SME
Pondelok, 20. marec, 2023 | Meniny má Víťazoslav

Zelenskyj hovoril s nemeckým prezidentom o zlepšení obranyschopnosti Ukrajiny (SME Minúta)

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti:

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme uzavreli, ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu
17. 1. 2023
|
23:57
|
Svet

Ukrajina má garantované tri batérie protilietadlového systému Patriot, povedal prezident Zelenskyj v príhovore k národu. Tretiu batériu má zabezpečiť Holandsko. "Výrazne zlepší protivzdušnú obranu, ochráni naše mestá a ľudí proti raketovému teroru Ruska," uviedol na twitteri.

(SME, Ukrajinská pravda)
17. 1. 2023
|
23:03
|
Svet

Americký prezident Joe Biden telefonoval s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom o pomoci pre Ukrajinu. Naposledy spolu hovorili pred necelými dvoma týždňami a dohodli sa, že Ukrajine pošlú bojové vozidlá pechoty.

Nemecko okrem toho začiatkom januára prisľúbilo, že Ukrajine dodá aj systémy protivzdušnej a protiraketovej obrany Patriot.

"Lídri rokovali o svojej neochvejnej podpore Ukrajiny a odsúdili ruskú agresiu. Prezident Biden a kancelár Scholz diskutovali o prebiehajúcej pomoci smerovanej na Ukrajinu," uvádza Biely dom. Scholzova kancelária sa zatiaľ k telefonátu nevyjadrila, upozorňuje DPA.

O nových dodávkach pomoci pre Ukrajinu sa bude rokovať aj na piatkovom stretnutí Kontaktnej skupine pre obranu Ukrajiny na leteckej základni Ramstein v Nemecku. Za nemeckú vládu sa na ňom zúčastní nový minister obrany Boris Pistorius, píše DPA. (TASR)

17. 1. 2023
|
21:52
|
Svet

Ukrajinská prvá dáma Olena Zelenská odovzdala na Svetovom ekonomickom fóre v Davose čínskej delegácii list s návrhmi prezidenta Zelenského na ukončenie vojny Ruska proti jeho krajine.

Zelenská v prejave v Davose vyzvala delegátov, aby urobili viac krokov, ktoré pomôžu ukončiť vojnu na Ukrajine. Uviedla, že vojna sa rozvetvuje do celého sveta a ak Ukrajina prehrá, môže sa to ešte zhoršiť.

"Ako môže svet čakať, že dosiahne klimatickú neutralitu, ak nedokáže zastaviť ani pálenie celých ukrajinských miest. Toto Rusko robí svojím delostrelectvom, raketami, iránskymi dronmi," vyhlásila. "Všetci viete, že ruská agresia nikdy nemala v úmysle zastaviť sa na ukrajinských hraniciach," pokračovala.

Okrem listu pre čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, odovzdá Zelenská list aj pre šéfku eurokomisie Ursulu von der Leyenovú a švajčiarskeho prezidenta Alaina Berseta.

Zelenskyj prvýkrát predstavil svoj desaťbodový mierový plán počas prejavu na summite najvyspelejších krajín sveta G20 vlani v novembri. Jeho "recept na mier" obsahuje podmienku úplného stiahnutia ruských vojakov z Ukrajiny a zriadenie osobitného medzinárodného súdu pre vojnové zločiny Ruska.

(TASR)
Ukrajinská prvá dáma Olena Zelenská.
Zdroj TASR/AP
17. 1. 2023
|
20:13
|
Svet

Ukrajinskí vojaci začali s výcvikom obsluhy protiraketových systémov Patriot. Na americkú vojenskú základňu Fort Sill v Oklahome pricestovalo približne 100 Ukrajincov. Výcvik by mal podľa Pentagonu trvať niekoľko mesiacov.

Fort Sill je domovom Fires Center of Excellence, kde Spojené štáty organizujú výcvik na na ovládanie Patriotov aj pre svoju armádu a ďalšie krajiny.

„Tí istí inštruktori, ktorí učia Spojené štáty, spojencov a partnerské krajiny, vykonajú aj ukrajinský tréning a toto vyučovanie nijako nenaruší aktuálne výcvikové misie na Fort Sill,“ oznámila základňa. (SITA)

17. 1. 2023
|
19:52
|
Svet

Prvýkrát od začiatku ruskej invázie sa stretli vrchní velitelia armády USA a Ukrajiny. Generáli Mark Milley a Valerij Zalužnyj hovorili v Poľsku o možnostiach obrany Ukrajiny, uviedol Milleyho hovorca plukovník Dave Butler.

"Opísal som naliehavé potreby ukrajinských ozbrojených síl," napísal Zalužnyj na sociálnej sieti Telegram po stretnutí.

Ich schôdzka trvala niekoľko hodín na bližšie nešpecifikovanej vojenskej základni na juhovýchode Poľska. Stretnutie sa uskutočnilo už teraz, pretože Zalužnyj sa nemôže zúčastniť na tohtotýždňovom stretnutí Vojenského výboru NATO v Bruseli.

Stretnutie dvoch najvyššie postavených predstaviteľov americkej a ukrajinskej armády podľa agentúry AP upozorňuje na posilňovanie vzťahov medzi oboma armádami. Navyše sa uskutočnilo v kritickom čase, keď sa blíži prvé výročie ruského vpádu na Ukrajinu.

"Títo muži spolu veľmi pravidelne hovoria už skoro rok, navzájom sa (osobne) spoznali," uviedol Butler. Dodal, že generáli mali pocit, že je dôležité sa stretnúť osobne, pretože stretnutie zoči-voči je iné.

Milley teraz bude môcť na stretnutí NATO ostatným vojenským lídrom opísať situáciu na bojisku a potreby ukrajinskej armády.

Hoci Ukrajinu navštívilo niekoľko amerických civilných predstaviteľov, Biely dom dal jasne najavo, že na Ukrajinu nevstúpi žiaden príslušník americkej armády v uniforme s výnimkou tých, ktorí pôsobia na ambasáde USA v Kyjeve.

Stretnutie Milleyho so Zalužným odštartovalo tohtotýždňovú sériu stretnutí vysokopostavených vojenských lídrov.

Okrem Vojenského výboru NATO v Bruseli, kde sa v stredu a vo štvrtok stretnú náčelníci generálnych štábov, sa na leteckej základni Ramstein v Nemecku uskutoční stretnutie Ukrajinskej kontaktnej skupiny.

Očakáva sa, že na oboch stretnutiach sa bude rokovať o súčasných aj budúcich potrebách Ukrajiny, píše AP.

(TASR)
17. 1. 2023
|
18:51
|
Svet

Demokratický svet by mal vytrvať v pomoci Ukrajine až do jej víťazstva. Opak by bol zlou správou, že agresiou sa dá získať územie alebo prírodné zdroje, povedala fínska premiérka Sanna Marinová na ekonomickom fóre v Davose.

"Európa a ďalšie západné demokracie by preto mali vyslať správu ruskému vodcovi Vladimirovi Putinovi, že budeme podporovať, ako dlho bude treba - päť rokov, desať rokov, 15 rokov, čokoľvek treba - budeme podporovať Ukrajinu a neprestaneme,“ povedala Marinová.

Dodala, že je na Ukrajincoch, aby sa rozhodli, kedy budú pripravení rokovať, kedy budú pripravení na nejakú mierovú dohodu.

Poznamenala však, že tento príbeh mohol byť úplne iný, ak by západní spojenci reagovali silnejšie, keď Rusko v roku 2014 anektovalo ukrajinský polostrov Krym.

(SITA)
17. 1. 2023
|
18:41
|
Svet

Západní spojenci musia zvýšiť úroveň vojenskej pomoci a vybavenia, ktoré posielajú Ukrajine, povedala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

"Ukrajina potrebuje všetko vojenské vybavenie, ktoré dokáže zvládnuť a aj pokročilé systémy“, skonštatovala Von der Leyenová v rozhovore s Christiane Amanpourovou z televízie CNN. 

„Veľmi dúfam, že v Ramsteine nastane veľký krok vpred,“ uviedla, odkazujúc na blížiace sa piatkové stretnutie v Nemecku, kde sa spojenci v rámci Kontaktnej skupiny pre podporu Ukrajiny stretnú s predstaviteľmi ukrajinskej obrany na leteckej základni Ramstein.

Von der Leyenová zároveň potvrdila, že sa blíži desiaty balík sankcií proti Rusku, ktorý by sa mal podľa nej zameriavať najmä na odstránenie možností ich obchádzania. (SITA)

17. 1. 2023
|
18:30
|
Svet

Vojna na Ukrajine trvá už 328 dní. Rusi dosiahli v Soledare symbolický úspech, ale hneď vymenili hlavného veliteľa. Ukrajinci čakajú, či Nemecko dá povolenie, na vývoz tankov Leopard, Briti im pošlú tanky Chalenger.

Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Soledar padol, Bachmut môže byť ďalší. Ruský postup je však symbolický"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
(SME)
17. 1. 2023
|
18:06
|
Svet

Dve z troch prieskumných lietadiel NATO dočasne vyslaných do Rumunska pristáli na leteckej základni pri Bukurešti. Ich úlohou bude monitorovať ruskú vojenskú činnosť. 

Lietadlá AWACS, ktoré NATO nazýva "naše oči na oblohe", patria do letky 14 strojov obvykle umiestnených v Nemecku. Ich súčasťou je typická radarová kupola v zadnej časti trupu a dokážu identifikovať lietadlo vzdialené stovky kilometrov.

Nemecký veľvyslanec v Rumunsku Peer Gebauer na leteckej základni Otopeni po pristátí prvého lietadla povedal, že "vyslanie strojov zdôrazňuje naše odhodlanie zostať v týchto krízových časoch silní".

"Táto prieskumná misia AWACS. Je ďalším dôkazom nášho záväzku brániť každý centimeter spojeneckého územia," dodal Gebauer.

Lietadlá AWACS počas pravidelných preletov nad východnou Európou a Baltským morom vyhľadávajú ruské bojové lietadlá v blízkosti hraníc NATO.

Sebastien Slavitescu, odborník NATO a bývalý rumunský diplomat, lietadlá AWACS označil za poistku pre krajiny blízko vojny, ako je aj Rumunsko.

"Východné krídlo NATO je veľmi, veľmi blízko vojny, akú sme v Európe nemali od druhej svetovej vojny. Tieto lietadlá alebo akákoľvek zvýšená vojenská pomoc Rumunsku v týchto náročných časoch sú maximálne vítané," doplnil.

"Sledujeme vás, vieme, čo robíte," je jasným signálom misie AWACS Moskve.

NATO od napadnutia Ukrajiny Ruskom 24. februára 2022 zvýšilo svoju prítomnosť na svojom východnom krídle a dodatočné mnohonárodné bojové skupiny posilnili štáty ako Rumunsko, Maďarsko, Bulharsko a Slovensko. (TASR)

17. 1. 2023
|
18:00
|
Svet

Británia bude podporovať Ukrajinu, kým nezvíťazí. "Putinovi posielame správu, že sme sa zaviazali podporovať Ukrajincov, kým nezvíťazia," povedal minister zahraničných vecí James Cleverly vo Washingtone.

Podľa šéfa britskej diplomacie by to mal Putin chápať a "najlepšie, čo môže urobiť pre záchranu života svojich vojakov, je to uznať".

Cleverly bude rokovať s americkým ministrom zahraničných vecí Antonym Blinkenom.

Británia ešte pred jeho návštevou Spojených štátov a Kanady oznámila, že ako prvá západná krajina vyhovie žiadosti Ukrajiny o dodanie 14 ťažkých tankov Challenger 2.

Cleverly to zdôvodnil tým, že Kyjev potrebuje "schopnosť zatlačiť na východe a juhu krajiny", kde sa ruská armáda snaží dobyť územie.

Británia je podľa neho zároveň odhodlaná pozrieť sa aj na iné spôsoby, ako pomôcť Ukrajine, keďže jej potreby sa vyvíjajú.

(TASR)
17. 1. 2023
|
17:45
|
Svet

Nemecká ministerka obrany musela odísť, problémy sa s ňou ťahali od začiatku. Napokon v novoročnom videu s ohňostrojmi povedala, že vojna na Ukrajine sa jej spája so stretnutiami so zaujímavými ľuďmi. Či Nemecko výraznejšie zmení opatrný vzťah k Rusku a dodá Ukrajine aj tanky, stále nie je isté. (SME)

17. 1. 2023
|
17:09
|
Svet

Srbský prezident skritizoval výzvy na nábor Srbov do bojov na Ukrajine spolu s ruskou žoldnierskou Wagnerovou skupinou. Zároveň tiež poprel, že by boli Wagnerovci prítomní v Srbsku.

„Prečo vy, od Wagnerovcov, voláte kohokoľvek zo Srbska, keď viete, že je to proti našim predpisom,“ vyhlásil Aleksandar Vučić v pondelok v televízii Happy.

Srbi majú zákonom zakázané zúčastňovať sa na konfliktoch v zahraničí a niekoľko ľudí už za to aj odsúdili. Dobrovoľníci zo Srbska bojovali s proruskými silami na Ukrajine v rokoch 2014 a 2015.

Srbský minister obrany Miloš Vučević vystríhal Srbov pred tým, aby sa pridali do ruských radov, a v Rádiu Slobodná Európa pohrozil „právnymi dôsledkami“.

Srbsko sa usiluje o členstvo v Európskej únii, ale udržiava obchodnú a vojenskú spoluprácu s Ruskom a je závislé aj od jeho dodávok plynu. Ruskú vojnu na Ukrajine Belehrad na medzinárodných fórach odsúdil, voči Moskve však neuvalil žiadne sankcie. (SITA)

17. 1. 2023
|
16:32
|
Svet

Kazachstan už nebude umožňovať ruským občanom neobmedzene dlhý pobyt na svojom území. Rusi aj občania ďalších euroázijských štátov budú musieť opustiť krajinu minimálne na 90 dní po tom, ako im vyprší trojmesačné povolenie na pobyt.

Kazašské ministerstvo vnútra novú vládnu smernicu odôvodňuje tým, že Astana tak získa väčšiu kontrolu nad prisťahovalectvom. Do krajiny presídlili desaťtisíce Rusov - poväčšine mladých mužov alebo mužov stredného veku - po tom, ako ruský prezident Putin vlani v septembri vyhlásil kvôli ruskej invázii na Ukrajinu čiastočnú mobilizáciu.

V Kazachstane sa hovorí aj rusky a krajina s Ruskom zdieľa najdlhšiu súvislú pozemnú hranicu na svete, takže tento stredoázijský štát je medzi Rusmi utekajúcimi pred vojnou obľúbenou destináciou.

Ďalším dôležitým faktorom bola možnosť zostať v krajine neobmedzene dlho - stačilo každých 90 dní krajinu nakrátko opustiť a vrátiť sa, píše Reuters.

Kazachstan sa však v súvislosti s prílivom Rusov potýka s ťažkosťami. Nezvyčajne veľký prísun Rusov podľa úradov prispel okrem iného k inflácii, ktorá sa v minulom roku vyšplhala na viac ako 20 percent, čo je najhoršia hodnota od 90. rokov 20. storočia.

Kvôli ruskej invázii na Ukrajinu sú rovnako napäté vzťahy medzi Moskvou a Astanou, predstavitelia Kazachstanu odmietli Ruskú vojnu podporiť a vyzvali k mieru.

Eurázijská ekonomická únia združuje Rusko a niektoré ďalšie postsovietske krajiny - Bielorusko, Kazachstan, Arménsko a Kirgizsko. (ČTK)

17. 1. 2023
|
16:23
|
Svet

Ukrajinský prezident Zelenskyj telefonoval s nemeckým kolegom Steinmeierom o zlepšení obranyschopnosti Ukrajiny. Poďakoval aj za významnú humanitárnu a finančnú podporu.

Zelenskyj uviedol v príspevku na platforme Telegram, že Kyjev oceňuje nové rozhodnutia nemeckej vlády v oblasti obrany, ktoré prijala začiatkom tohto roka.

"Ďakujem za komplexnú pomoc Nemecka Ukrajincom. Za pomoc, ktorá posilnila našu armádu i za finančnú podporu. Chcel by som vyjadriť osobitnú vďaku občanom Nemecka za to, že v tomto ťažkom období poskytli Ukrajincom útočisko," uviedol ukrajinský prezident.

Nemecko začiatkom januára oznámilo, že Ukrajine do niekoľkých týždňov dodá približne 40 bojových vozidiel pechoty Marder v rámci novej etapy podpory ukrajinských síl, ktorú Berlín koordinuje so Spojenými štátmi.

Nemecko dodá Ukrajine aj systémy protivzdušnej a protiraketovej obrany Patriot, ktoré Kyjevu tiež prisľúbili Spojené štáty. (TASR)

17. 1. 2023
|
16:18
|
Domov

Počet ubytovaní ukrajinských utečencov v dotovanom ubytovaní klesá, potvrdzujú to štatistiky ministerstva vnútra. V porovnaní s letom 2022 počet ubytovaných aj poskytovateľov ubytovania poklesol o takmer 30 percent.

Dočasne poverený minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) mieni, že čísla prezrádzajú stúpajúcu aklimatizáciu Ukrajincov v slovenských podmienkach.

"Svedčí o tom aj dvojnásobný počet zamestnaných odídencov v porovnaní s obdobím spred leta, ktoré je reportované vo verejne dostupných dátach, a tiež výrazný pokles poberateľov dávky v hmotnej núdzi," dodal minister.

Pripomenul, že zvýšenie príspevku na ubytovanie pre ukrajinských odídencov viedlo v časti spoločnosti k obavám, či táto pomoc nebude viesť k zneužívaniu štátnej dotácie. "Prax však ukázala, že táto obava sa nepotvrdila," zdôraznil Mikulec.

Ministerstvo poskytuje občanom Slovenskej republiky od marca 2022 príspevok za ubytovanie osôb utekajúcich pred vojnovým konfliktom na Ukrajine. V septembri 2022 bola zvýšená jednotková suma vyplácaná za ubytovanú osobu zo sedem na desať eur za dospelú osobu a deň (dieťa do 15 rokov potom z 3,50 na päť eur/deň)

Rezort priblížil, že súhrnná vyplatená suma za celé obdobie od marca do konca roka 2022 predstavuje približne 54 miliónov eur. Za ostatný uzavretý mesiac (november 2022) počet ubytovateľov predstavoval 7616, o ubytovací príspevok požiadali za 25 915 ubytovaných osôb. (TASR)

Ukrajinci čakajú na cudzineckej polícii v Bratislave.
Zdroj SME/Marko Erd
17. 1. 2023
|
15:58
|
Svet

Ruský prezident Putin tvrdí, že ruská ekonomika sa vlani pravdepodobne zmenšila o 2,5 percent, čo je však lepšie ako predpokladali experti. Ruskú ekonomiku zasiahli západné sankcie a tiež odchody mnohých západných spoločností.

„Niektorí experti v našej krajine, nehovoriac o zahraničných, predpovedali pokles o 10 % a 15 % alebo dokonca 20 %. Za celý rok sa očakáva jej pokles o 2,5 %,“ tvrdil Putin na stretnutí s vrcholnými predstaviteľmi vrátane ministra financií a šéfky ruskej centrálnej banky. Dodal pritom, že je potrebné stimulovať rast reálnych miezd. (SITA)

17. 1. 2023
|
14:37
|
Svet

Kremeľ by privítal ďalšie stretnutie Naryškina so šéfom americkej CIA. "O nijakých konkrétnych termínoch však neviem," povedal Peskov s odkazom sa stretnutie Naryškina a Burnsa, ktoré prebehlo vlani v novembri v tureckej Ankare.

Šéf CIA vtedy svojho ruského kolegu varoval pred následkami možného použitia jadrových zbraní zo strany Ruska.

Riaditeľ SVR pre ruskú tlačovú agentúru TASS povedal, že ďalšie stretnutie s Burnsom je "možné". Hovoril tiež o intenzívnej spolupráci Ruska s Čínou a spomenul, že v istých časových intervaloch komunikuje s nemenovanými šéfmi európskych tajných služieb o situácii na Ukrajine.

Burns, ktorý ovláda ruštinu, vycestoval už koncom roku 2021 do Moskvy, aby odradil ruského prezidenta Vladimira Putina od hromadenia vojsk na rusko-ukrajinských hraniciach, ktoré predchádzalo februárovej ruskej invázii na Ukrajinu. (TASR)

17. 1. 2023
|
13:56
|
Svet

Ruský útok na Ukrajinu podľa prvej dámy Oleny Zelenskej prispieva ku „kolapsu sveta, ako ho poznáme“. Ruská agresia podľa nej nikdy nemala v úmysle obmedziť sa na hranice Ukrajiny, povedala vo švajčiarskom Davose.

„Táto práca bude pokračovať a spôsobí ešte širšiu krízu, ak agresor neprehrá“, uviedla v príhovore na Svetovom ekonomickom fóre a poznamenala, že jednota dokáže vrátiť mier.

Podľa agentúry AP tiež vo svojej reči vyčítala vládnym lídrom a šéfom firiem, že nie vždy dostatočne využívajú svoj vplyv.

Zelenská tiež spomenula smrtiaci útok v ukrajinskom meste Dnipro, kde si sobotný ruský útok vyžiadal najmenej 44 obetí v obytnom dome zasiahnutom raketou.

„Pre Rusko nie je nič zakázané. Zatiaľ čo sa zhovárame, v našom meste Dnipro ľudia stále pracujú a hľadajú v troskách obytného domu, ktorý zničila protilodná strela. Táto strela bola vyrobená, aby ničila lietadlové lode a bola použitá proti civilnej infraštruktúre,“ vyjadrila sa.

Zelenská podľa vlastných slov priniesla do Davosu aj listy od ukrajinského vedenia pre predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú a čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, ktorý odovzdá vicepremiérovi Liouvi Cheovi.

(SITA)
17. 1. 2023
|
13:36
|
Svet

Európska komisia vyplatila Ukrajine prvú časť z balíka makrofinančnej pomoci v hodnote 18 miliárd eur. Na Ukrajinu podľa oficiálneho webu výkonného orgánu Európskej únie putovala čiastka tri miliardy eur.

Vďaka tomuto balíku bude Ukrajina schopná naďalej vyplácať mzdy a dôchodky a udržiavať v prevádzke základné verejné služby, ako sú nemocnice, školy a bývanie pre presídlených ľudí.

Ukrajine tiež umožní zabezpečiť makroekonomickú stabilitu a obnoviť kritickú infraštruktúru zničenú Ruskom, ako je energetická infraštruktúra, vodné systémy, dopravné siete, cesty či mosty. Podporu majú sprevádzať reformy s cieľom posilniť právny štát a opatrenia proti spreneverám a korupcii na Ukrajine.

"Ukrajina dostala prvé tri miliardy eur z nového makrofinančného programu v hodnote 18 miliárd eur. Som vďačný EÚ a predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej za silnú podporu," napísal ukrajinský prezident na Twitteri. Dodal, že zachovanie finančnej stability Ukrajiny je nevyhnutné pre víťazstvo nad agresorom.

(SITA)
17. 1. 2023
|
13:28
|
Svet

Podľa Kyjeva bolo na Ukrajine od začiatku ruskej invázie zabitých už viac než 9-tisíc civilistov vrátane 453 detí. Údaje povedal šéf kancelárie ukrajinského prezidenta Jermaka na Svetovom ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose.

"Zaznamenali sme viac ako 80-tisíc zločinov spáchaných ruskými útočníkmi, pričom zabitých bolo vyše 9-tisíc civilistov vrátane 453 detí... Neodpustíme ani jeden prípad mučenia či vzatia života. Voči každému zločincovi bude vyvodená zodpovednosť," povedal Jermak.

V tejto súvislosti ďalej pripomenul, že Ukrajina požaduje vytvorenie špeciálneho medzinárodného tribunálu, ktorý by súdil ruských politických lídrov. Od Moskvy tiež žiada odškodnenie za skazu, akú na Ukrajine spôsobila svojou inváziou.

Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov v pondelok informoval, že na Ukrajine bolo od vypuknutia invázie dosiaľ oficiálne potvrdených 7031 úmrtí civilistov.

UNHCR však zároveň vyjadril predpoklad, že skutočný počet obetí je omnoho vyšší, a to vzhľadom na mnohé správy o úmrtiach, ktoré ešte neboli oficiálne potvrdené, ako aj na neprístupnosť oblastí na frontovej línii. (TASR)

17. 1. 2023
|
12:39
|
Svet

Ukrajinské záchranné zložky ukončili pátracie a záchranné operácie v meste Dnipro na mieste raketového útoku, oznámili na Twitteri. Doterajšia bilancia obetí je 44.

(SME)
17. 1. 2023
|
12:16
|
Svet

Ukrajina bude podľa poľského prezidenta Dudu schopná zastaviť Rusko len vtedy, ak dostane moderné vojenské vybavenie od svojich západných spojencov. "To, čo Ukrajina potrebuje, je viac a viac zbraní," vyhlásil Duda.

Duda v prejave na Svetovom ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose zdôraznil, ukrajinský prezident Zelenskyj to povedal už na začiatku ruskej vojenskej invázie.

Poľský prezident sa spolu s partnermi z Litvy a Severného Macedónska, ako aj spolu s vodkyňou bieloruskej opozície Cichanovskou a španielskym ministrom zahraničných vecí Josém Manuelom Albarosom zúčastnil v Davose na debate s názvom "Na obranu Európy".

Duda vo svojom vystúpení vyjadril nádej, že spojenecké krajiny dodajú Ukrajine viacero, možno až niekoľko desiatok tankov typu Leopard 2, čo by Kyjevu umožnilo vytvoriť obrnenú brigádu.

Podľa šéfa prezidentskej kancelárie Pawela Szrota už svoju účasť v takejto koalícii deklarovali Fínsko, Dánsko a Veľká Británia. Poľský prezident v utorok vyjadril nádej, že sa k iniciatíve pripojí aj Nemecko.

Poľsko je pripravené darovať 14 tankov Leopard, ale akékoľvek odovzdanie si vyžaduje súhlas Berlína, pretože vývoznú licenciu na tieto vozidlá má Nemecko.

Duda túto ponuku predložil počas stretnutia v ukrajinskom meste Ľvov so svojimi ukrajinskými a litovskými partnermi ešte 11. januára, pripomína PAP. (TASR)

17. 1. 2023
|
11:56
|
Svet

V doterajšom priebehu vojny na Ukrajine zabila tamojšia armáda 116 950 ruských vojakov, informoval generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl na Facebooku s tým, že iba počas pondelka prišlo o život 870 ruských vojakov.

Rusko podľa ukrajinského generálneho štábu dosiaľ prišlo aj o 3 121 tankov, 6 215 bojových obrnených vozidiel, 4 877 vozidiel a palivových nádrží, 2 104 delostreleckých systémov, 441 odpaľovacích raketových systémov, 220 systémov protivzdušnej obrany, 276 vrtuľníkov, 286 lietadiel, 1 872 dronov, 749 striel s plochou dráhou letu, 17 lodí a 190 kusov špeciálnej techniky. 

Informácie počas vojny nie je možné nezávisle overiť. 

(SITA)
17. 1. 2023
|
11:32
|
Svet

Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Grossi navštívil Juhoukrajinskú atómovú elektráreň v Mykolajevskej oblasti pri príležitosti ustanovenia permanentnej misie pracovníkov MAAE vo všetkých ukrajinských jadrových elektrárňach.

MAAE už minulý týždeň oznámila, že Grossi vycestuje na Ukrajinu, "aby zabezpečil nepretržitú prítomnosť expertov na jadrovú bezpečnosť vo všetkých tamojších jadrových elektrárňach, čím výrazne zintenzívni úsilie MAAE pomôcť zabrániť jadrovej havárii počas súčasného vojenského konfliktu".

"Nad Juhoukrajinskou atómovou elektrárňou už veje vlajka MAAE. Zostaneme tu, aby sme počas prebiehajúceho konfliktu zaistili atómovú bezpečnosť," napísal Grossi na Twitteri. V tejto elektrárni budú umiestnení dvaja pracovníci MAAE.

Zatiaľ čo členovia tímu MAAE už pôsobia v Ruskom obsadenej Záporožskej jadrovej elektrárni, experti budú v najbližších dňoch umiestnení aj v Chmeľnyckej jadrovej elektrárni na západe Ukrajiny.

Grossi vycestuje aj do Rivnenskej jadrovej elektrárne na severozápade Ukrajiny, ako aj do odstaveného reaktora v Černobyle, aby všade dosadil dvojčlenný tím MAAE.

Grossi sa tiež stretne s vysokými predstaviteľmi ukrajinskej vlády v Kyjeve, aby prediskutovali opakovane žiadané vytvorenie zóny jadrovej bezpečnosti a ochrany v okolí Záporožia.

(TASR)
17. 1. 2023
|
11:20
|
Svet

Počet obetí ruského raketového útoku, ktorý zničil bytový dom v ukrajinskom meste Dnipro, sa zvýšil na 44, uviedol starosta mesta Filatov na Facebooku. Úrady v Dnipre vyhlásili trojdňový smútok za tých, ktorí zahynuli pri útoku. (SITA)

17. 1. 2023
|
10:45
|
Svet

Rusko plánuje vykonať v nasledujúcich troch rokoch „veľké reformy“ v ozbrojených silách, oznámilo ministerstvo obrany. Plánujú navýšiť počet vojenského personálu na 1,5 milióna.

"Len posilnením kľúčových štrukturálnych zložiek ozbrojených síl je možné zaručiť vojenskú bezpečnosť štátu a chrániť nové entity a kritické zariadenia Ruskej federácie," povedal minister obrany Sergej Šojgu.

Inštitút pre štúdium vojny už skôr uviedol, že Moskva sa pravdepodobne pripravuje na ukončenie ukrajinskej „série operačných úspechov a opätovné získanie iniciatívy“. (Sky News)

17. 1. 2023
|
10:32
|
Svet
Dôležité

Poradca ukrajinského prezidenta Olexij Arestovyč podal ráno demisiu do rúk Volodymyra Zelenského. Arestovyč pôvodne tvrdil, že ukrajinský systém protilietadlovej obrany v Dnipre zostrelil ruskú raketu Kh-22.

Týchto komentárov sa rýchlo chytili ruskí propagandisti, ktorí tvrdili, že budovu zasiahla ukrajinská obranná raketa.

Bývalý prezidentov poradca neskôr potvrdil, že Ukrajina nemá schopnosť zostreliť typ rakety vypálenej Ruskom.

„Úprimne sa ospravedlňujem obetiam a ich príbuzným, obyvateľom Dnipra a všetkým, ktorých hlboko ranila moja predčasne mylná verzia dôvodu, prečo ruská raketa zasiahla obytnú budovu," oznámil Arestovyč na Facebooku.

Súvisiaci článokNamiesto lode panelák. Sovietske strely môžu ukazovať nedostatok ruského arzenálu Čítajte 
(Sky News)
17. 1. 2023
|
10:20
|
Svet
17. 1. 2023
|
10:19
|
Svet

Ruský minister obrany Šojgu navštívil ruské vojenské veliteľstvo práporu Vostok na Ukrajine, uviedol rezort obrany v Moskve. Hovoril aj s veliteľmi iných formácií a informoval sa o "postupe bojových misií".

V sprievodnom videozázname bolo vidieť ministra obrany, ako sa stretáva s vojenskými veliteľmi, pričom s ďalšími rokoval prostredníctvom videospojenia.

Medzi tými, ktorí sa zúčastnili na videohovore so Šojguom, bol aj náčelník generálneho štábu ruskej armády Valerij Gerasimov, ktorý bol nedávno poverený velením ruských síl na Ukrajine, píše AFP.

Na videu bolo tiež vidieť, ako Šojgu udeľuje ruským vojakom vyznamenania. "Vykonávate svoju službu so cťou, bránite našu vlasť, pomáhate tým, ktorí to potrebujú, robíte všetko pre to, aby ste priblížili Deň víťazstva", vyhlásil.

Šojgu už v decembri uskutočnil dve návštevy do oblastí, kde prebieha "špeciálna vojenská operácia", ako Rusko nazýva svoju vojnu vedenú voči Ukrajine. Podľa ministerstva obrany vtedy Šojgu vykonal aj inšpekcie jednotiek na frontovej línii. (TASR)

17. 1. 2023
|
09:49
|
Svet

V centre Moskvy vznikol malý improvizovaný pamätník obetiam raketového útoku na bytový dom v ukrajinskom meste Dnipro. Na mieste je zarámovaná fotografia rumoviska, ktoré zostalo po zničenom dome, sú tam kvety i plyšová hračka.

Britská stanica BBC konštatuje, že vzhľadom na všeobecnú atmosféru v Moskve a Rusku sa táto akcia ani nemohla stať masovou.

Pietne miesto vzniklo pri pamätníku ukrajinskej spisovateľke Laryse Kosačovej na Ukrajinskom bulvári neďaleko železničnej stanice Kijevskij vokzal, z ktorej odchádzajú vlaky smerom do východnej a strednej Európy.

Útok na mesto Dnipro sa odohral 14. januára počas ďalšej vlny raketových útokov, keď ruská armáda na Ukrajinu vypálila desiatky rakiet rôznych typov.

(TASR)
17. 1. 2023
|
09:26
|
Svet

V troskách Dnipra našli telo dieťaťa, počet obetí sa zvýšil na 41. "Zomrelo 41 ľudí vrátane štyroch detí, 79 ľudí je zranených (z toho 16 detí), 39 ľudí sa podarilo zachrániť," uviedol úradník prezidentskej kancelárie Timošenko.
(The Guardian)

17. 1. 2023
|
09:13
|
Svet

Námestníčka amerického ministra zahraničných vecí  Shermanová navštívila Kyjev. Tam sa stretla s ukrajinským prezidentom Zelenským a uistila ho o neochvejnej podpore Ukrajiny.

Shermanová viedla americkú delegáciu, ktorá s ukrajinskými činiteľmi rokovala o posilnení bezpečnostnej pozície ich krajiny a tamojšej ekonomiky a o spôsoboch rozvoja trvalého bilaterálneho obchodného partnerstva s USA.

Predstavitelia USA sa stretli okrem Zelenského aj s členmi jeho prezidentského úradu, ministrom obrany Reznikovom a ďalšími zástupcami Ukrajiny.

Účelom návštevy bolo podľa slov hovorcu rezortu diplomacie USA Pricea "opätovné potvrdenie silného a neochvejného záväzku Spojených štátov voči Ukrajine a jej obrane voči nevyprovokovanej ruskej agresii". (TASR)

17. 1. 2023
|
08:31
|
Svet
Dôležité

Medzi Ruskom a Ukrajinou dôjde k veľkej výmene zajatcov. Turecko oznámilo, že 800 Ukrajincov bude vymenených za 200 Rusov. Informáciu priniesol Kyiv Post. (KyivPost)

17. 1. 2023
|
08:29
|
Svet

Britské ministerstvo obrany spochybnilo presnosť niektorých ruských raketových systémov dlhého doletu. Uvádza to rezort vo svojom pravidelnom spravodajskom brífingu. 

"Veľká protilodná strela „AS-4 Kitchen“ vypustená zo stredného bombardéra „Tu-22M3 Backfire“ s vysokou pravdepodobnosťou zasiahla panelák v meste Dnipro, čo malo za následok smrť najmenej 40 ľudí. Rusko nepravdivo naznačovalo, že zodpovedná bola ukrajinská raketa protivzdušnej obrany. Strela je notoricky nepresná, keď sa používa proti pozemným cieľom, pretože jej radarový navádzací systém je slabý pri rozlišovaní cieľov v mestských oblastiach," konštatovalo ministerstvo.

Rezort ďalej tvrdí, že „dysfunkcia schopnosti ruského útoku na veľké vzdialenosti je hlbšia“ a že „(Rusko) veľmi pravdepodobne zápasí o dynamickú identifikáciu cieľov a o prístup k rýchlemu a presnému odhadu škôd".

(The Guardian)
17. 1. 2023
|
07:52
|
Svet

Už viac než osem ton trosiek odstránili záchranári z miesta útoku v ukrajinskom meste Dnipro v rámci úsilia zachrániť obete ruského útoku na bytový dom. Nezvestných je naďalej 25 ľudí. 

Súvisiaci článokNamiesto lode panelák. Sovietske strely môžu ukazovať nedostatok ruského arzenáluČítajte 

"Pátracie a záchranné operácie, ako aj odstraňovanie nebezpečných konštrukčných prvkov pokračujú," informovala ukrajinská štátna pohotovostná služba.

Z miesta útoku odstránili podľa nej 8,5 tony stavebného odpadu a 41 poškodených vozidiel. Útok si vyžiadal najmenej 40 obetí a 77 zranených vrátane 14 detí. Zachrániť sa podarilo 39 osôb, spresňuje CNN.

Z pôvodne 47 nezvestných identifikovali úrady 18 mŕtvych; štyria ďalší boli nájdení živí v príbytkoch príbuzných alebo v nemocnici a 25 ľudí je stále nezvestných. (TASR)

17. 1. 2023
|
07:27
|
Svet

Odstraňovanie ruín zničeného bytového domu v Dnipre trvá už vyše 63 hodín, 90 percent trosiek bolo demontovaných. Uviedol to šéf miestnej regionálnej správy Rezničenko. (NEXTA)

17. 1. 2023
|
06:49
|
Svet

Ruský prezident Putin nariadil novému veliteľovi okupačných síl na Ukrajine Gerasimovovi, aby do marca dobyl Donbas. V rozhovore pre Freedom TV to povedal hovorca ukrajinskej vojenskej rozviedky Jusov.

„Toto nie je prvý časový rámec. Zakaždým sa to oneskorilo. Bude to už rok od začiatku rozsiahlej invázie a rok, odkedy 'dobyli Kyjev za tri dni'. Nepodarí sa im to ani tentoraz,“ povedal Jusov a dodal, že Putin sa nevzdal svojich plánov zničiť Ukrajinu ako nezávislý štát a Ukrajincov ako národ. (SITA)

17. 1. 2023
|
06:16
|
Svet

Dodanie tankov a delostreleckých systémov Ukrajine dočasne oslabí britskú armádu, tvrdí náčelník generálneho štábu britskej armády Sanders. Upozornil aj na potrebu obnoviť bojaschopnosť armády po poskytnutí tejto pomoci.

"Niet pochybností o tom, že naše rozhodnutie bude mať vplyv na našu schopnosť mobilizovať armádu voči akútnej a pretrvávajúcej hrozbe, ktorú Rusko predstavuje, a takisto ovplyvní schopnosť plniť naše požiadavky v NATO," uviedol Sanders pre médiá.

"Ukrajina teraz potrebuje naše tanky a zbrane. Viem, že ich dobre využijú," konštatoval Sanders.

"Odovzdanie týchto spôsobilostí Ukrajine nás dočasne oslabí, to nepopieram," hovoril. Porážka Ruska Ukrajinou však podľa jeho slov prinesie Británii väčšiu bezpečnosť. (TASR)

16. 1. 2023
|
23:36
|
Svet

Ukrajinský prezident Zelenskyj označil útok na obytný dom v Dnipre za vojnový zločin. "Všetci, ktorí sú vinní z tohto vojnového zločinu, budú identifikovaní a postavení pred súd," uviedol vo večernom prejave.

"Tento úder na Dnipre, ako aj ďalšie podobné útoky, spadá pod jurisdikciu Medzinárodného trestného súdu. A my využijeme všetky dostupné možnosti - národné aj medzinárodné - na to, aby všetci ruskí vrahovia, všetci, ktorí vydávajú a vykonávajú rozkazy k raketovému teroru proti našim ľuďom, dostali zákonné tresty. A aby si svoje tresty odpykali," dodal Zelenskyj.

(ČTK)
16. 1. 2023
|
22:22
|
Svet

Od začiatku ruskej invázie zomrelo na Ukrajine vyše 7000 civilistov, uviedol Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov, ktorý dodal, že informuje len o potvrdených obetiach a v skutočnosti ich môže byť výrazne viac.

Boje si vyžiadali aj viac ako 11 300 zranených radových obyvateľov.

Smutná štatistika hovorí o presne 7031 zabitých civilistov, z ktorých 2784 boli muži, 1875 ženy, 221 chlapci, 177 dievčatá a 35 malé deti. U 1939 mŕtvych zatiaľ podľa úradu nebolo pohlavie určené.

Najviac obetí (4102) aj zranených (5751) si vojna, ktorú Rusko začalo vlani vo februári, vyžiadala v Doneckej a Luhanskej oblasti.

"Väčšinu zaznamenaných civilných obetí spôsobilo použitie výbušných zbraní s plošným účinkom, vrátane ostreľovania ťažkým delostrelectvom, raketovými systémami, raketami a leteckými údermi," uviedol úrad. (ČTK)

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Úrady potvrdil po zásahu domu ruskou raketou v Dnipre už tridsaťpäť obetí Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Katka so vzácnym ochorením: Rozhodla som sa, že deti mať nebudem
 3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zľavy z odvodov, zmrazená cena potravín
 4. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 5. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 6. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach
 7. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť
 8. Tipuj dedinský futbal online a vyhraj zájazd na Ligu majstrov
 1. Spoločnosť AGEL SK a VŠZaSP podpísali zmluvu o spolupráci
 2. Čo všetko potrebujete vedieť, ak chcete tehlovú fasádu
 3. Bývanie, ktoré má všetkých "5P"
 4. Nový e-book od BaseLinker Kompletný sprievodca po marketplacoch
 5. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 6. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 7. Verve services - upratovacia firma, ktorá vznikla z nuly
 8. Kedy s dieťaťom prvýkrát k zubárovi? Odpoveď vás prekvapí
 1. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 13 470
 2. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 12 889
 3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zmrazená cena potravín 10 904
 4. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 8 952
 5. Jednoznačný recept na úspech? Buďte pripravení prispôsobiť sa 7 702
 6. Aké sú NAJ slovenské chute? Prezradili ich známi výrobcovia 5 518
 7. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 2 724
 8. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 485
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Čínsky líder je na trojdňovej návšteve Ruska.


TASR 4 h
Francúzi sa znovu búria. Tentokrát proti dôchodkovej reforme.

Francúzi sa proti zmenám búria.


4 h
Poľský premiér Mateusz Morawiecki

Poľský premiér upozornil na význam národných štátov a ich zvrchovanosti v Európe.


TASR a 1 ďalší 6 h

Pri bojoch na Ukrajine zomrel uplynulý víkend druhý český dobrovoľník.


TASR 7 h
SkryťZatvoriť reklamu