SME
Štvrtok, 23. marec, 2023 | Meniny má Adrián

Pavel predbehol Babiša a zvíťazil v prvom kole prezidentských volieb (SME Minúta)

Účasť v českých prezidentských voľbách bola vysoká.

Prezidentské voľby v Česku 2023

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prezidentské voľby v Česku sledujeme minútu po minúte:

Minútu po minúte sme uzavreli, ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu
14. 1. 2023
|
20:46
|
Svet

Hoci Babiš prehral len o tri desatiny, dnes stratil hlavu, povedal víťaz prvého kola českých prezidentských volieb Petr Pavel. Reagoval na obvinenia lídra ANO, že na neho chystá "podraz".

Babiš podľa Pavla toho už narozprával veľa a mnohé z toho nebola pravda. "Hoci prehral o tri desatiny (percenta), tak dnes stratil hlavu. Nielen obsah, ale aj forma jeho tlačovej konferencie dáva jasne tušiť, na čo sa asi máme pripraviť v tej druhej časti kampane," komentoval Babišovu reakciu na výsledky volieb.

"Ja som nikdy na nikoho žiadne kompro nepripravoval, nie je to môj štýl. A ak sa nejaké fakty na Andreja Babiša dajú použiť, tak sú to len tie fakty, ktoré sám zanechal na svojej ceste nielen počas budovania svojho obchodného impéria, ale tiež počas svojej politickej kariéry," doplnil Pavel. (TASR)

14. 1. 2023
|
19:40
|
Svet

Kandidátovi na českého prezidenta Pavlovi prišli osobne vyjadriť podporu Fischer a Hilšer. Taktiku sme zatiaľ nedohadovali, uviedol Hilšer pri odchode z volebného štábu Pavla.

"Taktiku sme zatiaľ nedohadovali. Na to je ešte skoro, môžeme prísť zajtra. Ale ja som prišiel za pánom generálom, aby som mu zagratuloval k výsledku. Prišiel som mu vyjadriť slová podpory a budem rád, ak sa mu za štrnásť dní podarí zopakovať výsledok. Myslím, že on bude dobrý prezident pre Českú republiku," povedal porazený kandidát Hilšer, ktorý skončil na šiestom mieste.

Tímu Petra Pavla ponúkol, že by kandidáta podporil aj osobne na výjazdoch alebo iným spôsobom.

Pred ním do Pavlovho štábu prišiel aj druhý senátor Pavel Fischer. "Prvé kolo volieb skončilo, to druhé práve začína. Plne podporujem Petra Pavla proti Andrejovi Babišovi," napísal Fischer pod spoločnú fotku s Pavlom a ich manželkami.

Danuše Nerudová, Pavel Fischer a Marek Hilšer postupne dorazili večer do volebného štábu Petra Pavla v pražskom Starom meste. Senátori Fischer aj Hilšer v tohtoročných prezidentských voľbách kandidovali druhý raz. (TASR)

14. 1. 2023
|
19:33
|
Svet

To, že kartu minulosti si Babiš trúfol vytiahnuť s vlastnou históriou KSČ a ŠtB, nie je obyčajná nehoráznosť, ale predovšetkým jasný signál stratégie demobilizovať elektorát súpera, píše Peter Schutz. (SME)

14. 1. 2023
|
19:23
|
Svet
Dôležité

Zrátané sú už všetky hlasy. Petr Pavel získal v prvom kole českých prezidentských volieb 35,4 percenta hlasov, druhý Andrej Babiš 34,99 percenta a tretia Danuše Nerudová 13,92 percenta hlasov. Volebná účasť bola 68,24 percenta.

Voľby v ČR: Neoficiálne konečné výsledky prvého kola prezidentských volieb.
(SME)
14. 1. 2023
|
19:11
|
Svet

Predsedníčka českej poslaneckej snemovne Markéta Pekarová Adamová považuje za jednu z dôležitých správ veľkú volebnú účasť. Chce oceniť každého, kto prišiel k voľbám a verí, že ľudia prídu aj k druhému kolu.

Pekarová Adamová vyjadrila podporu Petrovi Pavlovi, ktorý po sčítaní takmer všetkých hlasov v prvom kole skončil na prvom mieste. Ocenila tiež neúspešných kandidátov Danušu Nerudovú a Pavla Fischera. Andrej Babiš podľa nej na tlačovej konferencií k priebežným výsledkom prvého kola prezidentských volieb "pľul jedovaté sliny".

Účasť v prvom kole presiahla 68 percent. Ide o najvyššiu účasť v prvom kole voľby prezidenta a tretiu najvyššiu volebnú účasť v histórii Česka po voľbách do snemovne v rokoch 1996 a 1998, píše ČT24. (TASR)

14. 1. 2023
|
19:03
|
Svet
Dôležité

Babiš prirovnal generála Pavla k rozviedčikovi Putinovi. Líder hnutia ANO už na prvej tlačovke naznačil, ako bude vyzerať taktika v druhom kole volieb. Kritika Pavlovej komunistickej minulosti, paradoxne, zaznieva z úst muža, ktorý bol v 80. rokoch agentom ŠtB. (SME)

Andrej Babiš na tlačovej konferencii.
Zdroj Economia - Jakub Plíhal
14. 1. 2023
|
18:46
|
Domov

Petr Pavel vyhral prvé kolo českých prezidentských volieb aj na Slovensku. Česi mohli voliť v dvoch zvláštnych volebných okrskoch. Jasnú prevahu dosiahol vo voľbách na českom veľvyslanectve v Bratislave i v priestoroch vojenského výcvikového priestoru Lešť.

"Na zastupiteľstve volilo 594 občanov Českej republiky, platných hlasov bolo 593. Petr Pavel získal 324 hlasov, Danuše Nerudová 144, Andrej Babiš 62, Pavel Fischer 46. Ostatní štyria kandidáti, Jaroslav Bašta, Marek Hilšer, Karel Diviš a Tomáš Zima, dostali každý menej ako desať hlasov," uviedla chargé d'affaires veľvyslanectva ČR v Bratislave Alena Jermářová o neoficiálnych výsledkoch volieb prvého kola v zvláštnom volebnom okrsku v Bratislave.

Dodala, že v Lešti odhlasovalo 315 voličov, 243 z nich dalo hlas Pavlovi, Babiš získal 47 a Nerudová 12 hlasov, zvyšné hlasy získali ostatní piati kandidáti.

V rámci zvláštnych volebných okrskov v zahraničí mohli voliť občania Českej republiky, ktorí si vybavili volebný preukaz, alebo požiadali o zápis do zvláštneho zoznamu voličov. (TASR)

14. 1. 2023
|
18:31
|
Svet

Prezidentský kandidát Karel Diviš, ktorý skončil ako predposledný, podporil v druhej voľbe Petra Pavla, pričom svoj volebný výsledok označil za sklamanie. Tomáš Zima s vyše pol percentom hlasov, ktorý obsadil poslednú priečku zatiaľ v druhej voľbe nepodporil žiadneho kandidáta. (TASR)

14. 1. 2023
|
18:02
|
Svet

Do volebného štábu Petra Pavla prišla porazená kandidátka Danuše Nerudová. Pavlovi pri príchode zagratulovala k postupu do druhého kola. Na otázku, či v kampani pred druhým kolom spolu niekam vyrazia Pavel odpovedal, že možno spolu pôjdu na kávu. Obaja sa tomu potom zasmiali. (TASR)

Danuše Nerudová pri príchode do volebného štábu Petra Pavla.
Zdroj Economia - Honza Mudra
14. 1. 2023
|
17:54
|
Svet

Neúspešný kandidát na českého prezidenta Marek Hilšer, ktorý skončil na šiestom mieste, označil svoj volebný výsledok za prehru. Dúfa, že v druhom kole vyhrá ten lepší z kandidátov, ktorým je podľa neho Petr Pavel.

Hilšer zopakoval, že mnoho jeho voličov ovplyvnila obava z toho, aby Babiš nevyhral. (TASR)

14. 1. 2023
|
17:22
|
Svet

Mám obrovskú radosť, hovorí Andrej Babiš. "Dosiahli sme famózny výsledok," povedal predseda hnutia ANO k výsledku prvého kola prezidentských volieb s tým, že dostal o vyše 500-tisíc hlasov viac, ako hnutie vo voľbách v roku 2021.

Babiš zagratuloval Petrovi Pavlovi i Danuši Nerudovej. Babiš však nerozumie, prečo ho Nerudová označila za zlo. "Ja som venoval našej krajine viac ako desať rokov svojho života. Nemusel som ísť do politiky... Korupciu, proti ktorej som bojoval a prečo som založil hnutie, neznášam," uviedol.

V súvislosti s Pavlovou minulosťou uviedol, že jediným prezidentom v Európe, ktorý bol "komunistickým rozviedčikom", je ruský prezident Vladimir Putin. (SME, TASR)

14. 1. 2023
|
17:17
|
Svet

Babiš ma považoval za neskúseného v politike, výsledok ukázal, že ma podcenil, vyhlásil Petr Pavel. Kandidát na českého prezidenta zhodnotil, že súboj proti Babišovi bude výzva, avšak on má výzvy rád.

Pavel ocenil prístup protikandidátov, ktorí ho podporili.

Pavel vyzval občanov, aby šli voliť aj v druhom kole. "Záleží od každého hlasu," vyhlásil Pavel. Zároveň ocenil volebnú účasť 68 percent v prvom kole volieb. Česi majú teraz podľa neho šancu rozhodnúť, či vyhrá chaos a populizmus alebo sa krajina vráti k tomu, že budú platiť pravidlá, politici dodržia svoje sľuby a Česko bude dôveryhodná krajina pre spojencov.

Pavel vyhlásil, že v kampani pred druhým kolom sa chce zamerať na ľudí, ktorí sú zo súčasnej spoločenskej situácie nešťastní a dopadajú na nich krízy. "Cesta z ich frustrácie nevedie smerom k Andrejovi Babišovi," povedal Pavel.

“Nikdy som nepovedal, že som vládnym kandidátom, vláda ani nikdy nepovedala, že som jej kandidátom. Je to však lepšia vláda ako vláda Andreja Babiša a má zmysel s ňou spolupracovať. Cestou je nájsť spoločné riešenie a nie vyvolávať ďalšie krízy,” povedal Pavel.

Výsledok prvého kola ho teší, radoval by sa však viac, keby bol rozdiel medzi Babišom a ním desať percent. “V rozdieli vidím skôr ťažkú prácu do druhého kola ako dôvod na oslavu,” zhodnotil. Babiša ako protikandidáta považuje za výzvu, ale "je to nepohybne súper, ktorý človeka motivuje", vyjadril sa Pavel. Ak by bola jeho protikandidátkou Nerudová, voliči by mali aspoň istotu, že si nezvolia populizmus. (SME)

14. 1. 2023
|
17:08
|
Svet
Dôležité

Český premiér Petr Fiala vyzval občanov, aby v druhom kole prezidentských volieb podporili Petra Pavla. Vysoká volebná účasť, ktorá dosiahla viac ako 68 percent, podľa neho ukazuje, že išlo o dôležitú voľbu, povedal na tlačovke.

Fiala pogratuloval Petrovi Pavlovi k postupu do druhého kola, ktoré sa bude konať o dva týždne. Zároveň vyzdvihol i výsledok Danuši Nerudovej, ktorá skončila na treťom mieste a Pavla Fischera. Ten skončil v tesnom závese za ňou. Práve títo traja kandidáti išli do volieb na funkciu prezidenta s podporou koalície SPOLU.

"Je pred nami 14 dní, kedy bude prebiehať ďalšia kampaň...Nie je potrebné, aby som Pavla podporoval nasledujúcich 14 dní aktívne, aby sa politické strany, vláda a vládne strany do toho aktívne zapájali. Myslím si, že ľudia sa rozhodnú podľa iných kritérií," uviedol Fiala s tým, že to bude neľahký súboj medzi hodnotami.

Podľa neho to bude súboj medzi populizmom a demokraciou. "Ja budem podporovať tú druhú skupinu," zdôraznil Fiala, pričom vyzval ľudí, aby v druhom kole volili Petra Pavla. Doterajšiu predvolebnú kampaň označil za férovú.

(SME, TASR)
14. 1. 2023
|
16:41
|
Svet
Dôležité

Petr Pavel o pár hlasov preskočil Andreja Babiša a vedie v prvom kole českých prezidentských volieb. Babiš má 35,16 percenta hlasov, na Pavla stráca 0,06 percenta. Zrátaných je 99 percent okrskov. (SME)

14. 1. 2023
|
16:19
|
Svet

Rozdiel medzi Andrejom Babišom a Petrom Pavlom je minimálny a stále sa zmenšuje. Kandidátov na českého prezidenta delí už len 0,3 percenta hlasov. Zrátaných je skoro 98 percent hlasov.

Po sčítaní takmer všetkých hlasov získal Babiš približne 35,34 percenta hlasov. Tesne za ním nasleduje Pavel, ktorý od voličov obdržal takmer 35,04 percenta hlasov, vyplýva z predbežných výsledkov, ktoré zverejnil Českých štatistický úrad. (TASR)

14. 1. 2023
|
16:05
|
Svet

Andrej Babiš nie je budúcnosť pre Česko, povedal Pavel Fischer, neúspešný kandidát na prezidenta. V druhom kole podporil Petra Pavla. "Je potrebné spojiť sily," povedal s tým, že treba osloviť voličov, ktorých kandidát nepostúpil do druhého kola. (SME)

Pavel Fischer.
Zdroj Economia - Václav Vašků
14. 1. 2023
|
16:04
|
Svet

Ešte nie je dôvod oslavovať, druhý polčas bude náročnejší, vyhlásil kandidát na českého prezidenta Pavel. Postup do druhého kola s Andrejom Babišom by preňho bola výzva. "A ja mám výzvy rád," dodal.

"Veľmi si vážim záujmu, chcel by som poďakovať všetkým, ktorí prišli k voľbám," povedal Pavel s tým, že o výsledkoch bude hovoriť až potom, keď budú známe.

"Blížime sa k záveru prvého polčasu a rozhodne nie je dôvod oslavovať, skôr je dôvod začať druhý polčas, ktorý bude náročnejší než ten prvý," povedal Pavel.

"Ten hlavný výsledok pre mňa bude po sčítaní všetkých okrskov a všetkých hlasov," povedal kandidát, no nakoniec pripustil, že svoj postup berie ako pravdepodobný.

Pavel sa tiež poďakoval svojim protikandidátom za férovú kampaň. "Aj keď to občas zaiskrilo, tak bola vedená väčšinou korektne," dodal Pavel. Kampaň pred druhým kolom však očakáva dramatickejšiu. "Vzhľadom na to, že v druhom kole bude takmer s istotou Andrej Babiš, neviem si predstaviť, že by tá hra bola bez faulov," povedal Pavel.

K prípadnej ďalšej kampani sa ešte nechcel vyjadrovať. "Samozrejme nejaký plán máme," povedal Pavel a dodal, že pokiaľ do druhého kola postúpi, ešte dnes oznámi ďalšie smerovanie kampane. Ak nestačilo to, čo robil doteraz, je podľa svojich slov pripravený pridať.

Kandidát na prezidenta pripustil, že v kampani urobil chyby, napríklad, že nebol výrazný v debatách. "Všetci robíme chyby, aj ja som ich urobil. Mám sa čo učiť," dodal. Na otázku, či bude pred druhým kolom trénovať na debaty odpovedal, že otázkou je, či vôbec do nich príde jeho možný protikandidát Babiš.

Českého expremiéra označil za nebezpečenstvo, pred ktorým by sa Česko malo zjednotiť. "Mohli by sme skĺznuť nielen k populizmu, ale tiež k tomu, že sa začneme odkláňať od jasne demokratického prozápadného a proeurópskeho kurzu a že by sme sa dostali niekam na pomedzie východu a západu do pozície krajiny, ktorá nebude braná vážne spojencami a výrazne by nám to uškodilo," vysvetlil.

Podľa doteraz sčítaných výsledkov by vyhral druhé kolo volieb Babiš so ziskom takmer 36 percent hlasov. Za ním nasleduje zatiaľ Pavel s približne 34 percentami. Podľa politológov sa však ešte poriadne na prvých dvoch miestach môže zmeniť. (TASR)

14. 1. 2023
|
15:44
|
Svet
Dôležité

Danuše Nerudová priznala porážku v českých prezidentských voľbách. "To že končím ako tretia vôbec nič neznamená. Pretože sa začal písať príbeh, ktorý je inšpiráciou pre ostatných," povedala. Babiša označila za "veľké zlo".

Do druhého kola českých prezidentských volieb postúpi Andrej Babiš a Petr Pavel. Babiša označila za "veľké zlo", ktoré treba zastaviť. O možnej podpore pre Petra Pavla bude rokovať. (SME)

Danuše Nerudová.
Zdroj Economia - Lukáš Bíba
14. 1. 2023
|
15:43
|
Svet
Dôležité

Po sčítaní vyše 80 percent hlasov postupujú do druhého kola českých prezidentských volieb Andrej Babiš a Petr Pavel. Podľa doteraz sčítaných výsledkov by vyhral prvé kolo volieb Babiš so ziskom takmer 37 percent hlasov. Za ním nasleduje zatiaľ Pavel s približne 33,5 percentami.

Podľa politológov sa však ešte poriadne na prvých dvoch miestach môže zmeniť. Na treťom mieste je zatiaľ Danuše Nerudová s približne 13,7 percentami hlasov. Pavel Fischer, ktorý má zatiaľ 6,5 percenta hlasov, už avizoval, že v druhom kole podporí kandidáta, ktorý bude stáť proti Babišovi.

Na piatom mieste je zatiaľ Jaroslav Bašta, ktorý má približne 4,5 percenta. Marek Hilšer a Karel Diviš majú menej ako tri percentá hlasov. Okolo pol percenta zatiaľ získal Tomáš Zima.

Volebná účasť dosiahla zrejme okolo 67 percent, čo je viac ako v predchádzajúcich prezidentských voľbách v roku 2018, uvádza ČT 24. (TASR)

14. 1. 2023
|
15:28
|
Svet
Dôležité

Danuše Nerudová ukázala, že prezidentský súboj nemusí byť len mužskou záležitosťou a možno práve pri pohľade na jej kandidatúru sa prvá česká prezidentka rozhodla, že má zmysel pustiť sa do tohto boja, píše v analýze Matúš Krčmárik. (SME)

14. 1. 2023
|
15:26
|
Svet

Po sčítaní hlasov 60 percent hlasov vedie Andrej Babiš so ziskom 37,6 percenta. Do druhého prezidentských volieb kola by spolu s ním podľa predbežných výsledkov postúpi Petr Pavel, ktorý zatiaľ získal 32,5 percenta hlasov. (SME)

14. 1. 2023
|
15:20
|
Svet

Petr Pavel poďakoval voličom, zrátaných už je takmer polovica hlasov. Pavel uvítal vysokú účasť. Kampaň bola podľa neho korektná.

(SME)
14. 1. 2023
|
15:10
|
Svet

Po sčítaní vyše 35 percent hlasov vedie Babiš, Pavel je na druhom mieste. Babiš zatiaľ získal necelých 39 percent hlasov. Do druhého kola by spolu s ním podľa predbežných výsledkov postúpil Pavel, so ziskom okolo 31,5 percenta.

Na treťom mieste je zatiaľ Danuše Nerudová s približne 13,5 percentami hlasov. Týchto troch kandidátov favorizovali aj predvolebné prieskumy.

Pavel Fischer má zatiaľ vyše šesť percent hlasov. Jaroslav Bašta získal zatiaľ necelých päť percent. Marek Hilšer a Karel Diviš majú menej ako tri percentá hlasov. Okolo pol percenta zatiaľ získal Tomáš Zima. Volebná účasť dosiahla zrejme okolo 67 percent. (TASR, ČT24)

14. 1. 2023
|
15:03
|
Svet

Do druhého kola českých prezidentských volieb postúpi Petr Pavel a Andrej Babiš, píše v predikcii web Seznam Zprávy. Nerudová už má podľa českých novinárov malú šancu postúpiť do druhého kola.

Z pätiny spočítaných hlasov novinári usúdili, že strata Nerudovej je už natoľko veľká, že podľa skúseností z predošlých hlasovaní je už len veľmi malá šanca, by sa jej podarilo stiahnuť ju. Tesný však podľa redakcie bude súboj o víťaza prvého kola, v ktorom má Pavel stále nádej, že Babiša dobehne. (SME, Seznam Zprávy)

14. 1. 2023
|
14:46
|
Svet

V českých prezidentských voľbách je spočítaných takmer osemnásť percent hlasov. S 38 percentami vedie Andrej Babiš, za ním je Petr Pavel s 31 percentami, Danuše Nerudová má zatiaľ len 13,6 percenta hlasov.

Očakáva sa, že Nerudová by si mala polepšiť neskôr, keď sa do sčítania zarátajú aj hlasy z veľkých miest, kde má väčšiu podporu ako na vidieku. (SME)

14. 1. 2023
|
14:41
|
Svet

Petr Pavel dorazil do svojho volebného štábu. Pri vchode čakal na jedného z favoritov na víťaza prvého kola českých prezidentských volieb dav novinárov, ľudia z jeho tímu začali po Pavlovom príchode skandovať.

(SME)
14. 1. 2023
|
14:31
|
Svet

Kandidát na českého prezidenta Jaroslav Bašta dorazil do svojho volebného štábu v pražských Letňanech v Hotelu Duo. „Postup do druhého kola,“ odpovedal stroho na otázku novinárov, aký výsledok prvého kola volieb by si želal. (Deník N)

14. 1. 2023
|
14:20
|
Svet

Danuše Nerudová sa poďakovala všetkým, ktorí prišli voliť a dali jej svoj hlas v prezidentských voľbách. S kampaňou je spokojná, zhodnotila pri príchode do volebného štábu s tým, že sa dostala tam, kam žiadna iná žena.

(SME)
14. 1. 2023
|
14:15
|
Svet

Kandidát na prezidenta Tomáš Zima prišiel do volebného štábu. Pri svojom príchode skonštatoval, že stále verí v postup do druhého kola. Bojovať sa má až do konca, povedal podľa televízie ČT24. (ČT24)

14. 1. 2023
|
14:00
|
Svet
Dôležité

V Česku sa skončilo prvé kolo prezidentských volieb. Volebné komisie začínajú spočítavať hlasy. Prvé výsledky sčítania hlasov by mal zverejniť štatistický úrad asi o pol hodinu.

Deväťdesiat percent hlasov by malo byť spočítaných medzi 16. a 17. hodinou. Vtedy by sme už mali vedieť, kto postúpi do druhého kola.

"Odovzdané hlasy sčítajú okrskové volebné komisie, ktorých je takmer 15-tisíc. Na organizácii hlasovania a sčítavania sa podieľa približne 100-tisíc občanov," uviedlo české ministerstvo vnútra. (SME)

14. 1. 2023
|
13:49
|
Svet

Kandidátka na českú prezidentku Danuše Nerudová volebný štáb v Galérii Mánes v centre Prahy na Vltave. V priestoroch sa už zhromažďujú novinári, volebné miestnosti sa zatvoria o necelú štvrťhodinu. (SME)

14. 1. 2023
|
13:16
|
Svet

Prezident nemôže rozumieť všetkému, musí mať dobrý tím poradcov, tvrdí bývalý spolupracovník českého prezidenta Havla Špaček. Hlava štátu musí mať v tíme ľudí, ktorí mu budú radiť, inšpirovať ho, dávať mu podnety a informovať ho, aby bol neustále v obraze.

Vybrať si dobrých ľudí do svojho tímu je podľa Špačka ťažké. Zodpovednosť prezidenta za ich výber musí byt dvojitá. "Jednak aby to bol naozaj odborník na danú sféru, ale súčasne, aby to bol človek prijateľný pre verejnosť," vysvetlil bývalý člen Havlovho tímu. Dodal, že súčasní poradcovia prezidenta Zemana nie sú ľuďmi vnímaní pozitívne.

Zároveň pripomenul, že ani počas prvého prezidentského úradu Havla neboli jeho poradcami odborníci, ale priatelia. Až neskôr si Havel svoj tím profesionalizoval. Práve vtedy sa jedným z jeho poradcov stal aj Špaček.

Prezident so svojím tímom všetko konzultuje, ale konečné rozhodnutie musí urobiť sám. Následne zaň nesie zodpovednosť. Havel si podľa Špačka často presadzoval svoj názor. Zároveň si však ctil ústavu, ktorú so sebou podľa neho stále nosil.

Hlava štátu si musí podľa Špačka udržiavať kontakt s verejnosťou. "Prezident je pre mnoho ľudí niekým, kto im prináša nádej a ukazuje cestu vpred," myslí si Havlov bývalý spolupracovník. Hlava štátu preto podľa neho musí empaticky čítať záujem verejnosti a vedieť vyčítať, kedy ho verejnosť potrebuje počuť. (TASR)

14. 1. 2023
|
12:12
|
Svet

Kandidáti na českého prezidenta postupne otvárajú volebné štáby. Od jedenástej je otvorený štáb Petra Pavla, informuje idnes.cz. U Andreja Babiša ho otvorili na obed. Danuše Nerudová otvorí volebný štáb až po zatvorení volebných miestností o druhej.

Volebné štáby Pavla Fischera i Tomáša Zimu otvoria pol hodinu po skončení volieb. (Idnes.cz)

14. 1. 2023
|
11:38
|
Svet

Volebná účasť v českých prezidentských voľbách sa dopoludnia pohybovala najčastejšie medzi 50 až 55 percentami, informovala televízia ČT24. V niektorých okrskoch však hlasovalo viac ako 60 percent voličov.

Vo volebnom obvode Praha 6 dosiahla volebná účasť do 10:00 už takmer 59 percent, čo je o 1,2 percenta viac než pred piatimi rokmi, uvádza portál iDnes.cz. Volebná účasť v Brne dosiahla o desiatej ráno 56,46 percenta, pričom v roku 2018 do tohto času odvolilo 51,23 percenta voličov.

Vyššiu volebnú účasť než v roku 2018 hlásili aj v Moravskosliezskom kraji. Podľa krajského úradu tam volebná účasť zatiaľ dosahuje okolo 50 percent. Celkovo prišlo v prvom kole volieb v roku 2018 odovzdať svoj hlas 61,92 percent voličov. V roku 2013 to bolo 61,31 percent.

Politológ Tomáš Lebeda však vo vysielaní ČT24 upozornil, že účasť voličov zvykne byť v prvom kole vyššia než v druhom aj preto, že voliči neúspešných kandidátov už nemajú motiváciu ísť voliť znovu. "Zaujímavé je, že v roku 2018 prišlo k nárastu. Bolo to zhruba zo 62 percent na 66,6. Tento nárast bol pravdepodobne jedným z dôvodov, prečo dokázal Miloš Zeman uspieť. Dokázal medzi prvým a druhým kolom zmobilizovať voličov," uviedol Lebeda. (ČT24)

14. 1. 2023
|
11:18
|
Svet

V zahraničí volia nového prezidenta aj českí vojaci. Hlasovali napríklad v Egypte, Litve, alebo na Slovensku.

(SME)
14. 1. 2023
|
10:33
|
Svet

V Kyjeve odvolali letecký poplach, po zhruba hodine pokračuje na českej ambasáde hlasovanie v prezidentských voľbách, informovala televízia ČT24.

Okrsková volebná komisia v Kyjeve môže rozhodnúť, či hlasovanie predĺži o čas, o ktorý muselo byť prerušené. Podľa predsedu Českého štatistického úradu Marka Rojíčka to však nie je až tak podstatné. "Nemá to vplyv na zverejňovanie výsledkov," vysvetlil s tým, že štatistický úrad začne priebežné výsledky zverejňovať po 14-tej hodine.

V sobotu ráno sa v Kyjeve zo štvrtí na ľavom brehu rieky Dneper ozvali výbuchy a v jednom zo zariadení kritickej infraštruktúry začalo horieť. Krátko pred výbuchmi bol v meste vyhlásený letecký poplach. Hlasovanie na zastupiteľskom úrade tak muselo byť v súlade so zákonom prerušené.

(ČT24, TASR)
14. 1. 2023
|
09:30
|
Svet

V Kyjeve kvôli ruskému útoku prerušili hlasovanie v prezidentských voľbách na českej ambasáde, informoval server idnes.cz. Volebná komisia sa presunula do krytu, všetci sú v poriadku. Kedy bude hlasovanie pokračovať, zatiaľ nie je jasné.

"Tu sa rozoznel poplach. Už pred vyhlásením poplachu sme počuli výbuchy," ozrejmil situáciu vedúci konzulárneho úseku zastupiteľského úradu Martin Mužík. Vo volebnej miestnosti v tom čase podľa neho nebol žiadny hlasujúci, posledný volič odišiel krátko predtým. Po konzultácii s ministerstvom zahraničia rozhodol český úrad o prerušení volieb.

Na možnosť, že bude potrebné voľby prerušiť, sa pripravovali dopredu. Všetci prichádzajúci voliči boli napríklad informovaní o tom, kde sa nachádza najbližší protiletecký kryt práve pre prípad, že by bol vyhlásený poplach. Stanica metra, ktorá je týmto krytom, je vzdialená asi 650 metrov od veľvyslanectva.

(Idnes.cz, ČTK)
14. 1. 2023
|
08:36
|
Svet

Kandidáti na českého prezidenta vyzývajú ľudí, aby prišli voliť. "Neprespite šancu a bežte voliť!“ napísal kandidát na prezidenta Petr Pavel na Twitteri.

"Pokiaľ ste ešte neboli voliť, tak vás chcem veľmi poprosiť, choďte voliť," uviedol zasa Andrej Babiš.

(SME)
14. 1. 2023
|
08:00
|
Svet
Dôležité

V Česku sa začal druhý deň prvého kola prezidentských volieb. Volebné miestnosti sa zatvoria o druhej popoludní. Výsledky volieb by mali byť známe v sobotu podvečer.

Ak žiadny z kandidátov nezíska nadpolovičnú väčšinu hlasov, postúpia do druhého kola najúspešnejší dvaja kandidáti. O novom prezidentovi by sa potom rozhodovalo o dva týždne. (SME, TASR)

14. 1. 2023
|
06:29
|
Svet

Prezidentské voľby prilákali v Česku k urnám viac voličov, než iné voľby, čo sa prejavilo už v piatok v prvom kole, píše server novinky.cz. Na mnohých miestach ľudia stáli v radoch. V niektorých okrskoch odvolila aj skoro polovica zapísaných voličov.

V Česku je 8,3 milióna oprávnených voličov. Ministerstvo vnútra odhadlo, že o voličský preukaz, ktorý umožňuje hlasovať kdekoľvek, požiadalo až stotisíc ľudí.

(Novinky.cz)
13. 1. 2023
|
22:15
|
Svet

Prvý deň prvého kola prezidentských volieb v Česku sa skončil. Počas prvého dňa prišli k urnám všetci prezidentskí kandidáti a tiež najvyšší ústavní činitelia. Počas prvého volebného dňa sa však vyskytli aj problémy.

Podľa Českej televízie chodilo najviac voličov k volebným urnám hneď po otvorení volebných miestností a potom večer v čase, keď sa ľudia vracali z práce. V niektorých okrskoch dosiahla účasť do večera aj 50 percent.

Česi si svoju novú hlavu štátu volia tiež v zahraničí. Okrem zastupiteľských úradov svoje hlasy v piatok odovzdali vojaci na zahraničných misiách. Jedným z takýchto miest bola aj základňa Lešť na Slovensku.

Počas prvého volebného dňa sa však vyskytli aj problémy. Niektorým ľuďom Česká pošta nestihla doručiť volebné preukazy. Tie sú určené na to, ak chce volič odovzdať svoj hlas inde než v mieste svojho trvalého bydliska. Ak oň raz požiada, bez neho už voliť nemôže.

V jednej z volebných miestností v okrese Litoměřice sa stala nešťastná udalosť. Senior zašiel za plentu pripraviť si volebný lístok. Náhle však skolaboval a oživiť sa ho už nepodarilo. (TASR)

Volič vo volebnej miestnosti v Pruhonicích pri Prahe.
Zdroj SITA/David Josek
13. 1. 2023
|
20:01
|
Svet

Karel Janeček preškrtol hlasovací lístok s menom  Petra Pavla, napísal naň svoje meno a odovzdal ho. Podnikateľ, ktorý chcel kandidovať v prezidentských voľbách, ale nemal dostatok petičných hlasov, tak verejne vyjadril svoj protest.

Hlas však zostáva platný a pripíše sa Pavlovi. 

"Ako voliť vo voľbách spravodlivých aj tých druhých?" napísal Janeček k fotografii, ktorú zverejnil na sociálnych sieťach.

Drží na nej hlasovací lístok s menom prezidentského kandidáta Petra Pavla, ktoré je preškrtnuté a nad ním je uvedené meno podnikateľa.

Rovnako je zmenený aj vek, titul, bydlisko a namiesto čísla kandidáta je uvedené číslo 21, ktoré matematik označuje za svoje šťastné.

Sám Janeček chcel v prezidentských voľbách tiež kandidovať, zbieral podpisy ako občiansky kandidát. Ministerstvo vnútra ho však pre ich nedostatok nezaregistrovalo. Janeček sa obrátil na súd, ani ten však jeho sťažnosti nevyhovel.

Nezaregistrovaný kandidát sa preto aspoň rozhodol vybraný lístok špeciálne upraviť. Podľa svojich slov si je vedomý toho, že jeho hlas sa započíta. Svojim fanúšikom napísal, že Pavel je podľa neho "malé zlo".

České ministerstvo vnútra v piatok na sociálnej sieti Twitter upozornilo, že na podobné úpravy hlasovacích lístkov sa neberie ohľad.

"Ak sú z lístka jasné potrebné údaje, lístok bol v úradnej obálke len jeden a nie je celkom pretrhnutý, vždy ide o platný hlas," zdôraznil rezort vnútra.

(TASR)
13. 1. 2023
|
19:44
|
Svet

Viacero občanov nemôže v Česku hlasovať v prvom kole prezidentských volieb. Pošta im nestihla doručiť hlasovacie preukazy, preto jej predstavitelia zvažovali, že zorganizujú mimoriadne sobotňajšie doručovanie, ale nestihnú to.

Hovorca Českej pošty Matyáš Vitík uviedol, že do štvrtka dostali 16 sťažností na doručovanie hlasovacích preukazov.

Vyhlásil, že tieto prípady riešia prednostne, aby ľudia mohli ísť voliť, no v niektorých prípadoch "preukazy prišli na poštu, ale adresáti nedostali oznámenie o uložení zásielky, čo bolo pochybenie konkrétnych zamestnancov".

Na jednej pošte v Brne zase pracovníčky za priehradkou odmietli vydať ľuďom hlasovacie poukazy v špeciálnych doporučených obálkach s červeným pruhom. Vitík povedal, že zamestnankyne boli upozornené a občania si po preukazy môžu prísť i vo večerných hodinách.

Problémom však zostali menšie pošty, ktoré majú skrátené otváracie hodiny a ľudia si preukazy nemôžu vyzdvihnúť ani večer. Práve kvôli nim chcela Česká pošta v sobotu zorganizovať mimoriadne doručovanie, no z časových dôvodov sa ho nepodarí zrealizovať, oznámil hovorca. (TASR)

13. 1. 2023
|
19:15
|
Svet

Český premiér Petr Fiala si chce vytvoriť s budúcim prezidentom vzťah komunikácie a permanentného dialógu, nech to už bude ktokoľvek. Vyhlásil to po tom, ako odovzdal svoj hlas v Brne.

Podľa Fialu je dôležité, aby sa kľúčoví ústavní činitelia medzi sebou dokázali dohodnúť v prospech Českej republiky, aby viedli pravidelný dialóg a ukazovali verejnosti, že na kľúčových veciach panuje zhoda.

"Sú to dôležité voľby, veď vyberáme hlavu štátu a musíme vybrať dobre," zdôraznil predseda českej vlády.

Novým prezidentom by podľa neho mala byť osobnosť, ktorá bude Česko dobre reprezentovať v zahraničí, má jasnú prozápadnú orientáciu, schopnosť spájať spoločnosť a bude rešpektovať ústavu.

Rola prezidenta je podľa neho jasne daná. "Je dôležité, aby prezident rešpektoval, čo je v ústave," zdôraznil.

Na základe skúseností z predchádzajúcich prezidentských volieb sa podľa neho ukazuje, že ľudia si dôležitosť voľby uvedomujú a majú o ňu záujem.

"Bývajú to voľby, ktoré majú najvyššiu volebnú účasť. Verím, že aj tentokrát občania využijú túto možnosť a pôjdu rozhodnúť o tom, kto bude novým českým prezidentom alebo prezidentkou," povedal Fiala.

(TASR)
13. 1. 2023
|
19:05
|
Svet

Kandidátka na českú prezidentku Danuše Nerudová odovzdala hlasovací lístok v osade Podlesí, ktorá je súčasťou mesta Kuřim. Volebná miestnosť sa tam nachádza v priestoroch miestneho pohostinstva. 

Nerudová prišla voliť spolu s manželom a dvoma synmi, pričom vo volebnej miestnosti na ňu čakalo množstvo novinárov, keďže je jednou z favoritiek na víťazstvo. Za úspech by považovala zisk 20 percent hlasov v prvom kole, uviedla po voľbe.

Bývalá rektorka Mendelovej univerzity v Brne vyhlásila, že by sa chcela stať inšpiráciou pre mladých ľudí, aby videli, že sa "môžu stať súčasťou zmeny a podieľať sa na nej".

"Doteraz to ešte žiadna žena nedokázala. Dúfam, že konečne príde zmena a spolu dokončíme príbeh, ktorý sme začali," povedala Nerudová. Oznámila tiež, že volila samu seba. (TASR)

13. 1. 2023
|
18:12
|
Svet

Volebné lístky v prezidentských voľbách odovzdal už aj predseda Senátu Miloš Vystrčil a predsedníčka Poslaneckej snemovne Markéta Pekarová Adamová, ktorá volila na českom veľvyslanectve vo Viedni.

Vystrčil na Twitteri zverejnil fotografiu z volebnej miestnosti a oznámil, že v prezidentských voľbách podporil Pavla Fischera.

Volebná miestnosť sa otvorila aj na českom veľvyslanectve vo Viedni, kam prišla voliť Pekarová Adamová. V príspevku na sociálnej sieti napísala, že jednou z jej osobných priorít je "presadiť voľbu poštou, a to i v prípade, že by v snemovni mali sedieť celý týždeň".

Chce tak ľuďom uľahčiť uplatnenie ich občianskeho práva voliť.

"Svrbela ma ruka, ale pán Bašta to nakoniec nebol," zažartovala na margo niekdajšieho disidenta a aktuálne prezidentského kandidáta pravicovo-populistickej strany Sloboda a priama demokracia (SPD). Neprezradila však, za koho v skutočnosti hlasovala.

(TASR)
13. 1. 2023
|
17:14
|
Svet

V prvom kole českých prezidentských volieb hlasovali už aj kandidáti, ktorí nie sú favoritmi.  Marek Hilšer po hlasovaní voličom odkázal, aby sa na voľbách zúčastnili, a dodal, že potrebuje každý hlas.

Netuší však, s akým výsledkom prvého kola má počítať: "V minulých voľbách mi predpovedali jedno alebo dve percentá, nakoniec som získal 8,8 percenta. Možno to teraz bude viac, možno menej."

Hilšer by podľa vlastných slov pokladal za úspech postup do druhého kola, sám sa však označil za "realistu".

Prezidentský kandidát Tomáš Zima volil v Prahe. Vyjadril sa, že si verí na postup do druhého kola, a očakáva, že voličská účasť by mohla byť približne 65 percent.

Kandidát politického hnutia Sloboda a priama demokracia (SPD) Jaroslav Bašta vo volebnej miestnosti uviedol, že ak ho občania zvolia, tak sa "trend, na ktorom sa vezie Česká republika, zmení od horšieho k lepšiemu". Prezidentské voľby prirovnal k referendu a vyhlásil, že verí vo svoj postup do druhého kola.

Pavel Fischer volil v pražských Pitkoviciach, pričom ho sprevádzala manželka s deťmi. Voľba podľa neho "rozhodne o budúcnosti ČR, keďže hlava štátu má vplyv aj dôležité právomoci". Za úspech by považoval, ak by sa mu podarilo získať viac ako desať percent hlasov. (TASR)

13. 1. 2023
|
15:48
|
Svet

Kandidát na českého prezidenta Petr Pavel prišiel hlasovať krátko po 15. hodine v obci Černouček v Litoměřickom kraji. Sprevádzala ho manželka. Vo volebnej miestnosti vyhlásil, že očakáva svoje víťazstvo.

Dodal, že Česká republika zažila "degradáciu dôstojnosti prezidentského úradu", čím odkazoval na dve funkčné obdobia súčasného prezidenta Miloša Zemana.

Pavlovým cieľom je vraj "dostať sa do druhého kola volieb a uspieť v ňom".

"Všetkým by pomohol návrat normálnej politickej kultúry, v ktorej síce medzi sebou nebudeme súhlasiť, no zároveň budeme hľadať riešenia," vyhlásil prezidentský kandidát. Oznámil tiež, že volil sám seba. (TASR)

13. 1. 2023
|
15:22
|
Svet

Odchádzajúci český prezident Miloš Zeman volil svojho nástupcu na základnej škole v Lánoch. Želá si, aby nový prezident mal politické skúsenosti, pretože človek, ktorý v politike iba začína, je rizikom pre občanov aj sám pre seba.

Zeman naznačil, že touto charakteristikou už prezradil, koho volil. Podľa neho človek bez skúseností by do prezidentského úradu priniesol síce niečo nové a zaujímavé, ale "iba v tom zmysle, ako keď v matematike existujú záporné čísla, a my potrebujeme čísla kladné".

Priama voľba prezidenta je podľa Zemana zásadná z viacerých dôvodov, uviedol dva. "Občania sú vtiahnutí do politiky v dobrom slova zmysle: musia premýšľať, komu dajú svoj hlas, a keď sa tohto práva vzdajú, kapitulujú," uviedol.

Nazdáva sa tiež, že v priamej prezidentskej voľbe – oproti parlamentnej – nemôžu existovať intrigy. "Vo voľbách v parlamente som to sám zažil – sú plné intríg medzi 281 poslancami a senátormi. Predstava, že by intrigovalo niekoľko miliónov občanov, je prakticky nemožná," vysvetlil.

V Česku sa prezident volí priamo iba tretíkrát, v oboch predchádzajúcich priamych voľbách zvíťazil Zeman.

Po volebnom akte v Lánoch tiež poukázal na to, že volebná účasť v prezidentských voľbách doteraz presahovala 60 percent. Prirovnal to k 19-percentnej účasti v senátnych voľbách, čo podľa neho zároveň slúži ako argument, že Senát je "zbytočný a drahý".

Svojmu nástupcovi želá, "aby nebol – slovami Václava Havla – automatom na podpisy a ceremoniárom, ktorý každému uhne a každému vyhovie". Zeman je presvedčený, že by to, naopak, mal byť aktívny politik, ktorý dokáže presadiť svoj názor.

Po skončení svojho funkčného obdobia v marci sa Zeman chce venovať čítaniu kníh. Dúfa pritom, že sa dožije aspoň osemdesiatky. Poznamenal, že to sú ešte dva roky a dovtedy iste nejaké ďalšie knihy dostane.

(TASR)
Český prezident Miloš Zeman.
Zdroj TASR/Pavol Zachar
13. 1. 2023
|
14:55
|
Svet

Český expremiér a kandidát na prezidenta Andrej Babiš volil v obci Průhonice medzi prvými. Spolu s Babišom prišla odvoliť aj jeho rodina.

Expremiér povedal, že na Pražskom hrade by mal sedieť niekto iný, ako tí, ktorých podporuje vláda.

"Uvidíme ako to dopadne. Myslím si, že mám čo ponúknuť ľuďom," citovali Babišove slová Novinky.cz.

Zároveň sa označil za nezávislého kandidáta. Dodal, že ak by neuspel, zostal by predsedom hnutia ANO.

(TASR)
Zdroj TASR/AP
13. 1. 2023
|
14:32
|
Domov

Voľby českého prezidenta prebiehajú aj v Bratislave. V priestoroch veľvyslanectva môžu hlasovať českí občania, ktorí si vybavili voličský preukaz, alebo sú zapísaní do zvláštneho zoznamu voličov.

"K termínu zápisu do tohto zoznamu na zastupiteľskom úrade, do 4. decembra 2022, požiadalo o túto možnosť 619 voličov," informovali z českého veľvyslanectva. (TASR)

13. 1. 2023
|
14:00
|
Domov
Dôležité

V Českej republike sa otvorili volebné miestnosti. V prvý deň volieb budú miestnosti otvorené do 22.00 hodiny. (SME)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
 3. Koho prepustiť a komu zvýšiť mzdu? Také otázky budú riešiť firmy
 4. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
 5. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
 6. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
 7. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
 8. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 1. Najväčší súboj obnovených pamiatok prebieha online
 2. KOSIT i v tomto roku podporí upratovanie v Košiciach
 3. Počasie láka do prírody. Zodpovední majú v batohu tieto 2 veci
 4. Aké sú národnosti podnikateľov s virtuálnou adresou v Košiciach?
 5. Rozdielový impulz: Fix hypotéky 1,49 % na tri roky
 6. Východ mieša karty v súboji pamiatok, hlasuje sa online
 7. Obnovené historické skvosty už bojujú o priazeň verejnosti
 8. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
 1. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 13 611
 2. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zmrazená cena potravín 10 858
 3. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 9 247
 4. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 9 182
 5. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 7 798
 6. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 3 483
 7. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 912
 8. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 1 516
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu