Viac ako členstvo v strane voličom prekáža, že kandidáti spolupracovali s ŠtB a vojenskou rozviedkou, hovorí pre SME český politológ LUBOMÍR KOPEČEK. Čistú minulosť však nemá ani súperka Andreja Babiša a Petra Pavla Danuše Nerudová, pripomína.
Kampaň podľa neho nemala ústrednú tému, často sa hovorilo o veciach, ktoré nespadajú pod právomoci prezidenta. Pred druhým kolom očakáva, že Andrej Babiš aktívnejšie vytiahne tému migrácie.
Nerudovej pomohlo spájanie so Zuzanou Čaputovou, pripomína s tým, že sa však nechce stať klonom slovenskej prezidentky.
V rozhovore sa dočítate aj odpovede na tieto otázky
V Česku sa v piatok začnú tretie priame prezidentské voľby. Vieme z predošlých dvoch skúseností povedať, podľa čoho sa voliči rozhodujú?
Keď to porovnám s predošlými voľbami, situácia sa odlišuje v tom, že tentoraz nemáme úradujúceho prezidenta, ktorý by obhajoval úrad. Úradujúci prezident má veľkú výhodu nielen v Česku, pretože je niekoľko rokov veľmi verejne viditeľný.
Oproti prvým voľbám v roku 2013 je zase zmenou to, že kandidáti majú väčšiu skúsenosť s tým, kedy začať s kampaňou, na čo sa sústrediť.
Môžu tieto odlišnosti viesť k prekvapeniu?
Minimálne v prvom kole podľa mňa žiadne veľké prekvapenie nehrozí. Máme troch kandidátov s podobnou podporou - Andreja Babiša, Petra Pavla a Danušu Nerudovú -, z ktorých dvaja zjavne budú v druhom kole. Babiš má za sebou verných voličov a jeho šanca na postup do druhého kola je veľmi vysoká.
Zvýšila sa ešte v nedeľu odstúpením odborára Josefa Středulu, pretože ich elektorát sa podľa prieskumov veľmi kryje. Středula síce podporil Nerudovú, no tá je v kultúrnych témach liberálna, priznala, že volila pravicu a Středulovi voliči sú ľavicoví a inklinujú k tradicionalizmu.
Babiš má za sebou prvostupňový oslobodzujúci verdikt v kauze Čapí hnízdo. Pomôže mu to?