SME

Egyptská polícia zadržala 70 ľudí v rámci pátrania po útočníkoch z letoviska

Šarm aš-Šajch 24. júla (TASR) - Egyptská polícia v rámci pátrania po páchateľoch sobotňajších bombových útokov v letovisku Šarm aš-Šajch zadržala viac ...

Šarm aš-Šajch 24. júla (TASR) - Egyptská polícia v rámci pátrania po páchateľoch sobotňajších bombových útokov v letovisku Šarm aš-Šajch zadržala viac ako 70 ľudí v meste a iných častiach Sinajského polostrova.

Vyšetrovatelia pokračujú v získavaní stôp a identifikácii desiatok z celkového počtu 88 zabitých pri troch koordinovaných útokoch. Identifikovať musia ešte minimálne 34 zabitých. Podľa ministerstva turizmu nezvestných zostáva 14 ľudí. Bilanciu nezvestných zostavili na základe údajov jednotlivých hotelov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Zabitými sú väčšinou Egypťania, ale medzi mŕtvymi je aj najmenej sedem západniarov, vrátane dvoch Britov, dvoch Nemcov, Taliana a Čecha.

Zadržaných podrobujú výsluchom, žiadneho z nich však v súvislosti s najhorším teroristickým útokom v histórii Egypta neobvinili, uviedli bezpečnostní predstavitelia citovaní agentúrou AP.

Postup polície sa zdá byť podobný ako pri operácii po útokoch z októbra 2004 na sinajských letoviskách Taba a Ras Šitan, keď zadržali asi 3000 ľudí. Mnohí z nich sa podľa miestnych obyvateľov a skupín na ochranu ľudských práv sťažovali na mučenie.

Predpokladá sa, že v súvislosti s októbrovými útokmi zostáva zadržiavaných asi 200 osôb, vrátane dvoch egyptských podozrivých, proces s ktorými dnes obnovili.

Egyptský minister vnútra oznámil, že vyšetrovatelia skúmajú, či medzi výbuchmi v Tabe a Šarme existuje prepojenie. K obom útokom došlo napriek veľkej prítomnosti egyptských bezpečnostných síl na Sinaji - strategicky významnej oblasti hraničiacej s Izraelom a pásmom Gazy.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa bezpečnostných predstaviteľov koordinované útoky vykonali štyria teroristi. Krátko po 01.00 h miestneho času nálože vybuchli pri hoteli Ghazala Garden, na neďalekom parkovisku v Naama Bay a v tri kilometre vzdialenej preplnenej kaviarni v oblasti nazývanej Starý trh.

Predstavitelia, ktorí kvôli citlivosti vyšetrovania odmietli byť identifikovaní, uviedli, že štyria muži sa do Šarm aš-Šajchu priviezli púštnou cestou zo severu, pričom v autách pod nákladom zeleniny ukrývali najmenej 400 kilogramov výbušnín.

Dvaja z nich nechali zelené Isuzu naložené výbušninami v oblasti Starého trhu. Auto neskôr vybuchlo, pričom nálož zrejme odpálili časovačom. Bomba na ceste zanechala päť metrov široký kráter.

Ďalší dvaja predpokladaní militanti v inom aute, bielom pickupe, vykonali ďalšie výbuchy. Jeden z auta vystúpil a na parkovisku zanechal malú bombu v ruksaku, tiež odpálenú časovačom. Tretí autom vysokou rýchlosťou vrazil do hotela Ghazala, vzdialenom asi 150 metrov. Bomba v plecniaku vybuchla v čase, keď ľudia z hotela utekali po výbuchu bomby v aute, uviedli zdroje s tým, že polícia pátra po iných militantoch, ktorí sa na útokoch zúčastnili. Miestni vyšetrovatelia tiež skúmajú možnosť, že útoky vykonali cudzinci.

SkryťVypnúť reklamu

Široké ulice a pieskové pláže v Naama Bay dnes ráno boli prakticky bez turistov. Mnohí zostávajú v hoteloch alebo smerujú na letisko, aby odcestovali domov. Niektoré aerolínie vyslali do letoviska mimoriadne lety pre turistov, ktorí chcú predčasne ukončiť pobyt.

Robotníci na Starom trhu pokračovali v odstraňovaní ruín a opravovali priečelia obchodov so suvenírmi a kaviarní. Črepiny z rozbitých okien automobilov stále pokrývali ulice.

"Toto ráno som šťastný človek, dnes sme kvôli bombovým útokom očakávali len 100 egyptských libier (necelých 600 Sk), ale títo zákazníci kúpili veci za 260 libier šterlingov (15.000 Sk)," povedal egyptský majiteľ obchodu so striebrom a vodnými fajkami Michael Sami. Jedna zo zákazníčok, Elizabeth Izattová zo škótskeho Edinburghu vyhlásila, že teroristami sa nedá zastrašiť.

SkryťVypnúť reklamu

"Treba ísť ďalej. Všade je plno vyšinutých," povedala Izatt, ktorá s manželom a dvoma deťmi plánovala navštíviť Naama Bay a potom sa ísť slniť na jednu zo slávnych pláží Šarm aš-Šajchu.

K útokom sa prihlásili dve skupiny. Jedna z nich - Brigády Abdalláha Azzáma z al-Káidy v Sýrii a Egypte - sa tiež prihlásila k zodpovednosti za októbrové výbuchy v Tabe a aprílový bombový a strelecký útok v Káhire. Druhou sú doteraz neznámi Svätí bojovníci Egypta. Pravosť žiadneho z vyhlásení nebolo možné overiť.

Podľa polície sa zdá, že dobre skoordinované útoky zrejme využili bezpečnostné diery v turistickom stredisku. Jeden samovražedný útočník si autom s 300 kilogramami výbušnín prerazil cestu príjazdom ku Ghazale - jednému z mála tamojších hotelov, ktorého recepcia je ľahko prístupná z hlavnej cesty.

SkryťVypnúť reklamu

Na Starom trhu vzdialenom asi tri kilometre od Ghazaly nie sú žiadne bezpečnostné kontroly, na rozdiel od parkovacích oblastí popri hlavnom hotelovom páse.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Detox pre vaše auto. Prejaví sa v spotrebe aj vo výkone
  2. Poškodené čelné sklo? Vieme ako si ho dáte do poriadku aj bez spoluúčasti
  3. Z ruky do úst: Viete, koľko rodín nemá žiadnu finančnú rezervu?
  4. Dubová alej prichádza s dostupnejším bývaním na predmestí
  5. Známy šéfkuchár radí: Takto budú bezlepkové pagáče dlhšie mäkké
  6. S. Moravčík: 30-dňová záruka vianočky? Ja by som ju nejedol
  7. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  1. Doma v záhrade je najčítanejší mesačník na Slovensku
  2. Známy šéfkuchár radí: Takto budú bezlepkové pagáče dlhšie mäkké
  3. Z ruky do úst: Viete, koľko rodín nemá žiadnu finančnú rezervu?
  4. S. Moravčík: 30-dňová záruka vianočky? Ja by som ju nejedol
  5. Dubová alej prichádza s dostupnejším bývaním na predmestí
  6. Poškodené čelné sklo? Vieme ako si ho dáte do poriadku
  7. Príbeh firmy, ktorá si získala celé Slovensko
  8. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 472
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 6 236
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 699
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 594
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 537
  6. Plátené tašky a opakované použitie 4 173
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 064
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 1 996
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Sinwár získal post mučeníka.

Izraelský premiér už 28. mája potvrdil, že armáda zabila vodcu militantov.


TASR 5
Miesto incidentu v Passau.

Medzi piatimi zranenými je aj jeho manželka a päťročná dcéra.


TASR
Andrej Babiš.

Vládna koalícia Spolu by mala 22,3 percenta a hnutie STAN 10,8 percenta hlasov.


SITA
Maďarský premiér Viktor Orbán.

Zhromaždenie sa bude konať v meste Montargis.


TASR 5

Sportnet

Jannik Sinner a Carlos Alcaraz po finále Roland Garros 2025.

Carlos Alacaraz vstal z mŕtvych, napísal po finále Roland Garros francúzsky denník L'Équipe.


Albert Šimek
Novak Djokovič oslavuje vo finále Australian Open 2012.

Pozrite si zoznam najdlhších finálových zápasov histórie na grandslamových turnajoch.


Hokejisti HK Nitra.

Je veľmi dobre stavaný, s dobrým korčuľovaním a s typickým kanadským dôrazom, povedal riaditeľ klubu Kováčik.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu