SME
Sobota, 3. jún, 2023 | Meniny má Karolína

České prezidentské voľby: Čaputová pogratulovala Pavlovi osobne, Zemana výsledok prekvapil (minúta po minúte)

Novým českým prezidentom bude Petr Pavel.

Dôležité informácie o prezidentských voľbách v ČR

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sledujte výsledky českých volieb minútu po minúte

SME minútu sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu
28. 1. 2023
|
22:21
|
Svet

Pozorovatelia očakávajú, že novozvolený český prezident Petr Pavel prinesie na Pražský hrad nielen generačnú zmenu – odchádzajúca hlava štátu Miloš Zeman má 78 rokov, Pavel 61 – ale aj zmenu politického štýlu.

DPA pokračuje s tým, že Zeman často polarizoval verejnosť svojimi kontroverznými vyhláseniami o migrácii, moslimoch či médiách.

"Mojím mottom je: spolupráca, slušnosť a normálna komunikácia," cituje Pavla DPA. "Myslím si, že práve toto nám počas predchádzajúcich rokov veľmi chýbalo," povedal Pavel ešte počas kampane.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Petr Pavel sa v roku 2015 stal prvým náčelníkom generálneho štábu z postkomunistickej krajiny, ktorý obsadil funkciu predsedu Vojenského výboru NATO.

Jednou z výrazných tém predvolebnej kampane v Česku bola aj ruská vojna na Ukrajine, pričom Pavel opakovane vyzýval na pomoc Kyjevu. "Rusko musí na Ukrajine prehrať – aj s našou pomocou," zdôraznil.

Agentúra AP poukázala, že do Pavlovho volebného štábu prišla v sobotu aj slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá jeho víťazstvo označila za víťazstvo "nádeje, že slušnosť a pravdovravnosť nie je slabosťou, ale je silou, ktorá môže viesť k víťazstvu, a to dokonca aj v politike".

SkryťVypnúť reklamu

AP takisto pripomína, že Pavel plne podporuje vojenskú a humanitárnu pomoc Česka Ukrajine, ktorá sa bráni ruskej vojenskej agresii. Cituje českého politológa Petra Justa, ktorý označuje zahraničnú politiku za Pavlovu silnú stránku.

Francúzska agentúra AFP uvádza Pavla ako absolventa vojenskej vysokej školy a hrdinu z čias srbsko-chorvátskej vojny, kde ako člen misie UNPROFOR pomohol k vyslobodeniu francúzskych vojakov na základni Karin, ktorá sa ocitla pod mínometnou paľbou. Vo Francúzsku za to potom dostal vyznamenanie.

Podobne ako jeho súper v prezidentských voľbách Andrej Babiš, aj Pavel bol pred rokom 1989 v Komunistickej strane Československa. "Avšak tento muž so starostlivo pristrihnutou briadkou a bielymi vlasmi, ktorý má vášeň pre silné motocykle, sa odvtedy stal veľkým zástancom členstva svojej krajiny v EÚ a NATO," opísala ho AFP.

Americký denník The New York Times nazval Pavla politickým novicom, ktorý porazil populistického veľkopodnikateľa a expremiéra Babiša v prvých dôležitých voľbách v Európe tohto roku. Podľa amerických novín českí voliči jednoznačne odmietli kandidatúru populistického miliardára a podporili pozíciu Česka ako silného podporovateľa Ukrajiny. (TASR)

28. 1. 2023
|
20:16
|
Domov

Petr Pavel v nedeľu zatelefonuje ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému. Navrhne mu, že by na Ukrajinu vycestoval spoločne so slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. (TASR)

28. 1. 2023
|
20:15
|
Svet

Novozvolenému českému prezidentovi Pavlovi osobne gratulovali aj neúspešní kandidáti z prvého kola volieb, ktorí ho podporili pred druhým kolom v súboji proti Andrejovi Babišovi: Danuše Nerudová, Pavel Fischer a Marek Hilšer.

Pavel Fischer bol v štábe Petra Pavla už krátko po poludní. "Mám radosť, že budeme mať slušného prezidenta, za ktorého sa nebudeme musieť hanbiť," uviedol po tom, keď už boli známe výsledky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Večer do pražského Fóra Karlín prišiel aj Marek Hilšer s manželkou a deťmi. Novinárom povedal, že podobný výsledok očakával. Verí, že Pavel dokáže aj tým ľuďom, ktorí ho nevolili, že môže byť ich prezidentom.

Osobne prišla Pavlovi zablahoželať aj Danuše Nerudová s manželom. Podľa nej bolo dôležité, že sa viacerí protikandidáti z prvého kola zapojili do jeho kampane aj inak než len slovnou podporou. Nerudová Pavla sprevádzala napríklad v Ostrave, v Brne či v Prahe. "Gratulujeme tiež Českej republike, že si zvolila niekoho, kto bude našu krajinu spájať, a nie rozdeľovať," napísala na Twitteri. (TASR)

28. 1. 2023
|
19:58
|
Svet

Francúzsky prezident Emmanuel Macron zagratuloval Petrovi Pavlovi k víťazstvu v druhom kole prezidentských volieb v ČR. Víťazovi zablahoželal aj poľský prezident Andrzej Duda. (TASR)

28. 1. 2023
|
19:18
|
Svet
Dôležité

Česko má za sebou tretie priame voľby prezidenta a pri všetkých na prvý pohľad išlo o voľbu proti niekomu. Po Zemanovi bol tým "strašiakom" Andrej Babiš. Ale to nie je jediný dôvod, ktorý je za Pavlovým víťazstvom. (SME)

28. 1. 2023
|
18:13
|
Svet

Miloša Zemana prekvapil výsledok českých prezidentských volieb. Čakal, že Pavel nad Babišom možno vyhrá, ale nepredpokladal víťazstvo o 16 percentuálnych bodov.

Podľa Zemana ale nemožno Babiša odpisovať, aj keď v prezidentskej voľbe neuspel. Pripomenul, že sám v roku 2003 nebol zvolený av roku 2013 sa vrátil. (ČT24)

28. 1. 2023
|
17:38
|
Svet

Porážka bývalého premiéra Babiša bola vítaná ako víťazstvo liberálnej demokracie nad oligarchickým populizmom. Napísal to denník The Guardian. (The Guardian)

28. 1. 2023
|
17:31
|
Svet

Zrátané sú všetky hlasy. Zvolený český prezident Petr Pavel získal 58,32 percenta hlasov a Andrej Babiš 41,67. Volebná účasť dosiahla 70,25 percenta.

(SME)
28. 1. 2023
|
17:25
|
Svet

Novozvolenému českému prezidentovi Pavlovi v zablahoželala k zvoleniu predsedníčka Európskej komisie von der Leyenová, nemecký prezident Steinmeier, rakúsky prezident van der Bellen, maďarská prezidentka Nováková.

Súvisiaci článok Nie je Babiš, hovorí pokojne. Šesť dôvodov, prečo bude prezidentom Petr Pavel Čítajte 

Von der Leyenová ocenila Pavlov pozitívny prístup k európskym hodnotám. "Vaše skúsenosti v oblasti bezpečnosti, obrany a zahraničných vzťahov budú dôležité pri zachovávaní a posilňovaní európskej jednoty pri podpore Ukrajiny," napísala von der Leyenová.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na spoluprácu sa podľa vlastných slov teší aj maďarská prezidentka Nováková, ktorá tiež na Twitteri zablahoželala Českej republike ako "partnerovi vo V4" k zvoleniu nového prezidenta.

Nemecký veľvyslanec v Prahe Andreas Künne napísal v reakcii na české prezidentské voľby v sobotu niekoľko tvítov a v mene prezidenta Steinmeiera novozvolenej českej hlave štátu zablahoželal. Poznamenal, že Pavel zakrátko nastúpi do úradu v nepokojných časoch, pričom však zdôraznil, že vzťahy Česka a Nemecka sú "oporou stability" v strednej Európe.

SkryťVypnúť reklamu

Rakúsky prezident sa podľa vlastných slov teší na spoluprácu s Pavlom. "Želám vám veľa úspechov pri vykonávaní tejto zodpovednej úlohy, ktorú vám vaši spoluobčania zverili, a teším sa na úzku partnerskú a susedskú spoluprácu v EÚ," napísal van der Bellen na Twitteri.

Americké veľvyslanectvo v Prahe napísalo blahoželanie v podobnom duchu: "Gratulujeme Českej republike k zvoleniu Petra Pavla za nového prezidenta. Tešíme se na úzku spoluprácu s generálom Pavlom a na ďalšie posilňovanie vzťahov medzi USA a Českou republikou. Sme priatelia, partneri a spojenci." 

(TASR)
28. 1. 2023
|
17:18
|
Svet

Ukrajinský prezident Zelenskyj zablahoželal Petrovi Pavlovi k víťazstvu v prezidentských voľbách. Ocenil jeho podporu Ukrajine a boji proti ruskej agresii.

(ČT24)
28. 1. 2023
|
17:14
|
Svet

Väčšina voličov v Česku pochopila, že s prezidentským úradom to môže byť ešte aj horšie ako so Zemanom vo funkcii. A Babišovi povedali nie, za čo im ďakuje aj mnoho Slovákov, píše v komentári Beata Balogová. (SME)

28. 1. 2023
|
17:10
|
Svet

Do volebného štábu novozvoleného prezidenta Petra Pavla dorazil premiér Peter Fiala. Za krásne gesto priateľstva označil, že pred ním Pavla navštívila prezidentka Zuzana Čaputová. (ČT24)

28. 1. 2023
|
17:03
|
Domov

Predseda Národnej rady Kollár zagratuloval novému prezidentovi Českej republiky Pavlovi k jeho volebnému výsledku. Kollár zaželal Pavlovi vo výkone jeho funkcie veľa rozvahy a dobrých rozhodnutí.

 "Verím, že aj touto voľbou, ktorú si naši bratia Česi zvolili, sa ešte väčšmi upevnia vzájomné vzťahy medzi Českou a Slovenskou republikou," povedal.

(TASR)
28. 1. 2023
|
16:55
|
Svet

Zvolenému českému prezidentovi Pavlovi zagratuloval súčasný prezident Zeman. "Vážený pán prezident, blahoželám Vám k víťazstvu v demokratických voľbách. Prajem Vám, aby ste boli dobrým prezidentom Českej republiky," napísal Zeman. (TASR)

28. 1. 2023
|
16:45
|
Svet
Dôležité

Do volebného štábu nového prezidenta Petra Pavla dorazila slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. "Vaše víťazstvo je zároveň víťazstvo nádeje," hovorí Čaputová.

„Na svete nie sú dva národy, ktoré sú si také blízke ako Česi a Slováci. Táto ľudská blízkosť je dôvodom, prečo sa spolu tešíme pri každej veľkej chvíli a takou je aj voľba prezidenta,“ hovorila Čaputová a zablahoželala Pavlovi k víťazstvu.

„Teším sa z toho, že v našom regióne a v Európe pribudne hlava štátu, ktorá si ctí demokratické hodnoty a ktorej sila pramení v pokoji,“ konštatovala v prejave Čaputová. „Prajem tiež Českej republike, aby sa nikto necítil ako porazený.“

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
(SME)
Zuzana Čaputová a Petr Pavel
Zdroj TASR/AP
28. 1. 2023
|
16:43
|
Svet

Andrej Babiš v druhom kole tohtoročnej voľby českého prezidenta zvíťazil iba v troch krajoch. Z prvého kola pred dvoma týždňami pritom postupoval z prvého miesta v deviatich regiónoch. (ČT24)

28. 1. 2023
|
16:39
|
Svet

Pred Fórom Karlín sa zhromaždili asi dve stovky prívržencov Petra Pavla. V súčasnosti čakajú na príchod premiéra Petra Fialu. (SME)

Zdroj SME
28. 1. 2023
|
16:36
|
Svet

Aj keby mal Andrej Babiš dokonalú kampaň, českým prezidentom by sa zrejme nestal, hovorí politológ z brnianskej Masarykovej univerzity. Voľby totiž podľa neho rozhodla celá Babiša kariéra. (SME)

28. 1. 2023
|
16:24
|
Domov

Dočasne poverený premiér Heger gratuluje novému českému prezidentovi. Rovnako gratuloval aj dočasne poverený minister zahraničných vecí Káčer. 

"Najvyššieho štátneho postu v Česku sa ujíma osobnosť, ktorá vďaka svojim bohatým skúsenostiam veľmi dobre chápe význam partnerstva a spojenectva. Osobnosť, ktorá vie, aké dôležité je spoločne komunikovať a hľadať riešenia, ale tiež rozumie rizikám a hrozbám, ktorým dnes spoločne čelíme," gratuloval Káčer.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

(SME)
28. 1. 2023
|
16:19
|
Svet

Andrej Babiš uznal porážku vo voľbách a zablahoželal Petrovi Pavlovi. Zaželal mu, aby bol prezidentom všetkých občanov, vnímal ich problémy a bojoval za české záujmy. Poďakoval tiež svojej manželke, hnutiu ANO a svojmu tímu.

Vyzval tiež svojich podporovateľov, aby akceptovali, že prehral a že majú nového prezidenta. Babiš povedal, že o jeho budúcnosti v hnutí ANO sa rozhodne na predsedníctve, sám je však motivovaný, aby hnutie pokračovalo.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Babiš očakáva, že ho Pavel ako prezident osloví k spolupráci, pokiaľ chce spoločnosť spájať. Pripomenul počet hlasov, ktorý vo voľbách získal.

(ČT24, SME)
Zdroj TASR/AP
28. 1. 2023
|
16:15
|
Domov

Strana SaS zagratulovala novému prezidentovi Českej republiky Petrovi Pavlovi. Podpredseda SaS Branislav Gröhling vyzdvihol, že Pavel počas kampane bol stelesnením slušnosti.

"Ako prezidentovi našej najbližšej krajiny mu prajeme, aby bol prezidentom všetkých a dokázal spájať rozdelenú spoločnosť," uviedol Gröhling. Strana ocenila, že Pavel bude prozápadný prezident. "Jasná orientácia Petra Pavla je v súčasnej dobe o to dôležitejšia," uviedol tímlíder strany pre zahraničnú politiku a predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Taktiež považujem za správne, že bude pokračovať aj blízka spolupráca medzi Slovenskou a Českou republikou. Práve tá je kľúčom k úspechu tak na úrovni V4, ako aj Európskej únie a NATO," doplnil.

(TASR)
28. 1. 2023
|
16:07
|
Svet

Tohtoročná účasť 70 percent v druhom kole českých volieb je najvyššia vo voľbe prezidenta. Historicky je to v Česku tretia najvyššia účasť po voľbách do Snemovne 1996 a 1998. (ČT24)

28. 1. 2023
|
16:02
|
Svet

Andrej Babiš dorazil do volebného štábu, politici ANO a priaznivci ho privítali potleskom. Vyjadrenie zatiaľ neposkytol, vystúpi na tlačovej konferencii. (ČT24)

28. 1. 2023
|
15:40
|
Svet

Novozvolený český prezident Petr Pavel v pražskom Karlíne poďakoval nielen svojim voličom, ale aj tým, ktorí ho nevolili, no volieb sa zúčastnili. „V tejto krajine nevidím víťazných a porazených voličov," povedal.

Pokračoval, že "vyhrali hodnoty ako pravda, dôstojnosť, rešpekt a pokora". Zároveň dúfa, že sa tieto hodnoty vrátia nielen na Pražský hrad, ale aj do sŕdc občanov a politikov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Musíme spoločne všetkých občanov tejto krajiny presvedčiť, že návrat k týmto hodnotám a normálnej zmysluplnej komunikácii nám pomôže zlepšiť život v tejto krajine," konštatoval.

Pavel zdôraznil, že je dôležité, aby Česko spoločne riešilo problémy, ktorým čelí. „Spoločnosť je bohužiaľ zranená skončenou prezidentskou kampaňou, zranená súbehom kríz, ktorými si prechádzame, no tiež štýlom politiky, ktorý v poslednej prevažoval v poslednej dobe: politika vzájomnej konfrontácie, politika vzájomného osočovania a politika hľadania dôvodov, prečo niečo nejde, namiesto toho, aby sme hľadali spoločné riešenie. To sa musí zmeniť a vy ste mi pomohli urobiť prvý krok k tejto zmene," reagoval Pavel v prejave.

Jeho cieľom je, aby sa Česko nevyznačovalo "blbou náladou", ako kedysi frustráciu z nezdaru označoval Václav Havel. "Zaslúžime si Českú republiku, ktorá bude republikou pohody."

(SME)
28. 1. 2023
|
15:37
|
Domov
Dôležité

Prezidentka Zuzana Čaputová pogratulovala Petrovi Pavlovi k víťazstvu v prezidentských voľbách. „Spolu s Vami zvíťazila nádej, že slušnosť a pravdivosť môžu byť silou," napísala na Twitter s tým, že sa teší na spoločné stretnutie.

(SME)
28. 1. 2023
|
15:28
|
Svet

Český premiér Petr Fiala poblahoželal k víťazstvu Petrovi Pavlovi. „Je dobré, že na Pražskom hrade bude prezident, ktorý si dal za cieľ stmeľovať spoločnosť a upokojovať konflikty,“ povedal.

Súčasne odsúdil populizmus v kampani. „Ide o tretiu výraznú porážku Andreja Babiša a vyzerá to, že sme svedkovia začiatku jeho konca,“ hovoril Fiala. (SME)

28. 1. 2023
|
15:22
|
Svet
Dôležité

Andrej Babiš už nemôže dohnať náskok, ktorý má Petr Pavel. Armádny generál vo výslužbe sa tak stane novým českým prezidentom. Po sčítaní takmer 80 percent hlasov za ním Babiš zaostáva o vyše 10 percent. (TASR, SME)

Zvolenie Petra Pavla má geopolitické konzekvencie.
Zdroj SITA/AP
28. 1. 2023
|
15:16
|
Svet

Spočítaných je 70 percent okrskov. Pavel vedie pomerom 55,9 vs 44,1 percenta, ktoré má Babiš. Ten vedie v štyroch krajoch - v Karlovarskom, Olomouckom, Moravskosliezskom a Ústeckom. V Prahe má zatiaľ Pavol 76 percent hlasov. Účasť sa blíži k 70 percent. (Deník N)

28. 1. 2023
|
15:07
|
Svet
Dôležité

Andrej Babiš už dostal od svojich najbližších spolupracovníkov informáciu, že už nemôže vyhrať. Babišovi poradcovia teraz prepisujú ďakovnú reč, v hre je aj možnosť, že Babiš príde Pavlovi pogratulovať do pražského Karlína. (Deník N)

28. 1. 2023
|
15:03
|
Svet

Petr Pavel bude s výrazným náskokom českým prezidentom, hovorí predikcia agentúry STEM pre Prima News. (SME)

28. 1. 2023
|
15:00
|
Svet
Dôležité

V druhom kole prezidentských volieb je spočítaná takmer polovica hlasov. Vyzerá to, že Petr Pavel má víťazstvo takmer isté. Vedie s 54,8 percentami hlasov, pričom má takmer dvestotisícový náskok. (SME)

28. 1. 2023
|
14:40
|
Svet

V druhom kole českých prezidentských volieb spočítali desať percent hlasov. Pavel vedie s 53,5 percentami. Ako prvé sa spravidla rátajú okrsky v menších obciach, až potom prichádzajú na rad väčšie mestá, v ktorých má Pavel navrch. (SME)

28. 1. 2023
|
14:20
|
Svet

Výsledky sčítania prvých okrskov vyvolávajú v štábe Petra Pavla nadšenie. Kandidát v nich vyhráva s 59 percentami, ale zatiaľ ešte nejde o relevantné čísla. (SME)

28. 1. 2023
|
14:08
|
Svet

Podľa volebných komisií sa počas hlasovania v druhom kole neobjavili žiadne väčšie komplikácie. Český štatistický úrad uviedol, že počítanie hlasov v prezidentských voľbách je najjednoduchšie.

Súvisiaci článok Šéfredaktor Respektu: Voľby sú prakticky rozhodnuté, Zeman odíde ako gigantický lúzer Čítajte 

Napriek tomu v prvom kole pochybilo sedem komisií, čo podľa úradu predstavuje 0,047 percentnú chybovosť. Väčšinou nesedí počet vydaných a odovzdaných obálok.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Komisie odhadujú vysokú volebnú účasť. V niektorých pražských okrskoch sa okolo poludnia blížila k 75 percentám. V obci Průhonice, kde býva kandidát Andrej Babiš, odhadla volebná komisia rovnakú účasť ako v prvom kole. Vtedy presiahla 78 percent. V bydlisku Petra Pavla, v obci Černouček, už prišlo voliť viac než 82 percent ľudí. Výsledky by mali byť známe ešte skôr ako po ukončení prvého kola pred dvoma týždňami. (TASR)

28. 1. 2023
|
14:02
|
Svet
Dôležité

Volebné miestnosti v Česku sa zatvorili. Jednotlivé komisie začali so sčítaním hlasov. To, či sa budúcim českým prezidentom stane Petr Pavel alebo Andrej Babiš, by podľa Českého štatistického úradu malo byť známe popoludní. (TASR)

28. 1. 2023
|
13:58
|
Svet

Kandidát na českého prezidenta Petr Pavel dorazil do svojho volebného štábu. Vo volebnom štábe Pavla je akreditovaných asi 330 novinárov. Volebné miestnosti sa čoskoro zatvárajú.

(SME)
Zdroj TASR/AP
28. 1. 2023
|
12:56
|
Svet

Petr Pavel si svoj štáb po druhom kole rozložil v oveľa väčšom priestor ako po tom prvom - vo Fóre Karlin. Zatiaľ je tu pokoj, čaká sa na koniec hlasovania. Kandidát by mal doraziť krátko po zatvorení miestnosti o 14. hodine. (SME)

Zdroj SME
28. 1. 2023
|
12:08
|
Domov

Meno nového prezidenta budeme možno poznať už hodinu po zatvorení volebných miestností, teda okolo pätnástej hodiny. Píše to Deník N, ktorý sa odvoláva na skúsenosti z predošlých volieb v roku 2018.

V prvej polhodine sčítania prišlo približne 170-tisíc hlasov naprieč celou republikou, najmä z menších okrskov. Vtedy Miloš Zeman viedol nad Jiřím Drahošom približne o osemnásť percent.

Súvisiaci článok Žijem, musel vysvetľovať Pavel predvolebný hoax. Končí sa najhoršia kampaň Čítajte 

Za ďalšiu polhodinu, teda do 15. hodiny, volebná komisia sčítaná a odovzdala viac ako dva milióny ďalších  hlasov. Bolo vtedy už jasné, kto zvíťazí.

Ak by rýchlosť sčítania kopírovala rok 2018, keď v druhom kole účasť dosiahla 66,6 percenta, je zjavné, že hodinu po sčítaní budeme s najväčšou pravdepodobnosťou poznať meno nového prezidenta, píše denník.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
(Deník N)

28. 1. 2023
|
11:28
|
Svet

Účasť českých prezidentských volieb zatiaľ dosiahla 60 percent. Väčšinou je vyššia ako v rovnakom čase v prvom kole. V niektorých pražských okrskoch sa volebná účasť blíži k 75 percentám. (ČT24)

28. 1. 2023
|
10:47
|
Svet

Od vzniku Českej republiky bola doteraz najvyššia volebná účasť na voľbách do snemovne v roku 1996. Vtedy hlasovalo 76 percent voličov. Vyše 70 percent ich prišlo ešte v roku 1998, kedy bola účasť 74-percentná. (ČT24)

28. 1. 2023
|
08:04
|
Svet

V Česku druhým dňom pokračujú voľby prezidenta. Volebné miestnosti sa otvorili o ôsmej hodine a voliči sa medzi Andrejom Babišom a Petrom Pavlom budú môcť rozhodovať do 14:00. (SME)

27. 1. 2023
|
22:03
|
Svet

Prvý deň druhého kola prezidentských volieb v Česku sa skončil. Volebné miestnosti sa o desiatej zatvorili. Voliči budú môcť odovzdať hlas aj v sobotu. Obaja prezidentskí kandidáti odvolili v piatok.

Petr Pavel v Černoučku a Andrej Babiš v Průhoniciach. Podľa českého expremiéra sú voľby referendom o ňom samom.

"Ak majú ľudia pocit, že sa majú horšie než za Babiša, tak by toho Babiša mali voliť," odporučil občanom Babiš. Pavel uviedol, že v prípade zvolenia chce z pozície prezidenta komunikovať s verejnosťou aj médiami. "Mojím mottom je spolupráca, slušnosť, normálna komunikácia," povedal.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Volebné komisie po celom Česku hlásia vysokú účasť, k volebným urnám prišla približne polovica voličov. Vysoký záujem o hlasovanie je v lyžiarskych strediskách. Mimoriadny záujem však hlásia aj české ambasády v zahraničí, napríklad v Londýne sa tvoril pred volebnou miestnosťou rad už hodinu pred jej otvorením. (TASR)

27. 1. 2023
|
21:28
|
Svet

Účasť v druhom kole prezidentských volieb v Česku je zatiaľ vysoká. Už po dvoch hodinách od otvorenia volebných miestností sa pohybovala medzi 20 a 30 percentami. V prvom kole to bolo v tom istom čase okolo dvadsať, nakoniec presiahla 68 percent.

Prezidentský kandidát Andrej Babiš pripomenul prieskumy, podľa ktorých by k urnám mohlo prísť až 84 percent voličov.

Novinky.cz napísali, že veľký záujem o hlasovanie je aj v zahraničí. Napríklad v Nemecku v piatok do 20.00 h odvolilo 1524 Čechov, čo bolo takmer toľko isto, ako v prvom kole obidva dni spolu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na veľvyslanectve v Madride do 18.00 h hlasovalo 260 ľudí, pričom v prvom kole prišlo počas oboch dní dovedna 276 voličov. Veľká časť voličov prišla v piatok podľa konzulky Petry Nováčkovej s hlasovacím preukazom.

Na zozname malo veľvyslanectvo v Madride – ktoré je jediným miestom v Španielsku, kde možno hlasovať – vopred 170 voličov, pričom mnohí z nich ešte neprišli.

Na upokojenie spoločnosti rozorvanej predvolebnou kampaňou bude mať podľa predsedu Senátu Miloša Vystrčila vplyv nielen fakt, kto vo voľbách zvíťazí, ale aj s akým náskokom.

SkryťVypnúť reklamu

"Ak bude víťazstvo veľmi tesné, atmosféra bude určite vyhrotenejšia než pri pomerne jasnom víťazstve jedného z kandidátov," citovala Vystrčila stránka televízie CNN Prima News.

Ostrejšie slová volil bývalý prezident Václav Klaus, ktorý požiadal víťaza volieb, aby k výkonu funkcie prezidenta pristupoval s plným rešpektom, a priaznivcov porazeného kandidáta vyzval, aby nerozpútali občiansku vojnu. (TASR)

V Česku prebieha druhé kolo prezidentských volieb.
Zdroj TASR/AP
27. 1. 2023
|
19:03
|
Svet

V druhom kole odvolil aj predseda Senátu Miloš Vystrčil. Hlasoval v Telči na Vysočine, kde aj býva. Na Twitteri zverejnil fotografiu, ktorá ho zachytáva pri vhadzovaní volebného lístka do urny. Pridal stručný text: #DyckyPavel.

V českých prezidentských voľbách tak odvolili už všetci najvyšší ústavní činitelia. 

(TASR)
27. 1. 2023
|
17:56
|
Svet

Niekoľko českých webových stránok súvisiacich s prezidentskými voľbami sa opäť stalo terčom ruských hackerov na čele s hackerskou skupinou NoName057(16), informovala bezpečnostná spoločnosť Check Point.

Medzi napadnutými stránkami bol aj web prezidentského kandidáta Petra Pavla, portál Hlídač státu či webové sídlo českého ministerstva zahraničných vecí.

Útoky by údajne mohli pokračovať aj počas víkendu, pričom by sa mohli zamerať na weby informujúce o výsledkoch volieb.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
(SITA)

27. 1. 2023
|
16:59
|
Svet

Český prezidentský kandidát Andrej Babiš očakáva "obrovskú" volebnú účasť v druhom kole volieb. Poukázal pri tom na prieskumy, ktoré naznačujú, že k urnám by mohlo prísť až 84 percent voličov. V prvom kole ich prišlo 68 percent.

"Je to referendum o Babišovi, to viete," zhodnotil podstatu volieb po odvzdaní svojho hlasu na obecnom úrade v Průhoniciach pri Prahe

"Ak majú ľudia pocit, že sa majú horšie než za Babiša, tak by toho Babiša mali voliť," odporučil český expremiér, ktorý bol v úrade v rokoch 2017 – 2021.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa neho sa v týchto voľbách rozhoduje o budúcnosti krajiny. "Máme päťkoalíciu, ktorú volilo 46 percent oprávnených voličov. Tri milióny voličov majú zastúpenie v opozícii, milión nemá zastúpenie vôbec," skonštatoval.

Od prezidenta očakáva, že by mal byť pracovitý, poznať problémy ľudí a mať prehľad v jednotlivých rezortoch.

V prípade svojho zvolenia by chcel s premiérom Petrom Fialom spolupracovať na odstránení nevraživosti v spoločnosti. Situáciu označil za "hroznú" a vyjadril potešenie, že so svojím rivalom Petrom Pavlom mali v priebehu štvrtka a piatka neútočné debaty a ukázali, že vedia spolupracovať. Ak bude zvolený Pavel, tak aj v tom prípade Babiš vyzve ľudí, aby odložili nenávisť.

SkryťVypnúť reklamu

Krátko po prípadnom zvolení za prezidenta by Babiš navštívil krajiny Vyšehradskej štvorky, kde by chcel získať podporu pre svoj mierový plán pre Ukrajinu.

Už predtým – podobne ako Pavel – avizoval, že jeho prvá cesta by mierila na Slovensko. Podľa vlastných slov je rád, že už aj bývalý predseda Vojenského výboru NATO generál Pavel prebral jeho rétoriku a hovorí o mieri. (TASR)

Český prezidentský kandidát Andrej Babiš vkladá obálku s hlasovacím lístkom do volebnej schránky v druhom kole prezidentských volieb vo volebnej miestnosti na obecnom úrade v českej obci Průhonice.
Zdroj TASR
27. 1. 2023
|
16:42
|
Svet

Prezident má v Česku podľa predsedníčky českej Poslaneckej snemovne Parlamentu veľký neformálny vplyv. Mal by ho využívať na to, aby spoločnosť upokojoval a motivoval. Markéta Pekarová Adamová odovzdala svoj hlas v Prahe.

Tohtoročnú voľbu prezidenta považuje za veľmi významnú.

"Práve v tých predchádzajúcich dvoch volebných obdobiach sme mohli vidieť, že hoci prezident v českom ústavnom poriadku má menšie právomoci než v prezidentských republikách, má obrovský neformálny vplyv, veľkú autoritu a možnosť ovplyvňovať atmosféru v spoločnosti a celkové smerovanie krajiny," uviedla predsedníčka dolnej komory parlamentu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Svoj vplyv by mal prezident využívať na to, aby spoločnosť upokojoval, pozitívne motivoval a dodával jej odvahu. "To si myslím, že z tých kandidátov spĺňa len jeden," dodala.

Kampaň bola podľa nej vyhrotená. "Hoci sme tu aj v predchádzajúcich dvoch priamych voľbách prezidenta mali vyhrotené kampane, táto prekonala očakávania a bola ešte horšia," myslí si Pekarová Adamová.

SkryťVypnúť reklamu

Vládna päťkoalícia je podľa nej pripravená spolupracovať s ktorýmkoľvek kandidátom, lebo je to v záujme ČR a jej občanov.

"Je dôležité si uvedomiť, že aj po tejto sobote tu spolu budeme ďalej žiť – či už sme volili toho alebo onoho," poznamenala.

Volebnú účasť očakáva vysokú, najmä v dôsledku mobilizačnej kampane. "Myslím si, že sa zopakuje v tej miere, v akej bola už pred 14 dňami," dodala. Vtedy hlasovalo viac než 68 percent voličov. (TASR)

Predsedníčka Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová vkladá obálku s hlasovacím lístkom do volebnej schránky v druhom kole českých prezidentských volieb
Zdroj TASR/AP
27. 1. 2023
|
16:32
|
Svet

Prvá oficiálna zahraničná cesta nového prezidenta by mala smerovať na Slovensko. Prípravy tejto návštevy s predpokladaným marcovým termínom potvrdil nový český veľvyslanec na Slovensku Jindrák.

"Obaja kandidáti avizovali, že na prvú zahraničnú návštevu zamieria na Slovensko, už som o tom hovoril aj s vašou pani prezidentkou Čaputovou a budem hovoriť aj so zvoleným kandidátom," uviedol Jindrák.

Naznačil, že návšteva by sa mala konať čo najskôr po inaugurácii nového prezidenta, ktorá je naplánovaná na 8. marca.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Súvisiaci článok Šéfredaktor Respektu: Voľby sú prakticky rozhodnuté, Zeman odíde ako gigantický lúzer Čítajte 

"Verím, že najneskôr do konca marca sa táto návšteva uskutoční," dodal. Avizoval tiež, že začiatkom februára sa na Slovensko, na svoju poslednú zahraničnú návštevu, vydá aj končiaci prezident ČR Miloš Zeman.

Jindrák bol prvým, kto v rámci 2. kola prezidentských volieb odvolil v priestoroch českej ambasády v Bratislave.

"Po štvrtkovom odovzdaní poverovacích listín to bola pre mňa druhá veľká udalosť vo funkcii veľvyslanca na Slovensku," priznal.

SkryťVypnúť reklamu

Nepochybuje, že kolegovia z ambasády, ktorí organizáciu druhého kola pripravili ešte pred jeho príchodom, urobili všetko pre bezproblémový priebeh volieb. Jindrák verí, že by mohla byť v druhom kole i vyššia účasť ako v tom predošlom.

"Pred dvomi týždňami sme tu mali necelých 600 voličov, verím, že ich bude minimálne toľko, ak nie viac," povedal.

Okrem veľvyslanectva v Bratislave môžu českí občania voliť na Slovensku aj v ďalšom zvláštnom volebnom okrsku. V priestoroch vojenského výcvikového priestoru Lešť na to majú možnosť českí vojaci, ktorí sú na Slovensku v rámci kontingentu NATO. (TASR)

27. 1. 2023
|
16:26
|
Svet

Český premiér Petr Fiala odvolil v druhom kole prezidentských volieb v Brne a svoj hlas podľa vlastných slov odovzdal kandidátovi Petrovi Pavlovi. Dúfa vo vysokú volebnú účasť. Zároveň verí, že voličov neodradila drsná kampaň.

"Videli sme kampaň, pri ktorej sa používali útoky na ľudské vášne, rozdeľovanie spoločnosti. Mala za cieľ odradiť menej rozhodnutých voličov. Vyzývam občanov, aby šli k voľbám," vyhlásil český premiér.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
(TASR)

27. 1. 2023
|
16:12
|
Svet

Prezidentský kandidát Pavel odvolil v druhom kole prezidentských volieb v obci Černouček. Do volebnej miestnosti prišiel v sprievode svojej manželky. "Mojím mottom je spolupráca, slušnosť, normálna komunikácia," vyhlásil Pavel.

Pavel naznačil, že volebná účasť by mohla byť vyššia než v prvom kole volieb, píše server Novinky.cz. Odhadol, že by mohlo prísť odvoliť až 70 percent voličov. Už pred 14 dňami volilo rekordných 68,24 percenta oprávnených voličov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ľudia by mali prísť voliť, pretože ide o veľa, uviedol. Dodal, že medzi ním a jeho protikandidátom, expremiérom Andrejom Babišom, je priepastný rozdiel.

Petr Pavel v prvom kole spred dvoch týždňov tesne zvíťazil nad Andrejom Babišom so ziskom 1,98 milióna hlasov. Pavla potom podporili viacerí neúspešní kandidáti z prvého kola - Danuše Nerudová, Pavel Fischer aj Marek Hilšer.

Babiš získal zase podporu od súčasného prezidenta Miloša Zemana a voliť ho tiež odporučili mimoparlamentné strany KSČM a Trikolóra. (TASR)

Prezidentský kandidát Pavel odvoli v druhom kole prezidentských volieb.
Zdroj TASR/AP
27. 1. 2023
|
15:02
|
Svet

Český prezident Miloš Zeman odovzdal hlas v druhom kole prezidentských volieb na Základnej škole Charlotty Garrigue Masarykovej v Lánoch. "Viete, že som konzervatívny a nemením názory v priebehu 14 dní," komentoval svoju voľbu.

Z invalidného vozíka, z ktorého vhodil do urny svoj hlas, vyjadril pred prítomnými novinári potešenie, že sa vôbec konajú slobodné voľby. Podľa vlastných slov volil rovnako ako v prvom kole. Vtedy naznačil, že jeho favoritom je expremiér Andrej Babiš, informuje TASR.

Súvisiaci článok Šéfredaktor Respektu: Voľby sú prakticky rozhodnuté, Zeman odíde ako gigantický lúzer Čítajte 

"Viete, že som konzervatívny a nemením názory v priebehu 14 dní," komentoval svoju voľbu.

"Na poriadok a pokoj ma naposledy vyzývali za normalizácie," vyhlásil dosluhujúci český prezident, narážajúc na kľúčové heslá kampane kandidáta Petra Pavla.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
(TASR)
27. 1. 2023
|
14:02
|
Svet
Dôležité

V Česku sa začalo druhé kolo prezidentských volieb, rozhoduje sa medzi Andrejom Babišom a Petrom Pavlom. Predvolebné prieskumy avizujú vysokú volebnú účasť a favorizujú Pavla. (SME)

Zdroj TASR/AP

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako zvládnuť zápal močových ciest bez antibiotík?
 2. Palubná jednotka Shell EETS otvára európske hranice
 3. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
 4. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom
 5. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem
 6. Dovolenkový raj kúsok za hranicami
 7. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
 8. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
 1. Slováci milujú grilovanie s rodinou a priateľmi, ukázal prieskum
 2. Z vernostných kariet Terno a Kraj sa stávajú už aj platobné
 3. Čítanie vytvára pre vaše deti bezpečný prístav!
 4. dm sa zameriava na ženské zdravie
 5. Generácie Y a Z budú musieť dlhšie pracovať a viac sporiť
 6. Ako si správne vybrať sporiaci účet?
 7. HYPONÁJOM, odložte hypotéku a svoj nový byt splácajte už teraz
 8. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
 1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 14 939
 2. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 062
 3. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 7 358
 4. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 6 545
 5. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 5 004
 6. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 4 053
 7. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 3 586
 8. Tesco v Levoči otvára jedinečnú predajňu 2 927
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

KĽDR sa v stredu neúspešne pokúsila vypustiť špionážny satelit na obežnú dráhu Zeme.

KĽDR zdvojnásobila vojenský program od kolapsu diplomatických rokovaní v roku 2019.


TASR 1 h
Zaplavená cesta v Toyokawe v strednom Japonsku.

Dvaja ľudia sú nezvestní a desiatky ďalších utrpeli zranenia.


TASR 2 h

Rozhovor s astrofotografom Tomášom Slovinským.


a 1 ďalší 3 h
Zrážku vlakov v Indii neprežili stovky ľudí, ďalšie utrpeli zranenia.

Ide o najhoršiu nehodu na železnici v tomto storočí.


ČTK 4 h

Sportnet

Generálny manažér Levíc Ladislav Garaj oslavuje titu v sezóne 2022/23.

Užívajme si šport, nečakajme na zakopnutia, aby sme mohli hejtovať, tvrdí generálny manažér Patriotov.


2 h
Anna Karolína Schmiedlová na Roland Garros 2023.

Pozrite si prehľad športových udalostí v sobotu 3. júna. Aký je program dňa?


Sportnet 10 h
Petra Vlhová - kalendár, program a výsledky - sezóna 2023/2024.

Sledujte s nami boj o glóbusy. Pozrite si program a výsledky Petry Vlhovej.


Sportnet 4 h
Veronika a Kika z podcastu Futbalová Neštadardka.

Vypočujte si podcast Futbalová Neštandardka.


Sportnet 19 h
SkryťZatvoriť reklamu