WASHINGTON. Nič nenasvedčuje tomu, že za počítačovým problémom, ktorý spôsobil narušenie letovej prevádzky v Spojených štátoch, je kybernetický útok.
Oznámil to Biely dom s tým, že o veci upovedomili aj amerického prezidenta Joea Bidena, informuje agentúra AFP.
"Prezidenta dnes ráno o zlyhaní systému Federálneho úradu pre letectvo (FAA) informoval minister dopravy. V tomto momente nijaké dôkazy nenasvedčujú, že by išlo o kybernetický útok, no prezident ministerstvu dopravy nariadil, aby boli príčiny (zlyhania) plne vyšetrené," uviedla na sociálnej sieti Twitter hovorkyňa Bieleho domu Karine Jean-Pierrová.
Letová prevádza v USA sa začína pomaly spúšťať.
Problém nastal v systéme, ktorý upozorňuje pilotov a letiskový personál na nebezpečenstvo a akékoľvek zmeny v službách letiskového zariadenia.
Tento systém upozorňuje letový personál na celý rad záležitostí vrátane prebiehajúcej výstavby na danom letisku, náhlych letových obmedzení alebo poškodené vybavenie letiska. Systém však v súčasnosti nedokáže spracovávať aktualizované informácie.
Úrady zatiaľ nevedia, čo je príčinou výpadku.
Okolo 8:30 východného štandardného času (14:30 stredoeurópskeho času) bolo uzemnených viac ako 3 700 letov, čo je viac ako všetky oneskorené lety za celý predošlý deň, uvádza web monitorujúci leteckú dopravu FlightAware.
Viac ako 640 letov spoločnosti zrušili. Uzemnenie sa týkalo osobných aj nákladných letov. Povolenie však mohli dostať zdravotnícke lety a výpadok sa netýkal vojenských operácií a mobility.
Spoločnosť Cirium, ktorá sa venuje letovým dátam, uvádza, že v stredu malo v USA vzlietnuť viac ako 21-tisíc letov, z nich väčšina domácich. Zhruba 1 840 medzinárodných letov je naplánovaných na príchod do Spojených štátov.