BUDAPEŠŤ. Nezáleží na tom, či Maďari potrebujú uhradiť účty za energie, alebo nakúpiť na nedeľný obed. Pri pokladnici vo viacerých prípadoch nechajú takmer dvojnásobok sumy, ktorú by za rovnaký nákup zaplatili pred rokom.
Chlieb zdražel o viac než 81 percent, kuracie mäso o vyše 50 percent a ešte výraznejšie stúpajú ceny energií. Len plyn medziročne zdražel o 97,8 percenta.
Môže za to rekordne vysoká inflácia, ktorá sa vymyká trendom z iných krajín Európskej únie. Kým vo zvyšku Únie postupne klesá, v Maďarsku sa rast cien zrýchľuje a forint sa čoraz viac znehodnocuje.
Ešte v novembri dosiahla inflácia v Maďarsku úroveň 22,5 percenta, za december poskočila na 24,5 percenta. Na porovnanie, na Slovensku sa inflácia naďalej drží na novembrovej úrovni 15,4 percenta. Slovensko je ako jediná krajina v regióne V4 členom eurozóny.
Česko, Poľsko a Maďarsko majú vlastnú menu, no českú korunu aktuálne ovplyvňuje výrazne nižšia, a to 15,8-percentná inflácia, Poľsko eviduje 16,6-percentnú infláciu.
Maďarsko navyše riskuje, že pre nedodržiavanie zásad právneho štátu a vyčítané rodinkárstvo uplatňované vládou Viktora Orbána príde o veľký balík európskych peňazí.

Orbán sa musel vzdať stropov
„Keď sa na situáciu pozrieme výlučne z ekonomického hľadiska, Orbán je dnes v najťažšej situácii za posledných trinásť rokov svojho vládnutia,“ hodnotí pre SME politológ a riaditeľ výskumného inštitútu Policy Solutions András Bíró-Nagy.