SME
Utorok, 21. marec, 2023 | Meniny má Blahoslav

Ukrajina Rusko Online: Vojna sa podľa šéfa NATO dostáva do kľúčovej fázy, Ukrajina potrebuje výrazne viac zbraní

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Soledar padol, Bachmut môže byť ďalší. Ruský postup je však symbolický"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
SkryťVypnúť reklamu

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

18. 1. 2023
|
21:21
|
Svet

Každá správa o pomoci Ukrajine čeliacej ruskému fašizmu je v princípe dobrá. Ale informácie o tom, že bulharskí politici museli svoje rozhodnutia skrývať, sú trochu trpké. Píše v komentári Peter Tkačenko. (SME)

18. 1. 2023
|
21:20
|
Svet

Poľsko sa snaží presvedčiť svojich európskych spojencov, aby Ukrajine poslali až 100 tankov západnej výroby. Poľský premiér Morawiecki sa snaží presvedčiť kancelára Scholza, aby sa Nemecko zapájalo viac do pomoci pre Ukrajinu.

"Nemecko so svojou politikou a závislosťou na ruskom (zemnom) plyne vytvorilo v prvom rade veľa neistoty a nestability. Malo by teraz preto cítiť viac zodpovednosti a pomôcť Ukrajine," vyhlásil Morawiecki.

Dodal, že Nemecko by malo viac pomáhať pri dodávkach zbraní na Ukrajinu. "Snažím sa presvedčiť Olafa, aby to spravili tak rýchlo, ako sa len dá," povedal poľský premiér.

Uviedol, že Poľsko pre Ukrajinu vyčlenilo 14 tankov Leopard a čaká na ďalšie z Dánska, Fínska, Nemecka a iných európskych krajín.

"Chceme ostatných inšpirovať, aby nazbierali viac tankov. Aby sme potencionálne mali 60, 70 až 100 veľmi moderných tankov, ktoré prinesú pre Ukrajinu zmenu na bojisku," uviedol Morawiecki. Neobáva sa, že Rusko by takéto konanie vnímalo ako eskaláciu vojny, dodal.

Poskytnutie moderných rakiet a tankov pre Ukrajinu je dôležité aj podľa poľského prezidenta Andrzeja Dudu.

"Stále sú (Rusi) veľmi silní a obávame sa, že sa pripravujú na nový útok... Je preto dôležité Ukrajine poslať ďalšiu pomoc, konkrétne moderné tanky a moderné rakety," citovala Dudu na výročnom stretnutí WEF v Davose agentúra Reuters. (TASR)

18. 1. 2023
|
20:58
|
Svet

Po páde vrtuľníka pri Kyjeve, pri ktorom prišlo o život 14 ľudí, je naďalej hospitalizovaných 15 osôb. Pôvodne bolo po tragédii podľa ministra zdravotníctva Ľaška hospitalizovaných 24 ľudí, ale niekoľko z nich už z nemocnice prepustili.

Desať osôb vrátane šiestich dospelých a štyroch detí prijali do Kyjevského strediska pre liečbu popálenín, uviedol minister.

Lekári sa snažia zdravotný stav niektorých pacientov s ťažkými popáleninami stabilizovať. Ľaško dodal, že v súčasnosti prebieha spolupráca s rodičmi v snahe pomôcť poslať ich deti do kliník v Európe na ďalšiu liečbu.

"Neznamená to, že nie sme schopní poskytnúť potrebnú liečbu, znamená to len, že naše nemocnice musia byť vždy dostupné pre tých, ktorí trpia počas vojny," uzavrel.

Americký prezident Biden označil havariu za "srdcervúcu tragédiu"

"Smútime so všetkými, ktorý oplakávajú túto srdcervúcu tragédiu," uviedol Biden vo vyhlásení. Monastyrského označil za "reformátora a vlastenca" a Ukrajine opätovne potvrdil "neutíchajúce partnerstvo" Spojených štátov počas ruskej invázie. (TASR)

18. 1. 2023
|
20:39
|
Svet

USA poskytnú 125 miliónov dolárov na elektrické súčiastky a ďalšie potreby, aby pomohla opravárom na Ukrajine držať krok s ruskými útokmi na jej elektrickú sieť, oznámila Agentúry USA pre medzinárodný rozvoj Power.

Financie by mali smerovať na obstaranie záložnej energie pre kyjevské vodovodné systémy a systémy diaľkového vykurovania, ako aj na doplnenie zásob plynových turbín, transformátorov a iných životne dôležitých energetických zariadení.

Podľa USAID pochádzajú z dodatočného financovania Ukrajiny, ktoré schválil Kongres minulý mesiac.

USAID už od začiatku vojny na Ukrajine poskytla Ukrajine napríklad 1 415 generátorov na udržanie tepla a osvetlenia v školách, nemocniciach a iných miestach po celej Ukrajine, a investovala 55 miliónov dolárov do ukrajinskej vykurovacej infraštruktúry. (SITA)

18. 1. 2023
|
20:17
|
Domov

Štátny tajomník Ministerstva obrany Majer prijal ukrajinskú delegáciu na čele so zástupcom ministra obrany Ukrajiny Denysom Sharapovom. Hovorili o aktuálnych potrebách Ukrajiny pri obrane proti agresii Ruskej federácie.

"Plne si uvedomujeme, že pomoc medzinárodného spoločenstva musí byť adresná a trvácna. Presne preto sme sa dnes o konkrétnych potrebách rozprávali osobne s predstaviteľmi ukrajinského rezortu obrany. Stojíme pri našom susedovi a v koordinácii s našimi spojencami budeme Ukrajine aj naďalej poskytovať podporu, ktorú potrebuje, aby zvíťazila v hrdinskom boji za slobodu a naše spoločné hodnoty," potvrdil Majer.

Štátny tajomník odsúdil agresiu Ruska voči Ukrajine, ako aj útoky mierené na civilné ciele. Zároveň delegácii vyjadril sústrasť v súvislosti s tragickým pádom vrtuľníka v meste Brovary.

Slovensko doteraz darovalo Ukrajine vojenský materiál v celkovej hodnote približne 168 miliónov eur vrátane systému protivzdušnej obrany S-300, odmínovacích, protitankových a delostreleckých systémov, munície, paliva, ručných zbraní, vrtuľníkov a bojových vozidiel pechoty BVP-1. Súčasťou pomoci boli aj elektrocentrály, transformátory, balistické vesty či zdravotnícky materiál. (TASR)

18. 1. 2023
|
20:02
|
Svet

Nová riaditeľka Medzinárodného výboru Červeného kríža Spoljaricová navštívi tento týždeň Moskvu. Chce "diskutovať o naliehavých humanitárnych otázkach" vrátane umožnenia prístupu k vojnovým zajatcov a humánneho zaobchádzania s nimi.

Vlani v decembri už navštívila vojnou zničenú Ukrajinu.

"Medzinárodný výbor Červeného kríža je pripravený byť na žiadosť oboch strán neutrálnym sprostredkovateľom pri výmene väzňov, ako aj pri akejkoľvek inej humanitárnej iniciatíve," uviedol výbor.

Spoljaricová sa stala šéfkou výboru vlani v októbri a počas dvojdňovej návštevy sa má stretnúť s ruskými vládnymi predstaviteľmi a tímom Červeného kríža v Moskve.

Hovorkyňa výboru Jennifer Sparksová presný termín návštevy neposkytla, uviedla len, že sa uskutoční "neskôr". Takisto neposkytla podrobnosti o tom, s ktorými vládnymi predstaviteľmi sa Spoljaricová v Moskve stretne, ani to, či je medzi nimi aj ruský prezident Vladimir Putin.

Počas decembrovej misie na Ukrajine sa Spoljaricová stretla s tamojšími vládnymi predstaviteľmi, ukrajinskou pobočkou Červeného kríža, so združeniami rodín vojnových zajatcov, aj s obyvateľmi, ktorí trpia ozbrojeným konfliktom, pripomenul Medzinárodný výbor Červeného kríža. (TASR)

18. 1. 2023
|
19:57
|
Svet

Bulharsko tajne poskytovalo Ukrajine muníciu a naftu, ktoré potrebovala na jar 2022 počas vojny s Ruskom. Krajina bola známa odmietavým postojom k dodávkam zbraní na Ukrajinu.

Bývalý bulharský premiér Kiril Petkov a minister financií Asen Vasilev však pre nemecký denník uviedli, že ich krajina poskytla ukrajinskej armáde 30 percent munície, ktoré potrebovala počas kľúčového trojmesačného obdobia na jar, a 40 percent nafty.

Obaja sú dnes členmi opozície, pre Die Welt však spolu s ukrajinským ministrom zahraničných vecí Dmytrom Kulebom informovali o bulharských dodávkach, píše The Guardian.

Petkov musel konať utajene, pretože medzi jeho koaličnými partnermi boli sympatizanti Kremľa a viac než 70 percent Bulharov nesúhlasilo s dodávkami zbraní Ukrajine a obávali sa zatiahnutia do konfliktu.

Dodávky munície sa podľa Kulebu začali v polovici apríla po jeho návšteve Sofie. Ukrajina odrazila ruské ťaženie na Kyjev, no míňali sa jej zásoby a pomoc od západných krajín ešte neprichádzala. Ukrajina potrebovala najmä strelivo z obdobia Sovietskeho zväzu, ktoré malo Bulharsko.

Sofia ich neposkytovala priamo, bulharským sprostredkovateľom však povolila predaj a udržiavala letecké spojenia s Poľskom, či pevninské spojenie cez Maďarsko a Rumunsko.

"Nákladné automobily a cisterny pravidelne prichádzali na Ukrajinu cez Rumunsko a v niektorých prípadoch bolo palivo nakladané aj na nákladné vlaky," povedal Vasilev.

Rusko reagovalo kybernetickými útokmi a 27. apríla zastavilo dodávky plynu Bulharsku. Hroziacu energetickú krízu vyriešili dodávky skvapalneného plynu (LPG) z USA.

Vládna koalícia premiéra Petkova sa vlani v júni rozpadla po parlamentnom hlasovaní o nedôvere. Bulharský parlament v decembri oficiálne schválil dodávky zbraní na Ukrajinu. Predošlý návrh vojenskej pomoci v máji zablokovala proruská Bulharská socialistická strana (BSP), ktorá bola súčasťou vtedajšej vládnej koalície. (TASR)

18. 1. 2023
|
19:19
|
Svet

Rusko nebolo pozvané na tohtoročnú Mníchovskú bezpečnostnú konferenciu, oznámil jej predseda Christoph Heusgen. "Nechceme ponúknuť scénu tým, ktorí šliapu po medzinárodnom práve," povedal.

Na konferencii sa každoročné stretávajú poprední svetoví predstavitelia z oblasti obrany a bezpečností. Tento rok sa konferencia uskutoční 17. - 19. februára, teda len pár dní pred prvým výročím vpádu ruských vojsk na Ukrajinu.

Rusko nebolo zastúpené ani vlani, keďže Moskva sa prvýkrát po niekoľkých rokoch rozhodla, že svojho predstaviteľa do Mníchova nepošle.

Heusgen, ktorý dlhé roky pôsobil ako poradca bývalej nemeckej kancelárky Angely Merkelovej pre zahraničnú politiku, ďalej uviedol, že tento rok bolo pozvaných viac politikov a odborníkov z krajín s rastúcou ekonomikou.

Organizátori totiž nechcú, aby sa MSC stala ďalším podujatím, kde medzi sebou rokujú len Američania s Európanmi.

Program tohtoročnej konferencie ešte nebol zverejnený. Vlani však medzi účastníkov patrili napríklad ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, americká viceprezidentka Kamala Harrisová alebo generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. (TASR)

18. 1. 2023
|
19:07
|
Ekonomika

Firma Wintershall Dea, ropná a plynárenská divízia, oznámila úplný odchod z ruského trhu. Pre nemecký chemický koncern BASF to znamená odpisy za viac než 7 miliárd eur. 

Jej šéf Mario Mehren v oficiálnom oznámení uviedol, že "ďalšie fungovanie v Rusku je už neudržateľné". Dodal, že "ruská vojna na Ukrajine je nezlučiteľná s hodnotami firmy a zničila spoluprácu medzi Ruskom a Európou". Zároveň poukázal na obmedzenia zavedené ruskou vládou a zasahovanie do aktivít spoločných podnikov.

Materská firma BASF odpíše v súvislosti s odchodom Wintershall Dea z Ruska približne 7,3 miliardy eur. Súčasťou je aj kompletný odpis podielu Wintershall Dea v konzorciu Nord Stream AG, prevádzkovateľovi plynovodu Nord Stream. Ten dodával ruský plyn po dne Baltského mora do Nemecka.

Divízia Wintershall Dea má v Nord Stream AG, v ktorom väčšinu kontroluje ruský Gazprom, 15,5-percentný podiel. Jedna z vetiev plynovodu Nord Stream 1 prepravovala surovinu do Nemecka do konca augusta, Rusko však potom dodávky zastavilo. V septembri plynovod poškodil výbuch, ktorý vyšetrovatelia označili za akt sabotáže, kto by za útokom mohol byť, však nezverejnili. (TASR)

18. 1. 2023
|
19:07
|
Domov

Prezidentka Čaputová zaslala ukrajinskému prezidentovi Zelenskému sústrastný telegram v súvislosti s nehodou vrtuľníka pri meste Brovary. Nehoda si vyžiadala viacero obetí vrátane ukrajinského ministra vnútra.

Čaputová v telegrame vyjadrila úprimnú sústrasť v mene občanov Slovenskej republiky rodinám a blízkym obetí a zraneným zaželala skoré uzdravenie.

"V tejto tragickej chvíli by som vás chcela uistiť, že Slovensko naďalej ostáva priateľom a podporovateľom Ukrajiny v jej spravodlivom boji pri obrane svojej vlasti," uviedla.

Pri nehode zahynulo podľa posledných údajov 14 ľudí. Okrem ministra vnútra prišiel o život aj prvý námestník ministra Jevhenij Jenin a štátny tajomník Jurij Lubkovyč. Vrtuľník smeroval na frontovú líniu na východe Ukrajiny. (TASR)

18. 1. 2023
|
19:00
|
Svet

Ukrajinský prezident Zelenskyj žiadal medzinárodné spoločenstvo o rýchle prijímanie rozhodnutí a vyjadril presvedčenie, že svet zdolá súčasné hrozby. Taktiež žiadal, aby pokračovali v dodávkach zbraní pre Ukrajinu.

"Čas, ktorý svet využíva na premýšľanie, teroristický štát využíva na zabíjanie," povedal Zelenskyj, ktorý prostredníctvom videokonferencie vystúpil na zasadnutí Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose.

"Ukrajina a jej spojenci tomu odolávajú už takmer jeden rok a počas tohto obdobia sa potvrdilo, že všetky naše pohotové kroky priniesli pozitívne výsledky," vyhlásil.

Otvorenie hraníc európskych krajín pre Ukrajincov, dohody o vývoze obilia, jednota v oblasti energií podľa Zelenského zachránili milióny životov – nielen na Ukrajine. "Celý svet potrebuje takúto rýchlosť v rozhodnutiach a činoch," zdôraznil.

Svet podľa jeho slov váhal v roku 2014, keď Rusko anektovalo Krym, i v roku 2022, keď Moskva "bez váhania" začala vojnu. "Svet nesmie váhať dnes a ani nikdy," povedal Zelenskyj.

Takisto vyjadril presvedčenie, že hoci jeho krajina vojnu nezačala, ukončí ju. Medzinárodné spoločenstvo požiadal, aby pokračovalo v dodávkach zbraní pre Ukrajinu.

Pripomenul okrem toho, že na zasadnutí WEF po prvý raz vystúpil pred tromi rokmi, keď svet bojoval s ochorením COVID-19, v čom zvíťazil.

"Teraz svet bojuje proti Putinovi. O tri roky budeme v Davose hovoriť o nových výzvach a hrozbách," povedal Zelenskyj. To podľa neho znamená, že dovtedy definitívne prekonáme súčasné hrozby.

Ukrajinský prezident si na začiatku svojho prejavu minútou ticha uctil obete stredajšej havárie vrtuľníka v meste Brovary neďaleko Kyjeva, pri ktorom prišlo o život 14 ľudí vrátane ukrajinského ministra vnútra Denysa Monastyrského.

(TASR)
18. 1. 2023
|
18:09
|
Svet

Rusi sa pred začatím útoku na Ukrajinu minimálne dvakrát pokúsili zabiť ukrajinského prezidenta. Podarilo sa im zabrániť aj vďaka informáciám amerických tajných služieb, ktoré prišiel do Kyjeva osobne odovzdať šéf CIA Bill Burns. (SME)

18. 1. 2023
|
17:43
|
Svet

Generálny tajomník OSN nepredpokladá, že vojna na Ukrajine sa skončí v blízkej budúcnosti. Poukázal na rozdiely, ktoré sťažujú dosiahnutie dohody v súlade s medzinárodným právom a rešpektovaním územnej celistvosti.

"Nemyslím si, že máme šancu podporiť alebo sprostredkovať seriózne rokovania o dosiahnutí mieru v krátkodobom horizonte," uviedol António Guterres na Svetovom ekonomickom fóre v Davose.

Hovoril tiež o zachovaní vývozu ukrajinských a ruských potravín a hnojív, keďže obe krajiny sú ich hlavnými vývozcami do rozvojových krajín, kde mnoho ľudí čelí hladomoru.

Vyzval súkromný sektor, aby s vývozom pomohol. Viaceré firmy sa totiž obávajú, že pri vývoze ruských hnojív sa dostanú do konfliktu so sankciami. Západ však tvrdí, že sankcie sa na potraviny a hnojivá nevzťahujú.

(TASR)
18. 1. 2023
|
17:29
|
Svet
Dôležité

Obetí havárie vrtuľníka v meste Brovary je napokon 14 vrátane jedného dieťaťa a deviatich osôb, ktoré boli na palube vrtuľníka. Pátracie a záchranné operácie na mieste už podľa záchrannej služby ukončili. (SITA)

18. 1. 2023
|
17:11
|
Svet

Ukrajinská armáda zostrelila ruský vrtuľník Ka-52 a experimentálny dron Merlin-VR, informoval generálny štáb Ukrajiny. Podľa údajov Ukrajiny stratili okupanti počas agresie na Ukrajine už 277 vrtuľníkov. (SME)

18. 1. 2023
|
17:00
|
Svet

Kanada daruje Ukrajine 200 obrnených transportérov. Počas návštevy Kyjeva to oznámila kanadská ministerka obrany Anita Anandová za prítomnosti ukrajinského ministra obrany Oleksija Reznikova.

"Tieto vozidlá ponúkajú najmodernejšiu a najlepšiu technológiu svojho druhu a dajú sa na ne jednoducho umiestniť zbrane," povedala Anandová.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa poďakoval Kanade a jej premiérovi Justinovi Trudeaovi. "Ukrajinská armáda dnes potrebuje týchto 200 obrnených transportérov Senator viac než kedykoľvek predtým," napísal.

Anandová oznámila, že nákup obrnených transportérov typu Senator sa uskutočňuje v spolupráci s kanadskou spoločnosťou Roshel. Cena má byť 90 miliónov amerických dolárov, píše na svojej webovej stránke stanica CBC News.

(TASR)
18. 1. 2023
|
16:22
|
Svet

"Putin sa vôbec nepripravuje na mier a preto si musí uvedomiť, že na bojisku nezvíťazí," vyhlásil šéf NATO Jens Stoltenberg na Svetovom ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose s tým, že Ukrajina potrebuje výrazne viac zbraní.

"Ak chceme mierové riešenie zajtra, musíme poskytnúť viac zbraní dnes," povedal Stoltenberg. Vojna sa podľa neho dostáva do kľúčovej fázy, v ktorej Ukrajina potrebuje ešte výraznejšiu podporu ako doteraz.

Jej súčasťou by podľa Stoltenberga mali byť napríklad systémy protivzdušnej obrany, munícia aj náhradné diely. (ČTK)

18. 1. 2023
|
16:16
|
Svet

EÚ musí zvýšiť vojenskú, politickú a humanitárnu pomoc pre Ukrajinu a posilniť obranu pred ruskými bezpečnostnými hrozbami, zhodli sa poslanci Európskeho parlamentu.

Za výročnú správu o zahraničnej a bezpečnostnej európskej politike hlasovalo 407 poslancov, 92 bolo proti a 142 sa zdržalo.

Poslanci upozornili, že autokratické režimy na celom svete pozorne sledujú reakciu EÚ na ruskú agresiu voči Ukrajine, čo bude mať veľký vplyv na ich správanie na medzinárodnej scéne.

EÚ by podľa europoslancov mala využiť ustanovenia, ktoré jej umožňujú prijímať isté rozhodnutia bez vojenských dôsledkov kvalifikovanou väčšinou na rozdiel od jednomyseľnosti.

Správa vyzýva inštitúcie EÚ, aby predložili návrh o tom, ako by si EÚ mohla zabezpečiť stále členstvo vo všetkých multilaterálnych fórach vrátane Bezpečnostnej rady OSN.

Parlament odkázal, že EÚ by mala znížiť závislosť od energetických a iných zdrojov dôležitých pre jej infraštruktúru, ale dovážaných z tretích krajín.

Vo výročnej správe o spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky za rok 2022, prijatej 459 hlasmi (93 poslancov bolo proti a 85 sa zdržalo hlasovania), zákonodarcovia vyzvali na okamžité nasadenie moderných zbraní a systémov protivzdušnej obrany novej generácie na Ukrajine.

Nemeckého kancelára Olafa Scholza vyzvali, aby bezodkladne dodal na Ukrajinu bojové tanky Leopard 2.

Členské štáty by podľa poslancov mali pokračovať aj v rozvoji politiky a spôsobilostí EÚ v oblasti kybernetickej obrany. (TASR)

Hlasovanie o bezpečnostnej politike v Európskom parlamente.
Zdroj SITA/AP
18. 1. 2023
|
16:05
|
Svet

Ukrajinské ministerstvo vnútra dočasne povedie šéf polície Ihor Klymenko, oznámil premiér Denys Šmyhaľ, keď doterajší minister Denys Monastyrskyj zahynul pri havárii vrtuľníka.

Šmyhaľ spresnil, že vláda Klymenka oficiálne vymenovala za námestníka ministra vnútra, ale bude plniť povinnosti ministra vnútra.

(TASR)
18. 1. 2023
|
16:04
|
Svet

Spojenci v piatok potvrdia ukrajinskej armáde dodanie ďalších dôležitých zbraní, vyhlásil starosta Kyjeva Vitalij Kličko na zasadnutí ekonomického fóra v Davose, kde je súčasťou veľkej ukrajinskej delegácie.

Bývalý majster sveta v ťažkej váhe v boxe v Davose lobuje za viac finančnej pomoci a za moderné zbrane pre Ukrajinu.

"Pozorne to sledujme o dva dni," povedal Kličko a myslel tým zasadnutie podporovateľov Ukrajiny na americkej leteckej základni Ramstein v Nemecku.

"Dúfam, že to bude pre Ukrajinu veľmi pozitívne. Neoficiálne mám veľmi dobré a pozitívne signály," uviedol starosta Kyjeva.

"Ukrajinskí vojaci sú v tejto vojne veľmi dobre motivovaní, ale motivácia nestačí. Na obranu svojej domoviny pred agresiou potrebujeme moderné zbrane," dodal.

Kličko vzdal aj poctu ukrajinskému ministrovi vnútra Denysovi Monastyrskému , ktorý vo vesku 42 rokov zahynul pri páde vrtuľníka pri Kyjeve. Označil ho za "mladého, veľmi tvorivého, dobrého človeka".

Povedal, že Monastyrskyj letel na miesto sobotňajšieho ruského raketového útoku v meste Dnipro. "Je to veľká tragédia. V nasledujúcich dňoch sa presne dozvieme príčinu tejto havárie," uviedol Kličko. (TASR)

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko.
18. 1. 2023
|
15:17
|
Svet

Ukrajinské ministerstvo vnútra dočasne povedie šéf ukrajinskej polície Ihor Klymenko, oznámil ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ, keď doterajší minister Denys Monastyrskyj zahynul pri havárii vrtuľníka. (TASR)

18. 1. 2023
|
14:52
|
Svet

Jeden z dôvodov napadnutia Ukrajiny je ukončenie konfliktu na Donbase, ktorý trvá osem rokov, vyhlásil ruský prezident Putin na stretnutí s veteránmi v Petrohrade. Dodal, že nepochybuje o dosiahnutí víťazstva. (Sky News)

18. 1. 2023
|
14:35
|
Svet

Nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová ponúkla Kyjevu pomoc pri vyšetrovaní pádu vrtuľníka, pri ktorom prišiel o život aj jej ukrajinský rezortný kolega Denys Monastyrskyj. 

Faeserová vo vyhlásení uviedla, že zaslala kondolencie ukrajinskej vláde a "ponúkla podporu Nemecka pri identifikovaní príčin nehody vrtuľníka".

Pád vrtuľníka ukazuje, akú "obrovskú cenu" Ukrajina platí za túto vojnu, odkázal kancelár Olaf Scholz a dodal, "v tento smutný deň myslíme na milovaných obetí a zranených" a tiež na prezidenta Volodymyra Zelenského, "ktorý stratil svojho ministra vnútra".

Ukrajinská bezpečnostná služba uvádza tri verzie príčin nehody - porušenie letových predpisov, technické problémy alebo cielené zničenie vrtuľníka. (TASR)

18. 1. 2023
|
14:15
|
Svet

Unášaniu ukrajinských detí do Ruska sa musí venovať viac pozornosti, vyhlásil holandský minister zahraničných vecí Wopke Hoekstra. Dodal, že táto premyslená politika Rusov rozdeľuje ukrajinské rodiny a traumatizuje deti.

Šéfka nemeckej diplomacie Annalena Baerbocková k téme uviedla,  že ukrajinské deti sú ilegálne unášané z okupovaných ukrajinských území a umiestnené na adopciu v Rusku.

Odkázala, že odvezené deti musia dostať psychologickú pomoc, musia sa spojiť so svojimi rodičmi a páchatelia musia byť braní na zodpovednosť.

Šéfovia diplomacie Holandska a Nemecka chcú tému posunúť na medzinárodnú úroveň a zapojiť OSN, Organizáciou pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a Medzinárodný trestný súd. (TASR)

18. 1. 2023
|
13:56
|
Svet
Dôležité

Počet obetí havárie vrtuľníka v meste Brovary je napokon 16, predtým úrady informovali o 18 úmrtiach, vrátane troch detí, oznámil zástupca šéfa kancelárie ukrajinského prezidenta Kyrylo Tymošenko.

Zahynulo všetkých deväť ľudí vo vrtuľníku, medzi ktorými bolo šesť predstaviteľov ministerstva vnútra a traja členovia posádky.

Podľa Tymošenka je v nemocniciach 30 ľudí, vrátane 12 detí. Pokračujú však záchranné a pátracie operácie.

Podľa Ukrajinskej záchrannej služby vrtuľník počas letu do Charkova havaroval o 8:20 miestneho času, pričom následným požiarom poškodil budovu predškolského zariadenia, okná 14-poschodovej obytnej budovy a tri autá. (SITA)

Obeť havárie vrtuľníka v meste Brovary.
Zdroj SITA/AP
18. 1. 2023
|
13:30
|
Domov

Ministerstvo obrany diskutuje so spojencami o dodaní ťažkých zbraní na Ukrajinu. Nemecké zbrojovky by mohli ešte tento rok Ukrajine dodať o 30 tankov Leopard 2 viac, ak by Slovensko a Česko súhlasili s posunutím dodávok pre seba.

Slovensko si od Nemecka v decembri prevzalo prvý z 15 tankov Leopard 2A4, ktoré sú náhradou za 30 bojových vozidiel pechoty darovaných Ukrajine. Zvyšné mali prísť tento rok. Prvý z 15 tankov Leopard si ako kompenzáciu za pomoc Ukrajine koncom minulého roka prevzalo aj Česko.

Predstaviteľ zbrojárskej spoločnosti Rheinmetall v nedávnom rozhovore ako možný termín prípadného dodania tankov Leopard 2 na Ukrajinu označil najskôr rok 2024.

Denník Frankfurter Allgemeine Zeitung s odvolaním sa na svoje zdroje v utorok informoval, že nemecký zbrojársky priemysel by mohol ešte tento rok pripraviť pre Ukrajinu 15 tankov Leopard 2, v prípade súhlasu Česka a Slovenska s posunom dodávok ešte viac. (TASR)

18. 1. 2023
|
12:28
|
Svet

Najväčšia ruská banka Sberbank spúšťa operácie na anektovanom Kryme. Otvorí tam pobočky aj napriek sankciám Západu voči spoločnostiam, ktoré na polostrove pôsobia. 

"Sberbank dala dohromady tím a začína pracovať na Krymskom polostrove," oznámil ruský veriteľ.

V minulom roku Sberbank odišla takmer zo všetkých európskych trhov pre veľký odlev hotovosti po začiatku vojny na Ukrajine a pre sankcie, v rámci ktorých bola vylúčená z medzinárodného platobného systému SWIFT, čo obmedzilo jej bankové operácie v zahraničí. (TASR)

18. 1. 2023
|
12:12
|
Svet

Ruské veľvyslanectvo vo Švédsku zverejnilo mapu Európy na ktorej je okupovaný Krym vyobrazený ako súčasť Ukrajiny. Mapa zobrazovala ceny benzínu v jednotlivých krajinách v dolároch.

"Všetko nelegálne je krehké. Krym bol, je a vždy bude patriť Ukrajine," uviedla v reakcii námestníčka ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Emine Džaparovová. Dodala, že Rusko vždy vedelo, že "bude z polostrova vyhnané".

(TASR)
18. 1. 2023
|
11:34
|
Svet

Premiér Heger vyjadril ľútosť nad tragickým úmrtím ukrajinského ministra vnútra Denysa Monastyrského. Zároveň vyjadril úprimnú sústrasť všetkým pozostalým.

(TASR)
18. 1. 2023
|
11:25
|
Svet

Prezident Zelenskyj vyjadril sústrasť rodinám a priateľom obetí pádu vrtuľníka v Brovaroch. Vyšetrovaním tragédie poveril Bezpečnostnú službu a políciu. Dodal, že na mieste nehody sú všetky relevantné vyšetrovacie tímy.

Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ označil úmrtie ministra vnútra Denysa Monastyrského za obrovskú stratu pre vládu aj štát a  nariadil okamžité zriadenie špeciálnej vyšetrovacej skupiny. Vyjadril tiež úprimnú sústrasť rodinám všetkých obetí. (SME, TASR)

18. 1. 2023
|
11:24
|
Svet

Kancelária ukrajinského prezidenta Zelenského uviedla, že vrtuľník s vedením ministerstva vnútra smeroval v čase havárie na front. "Zatiaľ zvažujeme všetky možné verzie havárie helikoptéry," napísal ukrajinský generálny prokurátor . (TASR)

18. 1. 2023
|
11:07
|
Svet

Pápež František odsúdil ruský raketový útok na bytový dom  v Dnipre, pri ktorom zomrelo 45 ľudí vrátane malých detí. Na svojej týždennej generálnej audiencii vo Vatikáne apeloval na mier.

„Minulú sobotu si ďalší raketový útok vyžiadal mnoho civilných obetí, medzi nimi boli aj deti. Zdieľam srdcervúcu bolesť rodín, ktoré stratili svojich členov. Obrazy a popisy tejto tragédie sú silným apelom na svedomie všetkých ľudí. Nemôžeme zostať ľahostajní,“ povedal pápež.

(The Guardian)
18. 1. 2023
|
10:48
|
Svet

Ukrajinské sily sa stiahli z mesta Soledar a pravdepodobne vytvorili nové obranné línie západne od mesta, oznámilo britské ministerstvo obrany.

Cieľom ruskej armády bolo Soledar obsadiť, aby mohla vyvíjať väčší tlak na Bachmut a obmedziť možnosti zásobovania obrancov mesta.

Snímky ukazujú, že od začiatku januára je juh a východ Bachmutu vystavený intenzívnemu ostreľovaniu delostrelectvom.

(SME)
18. 1. 2023
|
10:20
|
Domov

Minister vnútra Mikulec vyjadril sústrasť v súvislosti s úmrtím ukrajinského ministra vnútra Monastyrského. Pripomenul, že minulý rok sa viackrát stretli a Monastyrskyj vždy ocenil pomoc Slovenska v boji proti ruskej agresii na Ukrajine.

Minister obrany Jaroslav Naď tiež vyjadril ľútosť nad tragickou nehodou.

"Je to ďalšia rana pre už aj tak trápenú Ukrajinu. Chcem vyjadriť úprimnú sústrasť pozostalým, ako aj ukrajinskému ľudu, ktorý prišiel o svojich predstaviteľov urputne bojujúcich za ich bezpečie a obranu. Slovensko stojí pri vás," uviedol Naď.

(SME, TASR)
18. 1. 2023
|
10:07
|
Svet
Dôležité

Počet obetí pádu vrtuľníka v meste Brovary stúpol na 18, informoval gubernátor Kyjevskej oblasti Olexij Kuleba. Zahynuli aj tri deti. Medzi obeťami je vedenie ukrajinského ministerstva vnútra. (Sky News)

Zdroj Twitter/Anton Geraščenko
18. 1. 2023
|
09:55
|
Svet

Straty okupantov vzrástli o 820 vojakov na celkových 117 770, tvrdí ukrajinské velenie. Ruská armáda prišla aj ďalších deväť tankov, desať obrnených bojových vozidiel,  štyri delostrelecké a jeden raketový systém a štyri drony.

(SME)
18. 1. 2023
|
09:43
|
Svet

V Čiernom mori sa nachádza v bojovej pohotovosti 16 lodí ruského vojenského námorníctva so šiestimi nosičmi pre rakety Kalibr a palebnou silou 44 rakiet, oznámil ukrajinský generálny štáb. (SME)

18. 1. 2023
|
09:33
|
Svet
Dôležité

Medzi obeťami havárie vrtuľníka v meste Brovary pri Kyjeve sú aj ukrajinský minister vnútra Monastyrskyj a ďalší dvaja predstavitelia. Potvrdil to náčelník ukrajinskej polície. Nehoda si podľa neho vyžiadala 16 obetí. (BBC)

Pád vrtuľníka v meste Brovary.
Zdroj Twitter - UkraineWorld
18. 1. 2023
|
09:17
|
Svet

Rusko rozšírilo svoj zoznam predstaviteľov Európskej únie, na ktorých uvalilo sankcie. Ide o reakciu na decembrový deviaty balík sankcií EÚ voči Moskve. Mená sankcionovaných ruský rezort diplomacie nezverejnil.

Medzi osobami, ktorým Rusko v utorok zakázalo vstup do krajiny, sú vysokopostavení predstavitelia vojenských inštitúcií členských štátov Európskej únie zapojených do výcviku ukrajinských vojakov, približuje rezort diplomacie v Moskve.

Sankcie sa vzťahujú aj na európske štátne a komerčné subjekty, ktoré vyrábajú a dodávajú zbrane a vojenské vybavenie pre Kyjev a tiež na občanov krajín EÚ, ktorí sa zapájajú "do systematickej verejnej protiruskej rétoriky".

CNN pripomína, že Európska únia zaradila vlani v decembri na sankčný zoznam ďalších takmer 200 osôb a spoločností, ktorým zmrazila majetok. Sú medzi nimi členovia ruskej armády, zbrojárske firmy, politici a Moskvou dosadení predstavitelia na okupovaných územiach Ukrajiny.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v utorok uviedlo, že tieto kroky EÚ - prijaté v reakcii na pokračujúcu vojenskú agresiu Moskvy voči Ukrajine - považuje za nezákonné. "Po každom nepriateľskom kroku západných krajín bude nasledovať včasná a primeraná odpoveď," dodalo ministerstvo. (TASR)

18. 1. 2023
|
08:44
|
Svet
Dôležité

V meste Brovary pri Kyjeve havaroval vrtuľník v blízkosti materskej školy a obytnej budovy. Z miesta hlásia aj obete, informoval šéf štátnej správy Kyjevskej oblasti Kuleba. Deti aj zamestnanci boli zo škôlky evakuovaní.

Na mieste vypukol požiar. Poradca ukrajinského prezidenta Kyrylo Tymošenko uviedol, že na mieste incidentu zasahujú pohotovostné zložky. "Zisťujeme informácie o obetiach a okolnostiach," napísal na platforme Telegram.

V ukrajinských médiách sa objavila informácia od policajnej hovorkyne o piatich mŕtvych, ktorá však zatiaľ nebola potvrdená z ďalších zdrojov. O obetiach a zranených bez ďalšieho spresnenia hovoria aj ďalší predstavitelia.

"Predbežne: Pri škôlke sa zrútil vrtuľník. Už sú informácie o piatich mŕtvych. Predbežne môžu byť medzi obeťami aj deti," povedala agentúre Unian policajná hovorkyňa Iryna Prjanyšnykovová. "Spadol vrtuľník, stalo sa to blízko škôlky. Vie sa o piatich mŕtvych," povedala tiež denníku Ukrajinska pravda.

Ten ale upozornil, že v televíznom vysielaní hovorkyňa hovorila "o asi piatich zranených" a o tom, že "sú mŕtvi". Hovorkyňa sa nachádza na mieste nešťastia a novinárom sa nedarí s ňou spojiť, aby informáciu spresnili.

Videá zdieľané na sociálnych sieťach ukazujú horiacu budovu a počuť ich krik ľudí.

Zatiaľ nie je jasné, čo spôsobilo pád vrtuľníka. Rusko sa nevyjadrilo a ukrajinskí predstavitelia tiež nie, poznamenala agentúra Reuters.

(Hromadske, ČTK, TASR)
Zdroj Twitter - Iulia Mendel
18. 1. 2023
|
07:56
|
Svet

Ruský prezident by dnes mohol ohlásiť novú vlnu mobilizácie, píše Inštitút pre štúdium vojny. Stať by sa to mohlo počas jeho prejavu k 80. výročiu ukončenia blokády Leningradu počas druhej svetovej vojny.

„Putin rád používa symbolické dátumy na prejavy k obyvateľom Ruska a časť ruských blogerov podporujúcich vojnu poznamenala, že využije túto príležitosť na vyhlásenie mobilizácie alebo vojny proti Ukrajine," konštatoval ISW.

Ukrajinská vojenská spravodajská služba sa nedávno vyjadrila, že Rusko pre vojnu na Ukrajine plánuje v novej vlne zmobilizovať 500-tisíc odvedencov. Informuje o tom web Kyiv Independent.

(SITA)
18. 1. 2023
|
06:23
|
Svet

Pri pietnom mieste obetiam útoku v Dnipre zadržala moskovská polícia najmenej štyroch ľudí. Podľa očitého svedka políciu privolali aktivisti provládneho nacionalistického hnutia známeho ako SERB.

Informovala o tom britská stanica BBC, ktorá sa odvolala na ruský spravodajský web SOTA citujúci očitých svedkov zatýkania.

Ruské oslobodzovacie hnutie, známejšie ako SERB, je nacionalistická prokremeľská politická skupina pôsobiaca v Rusku a na Ukrajine. Je známa svojimi provokáciami proti ruskej opozícii a financovaná a ovládaná ruskými bezpečnostnými zložkami.

Spomínané pietne miesto vzniklo pri pamätníku ukrajinskej spisovateľke Laryse Kosačovej na Ukrajinskom bulvári neďaleko železničnej stanice Kijevskij vokzal, z ktorej odchádzajú vlaky smerom do východnej a strednej Európy.

Na mieste je zarámovaná fotografia rumoviska, ktoré zostalo po zničenom dome, mnoho kvetov i plyšových hračiek, informovala britská stanica BBC.

Agentúra DPA uviedla, že napriek existujúcim rizikám sa niekoľko okoloidúcich pri pamätníku zastavilo, pričom viacerí sa aj rozplakali.

Od začiatku invázie sú verejné protivojnové akcie v Rusku veľmi zriedkavé pre represie, ktoré hrozia ich účastníkom a organizátorom. Už niekoľko mesiacov sa v Rusku takmer nevyskytli žiadne väčšie protestné zhromaždenia, aj keď naďalej dochádza k protestným akciám jednotlivcov, ktorým za to hrozí prinajmenšom trest v správnom konaní.

Útok na mesto Dnipro sa odohral 14. januára počas ďalšej vlny raketových útokov, keď ruská armáda na Ukrajinu vypálila desiatky rakiet rôznych typov. Pri zásahu deväťposchodového domu v Dnipre prišlo o život 45 ľudí vrátane šiestich detí.

Zranenia utrpelo 79 ľudí – medzi nimi aj 16 detí. Ďalších 20 obyvateľov domu je stále nezvestných. Záchranná a pátracia operácia bola ukončená v utorok popoludní. V meste vyhlásili trojdňový smútok.

(TASR)
17. 1. 2023
|
23:57
|
Svet

Ukrajina má garantované tri batérie protilietadlového systému Patriot, povedal prezident Zelenskyj v príhovore k národu. Tretiu batériu má zabezpečiť Holandsko. "Výrazne zlepší protivzdušnú obranu, ochráni naše mestá a ľudí proti raketovému teroru Ruska," uviedol na twitteri.

(SME, Ukrajinská pravda)
17. 1. 2023
|
23:03
|
Svet

Americký prezident Joe Biden telefonoval s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom o pomoci pre Ukrajinu. Naposledy spolu hovorili pred necelými dvoma týždňami a dohodli sa, že Ukrajine pošlú bojové vozidlá pechoty.

Nemecko okrem toho začiatkom januára prisľúbilo, že Ukrajine dodá aj systémy protivzdušnej a protiraketovej obrany Patriot.

"Lídri rokovali o svojej neochvejnej podpore Ukrajiny a odsúdili ruskú agresiu. Prezident Biden a kancelár Scholz diskutovali o prebiehajúcej pomoci smerovanej na Ukrajinu," uvádza Biely dom. Scholzova kancelária sa zatiaľ k telefonátu nevyjadrila, upozorňuje DPA.

O nových dodávkach pomoci pre Ukrajinu sa bude rokovať aj na piatkovom stretnutí Kontaktnej skupine pre obranu Ukrajiny na leteckej základni Ramstein v Nemecku. Za nemeckú vládu sa na ňom zúčastní nový minister obrany Boris Pistorius, píše DPA. (TASR)

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Záchranárske práce ukončili, počet obetí v Dnipre stúpol na 44 Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49%
 3. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
 4. Bývanie, ktoré má všetkých "5P"
 5. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
 6. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
 7. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
 8. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 1. Na čo myslieť pri prediktívnej údržbe?
 2. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
 3. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
 4. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
 5. Spoločnosť AGEL SK a VŠZaSP podpísali zmluvu o spolupráci
 6. Čo všetko potrebujete vedieť, ak chcete tehlovú fasádu
 7. Bývanie, ktoré má všetkých "5P"
 8. Nový e-book od BaseLinker Kompletný sprievodca po marketplacoch
 1. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 14 460
 2. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 13 607
 3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zmrazená cena potravín 10 946
 4. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 9 063
 5. Jednoznačný recept na úspech? Buďte pripravení prispôsobiť sa 7 710
 6. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 6 921
 7. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 3 249
 8. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 3 108
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Warren Buffett má so záchranou bánk pomerne bohaté skúsenosti.

Legendárny investor Warren Buffett v minulosti ukázal, že banky dokáže vytiahnuť z existenčných problémov.


7 h
Dušan Kováčik na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici.

Proces bude pokračovať v máji. Sudca o svedkoch ešte nerozhodol.


1 h
Zuzana Kepplová.

Táto kampaň bude pripomínať nedeľný obed v bežnej domácnosti.


5 h
Víťazný projekt výtvarno-architektonickej súťaže na pamätník autorskej trojice Benjamín Brádňanský, Vít Halada a Martin Piaček.

Na pozemku bude naklonená záhrada.


3 h
SkryťZatvoriť reklamu