SME
Nedeľa, 5. február, 2023 | Meniny má Agáta

Nemecko poskytne Ukrajine protivzdušnú obranu za miliardu, rozhodnutie o tankoch by malo padnúť čoskoro (SME Minúta)

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti:

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu
20. 1. 2023
|
21:59
|
Svet

Množstvo ruských pozemných útokov v najbližších týždňoch stúpne a v početnosti sa vyrovná raketovým útokom z posledných týždňov. Konštatoval to na stretnutí kontaktnej skupiny pre Ukrajinu taliansky minister obrany Crosetto.

"V najbližších týždňoch očakávane zostrenie vojny s exponenciálnym nárastom pozemných útokov, ktoré sa pridajú k ruským vzdušným útokom z posledného obdobia," povedal Crosetto. Pripomenul, že Moskva nedávno vycvičila viac než 300-tisíc nových brancov.

"Na vyriešenie prebiehajúcej krízy je dôležitý každý deň," povedal minister na americkej leteckej základni Ramstein v Nemecku. (TASR)

20. 1. 2023
|
21:36
|
Svet

Rakúsko prevezme z Ukrajiny na liečenie šesť ľudí, vrátane troch detí. Tí boli zranení pri páde vrtuľníka neďaleko Kyjeva. Pri nešťastí zahynulo 14 ľudí vrátane ukrajinského ministra vnútra.

Súvisiaci článokPri páde ukrajinského vrtuľníka zomreli deti aj šéf rezortu vnútra. Kto bol minister Monastyrskyj?Čítajte 

Vážne ranení majú byť transportovaní do nemocníc vo Viedni, Linzi a Štajerskom Hradci, potvrdilo rakúske kancelárstvo. Evakuácia, ktorá bola dohodnutá s ukrajinským ministerstvom vnútra, sa začala dnes.

Tri dievčatá vo veku od päť do sedem rokov a tiež dve matky a jeden otec budú v priebehu najbližších dní prepravení do Rakúska. Všetci zranení sú podľa úradu rakúskeho kancelára pri vedomí, ale potrebujú kyslík. Rakúsky kancelár Nehammer poďakoval rakúskym nemocniciam, "ktoré boli tak rýchlo ochotné prevziať a liečiť obete". (ČTK)

20. 1. 2023
|
20:57
|
Svet

Kyjev nakoniec dostane západnú vojenskú pomoc, akú na ukončenie ruskej invázie potrebuje. Povedal to šéf ukrajinskej prezidentskej kancelárie Andrij Jermak.

"Silnieme," povedal Jermak. "A všetko, čo sme ešte nedostali, dostaneme," dodal. Krátko predtým poľský minister obrany Mariusz Blaszczak na základni Ramstein oznámil, že ešte nepadlo rozhodnutie o dodaní tankov Leopard 2 nemeckej výroby pre Ukrajinu. Americký minister zahraničných vecí Lloyd Austin neskôr na tlačovej konferencii slová poľského ministra potvrdil.

Vývozné povolenie na tanky nemeckej výroby Leopard 2 udeľuje Berlín. Krajiny, ktoré ich majú vo výzbroji preto potrebujú jeho súhlas, ak sa rozhodnú poskytnúť ich inému štátu. (TASR)

20. 1. 2023
|
20:37
|
Svet

Ukrajinský prezident Zelenskyj opäť apeloval na západných spojencov, aby dodali Ukrajine moderné tanky. Iná alternatíva podľa neho totiž neexistuje. 

Zelenskyj privítal pokrok v prisľúbených dodávkach zbraní pre ukrajinskú armádu od USA a niekoľkých európskych krajín v uplynulých dňoch. "Partneri sú zásadoví vo svojom postoji - budú podporovať Ukrajinu tak, ako to bude potrebné pre naše víťazstvo," povedal v pravidelnom príhovore.

Súvisiaci článokChallenger, Bradley, Patriot. Aké zbrane dodá Západ Ukrajine?Čítajte 

"Áno, stále budeme musieť bojovať o dodávky moderných tankov, ale každý deň dávame najavo, že neexistuje žiadna alternatíva, že rozhodnutie o tankoch musí padnúť," uviedol. Najviac v súčasnosti záleží na dodacej lehote sľúbenej vojenskej techniky. "Každé opatrenie musí byť vykonané čo najrýchlejšie - pre našu obranu," dodal.

Zelenskyj žiadal spojencov, ktorý rokovali na základni v Ramsteine, aby ich pomoc jeho krajine zastavila "ruské zlo". "Povzbudzujem vás, aby ste prijali také rozhodnutia, ktoré môžu zbaviť ruské zlo akejkoľvek moci," konštatoval.

(TASR)
20. 1. 2023
|
19:53
|
Svet

Generálny tajomník NATO Stoltenberg privítal oznámenie nových dodávok zbraní Ukrajine. Podľa vlastných slov tiež očakáva ďalšiu diskusiu o dodávkach nemeckých tankov Leopard 2. 

"Konzultácie budú pokračovať," reagoval Stoltenberg na otázku, či Nemecko neškodí európskej jednote, pretože doteraz neschválilo dodanie tankov Leopard 2.

Zdôraznil, že konkrétne formy pomoci Ukrajine sa od začiatku vojny neustále vyvíjajú, pričom Nemecko patrí k spojencom, ktorí Kyjevu poskytujú najväčšiu podporu. (TASR)

20. 1. 2023
|
19:46
|
Svet

Americké ministerstvo financií označí Wagnerovu skupinu za nadnárodnú zločineckú organizáciu. Uvalí na ňu ďalšie sankcie. Uviedla to agentúra Reuters s odvolaním sa na bezpečnostného hovorcu Bieleho domu Johna Kirbyho.

 Podľa neho sa ruský prezident Putin na túto súkromnú skupinu spolieha čoraz viac. Na Ukrajine je podľa Kirbyho teraz nasadených asi 50-tisíc wagnerovcov.

Súvisiaci článokZradili Rusko, prídu o pas aj byt. Moskva chce trestať kritikov v exileČítajte 

Washington v decembri Wagnerovu skupinu obvinil z toho, že časť zbraní pre boje na Ukrajine získala aj zo Severnej Kórey. USA ukázali fotografie, ktoré to podľa nich dokladajú. Kirby poznamenal, že očakáva, že wagnerovci budú z KĽDR zbrane dostávať aj naďalej a vyzval  krajinu, aby dodávky zastavila.

Ďalšie sankcie voči žoldnierskemu zoskupeniu podľa neho Washington prijme na budúci týždeň a popri Wagnerovej skupine dopadnú aj na jej podpornú sieť na viacerých kontinentoch. (ČTK)

20. 1. 2023
|
19:42
|
Svet

Krajiny EU pracujú na desiatom balíku sankcií proti Rusku. Majú začať platiť na budúci mesiac. Agentúre Reuters to povedali diplomatické zdroje.

Nové sankcie by okrem iného obmedzili spoluprácu EÚ s Moskvou v oblasti jadrového paliva, zakázali dovoz ruských diamantov a obmedzili obchodovanie s Bieloruskom ako spojenca Kremľa.

"Nasledujúci balík sankcií bude hotový niekedy okolo tragického prvého výročia invázie," povedal diplomatický zdroj. Druhý zdroj uviedol, že "je tu ambícia" mať sankčné opatrenia v tom čase už pripravené.

Vysokopostavení diplomati z troch krajín s umierneným postojom nepovedali, kto a čo by mohlo spadať pod nový balík. Zaradenie jednotlivcov na čiernu listinu si však vo všeobecnosti ľahšie získava súhlas všetkých 27 členských krajín EÚ ľahšie, než tvrdé ekonomické sankcie.

"Je príliš skoro to potvrdiť, veď sme nedávno odklepli deviaty balík," vyhlásil vysokopostavený diplomat z inej krajiny EÚ, ktorú ešte treba presvedčiť o potrebe pohnúť sa k ďalšej sérii sankcií, keďže tá predchádzajúca bola odsúhlasená len v decembri. (TASR)

20. 1. 2023
|
19:18
|
Svet

Turecký prezident Erdogan opätovne vyjadril pripravenosť pôsobiť ako sprostredkovateľ medzi Ruskom a Ukrajinou. Konštatoval to v telefonickom rozhovore s ukrajinským prezidentom Zelenským.

Turecký prezident takisto vyjadril ľútosť nad obeťami havárie helikoptéry v ukrajinskom meste Brovary. Vyžiadala si 14 obetí vrátane vedenia ukrajinského ministerstva vnútra.

Erdogan v minulosti opakovane vyjadril pripravenosť Turecka na sprostredkovanie mierových rozhovorov medzi Ruskom a Ukrajinou a 16. januára telefonoval s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Kancelária tureckého prezidenta vtedy uviedla, že "prezident Erdogan zopakoval, že Turecko je pripravené uľahčiť a sprostredkovať nastolenie trvalého mieru medzi Ruskom a Ukrajinou". (TASR)

20. 1. 2023
|
18:59
|
Domov
Dôležité

Ministerstvo obrany sa ohradilo voči informáciám v nemeckých médiách, že by Slovensko bolo ochotné vzdať sa v prospech Ukrajiny tankov Leopard 2. Tie má dostať z Nemecka.

Informácia sa podľa slov rezortu nezakladá na pravde a od Slovenska to nepožadujú ani spojenci.

"Ani počas piatkových rokovaní v Ramsteine nezaznela oficiálna požiadavka zo strany Nemecka, aby sme tanky Leopard, takpovediac, posunuli Ukrajine," uviedol po rokovaní štátny tajomník rezortu Marian Majer.

Súvisiaci článokAnalytik Mikulecký: Tanky sú mediálna skratka, Ukrajina potrebuje všetku modernú technikuČítajte 

Dementoval aj informáciu, že sme dostali prísľub od USA o poskytnutí náhrady vo forme starších amerických tankov Abrams.

Minister obrany Jaroslav Naď na sociálnej sieti uviedol, že žiadne rokovanie o vzdaní sa tankov neprebehlo. "Nikto nás o to nepožiadal, žiadne Abramsy mám neboli ani sľúbené, ani ponúknuté. Nič z toho nie je pravda," podčiarkol. Informácie medializované v zahraničí označil za "fake news".

(TASR)
20. 1. 2023
|
18:32
|
Svet

Členovia kontaktnej skupiny pre podporu Ukrajiny sa v Nemecku nedohodli na dodaní bojových tankov Ukrajine. Poľský minister obrany Blaszczak povedal, že 15 krajín, ktoré vlastnia tanky Leopard 2 nemeckej výroby, sa zatiaľ nedohodli.

Poľsko sľúbilo dodávku 14 takýchto tankov pod podmienkou, že to urobia aj iné krajiny.

Blaszczak rokovanie označil za "dobrú diskusiu medzi spojencami" a dodal, že o dodaní tankov sa bude hovoriť na ďalších rokovaniach. Nemecký minister obrany Boris Pistorius konštatoval, že záležitosti sa hýbu vpred.

Súvisiaci článokChallenger, Bradley, Patriot. Aké zbrane dodá Západ Ukrajine?Čítajte 

Nemecko ako výrobca tankov musí ďalším krajinám dať súhlas na ich poskytnutie Ukrajine, ktorá nie je členskou krajinou NATO. Berlín zatiaľ odoláva rastúcemu tlaku o poskytnutie tankov Leopard 2 Kyjevu alebo umožneniu ich presunu z iných krajín. O dodávky tankov žiadali aj predstavitelia Ukrajiny.

Pistorius ešte pred rokovaním v Ramsteine povedal, že Nemecko "zváži všetky pre a proti" predtým, ako prijme rozhodnutie. (TASR)

20. 1. 2023
|
18:12
|
Svet

Západná výzbroj, ktorú Ukrajina dostane, je pestrá, ale jej množstvo obmedzené. Isté sú tanky Challenger 2, rôzne druhy obrnených vozidiel aj protiraketové systémy, vrátane slávnych Patriotov. (SME)

20. 1. 2023
|
18:07
|
Svet

Vysokí americkí predstavitelia naliehali na Ukrajinu, aby odložila začatie veľkej ofenzívy proti ruským silám. Ukrajina by mala počkať, pokým nebudú k dispozícii najnovšie dodávky amerických zbraní a nebude poskytnutý výcvik.

Vysoký americký predstaviteľ pod podmienkou zachovania anonymity, ktorého cituje Reuters uviedol, že USA sa pevne držia svojho rozhodnutia neposkytnúť Ukrajine tanky Abrams.

Washington doteraz odmietol poskytnúť Kyjevu tanky M1 Abrams s odvolaním sa na rozsiahlu a komplexnú údržbu a logistické problémy. (The Guardian)

20. 1. 2023
|
17:52
|
Svet

Pre Ukrajinu bude ťažké vytlačiť ruských vojakov zo svojho územia. Povedal to šéf amerického zboru náčelníkov štábov Mark Milley. Koniec vojny vidí pri rokovacom stole. (ČT24)

20. 1. 2023
|
17:39
|
Svet

Nemecká spravodajská služba informovala politikov, že Ukrajina denne stráca trojciferný počet vojakov. Informoval o tom Der Spiegel. Správa nešpecifikuje, ako sa straty počítajú a či zahŕňajú zranených a zajatých. (Kyiv Independent)

20. 1. 2023
|
16:51
|
Svet

Holandsko je ochotné zvážiť dodanie moderných stíhačiek typu F-16 Ukrajine, ak o nich Kyjev požiada, napísali holandské médiá s odvolaním na vyjadrenia holandského ministra zahraničných vecí Wopkeho Hoekstru.

Hoekstra vo štvrtok počas parlamentnej schôdze povedal, že holandská vláda by bola takejto požiadavka Kyjeva "otvorená", napísal spravodajský server NLTIMES.NL.

Holandská ministerka obrany Kajsa Ollongrenová na zasadnutí Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose povedala, že Holandsko chce pomôcť zaplatiť za moderné tanky Leopard 2, ktorých dodanie na Ukrajinu musí schváliť Nemecko.

"Čakáme na stanovisko Nemecka, ale som za snahu nájsť riešenie a poslať tanky na Ukrajinu... Zakaždým sme ukázali, že sme schopní spoločne poskytnúť Ukrajine to, čo potrebuje," povedala Ollongrenová v rozhovore pre agentúru Bloomberg, z ktorého citovali holandské médiá.

Poskytnutie moderných stíhačiek typu F-16 by bolo významným krokom v rámci vojenskej pomoci pre Ukrajinu, píše Sky News. Zároveň pripomína, že takýto krok by si vyžadoval aj komplexný výcvik ukrajinských pilotov, ktorí lietajú na starších sovietskych stíhačkách typu MiG-29. (TASR)

20. 1. 2023
|
16:09
|
Svet

Nemecko poskytne Ukrajine ďalšie zbrane a výzbroj v hodnote jednej miliardy eur. Prioritou má byť protivzdušná obrana. Celkový objem nemeckej pomoci sa tým zvýši na 3,3 miliardy eur.

Nemecké dodávky pomoci zahŕňajú protiletecké obranné systémy Patriot, samohybné protilietadlový systém Gepard, systém protivzdušnej obrany typu Iris-T SLM a riadené strely. (TASR)

20. 1. 2023
|
15:55
|
Svet

Ukrajina potrebuje akúkoľvek modernú západnú techniku, lebo čas hrá proti nej. „To, že niečo vytiahneme zo šrotu a premaľujeme, nezvráti situáciu na bojisku," hovorí bezpečnostný analytik Milan Mikulecký. (SME)

Milan Mikulecký
Zdroj Archív MM
20. 1. 2023
|
15:44
|
Svet

Maďarsko blokuje uvoľnenie finančných prostriedkov vo výške 500 miliónov eur určených na vojenskú pomoc Ukrajine, informuje portál Euronews. Na uvoľnenie prostriedkov je potrebný jednomyseľný súhlas všetkých 27 členských štátov.

Traja diplomati z rôznych krajín Európskej únie portálu potvrdili, že Maďarsko zatiaľ vetuje vyplatenie prostriedkov z Európskeho mierového nástroja, pričom jeden zo zdrojov to označil za „porušenie džentlmenskej dohody“ a „pokus o podkopanie jednoty EÚ“.

Euronews kontaktoval maďarské úrady so žiadosťou o reakciu.

Rokovania v pracovnej skupine podľa jedného z diplomatov ďalej pokračujú a problému by sa mali venovať na pondelkovom stretnutí ministrov zahraničných vecí.

EÚ dosiaľ v šiestich tranžiach vyplatila Ukrajine cez EPF na vojenské vybavenie 3,1 miliardy eur, teda viac ako polovicu z 5,5 miliardy eur alokovaných do fondu na obdobie 2021 - 2027. (SITA)

20. 1. 2023
|
15:30
|
Svet

Ruské sily vypálili na ukrajinské mesto Kramatorsk v Doneckej oblasti tri rakety namierené na civilnú infraštruktúru, pričom poškodili materskú školu, školu, kliniku a susedné obytné budovy. Jeden civilista prišiel o život.

Pre ukrajinskú štátnu televíziu to povedal gubernátor oblasti Pavlo Kyrylenko.

Kyrylenko ešte predtým v piatok uviedol, že ruské sily v regióne za uplynulých 24 hodín zaútočili na viac ako 20 obcí, pričom zabili štyroch civilistov a troch zranili. (SITA)

20. 1. 2023
|
15:04
|
Svet

Nemecká Federálna spravodajská služba je znepokojená vysokými stratami, ktoré utrpela ukrajinská armáda v boji o strategicky dôležité mesto Bachmut na východe krajiny. Ukrajinská armáda údajne stráca každý deň trojciferný počet vojakov.

Podľa informácií nemeckého denníka Spiegel o tom informovala zahraničná spravodajská tento týždeň na tajnom stretnutí bezpečnostných politikov v Bundestagu.

Federálna spravodajská služba varovala, že prevzatie Bakhmutu Rusmi by malo vážne následky, pretože by to Rusku umožnilo urobiť ďalší pokrok vo vnútrozemí.

Služba tiež uviedla, že ruská armáda konala v Bakhmute s nemilosrdnosťou. Na brífingu sa uvádzalo, že Rusko momentálne vrhá vojakov dopredu ako potravu pre delá a že vysoké straty vo vlastných ozbrojených silách zrejme nehrajú v ruskej vojnovej taktike žiadnu rolu. (SME)

20. 1. 2023
|
14:50
|
Svet

Spojenci podporujúci Ukrajinu sa zatiaľ nezhodli na tom, či Ukrajine poskytnúť nemecké tanky Leopard, rozhodnutie ale padne čoskoro. Podľa nemeckého ministra obrany Pistoriusa existujú dobré dôvody za aj dobré dôvody proti.

Očakáva však, že rozhodnutie padne rýchlo. "Neviem, či to bude o týždeň, o dva, alebo zajtra," povedal počas rokovaní na americkej leteckej základni Ramstein v Nemecku.

Zdôraznil však, že ak rozhodnutie bude kladné, chce byť pripravený, aby mohol okamžite konať, preto nariadil preveriť, aké armádne a priemyselné zásoby rôznych typov leopardov má Nemecko k dispozícii.

Súvisiaci článokNemecko v čase vojny mení ministra obrany. Znamená to väčšiu pomoc pre Ukrajinu? Čítajte 

Poskytnutie Leopardov Ukrajincom čeliacim ruskej invázii žiada od spolkovej vlády Olafa Scholzca domáca opozičná konzervatívna únia CDU / CSU a tiež vládni Zelení a liberálni slobodní demokrati (FDP).

Tlak na Berlín vyvíjajú tiež niektoré štáty na čele s Poľskom. Poľsko a tiež Fínsko už verejne oznámili, že sú ochotné niektoré svoje leopardy Ukrajine odovzdať.

Na to je ale potrebný súhlas Nemecka, hoci Poľsko naznačuje, že je pripravené aj na neštandardný postup. O udelení nemeckého súhlasu, aby tretie štáty mohli Ukrajine nemecké tanky dať, sa však podľa Pistoriusa nerozhodlo.

Pistorius tiež povedal, že témou rokovania neboli americké tanky Abrams. Tie sú však podľa USA pre Ukrajinu nevhodné, lebo majú turbínový motor, ktorý je náročný na údržbu. Nevýhodou je tiež vysoká spotreba paliva..

Nemecké médiá v posledných dňoch uvádzali, že Scholz dodávku leopardov podmienil tým, že USA odovzdajú Ukrajine tanky Abrams. To ale Scholzov hovorca Steffen Hebestreit na dnešnej tlačovej konferencii v Berlíne poprel.

"Je ťažko predstaviteľné, že by nemecký kancelár americkému prezidentovi diktoval podmienky a kládol požiadavky," povedal. Dodal, že Nemecko chce postupovať v prísnej zhode so spojencami, predovšetkým s USA. (ČTK)

20. 1. 2023
|
14:44
|
Svet

Český veľvyslanec v Izraeli Stropnický sa na ambasáde v Tel Avive stretol s proruským aktivistom Jovanovičom. Minister zahraničných vecí Lipavský to označil za vážne pochybenie.

Fotografiu s českým diplomatom zverejnil Jovanovič na sociálnej sieti Facebook. Stretnutie podľa neho trvalo približne dve hodiny.

"Bola to čisto diplomatická, zdvorilostná návšteva. Oboznámil nás s oficiálnou politikou Českej republiky a tiež s tým, ako on hodnotí aj z oficiálneho pohľadu situáciu v Izraeli – politicky aj obchodne," vysvetlil zámer schôdzky Jovanovič.

Šéf českej diplomacie však konanie veľvyslanca kritizuje. "Jeho úlohou je svedomito reprezentovať českú diplomaciu, čo je rozhodne v rozpore s tým, že sa stretáva a fotografuje s čelnými predstaviteľmi proruskej dezinformačnej scény," komentoval situáciu Lipavský.

Od Stropnického si vyžiadal detailný zápis z tejto schôdzky. Na budúci týždeň chce na základe toho rozhodnúť o ďalšom postupe. Podpredseda Poslaneckej snemovne Jan Bartošek ministra požiadal o prešetrenie a vyvodenie jasných dôsledkov.

"Martin Stropnický nie je žiadny nevedko, podľa mňa je jedinou možnosťou neodkladná rezignácia," napísal na Twitteri Bartošek.

Stropnický stretnutie komentoval slovami, že si neoveroval minulosť a aktivity Jovanoviča. "Nemôžem mať prehľad o tom, kto pôsobí na dezinformačnej scéne u nás," povedal diplomat.

Žarko Jovanovič v Česku prevádzkuje internetovú televíziu Raptor, ktorá je označovaná ako dezinformačné médium. Spolupracuje tiež s ruskou televíziou Zvezda a vystupoval aj na protestoch proti vláde Petra Fialu.

(TASR)
20. 1. 2023
|
14:32
|
Svet

Sily samozvanej Doneckej ľudovej republiky tvrdia, že ruské jednotky prevzali kontrolu nad obcou Kliščijevka južne od Bachmutu. Jej dobytie už včera oznámil Jevgenij Prigožin, zakladateľ Wagnerovej skupiny.

Podľa amerického Inštitútu pre štúdium vojny to bolo prvýkrát, čo Prigožin osobne informoval o údajnom ruskom vojenskom úspechu. Podnikateľ blízky Kremľa, ktorý podľa pozorovateľov súperí o moc s predstaviteľmi ruského ministerstva obrany, tiež uviedol, že výlučne jeho žoldnieri sú zodpovední za postup južne od Bachmutu.

Dobytie Kliščijevky oznámilo aj ruské ministerstvo obrany, podľa ktorého sa tak ruským vojakom podarilo s prispením leteckej podpory. O Wagnerovej skupine sa vôbec nezmienilo.

Ministerstvo obrany uviedlo, že "oslobodilo" aj dedinu Lobkove v Záporožskej oblasti na juhu Ukrajiny.

Prigožinovo oznámenie vyvolalo medzi ruskými vojenskými bloggermi širokú diskusiu o operačnom význame ruského dobytia osady, píše ISW. V Kliščijivke pred vojnou žilo okolo 400 ľudí.

Podľa ruskojazyčného webu BBC obec pokrýva prístupy ako k strategickému dopravnému uzlu Bachmut, tak k diaľnici vedúcej z Kosťantinevky, cez ktorú je zásobovaná ukrajinská posádka. Ruské jednotky sa teraz snažia Bachmut obkľúčiť zo severu, kde viedli útok na Soledar, aj z juhu. (ČTK)

20. 1. 2023
|
14:02
|
Domov

Slovensko dostalo z fondu Únie ďalších 41,9 milióna eur ako náhradu za pomoc Ukrajine brániacej sa ruskej invázii. Rezort obrany použije peniaze na nákup munície a nových technológií pre slovenskú armádu.

"Slovensko sa od začiatku ruskej invázie správa v súvislosti s pomocou poskytovanou Ukrajine zodpovedne a má jasné hodnotové ukotvenie, vďaka čomu je v očiach svojich spojencov spoľahlivým a konštruktívnym partnerom. Sme odhodlaní Ukrajine naďalej pomáhať materiálne, humanitárne aj vojensky a dopomôcť jej k oslobodeniu," uviedol dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

Slovensko už dostalo koncom minulého roka z Európskeho mierového nástroja refundáciu za pomoc Ukrajine v hodnote 40,2 milióna eur. Na úrovni Európskej únie sa podľa neho diskutuje o postupe zvýšenia celkového finančného stropu pre tento mimorozpočtový nástroj, a to v súvislosti s potrebou zaistenia ďalšej udržateľnej podpory Ukrajiny.

Od začiatku ruskej invázie venovala Slovenská republika Ukrajine pomoc v celkovej hodnote približne 167,8 milióna eur. Súčasťou slovenskej pomoci bol okrem systému protivzdušnej obrany S-300 aj odmínovací systém Božena, päť vrtuľníkov, munícia, palivo či ručné zbrane. Slovensko Ukrajine darovalo aj 30 bojových vozidiel pechoty BVP-1, za ktoré postupne získa od Nemecka 15 bojových tankov Leopard 2A4.

Európsky mierový nástroj vznikol v roku 2021 so zámerom posilniť bezpečnostné a obranné spôsobilosti členov Únie aj jej partnerov a podporovať zachovanie mieru, medzinárodnej bezpečnosti a stability vo svete. (TASR)

20. 1. 2023
|
13:19
|
Svet

Prvý humanitárny konvoj OSN dorazil do oblasti neďaleko ukrajinského mesta Soledar, ktoré sa v uplynulých týždňoch stalo dejiskom najtvrdších bojov na východe Ukrajiny, oznámila táto svetová organizácia.

"Naši kolegovia na Ukrajine práve dorazili do vládou kontrolovaných oblastí v blízkosti Soledaru vo východoukrajinskej Doneckej oblasti," povedal novinárom v Ženeve hovorca Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) Jens Laerke.

Ako dodal, ide o prvý konvoj OSN, ktorý do tejto oblasti prišiel od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.

Konvoj zložený z troch nákladných vozidiel vyrazil skoro ráno z mesta Dnipro a bol naložený potravinami, vodou, hygienickými pomôckami a liekmi pre 800 ľudí, spresnil Laerke.

"Nedávne boje v Soledare a jeho okolí zapríčinili rozsiahlu deštrukciu a zanechali tam ľudí, ktorí naliehavo potrebujú humanitárnu pomoc," dodal hovorca s tým, že pomoc je určená pre civilné obyvateľstvo.

OSN dúfa, že do danej oblasti bude schopná vyslať ešte ďalšie humanitárne konvoje. Možnosť prístupu do jednotlivých lokalít je však potrebné vyhodnocovať na dennej báze.

Na otázku, či ďalší konvoj príde aj to samotného vojnou zničeného Soledaru, Laerke odpovedal, že to zostáva nejasné a podmienené vývojom bezpečnostnej situácie priamo v teréne.

Rusko tvrdí, že jeho jednotky už Soledar obsadili. Ukrajina však trvá na tom, že boje o mesto, počas ktorých obe strany utrpeli ťažké straty, naďalej pokračujú, píše AFP.

Obsadenie tohto malého mesta by zlepšilo pozíciu ruských jednotiek pri ich postupe k neďalekému dopravnému uzlu Bachmut, o dobytie ktorého sa Moskva usiluje už vyše päť mesiacov. (TASR)

20. 1. 2023
|
13:04
|
Svet

Ukrajinský prezident Zelenskyj naliehal na spojencov Kyjeva, aby nezjednávali o počte tankov, ale poskytli jeho krajine principiálnu podporu, ktorá by zastavila "ruské zlo". Upozornil, že času je málo a treba konať rýchlo.

Vo svojom prejave k účastníkom zasadnutia kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny Zelenskyj prostredníctvom videokonferencie vyhlásil, že Rusko sa usiluje zničiť okolité národy.

Pripomenul, že konflikt na Ukrajine určí, "v akom svete budeme žiť", pričom zdôraznil, že "Kremeľ (v ňom) musí prehrať".

"Ste silní lídri mocných krajín," povedal Zelenskyj publiku v Ramsteine. "Povzbudzujem vás, aby ste prijali také rozhodnutia, ktoré môžu zbaviť ruské zlo akejkoľvek moci," uviedol.

Ukrajinu na schôdzke na americkej vojenskej základni Ramstein v Nemecku zastupuje minister obrany Olexij Reznikov.

Americký minister obrany Lloyd Austin vo svojom príhovore vyzval západných spojencov, aby ešte viac zintenzívnili pomoc pre Ukrajinu, pričom zverejnil podrobnosti o balíku vojenskej pomoci vo výške 2,5 miliardy dolárov, ktorý USA oznámili vo štvrtok.

"Toto je kľúčový moment. Rusko sa preskupuje, verbuje a snaží sa znovu vyzbrojiť. Teraz nie je čas spomaliť," povedal Austin na úvod stretnutia na leteckej základni Ramstein.

"Ukrajinský ľud nás sleduje. Kremeľ nás sleduje. História nás sleduje," pripomenul, pričom uviedol: "Nepoľavíme. A nezaváhame v našom odhodlaní pomôcť Ukrajine brániť sa pred imperiálnou agresiou Ruska."

(TASR)
20. 1. 2023
|
12:43
|
Svet

Fínsko oznámilo novú pomoc Ukrajine v hodnote 400 miliónov eur. Je to dosiaľ najväčší balík pomoci z Fínska. Doteraz Helsinki poskytli Kyjevu obranný materiál v celkovej hodnote 590 miliónov eur.

Podrobnosti o balíku sa vo vyhlásení z bezpečnostných dôvodov nenachádzajú. Hovorca rezortu obrany pre CNN uviedol, že balík nezahŕňa tanky Leopard 2.

Fínsko je jednou z viac ako 50 krajín, ktorých zástupcovia sa v piatok stretávajú na americkej leteckej základni Ramstein v Nemecku. Pomoc Ukrajine je témou stretnutia.

Fínsko a Švédsko, ktoré sa usilujú o členstvo v NATO, počas stretnutia, podľa zmieneného vyhlásenia, podpíšu Vyhlásenie o zámere podporovať Ukrajinu.

„Spoločná podpora Ukrajine je znakom hlbokej vzájomnej dôvery a čoraz užšej obrannej spolupráce medzi Fínskom a Švédskom,“ vyjadrilo sa fínske ministerstvo. (SITA)

20. 1. 2023
|
12:38
|
Svet

Nemecká ministerka pre rozvoj Svenja Schulzeová prisľúbila Ukrajine ďalších 52 miliónov eur na obnovu, "Nachádzame sa uprostred vojny za znovuvybudovanie Ukrajiny ako slobodného, nezávislého" štátu, povedala Schulzeová.

V juhoukrajinskom prístavnom mesta Odesa sa stretla ukrajinským vicepremiérom a ministrom pre infraštruktúru Olexandrom Kubrakovom.

Schulzeovej cesta do Odesy bola z bezpečnostných dôvodov držaná v tajnosti až do piatkového rána.

Ďalšia miliónová pomoc Ukrajine pôjde na vykurovanie, dodanie generátorov, zdravotnú starostlivosť a administratívne výdavky, spresňuje DPA.

Nemecké ministerstvo pre rozvoj už v roku 2022 venovalo Ukrajine pomoc v hodnote 600 miliónov eur. Schulzeová prišla na Ukrajinu druhýkrát od začiatku ruskej vojenskej ofenzívy 24. februára minulého roka. Vlani v máji navštívila aj hlavné mesto Kyjev.

V piatok má nemecká ministerka v pláne navštíviť oblasť blízko hraníc v susednom Moldavsku, dodáva DPA. (TASR)

20. 1. 2023
|
12:03
|
Svet

V Dnipre zatkli sedem ľudí podozrivých z pomáhania ruskej armáde koordinovať vzdušné útoky na mesto, informovala ukrajinská tajná služba SBU, podľa ktorej členovia skupiny budú čeliť obvineniu z vlastizrady.

Zadržaní podľa SBU odovzdávali ruskej vojenskej rozviedke GRU údaje o vojenských zariadeniach a pozíciách protivzdušnej obrany, ktoré boli využité na prípravu a vykonávanie raketových útokov na mesto.

Následne sa potom snažili obzerať miesta dopadov rakiet, aby ruskej armáde pomohli s vyhodnotením škôd.

Súvisiaci článokTýždeň na Ukrajine: Soledar padol, Bachmut môže byť ďalší. Ruský postup je však symbolickýČítajte 

Koordinátor skupiny bol podľa SBU bývalý obyvateľ Dnipra, ktorý v roku 2014 založil prokremeľskú organizáciu s cieľom vytvoriť takzvanú Juhovýchodnú ukrajinskú republiku po vzore separatistických republík v Donbase.

Neskôr utiekol do Ruska, kde ho zverbovala GRU a na jej pokyn vytvoril v Dnipre sieť agentov. Skupina bola v "pohotovostnom režime", až do vlaňajšieho októbra, keď sa aktivizovala a začala "výzvednú a podvratnú činnosť proti Ukrajine".

Vyšetrovatelia preverujú možnosť, že sa zadržaní podieľali tiež na ruskom raketovom útoku na obytný dom v Dnipre zo 14. januára, pri ktorom podľa posledných údajov prišlo o život najmenej 46 ľudí.

Ukrajina od minulej jesene čelí ruským vzdušným útokom na svoju kritickú infraštruktúru. Miliónové mesto Dnipro je dôležitým logistickým uzlom a priemyselným centrom Ukrajiny, ruské vzdušné útoky naň mierili opakovane. (ČTK)

Záchranári prehľadávajú trosky výškovej obytnej budovy, ktorú zasiahla raketa ruskej armády v Dnipre, štvrtom najväčšom ukrajinskom meste.
Zdroj TASR/AP
20. 1. 2023
|
11:45
|
Svet

Ukrajinský prezident Zelenskyj sa poďakoval Spojeným štátom za rozsiahly nový balík vojenskej pomoci pre Kyjev v hodnote 2,5 miliardy dolárov. Prisľúbená technika predstavuje podľa neho "dôležitú pomoc v našom boji proti agresorovi".

USA dodajú Kyjevu 90 obrnených bojových vozidiel Stryker, ako aj ďalších 59 bojových vozidiel pechoty Bradley, systémy protivzdušnej obrany Avenger a muníciu, nie však tanky.

Munícia, ktorá je súčasťou nového balíka, je určená pre mobilné raketové systémy HIMARS, systémy protivzdušnej obrany NASAMS, ako aj pre vozidlá Bradley, uvádza sa vo vyhlásení Pentagónu.

Zelenskyj vo štvrtok večer vyhlásil, že očakáva, že piatkové kľúčové stretnutie spojencov Kyjeva na americkej leteckej základni Ramstein v Nemecku prinesie "zásadné rozhodnutia" ohľadom ďalších dodávok zbraní zo strany Západu.

(TASR)
20. 1. 2023
|
11:17
|
Svet

Žoldnierska Wagnerova skupina sa stala kľúčovou súčasťou ruskej kampane na Ukrajine, konštatuje britské ministerstvo obrany vo svojej správe o vojne na Ukrajine. Wagnerova skupina takmer určite velí na Ukrajine do 50-tisíc bojovníkom.

Ešte 27. decembra sa podľa Zjednoteného ruského štátneho registra Wagnerova skupina formálne zaregistrovala ako právnická osoba.

Skupina deklarovala svoju hlavnú činnosť ako „poradenstvo v oblasti riadenia“, ale zatiaľ nie je jasné, do akej miery bude subjekt využívaný na správu polovojenských aktivít Wagnerovcov.

Súkromné vojenské spoločnosti sú pritom v Rusku stále nezákonné.

Zakladateľ Wagnerovcov Jevgenej Prigožin „pravdepodobne čiastočne financoval organizáciu prostredníctvom nafúknutých vládnych zákaziek zadaných jeho ďalším spoločnostiam“, uvádza tiež ministerstvo.

Cieľom spomenutej registrácie je podľa neho pravdepodobne maximalizovať Prigožinov komerčný zisk a ďalej legitimizovať čoraz významnejšiu organizáciu. (SITA)

20. 1. 2023
|
10:32
|
Svet

Moldavsko požiadalo západných spojencov o dodanie systémov protivzdušnej obrany. Moldavská prezidentka Sanduová si uvedomuje, že prioritou pre Západ zostáva pomoc Ukrajine dúfa však, že poskytnú určitú podporu aj Moldavsku.

Kremeľ sa podľa Sanduovej pokúša aj o destabilizáciu situácie v Moldavsku, ktoré susedí s Ukrajinou, ale jeho snahy zatiaľ neboli úspešné.

"Rusko sa v Moldavsku pokúsilo zmobilizovať skorumpované kruhy a proruské strany s cieľom destabilizovať vládu, parlament a úrad prezidenta. Týchto snáh sa stále nevzdalo, no doposiaľ sa nám podarilo udržať stabilitu," uviedla Sanduová pre Reuters.

Moldavsko podľa nej po ruskej invázii na Ukrajinu zvýšilo svoje výdavky na obranu a v súčasnosti vedie rozhovory s EÚ aj s jednotlivými západnými krajinami o dodávkach systémov protivzdušnej obrany.

Sanduová tiež vyjadrila presvedčenie, že Moldavsko v súčasnosti nie je bezprostredne ohrozené, keďže Ukrajinci kladú Rusom tvrdý odpor.

Od začiatku ruskej invázie sa objavujú obavy, že by sa Rusko mohlo pokúsiť výrazne destabilizovať situáciu v Moldavsku, respektíve zaútočiť aj na túto bývalú sovietsku republiku. V proruskom odštiepeneckom regióne Podnestersko na východe Moldavska dlhodobo operujú ruské jednotky.

Moldavská prozápadná vláda krátko po začiatku ruskej invázie požiadala o vstup do EÚ, ktorá jej v júni spolu s Ukrajinou udelila štatút kandidátskej. Kremeľ vníma posilňovanie väzieb oboch postsovietskych republík so Západom s veľkou nevôľou.

"Integrácia do EÚ je najdôležitejším projektom našej krajiny a našou jedinou šancou prežiť ako demokratický štát v tejto zložitej dobe a v tomto nepokojnom regióne," povedala Sanduová pre Reuters. (TASR)

20. 1. 2023
|
10:21
|
Svet

Skupina 15 ukrajinských odmínovačov ukončila týždňový výcvik v Kambodži. Ázijská krajina poskytuje napadnutej krajine aj psy vycvičené na vyhľadávanie mín a zaškolí ukrajinských psovodov na prácu s nimi.

AP pripomenula, že Kambodža je stále posiata mínami nastraženými počas 30 rokov vojen a konfliktov na svojom území, zatiaľ čo pre Ukrajinu sú míny problémom od začiatku ruskej invázie z vlaňajšieho februára.

Mimovládna organizácia Landmine Monitor vo svojej správe za rok 2022 zaradila Kambodžu aj Ukrajinu medzi deväť krajín s "masívnym" zamínovaním, čo znamená, že majú viac ako 100 km2 nevyčistených mínových polí.

AP konštatovala, že kambodžskí odmínovači patria k najskúsenejším na svete a v uplynulom desaťročí ich bolo pod záštitou OSN vyslaných niekoľko tisíc aj na misie v Afrike i na Blízkom východe.

Tím ukrajinských expertov sa počas minulého týždňa na rôznych miestach v Kambodži učil používať moderný japonský detektor mín známy ako Advanced Landmine Imaging System.

Toto ručné zariadenie, vyvinuté na univerzite Tohoku, pozostáva z detektora kovov s integrovaným zemným radarom, ktorý môže odmínovačom pomôcť odhaliť a identifikovať zakopané míny.

Zaškoľovanie ukrajinských expertov bude pokračovať aj po ukončení výcviku v Kambodži, a to pravidelnými videokonferenčnými rozhovormi. Tím troch až piatich kambodžských expertov okrem toho vycestuje v apríli do Poľska, aby vyškolil ďalších Ukrajincov. (TASR)

20. 1. 2023
|
10:16
|
Svet

Na strechách niekoľkých budov v centre Moskvy rozmiestnili raketové systémy určené na obranu pred vzdušnými hrozbami - lietadlami a prilietajúcimi raketami. Kremeľ sa zrejme pripravuje na možný, aj keď málo pravdepodobný útok na ruské hlavné mesto.

Na fotografiách zverejnených na sociálnych sieťach vidno, že na streche osemposchodovej budovy na nábreží rieky Moskva bol nainštalovaný raketový systém Pancir. Danú budovu využíva ministerstvo obrany, píše The Guardian.

Na inom videu vidieť, ako systém protivzdušnej obrany vyzdvihujú na strechu budovy školy v moskovskej štvrti Taganka. Ide o objekt nachádzajúci sa 1,5 kilometra juhovýchodne od Kremľa.

Ruskí vojenskí predstavitelia inštaláciu raketových systémov bezprostredne nepotvrdili.

Viaceré ruské médiá však v posledných týždňoch informovali aj o rozmiestnení raketových systémov dlhého doletu S-400 v Moskve. Systémy S-400 a Pancir-S1 sa často používajú spoločne v tejto kombincáii, objasnil The Guardian.

Raketové systémy krátkeho až stredného dosahu sa používajú na obranu proti lietadlám, vrtuľníkom a riadeným strelám. Ruská armáda uviedla, že by sa mohli použiť aj proti menším cieľom, ako sú vojenské a komerčné drony, ktoré sa objavili aj na bojiskách Ukrajiny, kde Rusko vlani vo februári rozpútalo vojnu.

Prokremeľskí blogeri vo štvrtok napísali, že objavenie sa raketových systémov v Moskve ukazuje, že ruské vojenské velenie sa zrejme teraz obáva útokov na ruské mestá ako reakcie na masívne raketové ostreľovanie Ukrajiny.

Najtragickejší z nich bol útok na ukrajinské mesto Dnipro zo 14. januára, pri ktorom protilodná balistická strela Ch-22 zasiahla časť bytového domu, pod ktorého troskami zahynulo 45 ľudí.

Zábery na nainštalované raketové systémy v Moskve sa objavili deň pred ďalšou schôdzkou predstaviteľov rezortov obrany západných krajín, ktoré sa koná v piatok na leteckej základni Ramstein v Nemecku. Očakáva sa, že v Ramsteine by mohol byť schválený nový balík vojenskej pomoci Ukrajine, ktorý by mohol zahŕňať aj poskytnutie ťažkých tankov.

Ruskí predstavitelia však pred stretnutím vydali v Ramsteine varovania, ktorými sa pokúsili odradiť členov aliancie NATO od poskytnutia modernejších zbraní tvrdením, že by mohli potenciálne vyvolať jadrový konflikt.

(TASR)
20. 1. 2023
|
08:29
|
Svet

Nový ruský útok na Ukrajinu z Bieloruska by sa mohol uskutočniť na jeseň, tvrdia analytici z Inštitútu pre štúdium vojny. Odborníci tento postup odhadujú na základe aktivít ruských vojsk v Bielorusku. Aktuálne je podľa nich útok veľmi nepravdepodobný.

Bielorusko, ktoré je najbližším spojencom Moskvy, síce nevyslalo svojich vojakov do vojny proti Ukrajine, ale poskytlo Rusku na útoku svoje územie a letisko. Ukrajina musí chrániť svoju severnú hranicu v obave, že by sa mohol zopakovať ruský útok z Bieloruska na Kyjev zo začiatku invázie.

Ruské sily, ktoré sú v súčasnosti rozmiestnené v Bielorusku, prechádzajú výcvikovou rotáciou a presúvajú sa do bojov na východnej Ukrajine, uviedli americkí analytici. Tí zároveň nepozorujú žiadne náznaky, že by ruské sily v Bielorusku mali veliteľské a riadiace štruktúry potrebné pre útok proti Ukrajine v zime alebo na jar tohto roka, pred ktorým Ukrajina varovala na konci roka 2022.

Súvisiaci článokZradili Rusko, prídu o pas aj byt. Moskva chce trestať kritikov v exile Čítajte 

Vzhľadom na nedávne správy ukrajinských spravodajských služieb o tom, že Rusko a Bielorusko plánujú vykonať dve veľké cvičenia, pravdepodobne v septembri tohto roku, sa zdá byť pravdepodobnejšie, že ruské sily si môžu pripravovať podmienky pre nový útok na Ukrajinu z Bieloruska na konci roka 2023.

ISW preto v tomto zmysle tiež aktualizoval svoju doterajšiu prognózu.

Podľa analytikov Rusko dovtedy dokončí výcvik brancov do armády z jesene 2022 a zrejme zavŕši aj jarný odvodový cyklus. Odklad útoku z Bieloruska by Rusku tiež umožnil zvýšiť kapacity svojho vojenského priemyslu, aby pre novú inváziu z Bieloruska bol k dispozícii dostatok vojenského vybavenia.

Myšlienku útoku ruských síl na Ukrajinu z Bieloruska naďalej kritizujú ruskí nacionalistickí vojenskí blogeri, všíma si ISW. Jeden z nich uviedol, že pre Rusko je výrazné rozšírenie frontu zlý nápad.

Argumentujú, že bojová výkonnosť ruských síl sa po "zhustení" frontových postavení po stiahnutí ruských síl z pravobrežnej časti Chersonskej oblasti zlepšila. Tvrdí, že ruské sily nemajú schopnosť preniknúť hlboko na Ukrajinu vo viacerých súčasných smeroch postupu, ako sa o to Rusko pokúšalo na začiatku roka 2022.

(ČTK)
20. 1. 2023
|
08:22
|
Svet

Poľsko je pripravené podniknúť "neštandardné kroky", ak Nemecko nebude súhlasiť s dodávkou tankov Ukrajine, povedal námestník ministra zahraničia Pawel Jabloński. Rokovania o tejto téme sa konajú v piatok v Nemecku.

Dnes sa na americkej základni Ramstein v Nemecku stretnú zástupcovia niekoľkých desiatok krajín, ktoré dodávkami zbraní podporujú Ukrajinu v jej boji proti ruskej invázii a očakáva sa, že jednou z tém bude práve možnosť poskytnúť nemecké tanky Ukrajincom.

Poľsko alebo Fínsko dali najavo, že sú ochotné svoje tanky Leopard 2 ukrajinskej armáde dodať, podľa pravidiel na to však potrebujú povolenie Berlína.

Na otázku, či by to Poľsko urobilo aj napriek nesúhlasu Nemecka, Jabloński odpovedal, že sa domnieva, že "ak by bol odpor silný, boli by sme pripravení aj na takéto neštandardné kroky". "Ale nepredbiehajme faktom," dodal.

Nemecko čelí rastúcemu vnútropolitickému aj zahraničnému tlaku, aby súhlasilo s poskytnutím leopardov Ukrajincom. Kancelár Scholz sa zatiaľ zdráha takýto krok urobiť, dlhodobo však zdôrazňuje, že Berlín bude postupovať spoločne s ostatnými spojencami. (ČTK)

Nemecký tank typu Leopard 2.
Zdroj TASR/AP
20. 1. 2023
|
07:53
|
Svet

Rusko chystá utajovanú mobilizáciu na Kryme, tvrdí vedenie ukrajinskej armády. V Sevastopole začali povolávacie rozkazy dostávať IT špecialisti, muži pracujúci vo finančníctve a predstavitelia ďalších profesií, ktorým sa doteraz mobilizácia vyhla.

V Luhanskej oblasti si Rusi podľa Kyjeva zriadili poľnú nemocnicu v pôrodnici. Podľa ukrajinského generálneho štábu sa tam lieči viac ako tristo žoldnierov z Wagnerovej skupiny.

"Nepriateľ ďalej používa sieť civilných zdravotníckych zariadení na dočasne okupovanom území na liečenie svojich zranených vojakov," uviedol ukrajinský generálny štáb. Pôrodnica využívaná ako poľná nemocnica sa nachádza v meste Novopskov na severovýchode Luhanskej oblasti.

Ruské jednotky naďalej tvrdo útočia v oblasti Bachmutu a Avdijivky v Doneckej oblasti, v defenzíve naopak zostávajú pri Lymanovi, Kupjansku, Novopavplyvke aj v smere na Cherson, uviedlo vedenie ukrajinských síl.

Ukrajinská armáda odrazila niekoľko útokov v Luhanskej, Doneckej a Záporožskej oblasti. Generálny štáb tiež upozorňuje, že na celom území Ukrajiny panuje zvýšená hrozba raketových útokov na civilné objekty. (ČTK)

20. 1. 2023
|
06:36
|
Svet

Vo vojenskom priestore pri bieloruskom meste Asipoviči inštruktori cvičia do vojny proti Ukrajine ruských vojakov. Niektorých priviezli zďaleka, dokonca z krajov za Uralom. "Mnohí sú zamračení, akoby do Bieloruska nepricestovali z vlastnej vôle," vraví miestny obyvateľ.

Ruskí vojaci sa v meste objavujú od vlaňajšej zimy, keď sa vo vojenskom priestore, vzdialenom asi desať kilometrov, konali manévre, píše bieloruský server Naša Niva. Ruskí vojaci sú podľa miestnych rôzneho veku, od mladých chlapcov po mužov stredného veku. Na vychádzku ich púšťajú len zriedka. Miestna predavačka vraví, že sa správajú inak ako tunajší. "Sú ostrejší a trochu divokí. Šokuje ich výber tovaru v obchode, majú radi náš chleba," vysvetľuje.

Rusov ubytovali v kasárniach bieloruskej 336. raketovej a 51. delostreleckej brigády. Ale časť musí žiť v stanoch na polygóne, odkiaľ je podľa miestnych ustavične počuť výstrely. Pre zlé ubytovanie sú často chorí.

V meste si myslia, že Rusov je tu viac ako tisícka. Koľko ich je, sa nevie. V štátnych médiách sa žiadna informácia neobjavila. O dislokácii ruských vojakov sa radšej vôbec nezmieňujú. Na polygón pri Asipoviči ale Rusi prichádzali dlho pred tým, ako obe krajiny oznámili vytvorenie spoločného zoskupenia vojsk. Na cvičisku bieloruskí inštruktori cvičia delostrelcov; štátne médiá označujú mesto za metropolu delostrelcov.

Oficiálne prvé transporty s ruskými vojakmi pre regionálne zoskupenie vojsk začali prichádzať v polovici októbra. Vojakov malo byť "vyše 9000" a zoskupenie malo slúžiť na obranu spoločného súštátia. Počas pobytu ruských vojsk v Bielorusku boli v rámci rôznych cvičení opakovane zaznamenané presuny vojenskej techniky k hraniciam s Ukrajinou a zase späť do posádok. (ČTK)

20. 1. 2023
|
06:14
|
Svet

Riaditeľ americkej CIA William Burns minulý týždeň tajne navštívil Kyjev a stretol sa s prezidentom Zelenským. Pod podmienkou anonymity to uviedol predstaviteľ Spojených štátov, odmietol však priblížiť, o čom hovorili.

AP pripomína, že Burns opakovane Zelenského informuje o zisteniach amerických tajných služieb týkajúcich sa plánov a zámerov ruskej ofenzívy na Ukrajine.

Súvisiaci článokZelenskyj pred vojnou odmietal paniku. Vytriezvenie prišlo po správe od CIA Čítajte 

Šéf CIA sa stretol aj s predstaviteľmi ukrajinských spravodajských služieb. Podľa novín The Washington Post diskutoval Zelenskyj s vysokopostavenými členmi spravodajských služieb Ukrajiny o tom, ako dlho môže Kyjev ešte počítať s podporou USA po tom, čo si republikáni po novembrových priebežných voľbách zaistili tesnú väčšinu v Snemovni reprezentantov.

Zelenskyj a jeho poradcovia mali po stretnutí s Burnsom údajne pocit, že podpora USA je naďalej silná, dodal The Washington Post, na ktorý sa odvoláva agentúra Reuters.

Spojené štáty oznámili vo štvrtok ďalší rozsiahly balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu v celkovej hodnote 2,5 miliardy dolárov. USA dodajú Kyjevu 90 obrnených bojových vozidiel Stryker, ako aj dodatočných 59 bojových vozidiel pechoty Bradley a muníciu, nie však tanky. (TASR)

20. 1. 2023
|
06:01
|
Svet

V Rusku začali spontánne vznikať pietne miesta k ucteniu obetí zásahu obytného domu v ukrajinskom v Dnipre ruskou raketou, pri ktorom zomrelo najmenej 46 ľudí, píše BBC. Rusi kladú k pomníkom kvety, hračky a sviečky.

K moskovskému pomníku ukrajinskej poetky Lesji Ukrajinky, žijúcej na prelome 19. a 20. storočia, pred niekoľkými dňami začali ľudia prinášať kvety, sviečky a hračky. Podobné pietne miesta sa objavili aj v ďalších ruských mestách, uviedla ruská redakcia BBC, zverejnila aj snímky pomníčkov zo sociálnych sietí.

V utorok k moskovskému pomníku prišli aj aktivisti prokremeľského hnutia SERB, ktorí privolili políciu. Tá zadržala pri pamätníku niekoľko ľudí. Dvaja zadržaní kládli k pomníku kvety, ďalší dvaja len postávali v okolí, uviedol server OVD-Info, ktorý monitoruje policajné zásahy.

Jedným z ľudí, ktorí privolali políciu, bol podľa informačného kanála Sota vodca hnutia SERB Igor Beketov, ktorý sa sám narodil a vyrástol v Dnipre, vtedy však zvanom Dnepropetrovsk. Ďalší z aktivistov sa podľa Sotu pred rokmi podieľal na útoku na ruského opozičného politika Alexeja Navaľného, ktorý ho takmer oslepil, a pokúšal sa nastoliť proruskú "ľudovú republiku" v ukrajinskom Charkove.

V Petrohrade, Krasnodare a Omsku ľudia kladú kvety, hračky a sviečky pri pomníkoch ukrajinského básnika Tarasa Ševčenka, v Jekaterinburgu a Kostrome pri pomníkoch obetiam stalinských represií. Živelné pomníčky sa objavili tiež v Belgorode, Uljanovsku a Samare.

(ČTK)
20. 1. 2023
|
00:30
|
Svet
Dôležité

Spojené štáty oznámili ďalší rozsiahly balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu v celkovej hodnote 2,5 miliardy dolárov. Kyjevu dodajú 90 obrnených bojových vozidiel Stryker, ako aj dodatočných 59 bojových vozidiel pechoty Bradley a muníciu, nie však tanky.

Munícia, ktorá je súčasťou nového balíka, je určená pre mobilné raketové systémy HIMARS, systémy protivzdušnej obrany NASAMS, ako aj pre kanóny vozidiel Bradley, uvádza sa vo vyhlásení Pentagónu.

Vozidlá Stryker, ktoré Washington Kyjevu poskytne po prvý raz, je možné modifikovať na poskytovanie medicínskej evakuácie či na prieskumné akcie, a môžu slúžiť aj na reagovanie na jadrové, biologické či chemické incidenty.

Tanky Abrams, ktoré Kyjev žiadal od USA, však podľa Washingtonu nie sú vhodné pre súčasné boje na Ukrajine vzhľadom na nutnosť častej údržby a ich palivové potreby.

Doterajšia vojenská pomoc USA pre Ukrajinu tak s najnovším prísľubom dosiahla viac než 26,7 miliardy dolárov. (TASR)

Americké bojové vozidlo Stryker.
Zdroj TASR/AP
20. 1. 2023
|
00:17
|
Svet

Nový izraelský minister zahraničných vecí Eli Cohen prisľúbil Ukrajine ďalšiu humanitárnu pomoc. Povedal to po telefonáte s rezortným kolegom Dmytrom Kulebom. Pomoc sa zameria na obnovu energetickej infraštruktúry a poskytovanie zdravotníckeho vybavenia.

Išlo o prvý rozhovor šéfov diplomacií Ukrajiny a Izraela, odkedy koncom minulého roka zložila prísahu nová izraelská vláda, informuje agentúra DPA.

Cohen uviedol, že Izrael v priebehu nasledujúcich 60 dní plne obnoví činnosť svojho veľvyslanectva v Kyjeve. Takisto povedal, že vláda bude v budúcnosti menej komentovať vojnu na Ukrajine.

Podľa izraelských médií Cohen v blízkej budúcnosti zrejme plánuje odcestovať na Ukrajinu. Denník The Times of Israel informoval, že Cohen prijal Kulebovo pozvanie na návštevu krajiny. Hovorca ministerstva zahraničných vecí medializované správy zatiaľ nepotvrdil.

Za jedenásť mesiacov, odkedy Rusko zaútočilo na Ukrajinu, žiaden vysokopostavený izraelský zákonodarca Ukrajinu oficiálne nenavštívil.

Cohen začiatkom januára hovoril s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom, čo vyvolalo obavy, že Izrael môže zvažovať zmenu politiky, pripomenula DPA.

Po začiatku ruskej vojenskej agresie voči Ukrajine zaujal Izrael opatrný postoj, aby zamedzil zvýšeniu napätia vo vzťahoch s Moskvou. Pre Izrael je totiž kľúčová spolupráca s Ruskom v Sýrii, kde sa izraelská armáda snaží zabrániť narastaniu vplyvu Iránu.

Izrael preto odmieta žiadosti Kyjeva o dodávky zbraní a poskytuje mu len humanitárnu pomoc a nevojenské ochranné vybavenie. (TASR)

19. 1. 2023
|
23:56
|
Svet

Ukrajinský prezident Zelenskyj očakáva od spojencov silné rozhodnutia o dodávkach zbraní. Spojenci Kyjeva sa v piatok stretnú na americkej leteckej základni Ramstein v Nemecku, aby prediskutovali ďalšiu podporu Ukrajiny.

"Počas príprav na stretnutie na základni Ramstein očakávame silné rozhodnutia. Očakávame od Spojených štátov mohutný balík vojenskej podpory," uviedol Zelenskyj.

Agentúra AFP konštatuje, že pred schôdzkou kontaktnej skupiny pre Ukrajinu, zastupujúcej krajiny, ktoré poskytujú Ukrajine pomoc v boji proti ruskej invázii, narastá na Berlín tlak, aby dodal Kyjevu tanky Leopard 2. Poľsko a Fínsko naznačili, že sú ochotné tieto tanky poslať na Ukrajinu, avšak potrebujú na to súhlas Nemecka.

Zelenskyj vyslovil vďačnosť predsedovi Európskej rady Charlesovi Michelovi, s ktorým sa vo štvrtok stretol v Kyjeve, za to, že jasne vyzval Európu, aby Ukrajine poskytla tanky. "Teraz čakáme na rozhodnutie z jednej európskej metropoly, ktoré aktivuje pripravenú reťaz kooperácie, čo sa týka tankov," povedal Zelenskyj. "Verím tomu, že sila nemeckého líderstva zostane nezmenená," dodal.

Nový minister obrany Nemecka Boris Pistorius pre stanicu ARD povedal, že rozhodnutie ohľadom dodávky Leopardov "bude jasné v nasledujúcich hodinách alebo zajtra (v piatok) ráno".

"Ste dospelí ľudia. Môžete sa takto rozprávať ešte ďalších šesť mesiacov, avšak v našej krajine umierajú ľudia - každý deň," povedal Zelenskyj v súvislosti s váhaním Berlína v rozhovore pre ARD, z ktorého cituje agentúra DPA. "Nie je to tak, že my útočíme, ak sa niekto obáva tohto. Tieto Leopardy sa do Ruska nedostanú. Bránime samých seba," zdôraznil.

Na okraj Svetového ekonomického fóra v Davose predtým Zelenskyj vyhlásil: "Existujú časy, kedy by sme nemali váhať a hovoriť: Ja dodám tanky, ak niekto iný poskytne tie svoje. Nemyslím si, že toto je správna stratégia." (TASR)

19. 1. 2023
|
23:02
|
Svet

Nemecko dodá Ukrajine tanky, iba ak tak urobia aj spojenci. Potvrdil to nový minister obrany Boris Pistorius. "Budeme musieť počkať a uvidíme, či sa posunieme. Rokujeme o tom, najmä s naším transatlantickým partnerom Spojenými štátmi," povedal Pistorius pre televíziu RTL.

Tak ako vo všetkých predchádzajúcich prípadoch ide podľa Pistoriusa o to, aby do toho Nemci nešli sami. Je to o spoločnom rozhodnutí, rovnako ako to bolo nedávno pri poskytnutí bojových vozidiel pechoty Marder, povedal.

Nový šéf nemeckého rezortu obrany zároveň zdôraznil, že Berlín od začiatku vojny na Ukrajine dôsledne podporuje Kyjev a bude v tom pokračovať. "Rusku nesmie byť umožnené vyhrať vojnu a Nemecko k tomu prispeje všetkým potrebným," uviedol. (TASR)

Nový nemecký minister obrany Boris Pistorius v debate s kancelárom Olafom Scholzom.
Zdroj TASR/AP

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Predseda Európskej rady vyzval krajiny, aby poskytli Ukrajine tanky Čítajte 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 2. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 3. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 4. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 5. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 6. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 7. Dodajte vašej pokožke šťavu
 8. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť?
 1. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 2. Tím súťažného kvízu Riskuj! vyráža za fanúšikmi do Košíc
 3. Viete, kto je Najzamestnávateľ vo finančných službách?
 4. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 5. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 6. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 8. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 13 224
 2. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 3 104
 3. Dodajte vašej pokožke šťavu 3 091
 4. Zdravie bez liekov. Lekár namiesto nich predpisuje studenú vodu 2 212
 5. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu 1 903
 6. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 1 804
 7. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 1 387
 8. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 1 109
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu