SME
Sobota, 25. marec, 2023 | Meniny má Marián

Ukrajina Rusko Online: Nemecko pošle Ukrajine tanky Leopard 2 a povolí to aj spojencom, píše Spiegel

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu
24. 1. 2023
|
23:00
|
Svet

Zmenu berlínskeho postoja k dodávke tankov Leopard krajine víta najväčšia nemecká opozičná strana Kresťanskodemokratická únia. Jej šéf Friedrich Merz rozhodnutie považuje za správne, aj keď podľa neho kancelár príliš dlho váhal.

Podobne sa vyjadrila šéfka výboru Spolkového snemu pre obranu Mária-Agnes Stracková-Zimmermannová z koaličnej FDP. "Rozhodovanie bolo ťažké, trvalo príliš dlho, ale nakoniec bolo nevyhnutné," povedala agentúre DPA, ktorej zdroje nemecký obrat tiež potvrdzujú.

Šéf kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak dodávky moderných strojov privítal podľa agentúry Reuters slovami, že sa "pár stoviek tankov v rukách našich tankistov" stane "údernou päsťou demokracie proti autokracii". (ČTK)

24. 1. 2023
|
21:39
|
Svet

Americká vláda nepotvrdila správy, že zvažuje dodanie tankov Abrams Ukrajine. Pentagón v súvislosti s vyhlásením Nemecka, že Kyjevu poskytne tanky Leopard, zopakoval, že Berlín prijíma suverénne rozhodnutia, ktoré USA rešpektujú.

Hovorca ministerstva obrany USA Pat Ryder zdôraznil, že tanky Abrams sú zložité stroje s náročnou údržbou. Dodal, že ukrajinská armáda musí byť najprv schopná obsluhovať a aj vykonávať údržbu takejto techniky.

Hovorkyňa Bieleho domu Karin Jean-Pierreová uviedla, že Washington si cení pomoc spojencov Ukrajine. Dodala však, že momentálne nie sú nové informácie o vojenskej podpore USA pre Ukrajinu.

Noviny The Wall Street Journal v utorkovom vydaní napísali, že USA by mohli dodávku "väčšieho počtu" tankov M1 Abrams Ukrajine oznámiť ešte tento týždeň. Agentúra AP tiež citovala amerických predstaviteľov, podľa ktorých by tento krok mohli ohlásiť v stredu. Samotné dodanie tankov by však mohlo trvať mesiace alebo až roky.

USA sú podľa agentúry AP presvedčené, že produktívnejšie by bolo Ukrajine poslať tanky Leopard, keďže ich majú mnohí spojenci a ukrajinskí vojaci by nepotrebovali taký náročný výcvik ako pri amerických tankoch Abrams.

Berlín aj Washington popreli správy, že by nemecký kancelár Olaf Scholz podmieňoval dodávku Leopardov tým, že USA pošlú Ukrajine tanky Abrams. (TASR)

24. 1. 2023
|
21:04
|
Svet

Fínsky prezident Niinistö v Kyjeve ponúkol výcvikové kapacity fínskej armády pre budúce ukrajinské tankové jednotky. Táto ponuka prišla v situácii, keď európske krajiny rokujú o dodávkach tankov Leopard na Ukrajinu.

"Sme jednou z mála krajín v Európe, ktorá ešte stále má brannú povinnosť. To znamená, že náš výcvikový systém je veľmi rozvinutý," povedal Niinistö na tlačovej konferencii s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským počas svojej vopred neohlásenej návštevy Kyjeva.

Zelenskyj na tlačovej konferencii informoval, že s fínskym prezidentom diskutovali aj o "vytvorení samostatnej platformy na posilnenie Ukrajiny obrnenými vozidlami vrátane tankov". Dodal, že Fínsko sa chce do tohto projektu zapojiť tiež.

Niinistö zdôraznil, že prebiehajúca diskusia sa netýka len jednotlivých tankov, ale "väčšej jednotky" a "spôsobu jej vybudovania".

Poznamenal súčasne, že otázka, či Fínsko dodá Ukrajine niektoré vlastné tanky typu Leopard, je stále otvorená – vysvetlil, že Fínsko musí túto záležitosť starostlivo zvážiť, aj vzhľadom na svoju dlhú hranicu s Ruskom. (TASR)

24. 1. 2023
|
20:56
|
Svet

Ruská vláda nemá v pláne obnoviť oceliarne Azovstaľ, ktoré boli zničené na jar minulého roka počas urputných bojov o prístavné mesto Mariupoľ na juhovýchode Ukrajiny.

V rozsiahlom komplexe oceliarní sa niekoľko týždňov pred ostreľovaním ruskou armádou skrývali desiatky civilistov, ako aj ukrajinskí obrancovia mesta.

Ako informoval britský denník The Guardian, predstaviteľka ruského ministerstva výstavby Julija Maximovová podľa agentúry TASS uviedla, že obnova oceliarní v Mariupoli, okupovanom Ruskom, nie je "možná ani rentabilná". Dodala, že Rusko plánuje odškodniť ľudí, ktorí pre zastavenie výroby prišli o prácu.

Po 24. februári 2022, keď ruská armáda vpadla na územie Ukrajiny, boli technológie oceliarne Azovstaľ zakonzervované. Mariupoľ bol od prvých dní vojny obliehaný ruskými jednotkami a vystavený masívnemu ostreľovaniu a bombardovaniu.

Poslednou baštou obrancov mesta boli práve oceliarne Azovstaľ, kde príslušníci pluku Azov a 36. námornej brigády ukrajinských ozbrojených síl naďalej kládli odpor okupačným ruským jednotkám. V oceliarňach — najmä v komplexe ich podzemných krytov — sa počas bojov ukrývali aj civilisti vrátane detí, seniorov a chorých.

Obliehanie Azovstaľu sa skončilo v máji, po viac ako dvoch mesiacoch. Ukrajinskí vojaci, ktorí ho bránili a prežili, sa vzdali.

Šéf samozvanej proruskej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) Denis Pušilin vtedy vyhlásil, že Azovstaľ bude zbúraný a mesto Mariupol sa zmení na letovisko.

V júni 2022 podpredseda ruskej vlády Marat Chusnullin, ktorý dohliada na obnovu okupovaných ukrajinských území, oznámil, že Azovstaľ bude naďalej fungovať "ako priemyselný park alebo miesto pre odpočinok, ale "už nie ako hutnícky komplex".

Vlani v októbri bol zverejnený aj projekt, ktorý ráta s tým, že na území Azovstaľu vznikne technopark s viacerými továrňami príbuzných odvetví. Podľa tohto projektu má byť obnovené aj činoherné divadlo, pri ktorého ostreľovaní zahynuli stovky civilistov.

Azovstaľ bol jedným z najväčších hutníckych závodov v Sovietskom zväze. Založený bol v roku 1933, prežil i nemeckú okupáciu. Po rozpade Sovietskeho zväzu bol naďalej jedným z najväčších výrobných závodov na Ukrajine a zamestnával viac ako desaťtisíc ľudí.

Od roku 2006 je súčasťou skupiny Metinvest patriacej ukrajinskému priemyselníkovi Rinatovi Achmetovovi. Ročne podnik vyrobil 5,7 milióna ton surového železa a 5,3 milióna ton konvertorovej ocele. (TASR)

Oceliarne Azovstaľ.
Zdroj TASR/AP
24. 1. 2023
|
19:19
|
Svet

Nemecko pošle Ukrajine tanky Leopard 2 a povolí to aj spojencom, ako je Poľsko, tvrdí spravodajský magazín Spiegel. Kancelár Scholz, ktorý sa ku kroku podľa serveru odhodlal po tlaku partnerov.

Krajiny ako Poľsko povolenie Berlína na vývoz Leopardov potrebujú, pretože sú to tanky nemeckej výroby.

"Rozhodnutie padlo: Nemecko dodá Ukrajine tanky typu Leopard 2," píše Spiegel, podľa ktorého pôjde najmenej o rotu tankov. V jednej rote je zvyčajne 14 tankov. Berlín prvú skupinu Leopardov dodá zo zásob bundeswehru, v strednodobom horizonte by niektoré tanky mohol dodať aj zbrojársky priemysel.

Nemeckému rozhodnutiu podľa Spiegelu predchádzali intenzívne a niekoľkodňové konzultácie so spojencami, predovšetkým so Spojenými štátmi.

Scholz vždy zdôrazňoval, že spolková republika tanky západnej výroby prípadne dodá len v zhode s nimi. Doteraz Západ napadnutú Ukrajinu podporoval tankami ešte sovietskej konštrukcie či ich modernizovanými verziami. (ČTK)

24. 1. 2023
|
19:00
|
Svet

Nemecká armáda vlastní 320 tankov Leopard 2. Všetky sú zo sérií A5, A6 a A7, no sú v rôznom stave, stupni opravy alebo pripravenosti na nasadenie, potvrdila hovorkyňa rezortu, no neuviedla koľko z nich by bolo pripravených do boja.

Nemecká armáda už pritom podľa nej nevlastní staršie tanky Leopard 1 ani modely Leopard 2 zo série A4.

Nemecká zbrojárska spoločnosť Rheinmetall okrem toho minulý týždeň informovala, že má na sklade 139 Leopardov, no z nich len 29 tankov Leopard 2 by mohlo byť pripravených do boja na jar tohto roku.

Súvisiaci článokNemecko dostalo od Poľska žiadosť o presunutie Leopardov na UkrajinuČítajte 

Týchto 29 tankov je pritom navyše v rámci výmeny prisľúbených iným krajinám. Zvyšok zásob by si podľa spoločnosti vyžadoval dlhší čas na prípravu. V utorok hovorca Rheinmetallu pre CNN spresnil, že zo zvyšku zásob - 88 tankov Leopard 1 - by mohlo byť niekoľko doručených asi za deväť mesiacov a zvyšok za rok.

Ďalší nemecký výrobca zbraní, FFG, má v zásobe 99 Leopardov, no len staršiu sériu Leopard 1, uviedol hovorca spoločnosti pre CNN. (SITA)

24. 1. 2023
|
18:17
|
Svet

Nemecká vláda by mala už v stredu schváliť žiadosť Poľska o reexport svojich tankov Leopard 2 na Ukrajinu, informovala agentúra Bloomberg s odvolaním sa na osoby oboznámené s touto záležitosťou, ktoré si neželali byť menované. (TASR)

24. 1. 2023
|
18:07
|
Svet

Počet zabitých novinárov vo svete v roku 2022 v porovnaní s predchádzajúcim rokom stúpol o 50 percent. Dôvodom sú najmä útoky na Ukrajine, v Mexiku a Haiti. Vlani zabili najmenej 67 pracovníkov médií, najviac od roku 2018. 

V Haiti v roku 2022 zabili sedem novinárov, čo je na malú 12-miliónovú ostrovnú krajinu obrovské číslo. Niektorých zabili násilné pouličné gangy, ktoré v podstate prevzali kontrolu nad hlavným mestom Port-au-Prince, no minimálne dvoch zastrelila polícia.

Súvisiaci článokZelenskyj pred vojnou odmietal paniku. Vytriezvenie prišlo po správe od CIAČítajte 

Podľa správy, ktorú zverejnil newyorský Výbor na ochranu novinárov, viac ako polovica - 35 zo 67 zabití novinárov, pripadá na tri spomenuté krajiny - Ukrajinu, Mexiko a Haiti.

V Mexiku podľa výboru zabili 13 pracovníkov médií. Iné mediálnej organizácie však uvádzajú, že zabitých bolo 15, čo by znamenalo, že rok 2022 bol pre mexických novinárov najsmrteľnejší za najmenej tri desaťročia. Na Ukrajine sužovanej ruskou vojnou vlani zabili 15 pracovníkov médií, uvádza výbor.

Výbor pritom potvrdilo, že 41 zo 67 novinárov zabili „v priamej súvislosti s ich prácou“ a v prípade ďalších 26 zabití motívy ešte vyšetrujú.

V Mexiku sú úmrtia novinárov zjavne dôsledkom toxickej zmesi násilia páchaného drogovými gangmi, miestnej politickej korupcie a nedostatočných trestov pre páchateľov.

Novinári na Ukrajine podľa výboru čelia obrovskému riziku. „Zástupcovia tlače sú počas pokrývania konfliktu často zranení pri bombardovaní a niektorí hlásia, že sa na nich ruské sily zamerali,“ uvádza výbor v správe.

V roku 2022 zabili aj štyroch novinárov na Filipínach a po dvoch v Kolumbii, Brazílii, Hondurase, Bangladéši, Indii, Mjanmarsku, Somálsku a Čade. (SITA)

Fotograf AP pri útoku na pôrodnicu v Mariupoli.
Zdroj TASR/AP
24. 1. 2023
|
18:00
|
Svet

Rusko je krajina veľká a ťažkopádna. Dlho jej trvá, kým jej dôjde, že niečo robila zle. Potom však dokáže zmeniť taktiku.V Moskve sa za posledných 11 mesiacov mnoho naučili a už nechcú ustupovať, píše novinárka Petra Procházková. (SME)

24. 1. 2023
|
17:30
|
Svet

Nemecko s ťažkými tankmi stále otáľa, na Ukrajine sa hovorí o možnosti jarnej ruskej ofenzívy. Kyjev popri vojne rieši aj politické kauzy, ktoré vrhajú tieň na ukrajinské vedenie.

Vypočujte si týždenný prehľad diania na Ukrajine.

Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Nemci váhajú, Dankov priateľ sa vyhráža, Kissinger vidí cieľ NATO"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
(SME)
24. 1. 2023
|
17:07
|
Svet

Prvýkrát od začiatku vojny rozpútanej Ruskom pricestoval na Ukrajinu fínsky prezident Sauli Niinistö. V Kyjeve sa stretol s prezidentom Zelenskym. Lídri rokovali o vytvorení platformy na posilnenie obrany Ukrajiny obrnenými vozidlami a tankmi.

Niinistö na návšteve potvrdil pokračujúcu podporu Fínska Ukrajine. Agentúra DPA pripomenula, že Fínsko pred niekoľkými dňami oznámilo, že poskytne Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc v odhadovanej hodnote 400 miliónov eur, a to vrátane ťažkého delostrelectva a munície.

Na tlačovke sa Niinistöa novinári pýtali aj na to, či Fínsko dodá Ukrajine nemecké tanky Leopard 2. Podľa neho si v prvom rade treba uvedomiť, že z európskych krajín, ktoré majú tanky Leopard, je Fínsko jediným štátom, ktorý nie je členom NATO. "Máme tiež dlhú hranicu s Ruskom - v skutočnosti druhú najdlhšiu po Ukrajine."

Fínsky prezident navštívil aj mestá Boroďanka a Buča, ktoré sa vlani na jar stali dejiskami ruských zverstiev. Niinistö si z Boroďanky ako dar od obrancov mesta odniesol ikonu namaľovanú na veku ruskej debny na muníciu. Niinistö na svojom twitterovom konte v reakcii napísal, že "zverstvá spáchané na týchto miestach by nemali zostať nepotrestané."

(TASR)
24. 1. 2023
|
16:10
|
Svet

USA sa prikláňajú k dodávke svojich tankov Abrams Ukrajine. Administratíva prezidenta Bidena by dodávku tankov mohla oznámiť už tento týždeň, píše denník The Wall Street Journal s odvolaním sa svoje zdroje z americkej vlády.

Podľa amerického denníka The Wall Street Journal by išlo širšiu dohodu s Nemeckom, v rámci ktorej by Berlín súhlasil s vyslaním menšieho počtu vlastných tankov Leopard 2 a schválil by aj dodávku väčšieho počtu tankov nemeckej výroby Poľskom a ďalšími krajinami. Dodávka by mala obsahovať "významný počet" Abramsov.

O otázke Berlín a Washington intenzívne rokovali v uplynulom týždni. Podľa denníka zlom v rokovaní nastal minulý týždeň, keď po telefonáte rokovali americký prezident Joe Biden a nemecký kancelár Olaf Scholz.

Berlín je pod čoraz väčším tlakom, aby schváli dodanie nemeckých tankov Ukrajine. Nemecká vláda to mieni urobiť len v prípade, ak USA pošlú Kyjevu svoje tanky Abrams, píše Reuters.

"Budeme musieť počkať a uvidíme, či sa (v tejto veci) posunieme. Rokujeme o tom, najmä s naším transatlantickým partnerom Spojenými štátmi," povedal ešte minulý týždeň nový minister obrany Boris Pistorius pre televíziu RTL.

Bloomberg informoval, že Nemecko povolí Poľsku poskytnúť tanky Leopard 2 Ukrajine už tento týždeň, možno v stredu. Odvolal sa pri tom na svoj zdroj. (The Guardian, SME, ČTK)

24. 1. 2023
|
15:35
|
Svet

V Rusku je nedostatok niektorých liekov, vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin. Žiada rozšíriť zásoby, aby sa uspokojil dopyt. Sankcie západných krajín sa na lieky nevzťahujú.

Dodávky do Ruska komplikujú prekážky v doprave, poistení a colným konaním spôsobenými vojnou na Ukrajine a ďalšími reštriktívnymi opatreniami, tvrdia zástupcovia priemyslu. (ČT24)

24. 1. 2023
|
15:23
|
Svet

Čínske firmy pomáhajú Rusku vo vojne na Ukrajine, informovala americká stanica CNN. Spoločnosti majú podporovať Rusko neútočným vojenským materiálom, ako sú helmy alebo nepriestrelné vesty. Nie je jasné či z poverenia čínskej vlády.

Stanica CNN sa odvoláva na dva americké zdroje, hovorila aj so zdrojmi s európskych spravodajských služieb.

Čína a Rusko v októbri minulého roka vyhlásili, že sú "priateľmi bez hraníc", Čína však verejne ruskú inváziu na Ukrajinu nepodporila a aspoň oficiálne neposkytla Rusku finančnú ani materiálnu pomoc. Správy o čínskej pomoci sa podľa spravodajských zdrojov týkajú čínskych štátnych podnikov, ktoré vojenský materiál dodávajú. Čínska centrálna vláda podporu ale nevyhnutne posvätiť nemusela, keďže nemonitoruje každý krok svojich firiem tak detailne, uvádza agentúra Bloomberg, ktorá informáciu ako prvá zverejnila.

Čínske aj americké úrady odmietli vec komentovať. Americký minister zahraničia Antony Blinken na začiatku februára navštívi Čínu a možno očakávať, že vec bude predmetom rokovaní s čínskymi partnermi.

Spojené štáty stále zhodnocujú, aká veľmi významná materiálna pomoc pre Rusko je. Biden už v prvej fáze vojny Čínu odrádzal od pomoci Rusku a varoval pred následkami. Ak sa preukáže, že čínske podniky Rusko podporujú a robí tak s vládnou podporou, bude na USA, aby zvážili svoju reakciu, píše CNN. (ČTK)

24. 1. 2023
|
15:21
|
Svet

Ukrajina má dostatok zásob uhlia a plynu na zostávajúce zimné mesiace, aj napriek opakovaným ruským útokom na energetický systém krajiny, tvrdí premiér Denys Šmyhal.

"Máme dostatok rezerv na pokračovanie a ukončenie vykurovacej sezóny v normálnom režime. V zásobníkoch máme približne jedenásť miliárd kubických metrov plynu a takmer 1,2 milióna ton uhlia," povedal. (The Guardian)

24. 1. 2023
|
14:53
|
Svet

Predseda dolnej komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin znovu navrhol skonfiškovať majetok niektorým Rusom, ktorí odišli z krajiny. Ruský parlament by mohol obmedziť automobilovú prepravu cez hranice, upozorňujú tiež ruské médiá.

S návrhom konfiškovať majetok ruských emigrantov, ktorí "urážajú Rusko, jeho obyvateľov, vojakov a dôstojníkov" prišiel už nedávno.

Majetok by sa podľa Volodina mal zabaviť tým ruským emigrantom, ktorí na Rusko "hádžu špinu", a pritom "žijú na jeho účet, dostávajú dávky, honoráre, majú v Rusku nehnuteľnosti, účty a biznis". Volodin dodal, že majetok by ponechal emigrantom, ktorí "sedia a mlčia" a neočierňujú ruských vojakov. (ČTK)

24. 1. 2023
|
14:02
|
Svet
Dôležité

Príčinou havárie vrtuľníka v meste Brovary pri Kyjeve bola zrejme chyba pilota, píšu ukrajinské médiá s odvolaním sa na zdroje z ministerstva vnútra. Vrtuľník letel príliš nízko v hustej hmle, vyplýva z doterajšieho vyšetrovania.

Na budovách pre nedostatok elektriny nesvietili signalizačné svetlá, ktoré varujú pred zrážkou. Pilot v hustej hmle podľa vyšetrovania neskoro zbadal výškovú budovu, prudko zatočil a spadol na škôlku. Nešťastie si vyžiadalo 14 obetí, zomrelo pri ňou vedenia ministerstva vnútra, vrátane ministra Denisa Monastyrského.

Vrtuľník si zvolil trasu cez Brovary z obáv pred raketovým útokom z Bieloruska, píše ukrajinský portál Strana.ua. (SME)

24. 1. 2023
|
13:21
|
Svet

Ruské útoky zabili na Ukrajine ďalších päť civilistov a šesť ľudí utrpelo zranenia. Útoky hlásili z Doneckej, Chersonskej, Charkovskej, Sumskej, Mykolajivskej, Černihivskej, Záporožskej a Luhanskej oblasti.

Súvisiaci článokPrečo je bitka o Bachmut prelomová? A čo sa mi tam páčilo? (píše Petra Procházková) Čítajte 

V Doneckej oblasti ruské sily zabili troch civilistov, uviedol gubernátor oblasti Pavlo Kyrylenko. Na Chersonskú oblasť podľa jej gubernátora Januševyča Rusi zaútočili 29-krát delostrelectvom, raketometmi a mínometmi.

Pri týchto útokoch podľa neho zomrel jeden civilista. Na mesto Šalyhyne v Sumskej oblasti ruské sily v noci útočili guľometmi, povedal gubernátor oblasti Žyvyckyj. (SITA)

24. 1. 2023
|
13:09
|
Svet

Poliaci požiadajú Úniu o kompenzáciu nákladov na nemecké tanky Leopard 2, ktoré chcú poslať Ukrajine. "Požiadame o preplatenie Európsku úniu, bude to ďalší test dobrej vôle," vyhlásil poľský premiér Mateusz Morawiecki. (The Guardian)

24. 1. 2023
|
13:05
|
Svet

Nórska polícia začala vypočúvať údajného bývalého veliteľa Vagnerovej skupiny. Ten nedávno v Nórsku požiadal o azyl. Predmetom vypočúvania je jeho pôsobenie na Ukrajine.

Andrej Medvedev (26) prekročil nórske hranice z Ruska na ďalekom severe skoro ráno 13. januára a požiadal o azyl. Vyjadril obavy o svoj život po tom, čo videl zabíjanie a zlé zaobchádzanie s ruskými väzňami, ktorí boli odvedení na ukrajinský front, aby bojovali za vagnerovcov.

"Kripos môže potvrdiť, že Andrej Medvedev je vypočúvaný," uviedla nórska Národná kriminálna agentúra. "Predtým povedal, že bol súčasťou Vagnerovej skupiny a pre Kripos je zaujímavé získať viac informácii o tomto období," dodal Kripos.

Krispos v súvislosti s výpoveďou Medvedeva nechcel uvádzať viac informácii. Tento muž má však ešte stále štatút svedka. (TASR)

24. 1. 2023
|
12:36
|
Svet

Kyjev navrhol Minsku uzavrieť pakt o neútočení, uviedol prezident Alexandr Lukašenko. Podrobnosti návrhu nezverejnil. Kritizoval západ za výcvik ukrajinských vojakov. Kyjev sa k údajnej ponuke paktu nevyjadril.

Bielorusko, ktoré je najbližším spojencom Ruska, síce nevyslalo svojich vojakov do vojny proti Ukrajine, ale poskytlo Moskve k útoku proti susednej krajine svoje územie a letisko.

Ruská armáda podniká z Bieloruska raketové útoky na Ukrajinu. Lukašenkov režim v počiatočnej fáze invázie poskytol územie ruským pozemným vojskám, ktoré z neho viedli ofenzívu na Kyjev. Ukrajina sa obáva, že by sa Bielorusko mohlo do vojny zapojiť na strane Ruska ešte intenzívnejšie. (ČT24)

24. 1. 2023
|
12:14
|
Svet

Dodanie nemeckých tankov Leopard 2 na Ukrajinu by neprinieslo "nič dobré" pre budúce rusko-nemecké vzťahy, uviedol hovorca Kremľa Peskov. Dodal, že takýto krok "po sebe zanechá trvalú stopu". (TASR)

24. 1. 2023
|
12:07
|
Svet
Dôležité

Päť ukrajinských guvernérov prišlo o funkciu, informuje denník The Guardian s odvolaním sa na ukrajinského štátneho vysielateľa Suspilne. Ide o súčasť rozsiahlych personálnych zmien, ktoré po korupčnej afére ohlásil prezident Zelenskyj.

O post mali prísť vedúci administratívy Dnepropetrovskej oblasti Valentyn Rezničenko, Záporožskej oblasti Oleksander Staruch, Kyjevskej oblasti Olexij Kuleba, Chersonskej oblasti Yaroslav Januševič a Sumskej oblasti Dmytro Žyvickij.

Rezničko požiadal o odvolanie sám, zatiaľ čo ostatní vedúci oblastných správ boli odvolaní po vzájomnej dohode, napísal server Ukrajinska pravda. O Kulebovi sa podľa informácii servera uvažuje ako o nástupcovi zástupcu šéfa ukrajinskej prezidentskej kancelárie Kyrylovi Tymošenkovi.

Odchod z funkcie ohlásili podľa agentúry Reuters aj dvaja námestníci ministra pre územný rozvoj Vyačeslav Negoda and Ivan Lukerya. (The Guardian, ČTK)

24. 1. 2023
|
11:52
|
Svet

V ruskom armádnom vedení pretrvávajú rozpory, domnieva sa britské ministerstvo obrany. Staronový náčelník generálneho štábu Valerij Gerasimov sa snaží presadiť svoju autoritu. O pozíciu prišiel jeden z kľúčových operačných veliteľov Michail Teplinskij.

Teplinskij viedol vlani v novembri v teréne relatívne úspešné stiahnutie zo západného brehu rieky Dneper a v Rusku si vyslúžil uznanie ako schopný a pragmatický vojenský líder. Nie je jasné, či Teplinskij naďalej zostáva na svojom druhom poste ako šéf výsadkových vojsk.

(ČTK)
24. 1. 2023
|
10:38
|
Svet
Dôležité

Nemecko dostalo od Poľska oficiálnu žiadosť o súhlas s presunom tankov Leopard 2 na Ukrajinu , oznámil minister obrany Mariusz Blaszczak. "Apelujem aj na nemeckú stranu, aby sa pridala ku koalícii krajín podporujúcich Ukrajinu tankami Leopard 2 ," uviedol.

Blaszczak dodal, že dodanie tankov Ukrajine je v záujme bezpečnosti celej Európy.

(The Guardian, SME)
24. 1. 2023
|
10:02
|
Svet

V otázke dodania nemeckých tankov pre ukrajinskú armádu zatiaľ nenastala žiadna zmena. Šéf NATO Jens Stoltenberg očakáva rýchle rozhodnutie. Ruský prezident Vladimir Putin podľa neho musí vedieť, že na bojisku nezvíťazí.

Preverovanie dostupnosti moderných tankov Leopard 2 v zásobách nemeckej armády a zbrojného priemyslu je podľa ministra obrany Borisa Pistoriusa takmer hotové. Podľa televízie ntv to znamená, že výsledok by mohol byť známy možno ešte v utorok. "V otázke tankov zatiaľ nie je nový postoj," povedal Pistorius.

Nemecko čelí rastúcemu tlaku, aby poskytlo svoje tanky ukrajinskej armáde, prípadne aby umožnilo spojencom, ktorí tieto tanky majú, aby ich odovzdali Ukrajine.

Tanky Ukrajina potrebuje podľa Stoltenberga na obranu a na opätovné dobytie svojich oblastí okupovaných Ruskom. Konečné rozhodnutie musí podľa neho urobiť nemecký kancelár Olaf Scholz. Ten opakovane zdôrazňuje, že Nemecko bude v otázke dodávok zbraní rokovať v prísnej zhode so spojencami.

Šéf NATO na rokovaní tiež ocenil jednotu spojencov a ich ochotu zásobovať Ukrajinu zbraňami.

(ČTK)
24. 1. 2023
|
09:55
|
Domov

Správy pre ľudí z Ukrajiny: Volkswagen несподівано змінив свого головного дизайнера cловака. Осічки останнього референдуму, школи з найкращими учнями та ваш посібник із відкриття бізнесу в Словаччині.

Сьогоднішній випуск «Актуальні новини» готовий. Anglickú verziu si môžete prečítať tu. (SME)

24. 1. 2023
|
09:36
|
Svet

Zástupca ukrajinského generálneho prokurátora Symonenko bol odvolaný zo svojho postu počas pohovoru medzi vysokými predstaviteľmi. Vyhlásenie o jeho odvolaní neuvádza žiadny dôvod na rozhodnutie. (The Guardian)

24. 1. 2023
|
09:25
|
Svet

Námestník ukrajinského ministra obrany Šapovalov odstúpil z funkcie s odvolaním sa na obvinenia médií z korupcie, ktoré sú podľa neho nepodložené. Šapovalov bol zodpovedný za zásobovanie jednotiek potravinami. (The Guardian)

24. 1. 2023
|
09:00
|
Svet

Rusko za uplynulé mesiace poslalo na Ukrajinu desaťtisíce nových vojakov, tvrdí nemenovaný predstaviteľ americkej obrany. Vojaci podľa neho urobili len malý rozdiel, keďže prišli na front "nevybavení, zle vycvičení".

Rusko vyslalo svojich vojakov ako náhradu alebo posilnenie existujúcich jednotiek namiesto toho, aby boli v novoorganizovaných a súdržných jednotkách. Noví príslušníci ruskej armády začali prichádzať na bojisko po mobilizácii 300-tisíc vojakov v októbri, dodal predstaviteľ.

V piatok predseda Zboru náčelníkov štábov ozbrojených síl USA Mark Milley povedal, že Rusko v súčasnosti utrpelo „značne viac ako 100-tisíc obetí“, vrátane zabitých a zranených pri akcii. (SITA)

24. 1. 2023
|
08:52
|
Svet

Tanky Leopard pre Slovensko a Česko budú pripravené na jar, uistil nemecký Rheinmetall. Obom krajinám ich sľúbilo Nemecko ako náhradu za ich zbrojnú pomoc Ukrajine. Nemecko prisľúbilo Slovensku 15 a Česku 14 tankov.

Spravodajskému magazínu Stern to povedal šéf zbrojovky Rheinmetall Armin Papperger.

Má ísť o vyradené a repasované kusy zo zásob Rheinmetallu. Obe krajiny už počas decembra dostali po jednom takomto stroji. Nemecko medzitým čelí stále väčšiemu tlaku, aby leopardy dodávalo na Ukrajinu, alebo aby aspoň povolilo ich reexport z tretích krajín.

"Tieto tanky patria spolkovej vláde. Môže s nimi robiť, čo chce, "zdôraznil Papperger. Rheinmetall podľa neho do konca marca opraví 29 bojových tankov Leopard 2A4, ktoré sú určené na dodanie na Slovensko a do Česka.

Hovorca koncernu povedal, že týchto 29 tankov bude pripravených v apríli či máji. (ČTK)

24. 1. 2023
|
08:21
|
Svet

Rusko napriek veľkým stratám ďalej útočí pri Bachmute a Avdijivke s cieľom ovládnuť Doneckú oblasť, uviedol ukrajinský generálny štáb. Ruské sily sa podľa neho pripravujú na rozsiahle útoky na jar alebo začiatkom leta.

Správa ukrajinského generálneho štábu čiastočne potvrdila odhad amerického Inštitútu pre štúdium vojny, podľa ktorého môžu ruské jednotky v nadchádzajúcich mesiacoch podniknúť rozhodujúcu akciu.

Šéf ukrajinskej vojenskej rozviedky Vadym Skibickyj uviedol, že jar a začiatok leta budú vo vojne rozhodujúce. Ruské vedenie chce získať do marca kontrolu nad Doneckou oblasťou a počas ofenzívy sa má pokúsiť ovládnuť aj východnú časť Luhanskej oblasti.

Ukrajina aj ISW tvrdia, že je nepravdepodobné, že by ruské sily zaútočili na Ukrajinu z Bieloruska.

Podľa generálneho štábu ruské jednotky za posledný deň vykonali deväť raketových útokov na obce v Charkovskej, Doneckej a Záporožskej oblasti a pokračujú v delostreleckom ostreľovaní. Pri Kupjansku sa podľa neho ukrajinským obrancom podarilo ruský útok odraziť.

Pri Lymane, Novopavplyvke aj v smere na Cherson zostávajú ruské jednotky v defenzíve, uviedlo vedenie ukrajinských síl, podľa ktorého ukrajinská protivzdušná obrana v noci na dnes zostrelila tri ruské bojové vrtuľníky Ka-52.

Podľa gubernátora Doneckej oblasti Pavla Kyrylenka pri ruskom ostreľovaní mesta Časiv Jar, ktoré leží neďaleko Bachmutu, zomrel najmenej jeden človek, ďalší dvaja sú zranení.

(SME, ČTK)
24. 1. 2023
|
07:41
|
Svet

Zástupca šéfa ukrajinskej prezidentskej kancelárie Tymošenko odstupuje. Na Telegrame napísal, že ešte v pondelok požiadal Zelenského o uvoľnenie z funkcie.
(The Guardian)

24. 1. 2023
|
07:35
|
Svet

Nemecký strojársky koncern Rheinmetall by mohol dodať Ukrajine 139 bojových tankov Leopard. Kancelár Scholz sa zatiaľ bráni dodávke tankov aj tomu, aby ich Ukrajine dodali iné krajiny, dostáva sa však pod tlak niektorých spojencov.

Rheinmetall by mohol dodať 29 tankov Leopard 2A4 do mája a ďalších 22 rovnakého modelu koncom roka 2023 alebo začiatkom roku 2024, uviedol hovorca spoločnosti. (The Guardian)

24. 1. 2023
|
07:14
|
Svet

Kvôli vojne sa nevzdeláva viac než päť miliónov ukrajinských detí. Situácia je ešte nepriaznivejšia pre deti na východe krajiny, kde vojna zúri už osem rokov.

Boje prebiehajúce v civilistami obývaných oblastiach na Ukrajine vyústili do zatvorenia tisícok škôl a iných vzdelávacích zariadení v dôsledku ich poškodenia alebo zničenia. Množstvo tamojších rodičov medzitým váha poslať svoje deti do školy pre obavy o ich bezpečnosť, upozornil Detský fond OSN.

Kým viac než 1,9 milióna ukrajinských detí malo prístup k online vzdelávaniu a 1,3 milióna ďalších navštevovalo kombinovanú osobnú i virtuálnu výučbu, nedávne ruské útoky na miestnu energetickú infraštruktúru spôsobili rozsiahle výpadky. To znamená, že dokonca aj virtuálne vzdelávanie sa pre tamojšie deti stalo výzvou.

V súčasnosti až dve z troch ukrajinských detí, ktoré našli útočisko v zahraničí, nie je zapojených do vzdelávacieho systému danej krajiny, podotýka UNICEF.

"Tu neexistuje tlačidlo 'pauza'. Nie je riešením jednoducho odložiť vzdelávanie detí a vrátiť sa k nemu po tom, čo budú vyriešené iné priority, bez toho, aby sa riskovala budúcnosť celej jednej generácie," dodal regionálny riaditeľ UNICEF pre Európu a centrálnu Áziu Afšan Chán. (TASR)

24. 1. 2023
|
06:36
|
Svet

Ukrajinský prezident Zelenskyj ohlásil personálne zmeny na rôznych úrovniach štátnej správy. Urobil tak po tom, čo krajinou otriasli najväčšie korupčné škandály od začiatku invázie. Zelenskyj nespomenul, koho by sa zmeny mali týkať.

Ukrajina dlhodobo bojuje s korupciou, ktorej obmedzenie je jednou z podmienok členstva krajiny v Európskej únii. Škandály by tiež mohli podkopať ochotu západných spojencov poskytovať krajine vojenskú aj finančnú pomoc.

V nedeľu ukrajinská protikorupčná polícia oznámila, že zadržala námestníka ministra infraštruktúry pre podozrenie z prijatia úplatku vo výške 400-tisíc dolárov za umožnenie dovozu generátorov elektrickej energie v septembri minulého roka.

Ukrajinské médiá súčasne s touto kauzou zverejnili, že ministerstvo obrany platilo neodôvodnene vysoké sumy za dodávky jedla pre ukrajinskú armádu. Minister obrany Oleksij Reznikov uviedol, že išlo o technickú chybu, nie korupciu.

"Už teraz existujú personálne rozhodnutia, ktoré sa týkajú činiteľov na rôznych úrovniach ministerstiev a ďalších ústredných vládnych štruktúr, ako aj v regiónoch a orgánoch činných v trestnom konaní," povedal Zelenskyj v pondelok večer vo svojom pravidelnom nočnom príhovore.

Uviedol tiež, že ukrajinská Rada národnej bezpečnosti a obrany v pondelok zakázala pracovníkom v štátnej správe odchod z krajiny okrem služobných ciest. Urobil tak v zjavnej reakcii na informácie ukrajinských médií, že námestník generálneho prokurátora Oleksij Symonenko odišiel na dovolenku do Španielska autom ukrajinského podnikateľa. Podľa agentúry Unian už bol Symonenko vyzvaný, aby odstúpil.

Podľa médií sa rozhodol podať demisiu tiež zástupca šéfa prezidentskej kancelárie Kyrylo Tymošenko. Spolu s ním by o posty mohlo prísť tiež niekoľko šéfov ukrajinských oblastí.

(ČTK)
24. 1. 2023
|
06:21
|
Svet

Prekračovať hranice Ruska autom by od marca mohli iba tí, ktorí o to vopred požiadajú, pričom úrady by ich mohli odmietnuť. Navrhuje to novela zákona, ktorú schválila v prvom čítaní Štátna duma.

"Prekračovanie hraníc sa bude uskutočňovať vo vyhradenom termíne a čase v súlade s postupom stanoveným ruskou vládou," uvádza sa v novele zákona, ktorá má podľa autorov skrátiť čakací čas na cestných hraničných priechodoch Ruskej federácie.

Opatrenie sa má týkať tak ruských občanov, ako aj cudzincov.

Dátum a čas prekročenia hranice si bude možné objednať elektronicky, pričom úrady budú môcť rezerváciu zamietnuť v prípade, ak žiadateľ "nepredloží potrebné dokumenty a informácie". Návrh počíta s tým, že opatrenie vstúpi do platnosti 1. marca 2023 a bude platiť rok.

Po začatí ruskej invázie na Ukrajinu podľa odhadov opustili Rusko státisíce ľudí. Kyjev koncom decembra varoval, že ruské vedenie sa chystá uzavrieť ruské hranice pre mužov a vyhlásiť novú vlnu mobilizácie do vojny na Ukrajine. (ČTK)

24. 1. 2023
|
00:09
|
Svet

Ukrajinský prezident  Zelenskyj podpísal  dekrét, ktorým zakázal zamestnancom v štátnej službe, aby cestovali do zahraničia z iných než služobných dôvodov. 

"Činitelia už viac nebudú môcť do zahraničia vycestovať na dovolenku či z dôvodu iných neoficiálnych účelov," povedal Zelenskyj vo svojom pravidelnom večernom prejave.

"Týka sa to všetkých predstaviteľov vlády, ako aj funkcionárov pôsobiacich na rôznych úrovniach miestnych samospráv. Týka sa to (aj) predstaviteľov orgánov činných v trestnom konaní, poslancov parlamentu, prokurátorov, a všetkých, ktorí musia pracovať pre krajinu a na jej území," uviedol prezident.

"Ak chcú teraz oddychovať, tak budú oddychovať mimo štátnej služby," dodal v tejto súvislosti.

Zelenskyj taktiež povedal, že vláda vytvorí postup na zaistenie toho, že všetci činitelia vycestujú z Ukrajiny len v prípade "skutočnej služobnej cesty". (TASR)

23. 1. 2023
|
22:44
|
Svet

Ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov  odmietol medializované tvrdenia o korupcii v súvislosti s pochybnými praktikami pri vojenskom obstarávaní, podľa ktorých armáda nakupuje potraviny za predražené ceny. 

Ukrajinské médiá totiž v sobotu obvinili rezort obrany z podpisu zmluvy na rok 2023 v celkovej hodnote 13 miliárd hrivien (vyše 322 miliónov eur) na nákup základných potravín za sumy, ktoré sú dvoj- až trojnásobne vyššie než ich aktuálne ceny v obchodoch.

"Najočividnejším cieľom sa zdá byť pokus spochybniť dôveru v ministerstvo obrany vo veľmi dôležitom období," napísal Reznikov na sociálnej sieti Facebook.

Spomínané obvinenia nemajú podľa neho žiaden faktický základ a zároveň prisľúbil vo vyšetrovaní týchto tvrdení úplnú transparentnosť.

"V skutočnosti ide o bežnú technickú chybu dodávateľa," povedal minister s tým, že miesto jednotkových cien bola za vajíčka, ktoré armáda nakupovala, uvedená cena za sto gramov. To by vysvetľovalo trojnásobne vyššiu cenu v porovnaní s maloobchodnými cenami v hlavnom meste Kyjev, píše DPA.

Náklady na dopravu vrátane rizika dodávania blízko frontu takisto viedli k vyšším cenám, upozornil Reznikov.

Nedávna správa o cenách pri vojenskom obstarávaní vyvolala rozruch na Ukrajine, ktorá je považovaná za jednu z najskorumpovanejších krajín v Európe. Prezident Zelenskyj v nedeľu vyhlásil, že korupcia nebude tolerovaná. (TASR)

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Ukrajina nepriamo priznala čiastočné obkľúčenie Bachmutu Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
 2. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
 3. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
 4. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
 5. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
 6. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
 7. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 8. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 1. Sodastream sa mení
 2. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
 3. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
 4. Marec, poberaj sa, starec - do dôchodku na úrovni
 5. Už 110 rokov súčasťou každej domácnosti. ALPA oslavuje jubileum
 6. Lekárka z Ameriky: Kvalita medicíny v Šaci na mňa zapôsobila
 7. Výšku finančných darov zvolili zákazníci Tesca vo Zvolene
 8. Najväčší súboj obnovených pamiatok prebieha online
 1. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 8 257
 2. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 5 790
 3. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 4 204
 4. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 4 063
 5. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 3 724
 6. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 3 290
 7. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 686
 8. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 2 563
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Hlava bradatého muža z časti chrámu znázorňujúcej bitku medzi mýtickými Lapitmi a Kentaurami.

Medzi fragmentami je hlava koňa, hlava mladého chlapca a hlava bradatého muža.


TASR 1 h
Francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Prezident v televíznej debate obhajoval dôchodkovú reformu.


ČTK 2 h
Tornádo v meste Rockwall v štáte Texas 20. októbra 2019.

Hlásia rozsiahle materiálne škody.


TASR 3 h
Vladimir Putin.

Galljamov písal Putinovi prejavy v rokoch 2008 až 2012.


ČTK 11 h
SkryťZatvoriť reklamu