Hoci komisia víta prepustenie jednej z vedúcich postáv politickej opozície Marthy Beatriz Roqueovej, zadržanie veľkého počtu kubánskych disidentov v piatok 22. júla ukazuje mimoriadne sociálne napätie v krajine, uviedla EK vo vyhlásení.
Tieto udalosti podľa bruselskej exekutívy jasne dokazujú pritvrdenie postoja vlády na Kube, kde mnohí disidenti ostávajú zadržaní.
Komisia reagovala na piatkové zatknutie 21 disidentov, z ktorých troch v sobotu prepustili, vrátane Roqueovej.
Všetkých 21 reprezentantov kubánskej opozície zatkli v piatok po malej demonštrácii pred francúzskym veľvyslanectvom. V tom čase pochodovali pred obydliami predstaviteľov opozície prívrženci najvyššieho kubánskeho predstaviteľa Fidela Castra a vyjadrovali svoj nesúhlas so "zradcami revolúcie." Kubánska vláda oficiálne vytýka disidentom, že stoja v službách USA.
Znalci kubánskej vnútropolitickej scény tvrdia, že nespokojnosť obyvateľstva s Castrovým režimom vzrástla predovšetkým kvôli denným niekoľkohodinovým výpadkom elektrického prúdu. Situáciu podstatne zhoršilo vyčíňanie hurikánu Dennis, ktorý pred dvomi týždňami spustošil pomerne veľké časti ostrovného štátu. Kubánske vedenie robí odvtedy všetko pre to, aby v zárodku udusilo prejavy nevôle alebo dokonca posilnenie opozície.
Situácia v oblasti ľudských práv už dlhé roky bráni EÚ v zlepšení vzťahov s Kubou. V januári únia podmienečne zrušila politické sankcie voči ostrovu, v júni toto rozhodnutie predĺžila o ďalší rok.
(spravodajca TASR Robert Sermek) 20 pel