SME
Nedeľa, 5. február, 2023 | Meniny má Agáta

Ukrajina Rusko Online: Boje sa zintenzívňujú aj v Záporožskej oblasti

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti:

SkryťVypnúť reklamu

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

21. 1. 2023
|
22:47
|
Svet

Pobočka ruskej štátnej televízie RT vo Francúzsku ukončí svoju činnosť. Jej riaditeľka Xenia Fedorovová to oznámila v reakcii na zmrazenie účtov televízie. Moskva už skôr varovala, že podnikne odvetné kroky.

Fedorovová na Twitteri napísala, že po piatich rokoch nepríjemností "dosiahli vládnuce orgány svoj cieľ: zatvorenie RT France". Podľa jej slov teraz 123 zamestnancom hrozí, že nedostanú výplatu za január a prídu o prácu.

Moskva v sobotu varovala, že voči Francúzsku podnikne za zmrazenie účtov odvetné kroky. "Zablokovanie účtov RT France vyvolá odvetné opatrenia proti francúzskym médiám v Rusku," uviedol zdroj z ruského ministerstva zahraničných vecí pre agentúry TASS a RIA Novosti. Zároveň obvinil Paríž z "terorizovania ruských novinárov" a varoval, že Moskva si tieto kroky Francúzska "zapamätá".

O zmrazení bankových účtov RT France informovali v piatok ako prvé odbory združujúce zamestnancov tohto televízneho kanálu. Ministerstvo financií v Paríži následne pre agentúru AFP uviedlo, že k zmrazeniu účtov nedošlo z iniciatívy samotného Francúzska, ale na základe najnovšieho, v poradí už deviateho balíka sankcií Európskej únie voči Rusku, ktorý bol prijatý v decembri.

Súčasťou tohto balíka je aj zablokovanie bankových účtov štyroch ruských mediálnych subjektov, ktoré sa podľa EÚ podieľajú na šírení dezinformácií, informačných manipulácií a ruskej štátnej propagandy v zahraničí. Medzi nimi je aj spoločnosť ANO TV Novosti, ktorá je vlastníkom kanálu RT France.

Vysielanie ruskej štátnej televízie RT zablokovala väčšina západných krajín už po ruskej vojenskej invázii na Ukrajinu z vlaňajšieho februára. (TASR)

21. 1. 2023
|
19:03
|
Svet

Ukrajinské úrady by mali dostať telá niektorých padlých vojakov v Soledare, ktorý obsadili okupanti, oznámil Jevgenij Prigožin, veliteľ ruskej žoldnierskej skupiny Wagnerovci. Konvoj s telami odhadol na približne 20 kamiónov. (Sky News)

21. 1. 2023
|
18:27
|
Svet

Správy o náraste útokov a posilnení jednotiek okupantov v Záporožskej oblasti potvrdila aj ukrajinská armáda. Ruské akcie prirovnala k testovaniu sily ukrajinskej obrany, oznámil Jevhen Jerin z vojenskej správy v Tavrii.

Všetky pokusy okupantov sa skončili tým, že boli odhalení, čiastočne zneškodnení a prinútení k ústupu.

„Nedá sa povedať, že ide o nejakú veľkú ofenzívu. Ide o malé skupinky, plus mínus do desať ľudí, s ktorými sa nepriateľ snaží otestovať silu našej obrany. Ak by uspel, možno by v niektorých oblastiach posilnil svoju taktickú pozíciu,“ povedal Jerin.

Dodal, že teraz sa ruské jednotky snažia zaujať výhodnejšie taktické postavenie, ale nevylúčil aj silnejší nápor. „Nepriateľ zhromaždil nejaké sily. Nemá na plnohodnotný útok, ale v určitých oblastiach a smeroch môže podniknúť nejaké aktívnejšie útoky,“ povedal.

Jerin oznámil, že ukrajinská armáda nedávno zasiahla tri muničné sklady. Okupanti sa na ľavom brehu Dnepra vyhýbajú vytváraniu veľkých muničných skladov a snažia sa neustále manévrovať, aby sa vyhli úderu.

"Naša rozviedka však sleduje pohyb Rusov a pri najmenšej príležitosti strieľame," poznamenal Jerin. (Hromadske)

21. 1. 2023
|
16:48
|
Svet

V Odeskej oblasti zlikvidovali námornú mínu, ktorá sa vyplavila na pláž počas búrky. Objavili ju miestni obyvatelia medzi kameňmi. Neskôr ju zneškodnilo námorníctvo.

Námorníctvo vydalo varovanie, že búrlivé počasie pomáha privádzať na pobrežie morské míny, ktorých je v mori stále veľa. Vyzvalo občanov, aby sa nevystavovali nebezpečenstvu.

(Ukrinform)
21. 1. 2023
|
16:35
|
Svet

V Moskovskej oblasti sa konalo cvičenie protivzdušnej obrany. Cvičenie zahŕňalo systémy S-300 a zapojilo sa doň viac ako 150 vojakov a vyše 30 kusov zbraní a vojenskej techniky, oznámilo ruské ministerstvo obrany.

Na sociálnych sieťach sa objavili doteraz neoverené snímky systémov protivzdušnej obrany rozmiestnených po Moskve. Jeden z nich zachytával žeriav, ako dvíha na strechu budovy ministerstva obrany vozidlo so systémom Pancir-S1. Na ďalšom bol údajne ten istý systém neďaleko oficiálnej rezidencie prezidenta Vladimira Putina Novo-Ogarjovo pri Moskve.

(ČTK)
21. 1. 2023
|
15:45
|
Svet

Viac ako 550 medzinárodných spoločností naďalej vo väčšej či menšej miere podniká v Rusku. Mnohé z týchto spoločností sú pritom z Európy, poukazuje na to správa Yalovej univerzity.

Univerzita vedie databázu, v ktorej je 1 389 spoločností z celého sveta rozdelených do piatich kategórií podľa ich aktivít v Rusku.

Prvé tri - podnikanie „ako obyčajne“, „kupovanie času“, pri ktorom firmy v Rusku podnikajú v značnej miere, a „obmedzovanie“, keď firmy obmedzili dôležité operácie, ale pokračujú v ďalších - zahŕňajú dovedna 555 spoločností predstavujúcich takmer 40 percent databázy.

Nie je jasné, koľko tieto spoločnosti v Rusku vzhľadom na spomalenie ekonomiky a sankcie zarobia, ich prítomnosť však zdanlivo podkopáva jednotu Západu v obmedzovaní vojnovej mašinérie Kremľa.

Hovorca Európskej komisie pre Euronews poznamenal, že spoločnosti neporušujú európske sankcie, kým sa neangažujú v sankcionovaných sektoroch.

V Rusku podľa databázy Yalovej univerzity podniká „ako obyčajne“ 223 spoločností vrátane prominentných mien z Talianska (Boggi, Benetton, Calzedonia), Francúzska (Clarins, Etam, Lacoste), Nemecka (Siemens Healthineers, B. Braun) Holandska (Philips), Spojených štátov (Tom Ford, Tupperware, TGI Friday's), Číny (Alibaba, Tencent, ZTE) a leteckých spoločností Emirates Airlines, Egyptair, Qatar Airways a Turkish Airlines.

Čas „si kupuje“ 162 firiem, medzi nimi napríklad AstraZeneca a Unilever zo Spojeného kráľovstva, Bayer a Merck z Nemecka, Engie, BlaBlaCar, Total Energies a Yves Rocher z Francúzska, holandská ING Bank, švajčiarske Nestlé, Red Bull z Rakúska alebo talianska Barilla.

V procese obmedzovania aktivít je 170 spoločností. Medzi dobre známe firmy patria Adobe, Alphabet, Coca-Cola, Duolingo,JPMorgan, Microsoft z USA, Allianz a Bosch z Nemecka, Eni, Ferrero, Pirelli z Talianska, Spotify a Vattenfall zo Švédska, dánsky ?rsted a japonská Toyota.

Väčšinu alebo takmer všetky ruské operácie zastavilo 493 medzinárodných firiem, ktoré si však zachovali možnosť získavania zostatkových finančných výnosov.

Napokon sa celkom z Ruska podľa Yalovej univerzity stiahlo 341 firiem. Takými sú nemecké Aldi, Deutsche Bank, Lufthansa či Mercedes-Benz, írske Accenture, britská Asda a Vodafone, americké spoločnosti Deloitte, IBM, McDonald's, Netflix a Nike, holandský Heineken, švédska Ikea, nórsky Equinor, Nokia z Fínska, japonský Nissan či francúzsky Renault.

V tejto skupine je aj Eurovízia a rôzne športové organizácie, ktoré zakázali ruským štátnym príslušníkom zúčastniť sa na ich súťažiach. (SITA)

21. 1. 2023
|
15:35
|
Svet

Do Sumskej oblasti sa pokúsilo preniknúť z Ruska šesť ruských vojakov, obrancovia dvoch zneškodnili a straty neutrpeli, oznámil náčelník regionálnej vojenskej správy Dmytro Živytskyj.

Udalosť sa odohrala v piatok v skorých ranných hodinách pri pohraničnej obci Junakivka."Naša armáda spustila paľbu a nepriatelia utiekli,“ napísal Živytskyj a dodal, že táto noc sa v Sumskej oblasti zaobišla bez ostreľovania.

V piatok počas dňa Rusi ostreľovali dve pohraničné obce Bilopolsk a Esmansk. Dohromady 27 prevažne mínometných útokov si vyžiadalo obete. (Hromadske)

21. 1. 2023
|
15:10
|
Svet

Okupanti zvýšili ofenzívnu snahu v Záporožskej oblasti a zaujali výhodnejšie línie a pozície, tvrdí ruské velenie. Boje sa v tejto oblasti v uplynulých týždňoch po niekoľkých mesiacoch opätovne zintenzívnili, čo potvrdila aj britská rozviedka. (TASR)

21. 1. 2023
|
15:03
|
Svet

Ruska pochovala manželovu zapečatenú rakvu a potom zistila, že stále žije, tvrdí ruský portál Dožď. Žene tvrdili, že jej manžel zomrel ako člen Wagnerovej skupiny a dostala zapečatenú rakvu, úmrtný list a čestnú medailu.

Neskôr zistila, že je nažive a nachádza sa v ukrajinskej väzbe. TV Dožď má viacero svedectiev o podobných prípadoch, keď Wagnerovci zastrašovali členov rodiny, aby nekontrolovali rakvy.

Poslanec moskovskej dumy Jevgenij Stupin má informácie od príbuzných ľudí, ktorí podpísali zmluvy s Wagnerovcami, odišli bojovať na Ukrajinu a následne prerušili kontakty.

Inštitút pre štúdium vojny to vyhodnotil tak, že táto žoldnierska organizácia nemá základnú administratívu a ignoruje komunikáciu s úradmi. (Sky News)

21. 1. 2023
|
14:16
|
Svet

Na plavbu cez Bosporský prieliv čaká viac než 100 lodí naložených ukrajinskými potravinami. Dôvodom sú obštrukcie zo strany Ruska, tvrdí ukrajinský prezident Zelenskyj a vyzýva na odstránenie prekážok.

"Vyše 100 lodí prepravujúcich potraviny čaká v blízkosti Bosporu. Prečo? Pretože sa musia podrobiť inšpekciám a ruskí zástupcovia tieto inšpekcie blokujú. Tieto lode sú tam držané celé týždne," povedal Zelenskyj vo videoprejave k účastníkom medzinárodnej konferencie ministrov poľnohospodárstva v Berlíne.

Podľa Zelenského toho dlhé čakanie spôsobí zvýšenie cien potravín v Európe a môže vyvolať nestabilitu alebo aj hlad v krajinách Ázie a Afriky.

Prezident uviedol, že "ukrajinskí poľnohospodári pokračujú v obrábaní polí" napriek tomu, že Rusko neustáva v útokoch na infraštruktúru Ukrajiny, vrátane jej prístavov a dopravných sietí, a vykonáva brutálne bojové operácie v ukrajinských obilných regiónoch.

Rusko v sobotu poprelo, že by blokovalo ukrajinské lode s nákladmi obilia a obvinilo Kyjev, že pri Bospore vytvára "umelú dopravnú zápchu".

"V súčasnosti kotví v ukrajinských prístavoch a inšpekčných zónach 64 lodí. Poradie inšpekcií určuje ukrajinská strana a ruskí zástupcovia naň nemajú nijaký dosah," uvádza sa vo vyhlásení rezortu diplomacie Kremľa. (TASR)

21. 1. 2023
|
13:31
|
Svet

Na pohreb ukrajinského ministra vnútra Denysa Monastyrského prišiel aj prezident Zelenskyj. Spolu s manželkou Olenou sa zúčastnili na spomienkovej ceremónii.

Nachádzalo sa tam dovedna deväť rakiev s telami obetí havárie z ukrajinského ministerstva vnútra.

V rovnakom čase ako v Kyjeve sa konala spomienková ceremónia aj v Brovaroch, kde k nešťastiu došlo.

Obyvatelia vrátane starostu Ihora Sapožka sa rozlúčili s Olenou Ponomarenkovou a jej dcérou Milanou, ktorú rodičia v stredu ráno odvádzali do škôlky vo chvíli, keď vrtuľník havaroval.

Manžel Oleny Oleksandr prežil, keď na manželku čakal v aute pred škôlkou. Ich pohreb sa uskutoční v nedeľu v dedine Novoukrajinka v Černihivskej oblasti, odkiaľ Olena pochádzala. (TASR, ČTK)

Zdroj SITA/AP
21. 1. 2023
|
13:13
|
Svet

Rusko postihne francúzske médiá v reakcii na zmrazenie účtov ruskej štátnej televízie RT vo Francúzsku. "Zablokovanie účtov RT France vyvolá odvetné opatrenia," uviedol zdroj z ministerstva zahraničných vecí v Moskve.

Zdroj zároveň obvinil Paríž z "terorizovania ruských novinárov" a varoval, že Moskva si tieto kroky Francúzska "zapamätá".

Odbory združujúce zamestnancov RT France, ktorá má už vo Francúzsku zákaz vysielania, v piatok informovali o zmrazení bankových účtov tohto televízneho kanálu.

Ministerstvo financií v Paríži pre agentúru AFP uviedlo, že k zmrazeniu účtov nedošlo z iniciatívy samotného Francúzska, ale na základe najnovšieho, v poradí už deviateho balíka sankcií EÚ voči Rusku, ktorý bol prijatý v decembri.

Súčasťou tohto balíka je aj zablokovanie bankových účtov štyroch ruských mediálnych subjektov, ktoré sa podľa EÚ podieľajú na šírení dezinformácií, informačných manipulácií a ruskej štátnej propagandy v zahraničí.

Medzi nimi je aj spoločnosť ANO TV Novosti, ktorá je vlastníkom kanálu RT France.

Vysielanie ruskej štátnej televízie RT zablokovala väčšina západných krajín už po ruskej vojenskej invázii na Ukrajinu z vlaňajšieho februára. (TASR)

21. 1. 2023
|
12:41
|
Svet

Trojica pobaltských krajín žiada Nemecko o bezodkladné dodanie moderných tankov Leopard 2 Ukrajine. Zdôraznili, že sú potrebné na zastavenie ruskej agresie, pomoc Ukrajine a na rýchle obnovenie mieru v Európe.

"My, ministri zahraničných vecí Litvy, Estónska a Lotyšska apelujeme na Nemecko, aby teraz poskytlo Ukrajine tanky Leopard," uvádza sa vo výzve.

"Nemecko, ako popredná európska mocnosť, má v tomto smere mimoriadnu zodpovednosť," napísali ministri zahraničných vecí Litvy, Estónska a Lotyšska.

Teto pobaltské postsovietske republiky hraničiace s Ruskom sa obávajú toho, že ak Rusko uspeje na Ukrajine, budú na rade.

(TASR)
21. 1. 2023
|
12:12
|
Svet

Bol špión či nebol. Situácia okolo zavraždeného finančníka Denysa Kirjejeva je nejasná, pritom zrejme pomohol zachrániť na počiatku invázie Kyjev. Pochovali ho ako ukrajinského hrdinu. (SME)

21. 1. 2023
|
11:10
|
Svet

V Kyjeve sa koná pohreb ukrajinského ministra vnútra Denysa Monastyrského a ďalších obetí stredajšej havárie vrtuľníka v meste Brovary. Zahynulo pri nej 16 ľudí, okrem ministra vnútra aj jeho námestník a štátny tajomník.

"Dnes sa lúčime s ministrom Denysom Monastyrským, (prvým námestníkom) Jehveninom Jeninom, (štátnym tajomníkom) Jurijom Lubkovyčom a všetkými hrdinami, ktorí zahynuli pri havárii vrtuľníka," napísal poradca ukrajinského ministra vnútra Anton Heraščenko.

Zverejnil aj videozáznam, na ktorom je vidieť kolónu pohrebných vozidiel prechádzajúcich Kyjevom.

Vrtuľník s vedením ukrajinského ministerstva vnútra sa zrútil v stredu ráno pri budove škôlky v meste Brovary pri Kyjeve. Nehoda si vyžiadala dovedna 14 obetí vrátane jedného dieťaťa.

Úradujúcim ministrom vnútra Ukrajiny sa po smrti Monastyrského stal doterajší šéf ukrajinskej polície Ihor Klymenko.

(TASR)
21. 1. 2023
|
11:05
|
Svet

Rusko vo vojne na Ukrajine stratilo už 120 160 vojakov, počas piatka prišlo o život 860 ruských vojakov, informoval generálny štáb Ukrajiny.

Ruské straty podľa ukrajinského generálneho štábu dosiaľ rátajú aj 3 140 tankov, 6 256 obrnených vozidiel, 4 918 vozidiel a palivových nádrží, 2 135 delostreleckých systémov, 443 salvových raketometov, 220 systémov protivzdušnej obrany, 277 vrtuľníkov, 287 lietadiel, 1 891 dronov, 749 striel s plochou dráhou letu, 17 lodí a 193 kusov špeciálnej techniky.

(SITA)
21. 1. 2023
|
11:02
|
Ekonomika

Rusko opustilo len malý počet západných firiem, ukázala štúdia švajčiarskych vedcov. Keď Moskva začala inváziu na Ukrajinu, malo 1 404 spoločností so sídlom v Európskej únii a G7 spolu 2 405 dcérskych firiem.

Štúdia vypracovaná univerzitou v St. Gallene a inštitútom IMD v Lausanne sa pozrela na to, koľko firiem so sídlom v EÚ a v krajinách skupiny G7 (najbohatšie ekonomiky sveta) vlastne odišlo z Ruska po začiatku jeho invázie na Ukrajinu vlani vo februári.

Menej ako desať percent firiem sa zbavilo "ruských dcér"

Výsledky odhalili, že ich počet je "veľmi obmedzený", čo spochybňuje naratív, že existuje obrovský únik západných firiem z ruského trhu, uviedla Univerzita St. Gallen.

"V skutočnosti mnohé firmy so sídlom v týchto západných krajinách od invázie na Ukrajinu odolali tlaku vlád, médií a mimovládnych organizácií, aby opustili Rusko," skonštatovali vo vyhlásení vedci zo švajčiarskej univerzity.

Aj ďalšia štúdia on-line siete pre výskum sociálnych vied (Social Science Research Network, SSRN), ktorú uverejnila minulý mesiac, ukázala, že len menej ako 10 percent firiem z EÚ a G7 sa zbavilo svojich ruských dcér.

Keď Moskva začala inváziu na Ukrajinu, malo 1 404 spoločností so sídlom v EÚ a G7 spolu 2 405 dcérskych firiem, ktoré boli aktívne v Rusku. Autori štúdie Niccolo Pisani a Simon Evenett zistili, že do konca novembra sa iba 120, teda asi 8,5 percenta z nich, zbavilo aspoň jednej dcérskej firmy v Rusku.

Priemerný zisk firiem v Rusku vysoký nebol

Spoločnosti so sídlom v Spojených štátoch potvrdili viac odchodov ako firmy so sídlom v Európe a Japonsku.

Ale štúdia ukázala, že dokonca aj v prípade amerických firiem, sa od začiatku invázie úplne zbavilo svojich ruských dcér len 18 percent z nich. V rámci japonských firiem sa stiahlo z Ruska 15 percent a z EÚ odčlenilo ruské divízie len 8,3 percenta firiem.

Spomedzi západných firiem, ktoré odišli z Ruska, bola podľa štúdie 19,5 percenta nemeckých a 12,4 percenta amerických.

Z prieskumu ďalej vyplýva, že ruské divízie firiem z EÚ a G7, ktoré sa z krajiny stiahli, sa podieľali na celkovom zisku materských spoločností pred zdanením len 6,5 percenta. A v prípade celkového počtu zamestnancov to bolo 15,3 percenta.

To naznačuje, že v priemere mali odchádzajúce firmy tendenciu mať nižšiu ziskovosť a väčšiu pracovnú silu ako firmy, ktoré v Rusku zostali.

Tieto zistenia podľa švajčiarskej univerzity "spochybňujú ochotu západných firiem oddeliť sa od ekonomík, ktoré ich vlády aktuálne považujú za geopolitických rivalov". (TASR)

Ilustračné foto.
Zdroj Archív SME
21. 1. 2023
|
09:48
|
Svet

Ukrajinskí vojaci absolvujú v Poľsku výcvik s bojovými tankmi nemeckej výroby Leopard 2, povedal ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov. Označil to za pokrok k získaniu týchto tankov a zásluhy pripísal Poľsku.

Príslušníci ukrajinskej armády budú trénovať na Leopardoch napriek tomu, že sa spojenci Ukrajiny nedohodli na ich dodaní Kyjevu. Akýkoľvek transfer týchto strojov musí schváliť Nemecko.

Reznikov dúfa, že sa Berlín o tankoch čoskoro rozhodne. „Začneme týmto a potom sa posunieme ďalej. Vnímam to optimisticky. Pretože sa urobil prvý krok - začneme výcvikové misie na Leopard 2,“ dodal. (SITA)

21. 1. 2023
|
09:45
|
Svet

Boje na Ukrajine uviazli na mŕtvom bode, tvrdí britská vojenská rozviedka. Okupanti môžu podľa nej postúpiť pri Bachmute v Doneckej oblasti. Bojuje sa aj na juhu v Záporožskej oblasti a na severovýchode pri meste Kreminna v Luhanskej oblasti.

Ukrajina pri Kreminnej pravdepodobne v posledných dňoch mierne postúpila a úspešne sa bránila ruským útokom, tvrdí Londýn.

V Soledare neďaleko Bachmutu sa teraz podľa všetkého zotavujú ruské jednotky a žoldnieri súkromnej Wagnerovej skupiny. Moskva oznámila dobytie Soledaru minulý týždeň, podľa Londýna z mesta ukrajinské sily odišli začiatkom tohto týždňa.

V juhoukrajinskej Záporožskej oblasti obe strany nasadili značné množstvo vojakov. Tí medzi sebou vedú delostrelecké prestrelky a menšie potýčky a rozsiahlej ofenzíve sa vyhýbajú. Podľa amerického Inštitútu pre štúdium vojny sa ruské sily v oblasti zrejme stále pripravujú na obrannú operáciu.

"Celkovo konflikt uviazol na mŕtvom bode. Avšak existuje reálna možnosť čiastkových postupov ruských vojsk v okolí Bachmutu," píše rozviedka.

(ČTK)
21. 1. 2023
|
08:52
|
Svet

Ukrajina by sa nemala fixovať na to, aby za každú cenu udržala Bachmut. Namiesto toho by sa mala sústrediť na prípravu veľkej protiofenzívy. Pod podmienkou anonymity to uviedol vysokopostavený predstaviteľ Bidenovej administratívy.

Priemyselné mesto Bachmut, ktoré ukrajinská armáda bráni proti takmer nepretržitým ruským útokom, je v súčasnosti hlavným epicentrom bojov na východnej Ukrajine. Ťažké boje, v ktorých obe strany zaznamenávajú veľké straty, tam prebiehajú už od vlaňajšieho augusta.

Bachmut sa pre Ukrajincov stal symbolom odporu voči ruskej agresii a v decembri ho osobne navštívil aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, krátko predtým, ako sa vydal na návštevu Washingtonu.

Popredný predstaviteľ Bidenovej administratívy však v piatok vyhlásil, že zameranie sa na obranu Bachmutu zdržiava Ukrajinu od dôležitejšej úlohy: prípravy očakávanej jarnej ofenzívy na juhu krajiny, ktorá by mohla priniesť veľké územné zisky na úkor ruských okupačných síl.

Americký predstaviteľ to povedal novinárom pod podmienkou, že zachovajú jeho anonymitu a nebudú jeho slová presne citovať. Varoval, že v bojoch o Bachmut hrá čas v prospech Ruska, vzhľadom na jeho veľké delostrelecké aj ľudské kapacity.

Ovládnutie Bachmutu Ruskom by podľa uvedeného predstaviteľa neznamenalo žiaden zvrat vo vojne, pretože ukrajinské sily by sa mohli stiahnuť na iné, dobre bránené pozície.

Ukrajinská armáda by preto podľa neho nemala ďalej obetovať veľké množstvá vojakov a munície na taký strategicky nedôležitý cieľ, akým je Bachmut. Spojené štáty namiesto toho odporúčajú ukrajinskej armáde, aby svoje sily odtiaľ stiahla a umožnila ich preskupenie a prezbrojenie.

Tieto jednotky by potom mohli absolvovať výcvikové programy vedené Spojenými štátmi a následne - vybavené modernými a ťažkými zbraňami - by mohli spustiť ofenzívu na juhu Ukrajiny, uviedol citovaný americký predstaviteľ. Varoval pritom, že Ukrajinci možno nedisponujú dostatočnými kapacitami na to, aby sa pokúšali udržať Bachmut a zároveň pracovali na príprave ofenzívy, ktorá by im mohla priniesť strategické zisky.

Moderné západné zbrane potrebné pre takúto protiofenzívu už začínajú prichádzať na Ukrajinu: len v priebehu tohto týždňa to boli stovky obrnených vozidiel určených pre mobilné útočné jednotky, uviedol podľa agentúry AFP nemenovaný predstaviteľ Bidenovej administratívy. (TASR)

21. 1. 2023
|
06:41
|
Svet

Bývalý príslušník špeciálnych jednotiek amerického námorníctva SEAL Daniel W. Swift zahynul v boji na Ukrajine. Potvrdil to predstaviteľ Spojených štátov. Swift pred štyrmi rokmi dezertoval z armády.

Daniel W. Swift pochádza z amerického štátu Oregon a bojoval na strane ukrajinskej armády proti ruským okupačným silám. Zabili ho v stredu 18. januára, uvádza sa v hlásení. Bol rozvedený a zostali po ňom štyri deti.

Informačné centrum námorníctva uviedlo, že Swifta evidujú od 11. marca 2019 ako dezertéra. Získal vyznamenania za služby v Iraku a Afganistane.

"Nechcem špekulovať, prečo sa bývalý námorník ocitol na Ukrajine," doplnil predstaviteľ informačného centra. (TASR)

21. 1. 2023
|
05:52
|
Svet

Nemecký kancelár Olaf Scholz a francúzsky prezident Emmanuel Macron zhodne vyjadrili vôľu posilniť Európu. Väčšie investície by podľa nich posilnili obranné spôsobilosti a vytvorili z Európy silnejšieho partnera pre Spojené štáty.

Scholz a Macron sa takto vyjadrili pred oslavami 60. výročia podpisu Elyzejskej zmluvy o nemecko-francúzskej spolupráci. V článku pre nemecké noviny Frankfurter Allgemeine Zeitung obaja štátnici na pozadí prebiehajúcej vojny na Ukrajine načrtli hlavné body pre posilnenie zvrchovanosti Európy tak, aby jej obyvatelia mohli žiť v mieri, prosperite a slobode.

"Pre silnejšiu Európu zajtrajškov musíme dnes investovať viac do našich ozbrojených síl a základov pre obranný priemysel v Európe," napísali Macron a Scholz.

"Budeme intenzívne presadzovať ambicióznu stratégiu posilnenia konkurencieschopnosti európskeho priemyslu a európskeho prostredia, nakloneného konkurencii a inováciám," píše sa ďalej v článku. (TASR)

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 2. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 3. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 4. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 5. Dodajte vašej pokožke šťavu
 6. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 7. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 8. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť?
 1. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 2. Tím súťažného kvízu Riskuj! vyráža za fanúšikmi do Košíc
 3. Viete, kto je Najzamestnávateľ vo finančných službách?
 4. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 5. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 6. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 8. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 13 144
 2. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 3 295
 3. Dodajte vašej pokožke šťavu 3 087
 4. Zdravie bez liekov. Lekár namiesto nich predpisuje studenú vodu 2 212
 5. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu 1 873
 6. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 1 802
 7. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 1 421
 8. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 1 113
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu