Brno 6. februára (TASR) - Proti ničivým záplavám nie je stredná a južná Morava, päť rokov po veľkých povodniach v roku 1997, stále chránená. Ak by prišla veľká voda, škody by boli zrejme rovnaké, zástupcovia radníc sú však lepšie pripravení na záchranu životov a evakuáciu obyvateľov.
"Vieme, čo máme robiť, boli by rýchlejšie a kvalitnejšie záchranné práce," povedal dnes novinárom v Brne hovorca spoločnosti Povodie Moravy Václav Košacký.
Vodohospodári opravili od roku 1997 staré poškodené hrádze a pripravené sú i presné plány povodňových opatrení. Oblasť Moravy možno proti vode chrániť vybudovaním suchých hrádzí, ktoré v prípade záplav zadržia vodu. Ich vybudovanie na hornom toku Moravy je plánované do roku 2015. Hrádze zachytia až 30 miliónov metrov kubických vody na strednej Morave. Stavba 14 suchých hrádzí si vyžiada takmer štyri miliardy korún, povedal Košacký.
Záplavy, ktoré každoročne ohrozujú niektoré oblasti republiky, prinútili radnice miest, aby sa na toto nebezpečenstvo pripravili. Niektoré mestá majú zásoby vriec s pieskom, iné považujú za oveľa dôležitejšie rýchle vyrozumenie ľudí a odstránenie prekážok v riečnom prúde.
Otrokovice v Zlínskom kraji, ktoré záplavy postihli v roku 1997, vložili už 270 miliónov korún do protipovodňových opatrení. Celkovo sú opatrenia zatiaľ nedostatočné a okrem nákladov na stavbu hrádzí si vyžiadajú ešte asi štyri miliardy korún. "Obce sú na záplavy pripravené. Lepšie by fungovalo odovzdávanie dôležitejších informácií," dodal hovorca.
Rozsiahle povodne postihli v roku 1997 Moravu a východné Čechy. Vyžiadali si takmer 50 obetí na životoch, škody boli odhadnuté na niekoľko desiatok miliárd korún.
(spravodajkyňa TASR Dana Meissnerová) vk ed