SME
Nedeľa, 5. február, 2023 | Meniny má Agáta

Ukrajina Rusko Online: Macron nevylučuje, že Francúzsko dodá svoje tanky Leclerc Ukrajine

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti:

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu
22. 1. 2023
|
23:50
|
Svet

Počet ruských vojakov zabitých alebo zranených na Ukrajine dosahuje takmer 180-tisíc. Na ukrajinskej strane si vojna dosiaľ vyžiadala 100-tisíc mŕtvych alebo zranených vojakov a 30-tisíc zabitých civilistov. Tieto odhady zverejnila nórska armáda.

Náčelník generálneho štábu Eirik Kristoffersen v rozhovore pre televíziu TV2 nešpecifikoval, ako k týmto údajom dospeli. Moskva a Kyjev už mesiace neposkytli spoľahlivé informácie o svojich stratách.

V novembri predseda Zboru náčelníkov štábov americkej armády Mark Milley uviedol, že v radoch ruskej armády je viac ako 100-tisíc mŕtvych alebo zranených, pričom pravdepodobne podobná bilancia je aj na ukrajinskej strane. Tieto čísla nemožno nezávisle overiť.

Kristoffersen tiež povedal, že Rusko je napriek ťažkým stratám schopné pokračovať v konflikte na Ukrajine "dosť dlho". Najviac sa podľa vlastných slov obáva toho, či Ukrajina dokáže udržiavať ruské vzdušné sily mimo vojny, čo sa jej doposiaľ darí vďaka protivzdušnej obrane.

Nórsky generál okrem toho vyzval na rýchle dodanie tankov Ukrajine. "Ak Ukrajinci pôjdu počas tejto zimy do ofenzívy, potrebujú ich rýchlo," dodal. (TASR)

22. 1. 2023
|
23:33
|
Svet

Ukrajinské ministerstvo obrany poprelo medializované správy, že podpísalo zmluvu na nákup predražených potravín. Podľa agentúry AFP by bol škandál dosiaľ najhorším prípadom korupcie v ukrajinskej armáde od vypuknutia ruskej invázie.

Ukrajinské médiá v sobotu obvinili rezort obrany z podpisu zmluvy na rok 2023 v celkovej hodnote 13 miliárd hrivien (vyše 322 miliónov eur) na nákup základných potravín za sumy, ktoré sú dvoj- až trojnásobne vyššie ako ich aktuálne ceny v obchodoch.

Nákup vajíčok, ktoré v tamojších obchodoch stoja približne 18 eurocentov, bol údajne zazmluvnený na 42 centov. Za viac ako dvojnásobok ich obchodnej ceny ministerstvo údajne dohodlo aj nákup zemiakov, informoval ukrajinský web zn.ua (Zerkalo nedeli).

Ministerstvo obrany tieto správy označilo za falošné. Trvalo pritom na tom, že nakupuje relevantné potraviny v súlade so zákonom. Rezort tiež uviedol, že prešetrí, ako sa do médií dostala takáto informácia, ktorá podľa jeho vyjadrenia "poškodzuje záujmy ozbrojených síl v citlivom období".

Ministerstvo taktiež oznámilo, že vykonáva kontroly podpísaných zmlúv a chce spustiť aj interný audit. Avizovalo tiež, že v prípade odhalenia akýchkoľvek pochybení vyvodí zodpovednosť. (TASR)

22. 1. 2023
|
22:01
|
Svet
Dôležité

Ak by Poľsko odoslalo tanky Leopard Ukrajine, Berlín by nenamietal. Podľa agentúry Reuters to povedala nemecká ministerka zahraničných vecí Baerbocková vo francúzskej televízii LCI. Kancelár Scholz pritom doteraz dodávky tankov Kyjevu tretími stranami odmietal.

Tanky Leopard má množstvo krajín NATO, ale ich presun na Ukrajinu si vyžaduje súhlas Berlína.

"Nikto nám zatiaľ túto otázku nepoložil. Ale ak by nám ju položili, nepostavili by sme sa proti," povedala Baerbocková cez tlmočníčku do francúzštiny.

Moderátor sa jej znovu spýtal, či tým naozaj myslela odoslanie leopardov, a Baerbocková to potvrdila. "Áno, pochopili ste ma správne," povedala. (ČTK)

Zdroj SITA/AP
22. 1. 2023
|
21:44
|
Svet

Maroko pred týždňom poslalo Ukrajine bližšie nespresnený počet svojich tankov T-72B. Zhruba 20 marockých tankov však pred odoslaním prešlo modernizáciou v Česku. Maroko je prvou africkou krajinou, ktorá poskytla Kyjevu tanky.

O zásielke marockých tankov informoval odborný server menadefense.net.

Marocká armáda mala celkovo zhruba 300 tankov, ktoré v rokoch 1999 a 2000 kúpila od Bieloruska. Pôvodne chcela tanky sovietskej výroby nasadiť na severe krajiny ako protiváhu k alžírskym silám, píše server.

Podvozky tankov boli veľmi poškodené, marocká armáda nebola schopná ich udržať v prevádzke a boli potrebné výrazné opravy, píše server menadefense.net. Naopak, veže s kanónmi boli pomerne zachované a v českých dielňach sú na fotkách vidieť v marockých farbách, teda v púštnom maskovaní.

Maroko súhlasilo s poskytnutím tankov Kyjevu na stretnutí koordinačnej skupiny partnerov napadnutej krajiny na americkej vojenskej základni Ramstein v Nemecku vlani v apríli, dva mesiace po začiatku invázie. Severnú Afriku vtedy na stretnutí zastupovali Tunisko a Maroko. (ČTK)

22. 1. 2023
|
20:07
|
Šport

Francúzsky prezident Macron nevylúčil, že jeho krajina dodá Ukrajine svoje tanky Leclerc. Ich poskytnutie však podľa neho nesmie eskalovať konflikt, nesmie oslabiť obranyschopnosť Francúzska a musí byť realistickou a efektívnou podporou pre Ukrajinu.

Treba tiež podľa neho brať do úvahy čas potrebný na výcvik ukrajinských posádok a na dodanie tankov.

"Pokiaľ ide o tanky Leclerc, nič nie je vylúčené," povedal Macron v Paríži na tlačovej konferencii s kancelárom Olafom Scholzom po spoločnom zasadaní vlád Francúzska a Nemecka.

O tejto otázke sa bude v najbližších dňoch a týždňoch diskutovať so spojencami, konštatoval.

Agentúra AFP pripomenula, že Macron začiatkom januára súhlasil s dodaním ľahkých tankov AMX-10 RC francúzskej výroby Kyjevu. (TASR)

Emmanuel Macron na spoločnej tlačovej konferencii s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom.
Zdroj TASR/AP
22. 1. 2023
|
17:56
|
Svet

Znakom prípravy Ruska na veľkú ofenzívu na Ukrajine sú informačné kampane, ktorých cieľom je zastrašovanie civilistov. Tvrdí to tajomník ukrajinskej Bezpečnostnej rady Oleksij Danilov s tým, že Rusko neopustilo svoje maximalistické ciele.

Zo správania sa Kremľa aj médií je zrejmé, že Rusko chce stále zničiť históriu Ukrajiny, jej jazyk, kultúru a nositeľov ukrajinskej identity. "Na dosiahnutie svojho cieľa chce Putin spôsobiť Ukrajine vojenskú porážku strategickej povahy aj s týmito dôsledkami. Je to plán totálnej genocídy," poznamenal Danilov.

"Predtým, ako začnú strieľať tanky, vypustia jedovaté informačné plyny, obsahujúce klamstvá a dezinformácie," zdôraznil Danilov.

Danilov varoval pred propagandou, ktorá začína hovoriť o skutočnom štarte vojny z ruskej strany, ktorá nasadí špičkovo vycvičených vojakov, najmodernejšie zbrane, ktorými zničí veliteľstvá a centrá odporu, takže ukrajinská armáda nemá šancu.

Ruská armáda sústreďujú zdroje, zvyšuje zálohy, obnovuje bojaschopnosť a hľadá najzraniteľnejšie miesta obrany. Úlohou nepriateľa zostáva prelomiť odpor na juhu a dokončiť okupáciu Doneckej a Luhanskej oblasti. Zameria sa aj na ničenie zásobovacích trás, informoval Danilov. (Radio Sloboda)

22. 1. 2023
|
17:11
|
Svet

Ukrajinská vláda odvolala námestníka ministra pre infraštruktúru Vasyľa Lozynského. Dôvodom sú podozrenia z korupcie. Údajne mal prijať úplatok vo výške 400-tisíc dolárov. Lozynského zadržal v sobotu Národný protikorupčný úrad Ukrajiny.

Podľa tohto úradu prijal zmienený úplatok ako províziu za zmanipulovanie štátneho tendra na obstarávanie elektrických generátorov.

Lozynskyj a jeho komplici sa údajne pokúšali získať časť z 1,68 miliardy hrivien (46 miliónov dolárov), ktoré Kyjev v lete vyčlenil na nákup generátorov a iného vybavenia. Tender za úplatky prisľúbili uchádzačovi s nadhodnotenými cenami. Lozynského údajne zadržali práve vtedy, keď úplatok prijímal.

Protikorupčný úrad informoval, že na vyšetrovaní sa podieľalo 150 jeho zamestnancov. Mená komplicov Lozynského, ktorému hrozí v prípade usvedčenia až 12-ročné väzenie, dosiaľ úrad nezverejnil.

(TASR)
22. 1. 2023
|
15:54
|
Ekonomika

Zavádzanie obmedzení na ruské ropné produkty zrejme nebude napredovať podľa plánu. Krajiny uvažujú o cenových stropoch tak, aby sa ruská ropa na trhy dostala, uviedla americká ministerka financií Janet Yellenová.

Skupina G7 zaviedla cenový strop na ruskú ropu od 5. decembra, a to na úrovni 60 USD (55,42 eura) za barel (159 litrov).

Zároveň začala pracovať na zavedení stropov aj pri cenách ruských ropných produktov, pričom tie by mali vstúpiť do platnosti 5. februára. Teda v rovnaký deň, v aký začne platiť zákaz dovozu ruskej nafty do Európskej únie.

Ako povedala Yellenová novinárom v Dakare, kam pricestovala v rámci návštevy troch afrických krajín, v súčasnosti G7 sa práce na cenových stropoch finalizujú.

Jeden bude pokrývať produkty s vyššou hodnotou, ktoré sa zvyčajne predávajú s cenovou prirážkou voči cene ropy, a druhý produkty predávané so zľavou. Sem patrí napríklad vykurovací olej.

Dodala, že stanovenie nových cenových stropov sa ukázalo komplikovanejšie než v prípade cenového stropu na samotnú ropu.

Jedným z dôvodov je väčší počet produktov, pri ktorých sa rôzne stanovujú ceny, a druhým zabezpečenie pokračovania plynulých dodávok ruskej nafty na svetové trhy.

"Je to komplikovanejšie, tvrdo sme však pracovali na tom, aby sme dosiahli rovnaký cieľ ako v prípade ruskej ropy," povedala Yellenová.

"Vždy je možné, že veci sa nebudú vyvíjať podľa plánu, študovali sme však tieto trhy veľmi podrobne a sme presvedčení, že prídeme s cenovými stropmi, ktoré budú schopné docieliť to isté, čo sa nám doteraz podarilo docieliť s ropou," uviedla s tým, že nie sú vylúčené v budúcnosti určité úpravy. (TASR)

Americká ministerka financií Janet Yellenová.
Zdroj SITA/AP
22. 1. 2023
|
15:01
|
Svet

Pred dodaním zbraní, ktorými môže Ukrajina zaútočiť na územie Ruska, varoval aj predseda dolnej komory ruského parlamentu Viačeslav Volodin. Dodal, že takýmito krokmi by sa argumenty proti použitiu zbraní hromadného ničenia stali neudržateľnými. (TASR)

22. 1. 2023
|
14:33
|
Svet

Bývalý britský premiér Boris Johnson navštívil Buču a Boroďanku, ktoré patria medzi predmestia Kyjeva. Stalo sa tak po tom, čo mu na Svetovom ekonomickom fóre v Davose udelili čestné občianstvo Kyjeva.

"Je privilégium navštíviť Ukrajinu na pozvanie prezidenta Zelenského. Utrpenie ukrajinského ľudu trvá príliš dlho. Jediný spôsob, ako ukončiť túto vojnu, je vyhrať ju čo najrýchlejšie. Nastal čas na dodanie všetkých prostriedkov, ktoré Ukrajina potrebuje, aby zvíťazila. Čím skôr Putin zlyhá, tým lepšie pre Ukrajinu a pre celý svet," konštatoval Johnson.

Johsonovu cestu podporil aj úradujúci premiér Rishi Sunak. Tlačový tajomník úradu premiéra uviedol, že „premiér podporuje všetkých kolegov, ktorí ukazujú, že Spojené kráľovstvo stojí pri Ukrajine a bude ju podporovať“.

(Sky News)
Zdroj Twitter - Ukrinform
22. 1. 2023
|
14:27
|
Svet

Ruské jednotky uskutočňujú ofenzívu v Záporožskej oblasti, potvrdili ruské štátne médiá. Už skôr sa objavili informácie z oboch strán, že po niekoľkých mesiacoch stagnujúceho frontu sa tu boje tento týždeň zintenzívnili.

Moskvou dosadený predstaviteľ Záporožskej oblasti Vladimir Rogov informoval, že sa ofenzívne akcie sústreďujú v okolí dvoch miest: Orichiv, zhruba 50 kilometrov južne od Ukrajincami ovládaného oblastného hlavného mesta Záporožie, a Huljajpole, ktoré sa nachádza ďalej smerom na východ.

Ukrajinská armáda uviedla, že v Záporožskej oblasti bolo "viac než 15 obcí zasiahnutých delostreleckou paľbou". (TASR)

22. 1. 2023
|
14:02
|
Svet

Francúzsko a Nemecko budú podporovať Ukrajinu v jej boji proti Rusku tak dlho, ako to bude potrebné, vyhlásil nemecký kancelár Olaf Scholz počas návštevy Francúzska.

"Naďalej budeme poskytovať Ukrajine všetku podporu, ktorú potrebuje, tak dlho, ako to bude nevyhnutné. Spolu, ako Európania, aby sme bránili náš európsky mierový projekt," povedal Scholz v prejave, ktorým si na parížskej univerzite Sorbonne pripomenul 60 rokov od začiatku francúzsko-nemeckej povojnovej spolupráce podpísaním tzv. Elyzejskej zmluvy. Na prejave sa zúčastnil aj francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Francúzsko-nemecká spolupráca je podľa Scholza kľúčová vzhľadom na budúcnosť Európy.

"Budúcnosť, rovnako ako minulosť, spočíva v spolupráci medzi oboma našimi krajinami ako hybná sila pre zjednotenú Európu," zdôraznil nemecký kancelár.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyhlásil, že Francúzsko a Nemecko by mali byť priekopníkmi v rozvojovej Európe. Odvolal sa pritom tiež na potrebu "vybudovať nový energetický model", povzbudiť "inovácie a technológie zajtrajška" a uistiť, že Európska únia je "geopolitickou mocnosťou sama o sebe v oblasti obrany i diplomacie", cituje AFP.

"Ďakujem, pán prezident, ďakujem z celého srdca," poďakoval sa Scholz Macronovi za priateľstvo preukázané Nemecku zo strany Francúzska.

Scholz podľa agentúry DPA predniesol prejav vo francúzštine a obrátil sa aj na verejnosť. "Ďakujeme vám, naši francúzski bratia a sestry, za vaše priateľstvo," povedal. (TASR)

Olaf Scholz sa vo Francúzsku stretol s Emmanuelom Macronom.
Zdroj TASR/AP
22. 1. 2023
|
11:36
|
Svet
Dôležité

Ak Nemecko nebude súhlasiť s dodávkami tankov Leopard 2 Kyjevu, Poľsko vytvorí menšiu koalíciu krajín ochotných poslať na Ukrajinu tanky a ďalšie vojenské vybavenie. Vyhlásil to poľský premiér Mateusz Morawiecki.

Predseda poľskej vlády zdôraznil, že Varšava sa nebude len nečinne prizerať, ako Ukrajina krváca v boji proti ruskej agresii. "Kyjev a Európa v tejto vojne zvíťazia, či už s Nemeckom alebo bez neho," povedal pre agentúru PAP.

Týmito slovami reagoval na to, že členovia kontaktnej skupiny pre podporu Ukrajiny sa v piatok - pre váhanie Nemecka - nedokázali zhodnúť na dodaní nemeckých tankov Leopard Kyjevu; diskusie o tejto otázke však budú podľa spojencov pokračovať.

Súvisiaci článokNemecko s dodávkou leopardov otáľa. V čom by spočíval ich najväčší prínos pre Ukrajinu Čítajte 

Na vývoz týchto moderných tankov na Ukrajinu - a to aj z tretích krajín - je potrebný súhlas Berlína, ktorý ho zatiaľ neudelil s argumentom, že musí svoj postup skoordinovať so spojencami a zvážiť všetky "pre a proti". Poľský premiér označil postoj Nemecka k tejto otázke za neakceptovateľný.

"Od vypuknutia vojny uplynul už skoro rok. V televízii a na YouTube možno vidieť dôkazy o vojnových zločinoch ruskej armády. Čo ešte potrebuje Nemecko na to, aby sa mu otvorili oči a začalo konať v súlade s potenciálom, ktorý má nemecký štát?" spýtal sa v tejto súvislosti Morawiecki.

Podľa poľského premiéra je Nemecko ekonomickou aj vojenskou mocnosťou a malo byť preto podniknúť rozhodné kroky na pomoc Kyjevu a predovšetkým by nemalo v tomto smere sabotovať úsilie iných krajín.

Poľsko už vyjadrilo ochotu poskytnúť Ukrajine 14 bojových tankov Leopard a o ich dodaní diskutuje s ďalšími zhruba 15 krajinami. V sobotu sa s výzvou na poskytnutie týchto moderných tankov Kyjevu obrátila na Nemecko trojica pobaltských krajín - Litva, Estónsko a Lotyšsko. (TASR)

Poľský premiér Mareusz Morawiecki.
Zdroj TASR/AP
22. 1. 2023
|
11:02
|
Svet

Rusko bude mať pravdepodobne problémy s avizovaným rozširovaním armády. Rozširovanie armády bude čiastočným návratom k usporiadaniu síl v západnom Rusku zo sovietskej éry, tvrdí britské ministerstvo obrany.

Ruský minister obrany Sergej Šojgu v utorok oznámil, že v rokoch 2023 - 2026 plánujú zvýšiť počet príslušníkov ruskej armády na 1,5 milióna. Je to nárast o 11 percent oproti predtým odhalenej expanzii na 1,35 milióna.

Rozširovanie tiež zahŕňa obnovenie vojenských obvodov Moskva a Leningrad, čo je čiastočný návrat k usporiadaniu síl v západnom Rusku zo sovietskej éry, a vznik nového armádneho zboru v Karelsku pri Fínsku.

„Šojguove plány signalizujú, že ruské vedenie s vysokou pravdepodobnosťou odhaduje, že rozšírená konvenčná vojenská hrozba bude pretrvávať mnoho rokov po skončení súčasnej vojny na Ukrajine,“ konštatuje rezort s tým, že personál a vybavenie plánovanej expanzie budú pre Moskvu zrejme predstavovať problém.re Moskvu zrejme predstavovať problém.

(SITA)
22. 1. 2023
|
10:37
|
Svet

Nový nemecký minister obrany Boris Pistorius dúfa, že v čo najbližšom čase navštívi Ukrajinu. Uviedol to v rozhovore v pre noviny Bild am Sonntag. Nemecko čelí tlaku, aby Ukrajine poskytol bojové tanky Leopard 2.

"Je isté, že čoskoro pocestujem na Ukrajinu. Dokonca možno už počas najbližších štyroch týždňov," povedal Pistorius, ktorý sa funkcie ujal vo štvrtok. Nahradil Christine Lambrechtovú, ktorá rezignovala po sérii prešľapov.

Súvisiaci článokNemecko v čase vojny mení ministra obrany. Znamená to väčšiu pomoc pre Ukrajinu? Čítajte 

Podpora Ukrajine je jednou z prvoradých výziev, ktorým Pistorius čelí. Váhanie Nemecka v súvislosti s poskytovaním zbraní pre Kyjev je hlavnou témou v Nemecku i v zahraničí, konštatuje Bild am Sonntag.

Práve Pistorius zohrá kľúčovú úlohu pri dodávkach zbraní. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opakovane vyzval na dodávky bojových tankov Leopard 2 nemeckej výroby pre Kyjev. Nemecko sa k tomu doposiaľ nevyjadrilo s odvolaním sa na potrebu spolupráce so spojencami.

Na otázku, kedy padne rozhodnutie o tankoch pre Ukrajinu, Pistorius odpovedal: "Sme vo veľmi úzkom dialógu o tejto otázke s našimi medzinárodnými partnermi, v prvom rade so Spojenými štátmi."

Súvisiaci článokNemecko s dodávkou leopardov otáľa. V čom by spočíval ich najväčší prínos pre Ukrajinu Čítajte 

Vyjadrenia Pistoriusa prišli krátko po stretnutí podporovateľov Ukrajiny na leteckej základni Ramstein na západe Nemecka, kde Berlín čelil značnému tlaku, aby tanky Kyjevu poskytol, pripomína DPA.

Nemecko však doteraz nevydalo povolenie ani pre iné krajiny, ktoré by mohli dodať Ukrajine zbrane nemeckej výroby. (TASR)

22. 1. 2023
|
10:30
|
Domov

Je namieste zmeniť základnú otázku z "Kto a ako nám pomôže?" na "Komu a ako pomôžeme my?" V najbližších dňoch bude táto otázka dvojnásobne aktuálna. Na Ukrajine sa začína skutočná zima, pripomína ochranár Mikuláš Huba. (SME)

22. 1. 2023
|
10:02
|
Svet

Pokračujúca obrana Bachmutu je podľa analytikov z amerického Inštitútu pre štúdium vojny strategicky rozumným krokom aj napriek narastajúcim nákladom. Môže totiž podľa nich viesť k vyčerpaniu ruských vojsk.

Vysokopostavený predstaviteľ Bieleho domu, ktorý si želal zostať v anonymite, ešte v sobotu uviedol, že Ukrajina si nepotrebuje Bachmut udržať za každú cenu. Kyjev by sa namiesto toho mal podľa neho pripravovať radšej na rozsiahlu jarnú ofenzívu proti ruským vojakom. Podľa Inštitútu pre štúdium vojny je síce pravda, že náklady na obranu Bachmutu sú značné a pravdepodobne stoja Ukrajinu zdroje, ktoré by bolo možné využiť na začatie protiofenzívy, ale Ukrajina by za uvoľnenie mesta Rusku draho zaplatila.

"Samotný Bachmut nie je operačne ani strategicky významný, ale ak by ho ruské vojská obsadili pomerne rýchlo a lacno, mohli by dúfať v ďalšie rozšírenie operácií. Ukrajinu by to naopak donútilo budovať obranné pozície v menej priaznivom teréne," píšu analytici. Nemožno podľa nich zľahčovať ani politický význam, ktorý Bachmut má.

Ukrajinské sily teraz okolo Bachmutu zrejme vsádzajú na postupné vyčerpanie ruských jednotiek. Podobný model použili už vlani na začiatku leta, keď sa ruské vojská snažili niekoľko mesiacov prelomiť obranu v mestách Severodoneck a Lysyčansk. Druhé z miest dobyli až po ukrajinskom ústupe, pričom mesto pre Rusko nemalo žiadny operačný význam a výsledkom tejto ofenzívy bola stagnácia ruskej ofenzívy na Donbase počas celého leta a jesene minulého roka, píše Inštitút pre štúdium vojny.

"Ukrajinská obrana Bachmutu pravdepodobne prispeje k podobnému výsledku - ruské sily do oblasti prúdia od mája 2022 a zatiaľ nedosiahli žiadny operatívne významný pokrok, ktorý by vážne ohrozil ukrajinskú obranu oblasti," píše inštitút.

"Ukrajinské sily účinne sústredia ruské jednotky, vybavenie a celkové operačné zameranie na Bachmut, čím bránia Rusku v pokračovaní ofenzívy v iných častiach bojiska," dodávajú analytici.

Inštitút tiež uvádza, že Ukrajina nemôže túto situáciu využiť vo svoj prospech čiastočne aj kvôli spomaleným či oneskoreným dodávkam zbraní zo Západu. (ČTK)

22. 1. 2023
|
09:58
|
Svet

Personálne straty okupantov vzrástli o 600 vojakov na celkových 120 760 osôb, oznámilo ukrajinské velenie. Ruská armáda prišla aj o dron, päť cisterien, 12 obrnených bojových vozidiel a deväť delostreleckých systémov.

(SME)
22. 1. 2023
|
09:53
|
Svet

Ukrajinskí vojaci za uplynulý deň odrazili ruské útoky pri desiatich obciach na Donbase vrátane Bachmutu. Ruská armáda pokračuje v ofenzíve a čoraz častejšie využíva letectvo, uviedol ukrajinský generálny štáb.

Obranné sily za uplynulý deň odrazili útoky pri obci Novoselivske v Luhanskej oblasti a obciach Bilohorivka, Krasna Hora či Pervomajske v Doneckej oblasti, dodalo velenie Ukrajiny. (ČTK)

22. 1. 2023
|
09:30
|
Svet

Historička Bohunka Koklesová analyzovala tisícky fotografií vojnových reportérov dokumentujúcich ťaženie armády Slovenského štátu po boku nemeckého Wehrmachtu na ukrajinských územiach. Akú realitu videli vojnoví reportéri na Ukrajine a za akých okolností vznikali ich fotografie?

Načítavam... Fotky z krvavých území odhaľujú ľudácky kolonializmus"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
(SME)
22. 1. 2023
|
08:00
|
Svet

Nemecko stále váha, či Ukrajine poskytnúť tanky Leopard 2. Kancelár Scholz sa bojí, že by to Rusko považovalo za eskaláciu napätia. Leopardy pritom majú viaceré výhody a pre ukrajinských obrancov by boli prínosom. (SME)

Nemecký tank typu Leopard 2.
Zdroj TASR/AP
22. 1. 2023
|
07:03
|
Svet

Ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov dostal pozvánku do parlamentu. Má vysvetliť nákupy údajne predražených potravín pre armádu, o ktorých informovali ukrajinské médiá.

Marjana Bezuhlová, podpredsedníčka parlamentného výboru pre národnú bezpečnosť, obranu a tajné služby, podľa ruskojazyčnej redakcie BBC uviedla, že vecou sa už zaoberá štátna audítorská služba a polícia.

Ukrajinský portál zn.ua napísal, že ministerstvo obrany nakupovalo potraviny za niekoľkonásobne vyššie ceny, ako sú tie maloobchodné. Napríklad za jedno vajíčko platilo 17 hrivien (0,43 eur), zatiaľ čo v obchodoch stojí okolo siedmich hrivien (0,18 eur).

Bezuhlová povedala, že zasadnutie parlamentu, na ktoré dostal pozvánku minister Reznikov, sa má konať čoskoro a uskutoční sa za zatvorenými dverami.

Ministerstvo obrany sa podľa BBC k informáciám o predražených nákupoch pre armádu zatiaľ nevyjadrilo, sám Reznikov bol ešte v sobotu v Nemecku, kde sa zúčastnil na stretnutí kontaktnej skupiny pre Ukrajinu. Poradca šéfa ukrajinskej prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoljak povedal, že ak sa tieto správy potvrdia, musí byť vec vyšetrená a zodpovední ľudia prísne potrestaní. (ČTK)

Ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov.
Zdroj TASR/AP
22. 1. 2023
|
00:38
|
Svet

Ukrajine sa v piatok podarilo zmariť pokus o sabotáž ruskej prieskumnej skupiny neďaleko hranice s Ruskom v Sumskej oblasti. Informoval o tom hovorca ukrajinskej pohraničnej stráže Andrij Demčenko.

Podľa hovorcu sa skupina stiahla naspäť za rusko-ukrajinskú hranicu po tom, čo na ňu ukrajinské jednotky po odhalení spustili paľbu.

Demčenko v tejto súvislosti poznamenal, že Rusi pred novým rokom aktívne nasadzovali sabotážne prieskumné skupiny najmä v Charkovskej oblasti.

Zároveň dodal, že situácia na ukrajinskej hranici s Bieloruskom je v súčasnosti "pod kontrolou". "Spravodajské jednotky a ďalšie zložky, ktoré monitorujú situáciu v tejto oblasti, zatiaľ nezaznamenali, že by sa na území Bieloruska vytvorila úderná skupina, ktorá by mohla podniknúť inváziu. Nepriateľa však nikdy netreba podceňovať," povedal hovorca. (TASR)

21. 1. 2023
|
22:47
|
Svet

Pobočka ruskej štátnej televízie RT vo Francúzsku ukončí svoju činnosť. Jej riaditeľka Xenia Fedorovová to oznámila v reakcii na zmrazenie účtov televízie. Moskva už skôr varovala, že podnikne odvetné kroky.

Fedorovová na Twitteri napísala, že po piatich rokoch nepríjemností "dosiahli vládnuce orgány svoj cieľ: zatvorenie RT France". Podľa jej slov teraz 123 zamestnancom hrozí, že nedostanú výplatu za január a prídu o prácu.

Moskva v sobotu varovala, že voči Francúzsku podnikne za zmrazenie účtov odvetné kroky. "Zablokovanie účtov RT France vyvolá odvetné opatrenia proti francúzskym médiám v Rusku," uviedol zdroj z ruského ministerstva zahraničných vecí pre agentúry TASS a RIA Novosti. Zároveň obvinil Paríž z "terorizovania ruských novinárov" a varoval, že Moskva si tieto kroky Francúzska "zapamätá".

O zmrazení bankových účtov RT France informovali v piatok ako prvé odbory združujúce zamestnancov tohto televízneho kanálu. Ministerstvo financií v Paríži následne pre agentúru AFP uviedlo, že k zmrazeniu účtov nedošlo z iniciatívy samotného Francúzska, ale na základe najnovšieho, v poradí už deviateho balíka sankcií Európskej únie voči Rusku, ktorý bol prijatý v decembri.

Súčasťou tohto balíka je aj zablokovanie bankových účtov štyroch ruských mediálnych subjektov, ktoré sa podľa EÚ podieľajú na šírení dezinformácií, informačných manipulácií a ruskej štátnej propagandy v zahraničí. Medzi nimi je aj spoločnosť ANO TV Novosti, ktorá je vlastníkom kanálu RT France.

Vysielanie ruskej štátnej televízie RT zablokovala väčšina západných krajín už po ruskej vojenskej invázii na Ukrajinu z vlaňajšieho februára. (TASR)

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 2. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 3. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 4. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 5. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 6. Dodajte vašej pokožke šťavu
 7. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 8. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť?
 1. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 2. Tím súťažného kvízu Riskuj! vyráža za fanúšikmi do Košíc
 3. Viete, kto je Najzamestnávateľ vo finančných službách?
 4. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 5. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 6. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 8. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 13 171
 2. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 3 226
 3. Dodajte vašej pokožke šťavu 3 087
 4. Zdravie bez liekov. Lekár namiesto nich predpisuje studenú vodu 2 212
 5. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu 1 881
 6. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 1 804
 7. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 1 411
 8. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 1 112
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu