OSLO. Archeológovia v Nórsku našli runový kameň, o ktorom tvrdia, že je najstarší na svete. Podľa nich môžu byť nápisy na kameni až dvetisíc rokov staré.
Múzeum kultúrnych dejín v Osle uviedlo, že na plochom pieskovci hnedavej farby sú vyryté znaky, ktoré "patria k najstarším nájdeným runovým nápisom na svete". "Ide o najstarší runový kameň, ktorý je možné datovať," konštatovalo múzeum.
Runy z doby železnej
"Tento objav nám poskytne veľa znalostí o používaní run v dobe železnej. Mohlo by ísť o prvý pokus použiť runy na kameni v Nórsku i v celej Škandinávii," povedala AP Kristel Zilmerová z univerzity v Osle.
Za najstarší runový nápis je považovaný ten, ktorý je viditeľný na kostenom hrebeni pochádzajúcom z Dánska z druhého až tretieho storočia nášho letopočtu.
Runové kamene boli zvyčajne vztyčované na hroboch najmä v čase Vikingov. "Odhaduje sa, že prvé z nich sa v Nórsku a Švédsku objavili v štvrtom alebo piatom storočí. Niektoré ale môžu byť zjavne staršie, ako sa myslelo, "uviedla Zilmerová.
Potrebovali čas na analýzu
Spomínaný údajne najstarší runový kameň bol objavený na jeseň roku 2021 pri vykopávkach hrobu pri Svingerude západne od Osla. Ďalšie nálezy z hrobu, ako sú obhorené kosti, naznačujú, že runy boli vyryté medzi rokmi jedna a 250 nášho letopočtu.
"Potrebovali sme čas, by sme mohli runový kameň analyzovať a datovať," vysvetlila Zilmerová, prečo bol nález ohlásený až teraz.
Na kameni s rozmermi 31 x 32 centimetrov je niekoľko typov nápisov a nie všetky dávajú z lingvistického hľadiska zmysel. Osem rún na prednej strane kameňa tvorí výraz "idiberug", čo by mohlo byť ženské meno.
Takzvaný Svingerudský kameň, nazvaný podľa miesta nálezu, bude od 21. januára na mesiac vystavený v múzeu kultúrnych dejín v Osle, píše agentúra AP.