyjeve sa dnes po druhýkrát rozozneli poplašné sirény. V meste prebieha summit lídrov Európskej únie s ukrajinským prezidentom Zelenským. (The Guardian)
Nemecko nebude hrať kľúčovú úlohu pri dodávke stíhačiek F-16, pretože je to americká technológia, povedal ukrajinský minister zahraničných vecí Kuleba.
Nemecký kancelár Olaf Scholz začiatkom tohto týždňa vylúčil vyslanie bojových lietadiel na Ukrajinu s tým, že sa sústredil na dodávku tankov Leopard 2, pretože je to nemecká technológia.
V rozhovore pre BBC News Ukraine Kuleba povedal, že jeho krajina „naozaj potrebuje“ lietadlá a rakety dlhého doletu „na zničenie vojenskej infraštruktúry ruských síl“ na okupovaných územiach Ukrajiny.
Povedal, že „nepochybuje“, že rozhodnutie dodať Ukrajine stíhačky F-16 bude prijaté, a dodal, že Kyjev je „otvorený komunikácii so všetkými partnermi“ ohľadne švédskych lietadiel Gripen a francúzskych modelov Mirage a Rafale. (SITA)
Dialógy o štartovaní športovcov zločineckej diktatúry s vojnovými zločinmi na krku sa viedli hneď po začiatku ruskej invázie. Vtedy však nikto nestihol trepať o porušovaní ľudských práv ruských športovcov. Píše Nataša Holinová. (SME)
Ruské sily deportovali do Ruska viac ako 14-tisíc detí z okupovaných ukrajinských území. Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe.
„Ruské úrady sa predovšetkým snažia eliminovať všetky prejavy ukrajinskej národnej identity a premeniť všetkých Ukrajincov na lojálnych poddaných ruského impéria,“ vyhlásil americký veľvyslanec Michael Carpenter.
Zdôraznil tiež, že Spojené štáty budú naďalej spolupracovať s medzinárodnými partnermi a Ukrajinou s cieľom postaviť pred súd tých, ktorí spáchali zločiny na území Ukrajiny. (SITA)
Európska únia spustí na Ukrajine program humanitárneho odmínovania v hodnote 25 miliónov, potvrdil to šéf zahraničnej politiky Borrell.
Odmínovanie je „rozhodujúce pre záchranu životov civilného obyvateľstva“, napísal Borrell na sociálnych sieťach.
Ukrajinský premiér Shmyhal oznámil program po včerajšom stretnutí s Borrellom v Kyjeve, pričom na Telegram napísal, že ide o „dôležitú súčasť nášho zotavenia, ktorá nám umožní vrátiť sa k normálnemu životu“.
The EU will support Ukraine with a new €25 million package for humanitarian demining.
https://t.co/udiK4YOL6F https://t.co/Gp9H7qIgMz
Ukrajinské úrady vyšetrujú dvoch šéfov spoločností spolupracujúcich s ministerstvom obrany. Dôvodom sú podozrenia zo sprenevery takmer troch miliónov eur z rezortu.
Páchatelia pod zámienkou dodávania potravín vojenským útvarom previedli časť finančných prostriedkov na bankový účet spoločnosti, ktorú ovládali, informovala ukrajinská polícia. V prípade usvedčenia im hrozí väzenie na 7 až 12 rokov a zhabanie majetku.
Zločineckú aktivitu odhalili vyšetrovatelia z hlavného odboru národnej polície v spolupráci s Bezpečnostnou službou Ukrajiny pod procesným dohľadom generálnej prokuratúry, uvádza sa tiež v policajnom vyhlásení.
Oznámenie prišlo v čase, keď prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že jeho vláda pracuje na nových reformách, ktoré spravia Ukrajinu „ľudskejšou, transparentnejšou a efektívnejšou“.
Vykorenenie rozsiahlej korupcie je dôležité pre členstvo Ukrajiny v Európskej únii. Zelenskyj tiež prepustil niekoľko vysokopostavených úradníkov spojených s vyšetrovaním korupcie v súvislosti s obstarávaním zásob počas vojny. (SITA)
Ukrajinská generálna prokuratúra začala stíhať šéfa wagnerovcov Prigožina. Viní ho z narušenia územnej celistvosti Ukrajiny a z vedenia agresívnej vojny.
Bojovníci Prigožinovej Wagnerovej skupiny bojujú na Ukrajine po boku ruskej armády už od začiatku invázie. V posledných mesiacoch utrpeli wagnerovci, ktorí do svojich radov naverbovali aj väzňov, ťažké straty v bojoch o mesto Bachmut.
V oznámení kyjevskej prokuratúry, ktoré vyšlo v piatok v oficiálnom vládnom vestníku, sa uvádza, že občan Ruskej federácie Jevgenij Viktorovič Prigožin, narodený 1. júna 1961, je podozrivý z trestnej činnosti, v súvislosti s ktorou by sa mal dostaviť na výsluch, a to v dňoch 13., 14. a 15. februára.
Prigožin je dlhoročným blízkym spolupracovníkom ruského prezidenta Vladimira Putina. V súvislosti s poskytovaním cateringových služieb Kremľu sa pre neho v médiách vžila prezývka "Putinov kuchár".
V posledných rokoch sa však o ňom čoraz častejšie hovorí ako o šéfovi súkromnej žoldierskej skupiny wagnerovcov, ktorá bojuje za ruské záujmy v rôznych krajinách sveta vrátane Ukrajiny. (TASR)
Mlieko sa v Rusku začína predávať aj na kilogramy, má to zakryť zdražovanie. V obchodoch sa čoraz častejšie objavujú balenia s nápisom "jeden kilogram" namiesto "jeden liter". Experti to pokladajú za marketingový ťah.
Podľa odborníkov sa obchodníci snažia, aby si zákazníci nevšimli, že sa objem výrobku sa kvôli zdražovaniu zmenšil, napísal na svojom webe hospodársky portál RBK. Váha namiesto objemu sa podľa denníka objavuje aj v prípade šľahačky, smotany či kefíru.
Väčšina spotrebiteľov vraj nepredpokladá, že kilogram mlieka je menej ako liter; mlieko má ale vyššiu hustotu ako voda, a tak kilogram mlieka zodpovedá 0,97 litra vody. Obchodníci to využívajú, aby v istom zmysle zákazníka uviedli do omylu, myslí si predseda konfederácie spotrebiteľov Dmitrij Janin, ktorý pripomenul, že v Rusku sa tekutý tovar tradične predával s vyznačením objemu, a nie váhy.
Problém by sa podľa neho dal vyriešiť po vzore Európy, kde sa u cenoviek ukazuje aj cena v prepočte na kilogram či liter.
Mlieko a mliečne výrobky "na váhu" predávajú tri značky na trhu. Šéf zväzu výrobcov mlieka Arťom Belov nepredpokladá, že by išlo o nejaký masový prechod. (ČTK)
Ruské útoky spôsobili v Chersone tri veľké požiare. "Nepriateľ opäť chaoticky ostreľoval všetky štvrte takmer celú noc. Záchranári hasili požiare pod nepriateľskou paľbou," uviedla ukrajinská pohotovostná služba.
Jeden z požiarov vypukol v sklade obchodného centra. "Oddelenie s pyrotechnickými výrobkami zasiahla streľba, takže požiar sprevádzali výbuchy a ohňostroje a nepriateľ začal opäť ostreľovať," dodal HZS.
Ďalší požiar spôsobila strela, ktorá zasiahla dvojposchodovú obytnú budovu, a tretí požiar vznikol po zásahu skladu granátom.
Cherson sa za posledných 24 hodín dostal pod nápor ruského ostreľovania, pričom zabili dvoch ľudí a ďalších deväť zranili, vrátane päťročného chlapca, ktorého previezli do nemocnice. (CNN)
Kremeľ odmietol správy o tajnom americkom návrhu na mierové riešenie medzi Ruskom a Ukrajinou a označil ich za nepravdivé, napísala agentúra TASS.
Správu švajčiarskeho portálu Neue Zürcher Zeitung, podľa ktorého Washington v polovici januára ponúkol Moskve pätinu ukrajinského územia, odmietli predtým aj Spojené štáty.
Portál uviedol, že šéf americkej CIA William Burns sa v januári tajne vydal do Moskvy a Kyjeva, kde v mene Bieleho domu predstavil mierový plán. Ten mal zahŕňať ukončenie bojov na Ukrajine výmenou za 20 percent ukrajinského územia, ktoré by pripadlo Rusku. Obe strany návrh odmietli, napísal list s odvolaním sa na dvoch nemenovaných nemeckých politikov.
"Celá tá správa je novinárska kačica," uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
Nemenovaný predstaviteľ CIA predtým magazínu Newsweek povedal, že tvrdenia portálu sú "absolútne nepravdivé". Za "nepresné" ich označil aj Sean Davett z tlačového oddelenia Bieleho domu. (ČTK)
Letecký poplach, ktorý bol na Ukrajine takmer dve hodiny, sa skončil. Informovala o tom štátna televízia Suspilne. (The Guardian)
V Enerhodare vybuchlo auto, zomrel pri tom jeden človek. Podľa agentúry Unian bol obeťou Jevhen Kuzmin, ktorý predtým pracoval v ukrajinskej polícii, ale po okupácii prešiel na ruskú stranu. Moskva označila explóziu za teroristický útok.
"Sila výbuchu auta v Enerhodare bola taká veľká, že nielenže rozbila okná v domoch až do deviateho podlažia, ale zničila minimálne jedno ďalšie auto, ktoré stálo vedľa automobilu, čo vyletel do povetria," napísal Vladimir Rogov z Ruskom dosadenej oblastnej správy na sociálnych sieťach.
Na okupovaných územiach dochádza z času na čas k podobným útokom, ktorých terčom bývajú predovšetkým miestni kolaboranti a ruskí predstavitelia.
The man has been aiding Russia since the start of the invasion and was given a high position in the local police department in Enerhodar.
A car bomb was used in the operation. https://t.co/7l6bknYBCs
Ruské orgány znárodnili na okupovanom Kryme asi päťsto nehnuteľností patriacich ukrajinským politikom a podnikateľom. Podľa Ruska je toto nariadenie zamerané na "komplicov kyjevského režimu".
Vláda takzvanej Krymskej republiky na svojej webovej stránke informovala, že sa to týka okrem iných bývalého ukrajinského premiéra Arsenija Jaceňuka a oligarchov Ihora Kolomojského, Rinata Achmetova či Serhija Tarutu. Krymské orgány im zhabali banky a turistické či športové zariadenia.
Krymský polostrov, ktorý je medzinárodne uznanou súčasťou Ukrajiny, anektovalo Rusko v roku 2014. (TASR)
Berlín popri moderných tankoch Leopard 2 povolí aj vývoz staršieho modelu Leopard 1, a to nemeckým firmám, ktoré ho stále majú v zásobách.
Napísal to dnes denník Süddeutsche Zeitung. Verejnoprávna televízia ARD medzičasom zverejnila prieskum verejnej mienky, podľa ktorého s dodávkami nemeckých tankov Ruskom napadnutej krajine súhlasí väčšina obyvateľov spolkovej republiky.
Nemecký kancelár Olaf Scholz minulý týždeň oznámil, že Berlín pošle Ukrajine 14 tankov Leopard 2 a vývoz leopardov povolí aj spojencom. Dnes Süddeutsche Zeitung uviedol, že firmy Rheinmetall a Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft chcú pripraviť desiatky tankov Leopard 1 pre vývoz na Ukrajinu. A nemecká vláda im to povolí.
Problémom je však chýbajúca munícia kalibru 105 mm. Brazília má síce veľké zásoby tejto munície, keďže v minulosti získala od Nemecka približne 250 tankov Leopard. Avšak vláda brazílskeho prezidenta Luiza Inácia Lulu da Silvu ju poskytnúť odmieta.
Takisto je proti dodaniu streliva pre nemecké protilietadlové systémy Gepard. Nemecko požiadalo Brazíliu o 300-tisíc nábojov pre gepardy ešte vlani v apríli, teda krátko po vypuknutí ruskej invázie. (ČTK, TASR)
V Kyjeve sa rozozneli sirény upozorňujúce na letecký útok. V meste sa dnes má konať summit lídrov Európskej únie s ukrajinským prezidentom Zelenským. Sirény sa následne rozzvučali po celej Ukrajine.
Vyhlásenie leteckého poplachu súvisí podľa serveru RBK-Ukrajina s tým, že z bieloruských letísk odštartovali ruské lietadlá, a to vrátane stroja A-50U, ktorý môže navádzať a riadiť vzdušné útoky, a stíhačiek MiG-31, ktoré môžu byť nosičmi hypersonických striel Kinžal.
Bielorusko vo štvrtok ohlásilo koniec leteckého cvičenia s ruským spojencom, avšak ukrajinské velenie varovalo, že nebezpečenstvo trvá, dodal portál.
Predstavitelia európskeho bloku a Ukrajiny by mali rokovať o ceste Ukrajiny do Európy a prístupovom procese, reakcii Únie na útočnú vojnu Ruska proti Ukrajine, iniciatívach Ukrajiny za spravodlivý mier a vyvodenie zodpovednosti, spolupráci v otázkach rekonštrukcie a pomoci a v oblastiach energetiky a prepojenosti a tiež globálnej potravinovej bezpečnosti. (SITA, ČTK)
Personálne straty okupantov vzrástli o 840 vojakov na 129 870, oznámilo velenie Ukrajiny. Ruská armáda prišla aj o lietadlo, dron, šesť obrnených bojových vozidiel, tri delostrelecké a dva raketové systémy.
Počet mŕtvych a zranených ruských vojakov na Ukrajine sa blíži k 200-tísíc, odhadujú americkí činitelia. Hoci pripustili nepresnosti v odhadoch, je jasné, že na vysokej bilancii strát okupantov sa podpísali boje pri Bachmute a Soledare. (ČTK)
Údaje z ruských väzníc potvrdzujú, že nábor odsúdených do žoldnierskej Wagnerovej skupiny stagnuje. V ruských väzniciach sa nachádza 433-tisíc ľudí, čo naznačuje pokles o šesťtisíc od novembra 2022, oznámilo britské ministerstvo obrany.
Údaje ruskej Federálnej trestnej služby naznačovali pokles o 23-tisíc väzňov od septembra do novembra. K tomuto poklesu pravdepodobne prispel najmä nábor žoldnierov.
O útlme "wagenrovcov" na bojisku svedčia aj ukrajinskí bojovníci. Ide aj o výsledok zmien vo velení ruskej armády, ktoré mali eliminovať vplyv žoldnierov, dodáva britský rezort obrany.
Find out more about the UK government's response: https://t.co/lWT8kTolVn
🇺🇦 #StandWithUkraine 🇺🇦 https://t.co/8WJTfSaE0x
Ruské sily zaútočili v noci delostrelectvom na Nikopoľ v Dnepropetrovskej oblasti, informoval šéf regionálnej vojenskej správy Volodymyr Orlov.
Ukrajinský generálny štáb oznámil, že ukrajinské sily odrazili ruské útoky v blízkosti 10 osád v Luhanskej a Doneckej oblasti. Okupanti podnikli za posledný deň štyri raketové útoky. (Kyiv Independent)
Ruské sily postupovali severovýchodne od Bachmutu. Geolokalizáciou sa zistil postup pri Rozdolivke, zhruba 15 km severovýchodne od Bachmutu a na severnom okraji samotného mesta, informuje Inštitút pre štúdium vojny.
Majiteľ žoldnierskej Wagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin tvrdil, že dobyli dve osady asi 15 km severne od Bachmutu.
Nie je úplne jasné, či cieľom ruských operácií v oblasti Rozdolivka a Mykolaivka, severovýchodne od Bachmutu, majú za cieľ obkľúčenie mesta.
Ruské sily totiž môžu využiť územné zisky na prípravu ofenzívy smerom na sever na Siversk a môžu obkľúčiť ukrajinskú obranu na pravom brehu rieky Siversky Doneck, dodávajú analytici amerického think-thanku.
Geolocated footage confirms that Russian forces have made incremental advances northeast of #Bakhmut near Rozdolivka (15km NE of Bakhmut) and on the northern outskirts of Bakhmut itself. https://t.co/KVnPz0GGlB https://t.co/s0ZWU0E9wn
Nasledujúcich šesť mesiacov zásadne ovplyvní vývoj a výsledok vojny na Ukrajine, vyhlásil Bill Burns, riaditeľ americkej Ústrednej spravodajskej služby CIA, ktorý nepredpokladá, že to Rusko myslí s mierovými rokovaniami vážne.
V období nasledujúceho pol roka treba „preraziť Putinovu aroganciu a jasne mu ukázať, že nielen, že na Ukrajine nedokáže postúpiť, ale že s každým mesiacom čelí väčšiemu riziku, že stratí aj to územie, ktoré dosiaľ ilegálne zabral“.
Ruský líder podľa Burnsa stavil na to, že dokáže docieliť, aby čas pracoval v jeho prospech. Myslí si, že môže Ukrajinu „zomlieť“, zatiaľ čo Európu zasiahne politická únava a Spojené štáty stratia pozornosť.
Burns však podľa vlastných slov už v novembri povedal jednému zo svojich ruských náprotivkov Sergejovi Naryškinovi, že „ruské predpoklady sú chybné, tak ako bolo chybné ich rozhodnutie začať s vojnou“. (SITA)
Nový balík americkej pomoci Ukrajine bude zrejme zahŕňať rakety s dostrelom 150 kilometrov. Washington by tento balík pomoci v hodnote 2,2 miliardy dolárov mal predstaviť už v piatok, tvrdí denník Financial Times.
Má ísť o nové rakety GLSDB, ktoré môžu byť odpaľované z rôznych raketometov, vrátane systémov HIMARS. Tie už má Ukrajina k dispozícii v úprave s dostrelom 80 kilometrov. Ak by dostala aj rakety GLSDB, ich dosah by sa tým takmer zdvojnásobil.
Spojené štáty naďalej odmietajú Ukrajine poskytnúť rakety ATACMS s dostrelom takmer 300 kilometrov. Dôvodom sú obavy, že by ich Ukrajina mohla použiť na útoky na ruské územie. (ČTK)
Rusko by malo prijať prozápadné smerovanie Moldavska. "Boli by sme vďační, keby všetky štáty sveta, vrátane Ruskej federácie, uznali voľbu nášho ľudu," uviedol hovorca moldavského ministerstva zahraničných vecí Daniel Voda.
Moldavská diplomacia tiež odmietla výrok šéfa ruskej diplomacie Sergeja Lavrova, že cesta Moldavska je "agresívna".
Invázia Ruska na Ukrajinu skomplikovala Moldavsku situáciu. Malá krajina s asi 2,6 milióna obyvateľov leží medzi Rumunskom a Ukrajinou. Vlani získala štatút kandidátskej krajiny EÚ.
Lavrov v interview pre ruskú štátnu televíziu povedal, že Západ buduje Moldavsko tak, aby sa stalo "novým antiRuskom", presne ako Ukrajina.
Moldavskú prezidentku Maiu Sanduovú kritizoval slovami, že je "ochotná urobiť čokoľvek", aj násilne riešiť krízu v Podnestersku.
Tento separatistický región Moldavska má prevažne rusky hovoriacich obyvateľov a vyhlásil nezávislosť.
Poradca moldavskej vlády Alexandru Flenchea vyzval na stiahnutie ruských vojakov z Podnesterska.
V tomto regióne je približne 1 500 ruských vojakov, ktorí sú oficiálne označovaní ako mierové jednotky. Flenchea však povedal, že sa tam nachádza aj 10-tisíc až 15-tisíc členov proruských polovojenských jednotiek. (TASR)
Ukrajina si zaslúži začatie prístupových rokovaní s Európskou úniou v priebehu tohto roka. Vyhlásil to prezident Zelenskyj. Po stretnutí so šéfkou eurokomisie povedal, že ďalšia integrácia bude Ukrajincov inšpirovať a poskytne im motiváciu v boji proti ruským jednotkám.
V Kyjeve sa v piatok odohrá vrcholná schôdzka predstaviteľov Ukrajiny a Európskej únie, na ktorej budú diskutovať o ďalšej finančnej a vojenskej podpore Kyjeva.
Vlani v júni lídri Európskej únie schválili Ukrajine štatút kandidátskej krajiny. Došlo k tomu len niekoľko mesiacov po tom, čo tam ruský prezident Vladimir Putin vyslal svoje jednotky, pripomína agentúra AFP. Cesta k plnohodnotnému členstvu v Únii však napriek optimizmu Kyjeva zostáva dlhá a môže potrvať roky.
Súvisiaci článok
Francúzsky prezident Emmanuel Macron ešte vlani v máji upozornil, že môže trvať "desaťročia", kým Ukrajina splní kritériá a dosiahne plnohodnotné členstvo v EÚ.
Zelenskyj vo štvrtok vyhlásil, že ukrajinskí a európski predstavitelia majú medzi sebou vzájomné porozumenie. "Jedine silná Ukrajina a silná Európska únia dokážu spoločne brániť život, ktorý pre nás má hodnotu," povedal ukrajinský prezident. Zároveň dodal, že svetový tlak na Rusko sa musí zvýšiť.
"Nepriateľ je v špecifickom štádiu, kedy je strategická porážka Ruska už jasná. "Takticky však stále majú zdroje na pokusy o ofenzívne akcie," pokračoval Zelenskyj.
Štvrtkové pracovné stretnutie Európskej komisie s ukrajinskou vládou v Kyjeve vyslalo jasný signál o záväzkoch EÚ stáť pri Ukrajine tak dlho, ako to bude potrebné. Poskytne jej tiež nový balík pomoci v hodnote 450 miliónov eur na rok 2023, potvrdila v Kyjeve von der Leyenová (TASR)
Rokovania o ukončení vojny na Ukrajine budú možné až vtedy, keď Rusko bude súhlasiť so stiahnutím svojich jednotiek z obsadených území. Uviedol to nemecký kancelár Olaf Scholz.
"V momente, keď dajú najavo, že sa deje sťahovanie vojakov, v tom momente bude aj voľná cesta k rozhovorom s Ukrajinou," povedal Scholz na verejnej diskusii s občanmi v stredonemeckom Marburgu. "Ale na tom ešte musíme pracovať," doplnil.
Brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva v pondelok na stretnutí so Scholzom navrhol, že sprostredkovateľmi rokovaní medzi Kyjevom a Moskvou by sa mohli stať krajiny ako Čína alebo Brazília.
Ukrajina rokovania odmieta až do stiahnutia ruských vojsk z jej územia vrátane okupovaného Krymu. Ruské vedenie sa po oznámení Nemecka a ďalších západných krajín o dodávke tankov Kyjevu vyjadruje k myšlienke mierových rozhovorov s Ukrajinou zdržanlivo. (TASR)
Súvisiaci článok

Vojna na Ukrajine: Najnovšie správy o ruskej invázii
Odoberať tému
Odoberať
Novinka: Dostávajte upozornenia na nové články v sledovanej téme e-mailom. Vyskúšajte novú funkciu a zapnite si odber.
- Ukrajina Rusko Online: Číňania bojujúci za Rusko sú podľa zdrojov z USA žoldnieri bez väzieb na vládu
- Ukrajina ustúpila, Rusi začali ofenzívu. Čo sa deje v Sumskej oblasti?
- Namiesto brigády ruský agent. Ako ukrajinskí tínedžeri páchajú sabotáže v mene Kremľa
Najčítanejšie na SME Svet
- 1. Ukrajina ustúpila, Rusi začali ofenzívu. Čo sa deje v Sumskej oblasti? 4 525
- 2. Rusko má veľa problémov. Utajovaný dron otvára cestu k doteraz nemožným útokom 2 344
- 3. Namiesto brigády ruský agent. Ako ukrajinskí tínedžeri páchajú sabotáže v mene Kremľa 1 359
- 4. Amerika má F-47, Čína znova ukázala stealth stíhačku. Kde zostala Európa? 1 215
- 5. Ukrajina Rusko Online: Číňania bojujúci za Rusko sú podľa zdrojov z USA žoldnieri bez väzieb na vládu 882
- 6. V centre Atén vybuchla bomba umiestnená pred kanceláriami železničného dopravcu 860
- 7. Vrtuľník sa rozpadol vo vzduchu, pád do rieky Hudson v New Yorku neprežilo šesť ľudí Video 524
- 8. Dobrovoľná anexia. Trumpov tím vypracoval plán na získanie Grónska 445
- 9. Trump sa po lekárskej prehliadke cíti vo „veľmi dobrej kondícii“ 257
- 10. Americký súd rozhodol, že zadržaný aktivista Chálil môže byť deportovaný 209
- 1. Ukrajina ustúpila, Rusi začali ofenzívu. Čo sa deje v Sumskej oblasti? 15 920
- 2. Rusko má veľa problémov. Utajovaný dron otvára cestu k doteraz nemožným útokom 12 539
- 3. Ukrajina Rusko Online: Zelenskyj tvrdí, že ako súčasť ruskej armády bojujú stovky čínskych občanov 12 107
- 4. Vrtuľník sa rozpadol vo vzduchu, pád do rieky Hudson v New Yorku neprežilo šesť ľudí Video 7 785
- 5. Amerika má F-47, Čína znova ukázala stealth stíhačku. Kde zostala Európa? 5 088
- 6. Namiesto brigády ruský agent. Ako ukrajinskí tínedžeri páchajú sabotáže v mene Kremľa 3 967
- 7. Všetko dobre dopadne, vraví Trump o clách. Američania si nie sú istí 3 445
- 8. Tučniak spôsobil nehodu vrtuľníka, prepol pilotovi letový ovládač 2 891
- 9. V centre Atén vybuchla bomba umiestnená pred kanceláriami železničného dopravcu 2 091
- 10. Ohrozuje budovy a infraštruktúru. Agresívny druh mravca sa v Nemecku šíri ďalej 1 778
- 1. Pridala sa Čína na stranu Ruska? Čo ukázalo zajatie čínskych vojakov na Ukrajine 18 619
- 2. Ukrajina ustúpila, Rusi začali ofenzívu. Čo sa deje v Sumskej oblasti? 15 922
- 3. Vrtuľník sa rozpadol vo vzduchu, pád do rieky Hudson v New Yorku neprežilo šesť ľudí Video 15 515
- 4. Ukrajinci ustúpili, Rusi sa blížia. Vojna sa vrátila do ukrajinského pohraničia 12 824
- 5. Rusko má veľa problémov. Utajovaný dron otvára cestu k doteraz nemožným útokom 12 539
- 6. Ukrajina Rusko Online: Zelenskyj tvrdí, že ako súčasť ruskej armády bojujú stovky čínskych občanov 12 163
- 7. Je hlúpejší ako vrece tehál. Musk kritizoval architekta Trumpovej colnej politiky 10 736
- 8. Ukrajina Rusko Online: Ukrajina spustila ofenzívu v ruskej Belgorodskej oblasti, povedal Zelenskyj 10 544
- 9. Sťažnosti vo Fox News aj znepokojené trhy. Ako Trump zmenil názor na clá 10 027
- 10. Všetko dobre dopadne, vraví Trump o clách. Američania si nie sú istí 9 980
- 1. Expert: Také sankcie, aké dopadli na Rusko, by Čína nevydržala 24 910
- 2. Ukrajinci ustúpili, Rusi sa blížia. Vojna sa vrátila do ukrajinského pohraničia 24 471
- 3. Aj Slováci si kupovali so stíhačkami F-16 partnerstvo. V ich továrňach teraz rastie nervozita 24 314
- 4. Trump už nahneval aj Američanov. V Spojených štátoch sa konala vlna protestov Video 19 331
- 5. Pridala sa Čína na stranu Ruska? Čo ukázalo zajatie čínskych vojakov na Ukrajine 18 619
- 6. Ukrajina ustúpila, Rusi začali ofenzívu. Čo sa deje v Sumskej oblasti? 15 922
- 7. Vrtuľník sa rozpadol vo vzduchu, pád do rieky Hudson v New Yorku neprežilo šesť ľudí Video 15 515
- 8. Rusko presúva severokórejské systémy diaľkového delostrelectva na Krym (SME Minúta) 15 212
- 9. Zelenskyj sa prvýkrát zmienil o boji ukrajinských síl v Belgorodskej oblasti (SME Minúta) 13 286
- 10. Ukrajina Rusko Online: Ukrajinci zajali v boji dvoch čínskych vojakov, povedal Zelenskyj 13 253
Komerčné články
- Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
- Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
- Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
- Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
- Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
- Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
- Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
- Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
- Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
- Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
- Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
- Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
- Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
- Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
- Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
- Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
- Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
- Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
- Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
- Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
- Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 282
- Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 382
- Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 204
- Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 245
- Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 870
- Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 372
- Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 553
- Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 096
- Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 096
- Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc? 3 673