BERLIN. Niekoľko desiatok policajtov vstúpilo do obce, ktorú obsadili klimatickí aktivisti. Obec Lützerath sa aktivisti snažia zachrániť pred chystaným zbúraním kvôli rozšíreniu uhoľnej bane.
Zabarikádovali sa v domoch
Situácia na mieste je napätá, demonštranti hádžu po policajtoch kamene a delobuchy. Polícia vopred varovala, že oddnes môže kedykoľvek prikročiť k vyprataniu obce.
Policajti prekročili barikády a obkľúčili domy, v ktorých sa aktivisti zabarikádovali. Krátko po tom niekoľko desiatok policajtov vpadlo do jedného zo statkov. Na zasahujúce jednotky demonštranti okamžite zaútočili. Na mieste boli odpálené tiež dymovnice. V okolí domov začali policajti odstraňovať prístrešky a barikády, ktoré aktivisti postavili.

Zatiaľ nie je jasné, ako dlho bude vypratanie Lützerathu trvať. Predpokladá sa ale, že dnes sa proces neskončí, pretože v domoch a v uliciach sú stále stovky aktivistov. Niektorí z nich sa opevnili aj v pivniciach.
Proces sa začal pred 15 rokmi
Osadu Lützerath tvorí niekoľko domov a majetkov, v ktorých ešte v roku 2008 žilo zhruba 80 ľudí. Počet obyvateľov potom rýchlo klesal a v roku 2021 tu boli podľa virtuálneho múzea mesta Erkelenz, pod ktoré osada spadá, hlásení už len traja ľudia.
To, že Lützerath v Severnom Porýní-Vestfálsku bude musieť ustúpiť uhoľnej bani Garzweiler, je dlhodobo známe, s presídľovaním obyvateľov sa začalo už pred viac ako 15 rokmi. Osud osady bol definitívne spečatený vlani v októbri, keď sa spolková vláda, vláda Severného Porýnia-Vestfálska a energetická spoločnosť RWE dohodli na predĺžení chodu uhoľných elektrární výmenou za urýchlenie odklonu od uhlia.
Nemecko pre zníženie spotreby plynu spustilo uhoľné elektrárne, ktoré doteraz držalo v rezerve. Habeck takýto postup označil za nevyhnutný, zdôraznil ale, že Berlín naďalej počíta so svojimi klimatickými cieľmi. Vyhlásil tiež, že Nemecko po roku 2024 musí výrazne urýchliť odchod od uhlia. K Lützerathu Habeck povedal, že uhlie pod obcou je potrebné vyťažiť. Dodal tiež, že likvidácia ďalších obcí sa už neplánuje.